ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.02.2010
ÎNSCRIS: 14.10.09
FEB-2010

Salutari din Maramu'!

Cu un rest de dor de duca de la Poiana Brasov mi-am monopolizat familia cu catel, cu purcel, cu cele doua perechi de bunici si am pornit spre frumoasa regiune a Maramuresului.

Am plecat dis de dimineata pe o vreme mohorata, cu pretentia de ploaie mocaneasca. Ne-am perindat vreo 2 ceasuri printre muntii falnici uluiti de frumusetea locurilor, pentru mine fiind pentru prima oara cand merg in aceasta regiune. Am ras de bucurie la vederea frumoaselor locuri pe care le-am vazut candva prin ochii vostri de turist, am plans trecand pe langa imensele parcele defrisate si enormele stive de busteni ce se incarcau in camioane. Cu cata usurinta ne vindem tara! Ne-am facut pe rand socotelile cat o sa lasam la service cand ne intoarcem acasa, cat vor costa pivotii si bucsele, dar am uitat totul stimulati de voia buna si destinderea cu care am plecat in plimbare.

Drumul pana la Borsa a fost scurt, in cca 3 ore am ajuns la destinatie. Nu am crezut niciodata ca voi fi atat de dezamagita, chiar daca stiam ca la pomul laudat nu te duci cu sacul. Cata dezolare si tristete se citeste in zona care a fost candva printre cele mai frumoase din tara. Constructii haotice fara nici un Dumnezeu una peste alta de-a valma, hoteluri mancate de ruina cu oameni ce se uitau de dupa perdele de parca nu mai vazusera turisti de cand lumea. Ne-am oprit la baza telescaunului langa hotel Cerbul surprinsi fiind ca acesta functiona si chiar ne-am intalnit cu oameni ce coborau cu schiurile.

Am facut un mic popas ca sa ne hotaram unde ne vom caza, am scos laptopul in portbagaj si dai la cautare. Surpriza totala: de unde ne asteptam sa gasim pensiuni peste pensiuni, totul era ocupat. Si da-te la cautari si plimba-te in de-a lungul si de-a latul localitatii. Timp de o ora am avut ocazia sa vad locuri frumoase, pensiuni cocotate pe varful dealului, sub muntii invaluiti de ceata. Bineinteles ca la norocul meu totul era ocupat. In cele din urma am ajuns intr-un loc de vis, dar despre el va voi povesti maine, cu fotografiile de rigoare.

Ne-am cazat si am inceput sa exploram imprejurimile, am fost la o pastravarie exact pe malul Bistritei de unde am cules cateva exemplare frumoase pentru gratarul de diseara. Am stat de vorba cu localnicii foarte primitori si vorbareti si am aflat ca in Maramures numelui meu i se atribuie o sarbatoare importanta". In Maramures, fetele culeg sanziene din care fac cununi ce vor impodobi ferestrele, portile si stresinile caselor. Fiindca se zice ca Sanzienele, zane ce traiesc pe campuri, se manie daca nu sant sarbatorite, de ziua lor se dedica tot felul de manifestari, Sanzienele fiind o sarbatoare solara incarcata de credinte si superstitii in Maramures "scrie intre primele pagini ale ghidului turistic gasit la pensiune. Si pentru a -mi intelege incantarea va voi scrie cateva randuri gasite in cartea de onoare a pensiunii, randuri scrise de o turista din Australia

"Daca cei care au scris Vechile Scripturi ar fi stiut de locurile acestea atunci mai mult ca sigur ca aceasta era tara promisa poporului ales"

Trimis de Sanziana in 27.02.10 18:56:20

VIZUALIZĂRI: 1621 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Sanziana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 cu soacra si socrul ,din cate am inteles de la proprietara

magdalena
[28.02.10 08:50:08]

Frumos review-ul tau!

Si noi am fost in Cheia cu ideea ca gasim cazare la fata locului si nu am gasit, e foarte proasta ideea de a merge undeva "fara acoperire"...

Dupa ce trece o ora de cautat, deja incepi sa te stresezi si sa nu mai fi receptiv nici la frumusetile locului...

Sunt curioasa unde te-ai cazat pana la urma si cum a fost!

webmasterXY*
[28.02.10 17:33:39]

atasata aceasta ilustratie muzicala, pentru a intra mai usor in spiritul impresiilor tale din Maramu'...

Daca nu-ti place, schimbam...

[28.02.10 17:36:23]

multumim frumos!

pepsi70ro
[28.02.10 17:38:04]

Sper ca dezamagirea a fost de conjunctura, cunosc foarte multe locuri de acolo, am foarte multi prieteni, zona este minunata si putine locuri din Romania se pot compara cu Maramuresul. Votul meu este pentru optimism!

[28.02.10 17:46:03]

tocmai am terminat de scris despre pensiune, vei vedea ca am plecat de acolo suparati ca nu mai putem ramane

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[28.02.10 19:54:19]

sper sa nu citeasca vreun evreu citatul de mai sus... )

[28.02.10 19:59:53]

acum depinde de perceptia fiecaruia se mai practica si zicala: sunt prea orb sa aud ce trebuie

ionut73
[19.04.10 14:48:45]

din pacate nu am ajuns in Maramures , dar aceste cuvinte ale tale ma incanta,,,un vot la max,

[19.04.10 22:05:13]

multumesc Ionut, Maramures este un must -see pentru fiecare roman mandru de tara lui,eu regret ca am vazut pana acum doar un coltisor dar sper sa remediez acest handicap

magdalena, Sanziana
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Maramureș: