ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.08.2016
ÎNSCRIS: 02.07.12
JUL-2016
4 AD. + 1 COPII

Descriere strand Apollo Baile Felix

Am ajuns aici la insistentele familiei, si dupa o baie scurta in apele termale si dupa o lunga plimbare de recunoastere am hotarat sa descriu acest strand cu numele Apollo din Baile Felix in urmatoarele rânduri.

Izvoarele termale de aici au fost descoperite in anul 1000 d. C. In schimb doar prin anii 1700 au inceput sa foloseasca beneficiile acestei ape termale. In secolul 18 s-au construit primele cladiri aici. Denumirea Baile Felix provine de la numele calugarului Felix Helcher cel care a pus bazele acestei statiuni. In 1948 s-a nationalizat terenul pe care se afla baile impreuna cu manastirea Sanmartin fost proprietar a bailor. S-au construit hoteluri si baze de tratament toate proprietatea statului roman. In acest moment terenul nationalizat este revendicat de fostii proprietari si exista un proces. Strandul Apollo despre care voi scrie a fost deschis in 1900.

Accesul in statiune se face dinspre Oradea (doar 10km) sau Deva prin DN76, drumul dinspre Deva este intr-o stare proasta. Baile Felix face parte din comuna Sanmartin, locuiesc 663 persoane aici (2011), altitudinea bailor deasupra marii este de doar 155m.

Apa termala care in momentul iesirii la suprafata are temperatura de 49 grade C ajuta la tratarea afectiunilor reumatice, neurologice, ginecologice. Exista si numeroase contraindicatii. Apa contine sare, calciu, magneziu, sodiu, siliciu, potasiu, fier.

Infrastructura in jurul strandului Apollo este realizat prin drumuri cu sens unic asa ca daca circulam dinspre Oradea trebuie sa ocolim pana in centru si sa ne întoarcem pana la bai. Locuri de parcare in jurul strandului sint destule o ora platita cu ajutorul automatelor de parcare costa 2 ron, iar ziua 10 ron. Intrari la strand exista 2 prima intrare strand Apollo si a doua intrare strand Felix. In trecut erau separate sau strandul Felix era deschis doar vara, dar in prezent indiferent unde intram avem acces atat la Apollo cat si la Felix.

Programul strandului : 365 zile pe an marti-vineri de la 8.00-20.00, luni 8.00-19.00 sambata si duminica 7.00-20.00. Costurile sint 30 ron/adult, 15 ron/copil, gratuit copil sub 4 ani. Nu exista bilet de jumatate de zi iar iesirea nu este permisa, se pierde dreptul de a reintra la strand si se plateste din nou. Din acest punct de vedere este un minus de la mine. Nu am fost lasat nici pentru 10 minute sa platesc parcarea (am platit prea putine ore si am dorit sa suplimentez, pana la urma nu m-am mai dus a ramas parcarea neplatita pentru restul de timp, amenda nu am primit) La intrare se scaneaza biletul dupa care se ajunge in vestiar, aici se lasa hainele si obiectele de valoare (in seif fara costuri suplimentare) se primeste un tichet. In aceasta zona sint cabinele de schimb dupa care se intra pe un hol de unde se poate intra la dusuri (obligatoriu inainte si dupa bai) toaletele si acces la bazine. In cazul in care este iarna aici se afla tunelele prin care se intra in bazinele descoperite iarna fara a iesi in frig. 3 bazine au acest privilegiu in Apollo. La restul de bazine din strand accesul este exterior, probabil iarna sint golite si nu se pot folosi.

Descrierea bazinelor:Nici un bazin nu are temperatura de 49 grade, temperatura care are la momentul iesirii la suprafata. 40 grade este temperatura maxima in bazine dar unele (strand Felix) au mai putin. Apa este 100% termala, la strandul Felix in schimb exista un mix. In Apollo imediat la intrare se vede

Bazinul dreptunghiular de inot, apa 35 grade, adancimea de la 1-2,25m, dimensiunea 30x10m. Bazinul este inconjurat de cladirea principala a strandului.

Bazinul acoperit se afla intr-o cladire mai moderna separata, pentru acces trebuie urcate niste scari, temperatura 37 grade, adancimea 0,7-1,6m, dimensiunea este atipica (ovalo-rotunda nu exista date, estimez cca 20x13m)

Bazinul rotund 38-40 grade, 1,3-1,6m adancime

Bazinul mic este de fapt mare denumirea este pentru destinatia copiilor adâncimea 1,3-1,5m, temperatura 35-37 grade. Iesind din zona Apollo in strandul Felix gasim

Bazinul cu valuri 34 grade

Bazinul pentru relaxare, aceeasi temperatura

Bazinele pentru copii si inca 2 bazine cu destinatie mixta (copii+adulti)

Topoganele cu nivel mediu si usor.

Șezlonguri sint destule si umbrele de asemenea.

Mantionez faptul ca instalatiile de apa la topogane nu functioneaza permanent (dar se anunta in difuzoare (unde de regula se aude muzica) -pornirea, si nici instalatiile pentru valuri sau jakuzzi nu functioneaza permanent (dar exista un orar de functionare). Dusuri exterioare si interioare exsita suficiente, toalete la fel. Puncte de prim ajutor se vad in cateva locuri de asemenea cativa salvamari sint atenti la ceea ce se intampla in bazine.

Agrement si servicii in afara de bai : in primul rand topoganele de apa, loc de joaca pentru copii (am vazut o trambulina ceva topogane si leagane) teren voley (70 ron/ora), mese tenis (5 ron), masaj 20 min 20 ron, sauna 30 min 10 ron, solar 5 min/5 ron, tatuaje temporare, diferite magazine cu toate articolele posibile dar predominant pentru baie.

Locuri de luat masa : sint mai multe locuri de luat masa atat terase cu mesele si scaunele aferente cat si magazine tip chioşc. Cateva exemple de pret la mancare si bautura : bere intre 4,5-11 ron, majoritatea sortimentelor costa 7 ron, apa/suc 3,5-5 ron, tarii 100ml intre 6-20 ron, butelie vin 35 ron, ceai 1,5 ron, cafea 3 ron, mici 2,5 ron, fel doi fara garnituri 7-9 ron/100 gr, garnituri 2,5-4 ron/100 gr, supa-ciorba 4-12 ron, salate 3-5 ron, inalte locuri felul 2 12-18 ron (portii mai mari)

Experienta personala : Pe scurt a fost dureroasa, am cazut pe scarile care duc la terasa si bazinul interior. La renovari s-a folosit o gresie mai putin antiderapanta (dar nu peste tot) si s-au amplasat peste tot indicatoare galbene cu inscriptia atentie podea alunecoasa. Eu cu toate ca am avut grija si m-am tinut si de balustrada am cazut, m-am lovit in 3 locuri, inclusiv la picior, iar aparatul foto a incercat mersul pe trepte, a ajuns pana jos dupa cca 9 trepte. Aparatul n-a patit nimic, eu da, dupa 2 saptamani inca simt loviturile. In afara de mine a mai cazut sotia si cateva persoane necunoscute. Ce parere aveti? In alta ordine de idei, strandul este ingrijit si modern, in afara de scari si podeaua alunecoasa mi-a placut modul in care s-a renovat, reamenajat locatia. Am incercat scurt toate bazinele si topoganele. Suprafata amenajata este foarte mare. Personal nu sint fan apa termala dar daca eram sau aveam nevoie de tratament puteam sa petrec un sejur mai lung aici cu intrare zilnica in strand, nu cred ca ma plictiseam si puteam sa iau si masa zilnic aici.

Recomand strandul, am gasit pe Youtube o filmare aeriana deasupra bailor Felix, strandul se vede foarte bine de asemenea si marimea strandului. Rog WM sa ataseze.

Trimis de AZE in 07.08.16 01:17:23
Validat / Publicat: 07.08.16 05:00:42
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BĂILE FELIX / '1 MAI'.

VIZUALIZĂRI: 16900 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P06 Bazinul de inot

[07.08.16 01:44:33]

krisstinna
[07.08.16 09:36:09]

@AZE - Îmi pare tare rău pentru experiența voastră dureroasă, sper că acum sunteți bine. Măcar un pic.

O atenționare scrisă pe undeva era bine să existe.

Sănătate maximă vă doresc!

[07.08.16 10:16:16]

@krisstinna: Buna ziua, atentionare este peste tot dar nu este o solutie ar trebui un material antiderapant

Zoazore
[07.08.16 10:34:19]

@AZE - Nota 10 pentru articol (ca de obicei, bine documentat) și regrete pentru ”pățanie”. Sper să te refaci repede, să poți să ne mai povestești!

Mihai18
[07.08.16 15:21:40]

Bun review, complet și cu fotografii frumoase. Ai scris tot ce trebuie unui viitor vizitator. Acord un FB cu obiectivitate 100%.

Ca și ceilalți cititori și eu vă compătimesc pentru cele două căderi prin alunecare. Totuși este bine că nu a fost cu urmări grave. Se mai întâmplă. Nu roate excursiile merg „șnur”

Știu că ai citit ultimul meu review despre vizita la Istanbul și ce mi s-a întâmplat.

Nu ști ce a urmat după sosirea acasă.

Fractură de gleznă la membrul inferior stâng, veche de peste 72 ore și netratată la timp. Trebuia, cum, necum, să ajung în România, chiar așa beteag cum eram, dar așa mi-am agravat situația. Mi s-a aplicat aparat gipsat, timp de repaus la domiciliu 3 săptămâni și 25 de injecții Fraxiparine în abdomen pentru tratarea trombozei extinsă la picior. De 2 zile am scăpat de cisma din gips, grea cât o cărămidă și acum port o gleznieră și mă ung cu toate alifiile.

Morala. Cine nu se uită unde face pasul și cum îl face, pățește ca mine.

Îți doresc în continuare, o vară frumoasă.

[07.08.16 16:22:28]

@Zoazore - Multumesc pentru aprecieri, nu mi-am rupt nimic dar am avut lovituri puternice si am avut nevoie de ingrijire medicala. Imediat dupa cazatura am continuat sa fac baie, plimbari, doar urmatoarea saptamana a 3a zi dupa excursie am inceput sa simt urmarile si nu am mai putut desfasura nici activitatea profesionala. Dar acum sint aproape bine. Totusi nu inteleg, s-a folosit o gresie mai ieftina alunecoasa in multe locuri, s-au pus avertizari si cu asta s-au scos. Pana nu cade cineva din conducere si isi rupe un picior, poate atunci se va monta alta gresie...

[07.08.16 16:27:36]

@Mihai18 - Buna ziua si multumesc pentru aprecieri. Imi aduc aminte de Dvs, ati fost chiar in timpul loviturii de stat in Turcia. Inca de atunci mi-am data seama ca o sa aveti complicatii din cauza accidentului la glezna. Sinteti mai bine acum? Va doresc multa sanatate si multe calatorii in viitor.

Zoazore
[07.08.16 17:20:20]

@AZE - Tu crezi ca ăia se duc p-acolo?

[07.08.16 18:30:27]

Foarte în detaliu explicat totul şi foarte util în acelaşi timp - de apreciat. De mult doresc să trag o fugă din Arad la Felix dar sunt oarecum nehotărât. Deocamdată sunt în faza de cercetare iar articolul a venit ca o mănuşă.

Foarte utilă informaţia cu parcarea pentru că de obicei, în cazul neplăţii taxei de parcare, primesc amendă în primul rând cei care nu sunt localnici.

Sunt interesat şi de o cazare mai lesne prin zonă. Ceva sugestii?

Felicitări pentru povestire şi sincere păreri de rău pentru accidentare. O astfel de experienţă îţi poate strica toată ziua iar în unele cazuri îţi poate ruina vacanţa.

Sper să vă faceţi bine, cât mai repede şi fără alte complicaţii. Poate ar fi bine, dacă durerile persistă, să faceţi ceva investigaţii în plus. Complicaţiile pot fi extrem de periculoase şi dureroase.

Sănătate şi vacanţe plăcute!

tm67bru
[07.08.16 18:42:21]

@Utube

Sunt interesat şi de o cazare mai lesne prin zonă. Ceva sugestii?

Ar cam trebui să precizezi, mai înainte, ce înţelegi prin "lesne". Ai vrut să scrii cumva "lesnă / leznă"? Sunt de loc din jud. Arad şi îmi este familiar regionalismul. Se referă la "ieftin", "economic".

Ori în sensul de "facilă"? (mai puţin probabil, imho)

[07.08.16 18:45:50]

@tm67bru: Scuze! Am vrut să spun ieftin.

[07.08.16 23:12:42]

@Utube - Multumesc. Pentru o cazare ieftina trebuie cautate pensiuni putin mai departe de bai cum ar fi Sanmartin. Eu as recomanda pensiunea Onyx (am scris vezi impresii despre) din Sanmartin unde am stat de 2 ori dar numai pentru pret.

In bai sint mai scumpe cazarile si nu prea se gasesc acum.

[07.08.16 23:27:19]

@AZE: Mulțumesc de info! Distanta nu mă deranjează. Sunt cu mașina.

O zi bună!

eelena*
[05.11.16 16:08:53]

Mie mi se pare mult intrarea la Apollo, 30 lei x 4 persoane 2adulti+2 copii) x 10 zile faceti socoteala, parcare, mancare, sucuri ,bere, inghetata si restu, pai destul, n-avem salarii in euro.

AZE, eelena*, Mihai18, Utube, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂAquapark Felix-Apollo [Băile Felix]: