ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.08.2016
DIN: Turnu Măgurele
ÎNSCRIS: 29.08.10
SEP-2015

In luna septembrie 2015 am avut o minivacanţă superba in Delta Dunării. Am ales localitatea Dunavăţ pentru că este ultima localitate la care se poate ajunge cu maşina. Bineînteles ca am ales cazarea cu ajutorul impresiilor si recomandarilor de pe AFA, asa ca n-am dat greş nici de data aceasta.

In primul rand mi-a placut ca drumul a fost bun, pe Bucuresti - Slobozia - Tandarei - Hârşova -Tulcea, asa ca am ajuns destul de repede.

Am fost impresionati inca de la intrare de curtea frumoasa. Am fost cazati la etajul 2, (mansardă), cu vederea spre ponton, având parte de o privelişte superbă.

Camera este curata, dotata cu strictul necesar, baie proprie.

Mancarea restaurantului a fost foarte buna, micul dejun inclus in pretul cazarii a fost suficient, avand de unde alege. Mi-au placut foarte mult preparatele din peşte, zilnic mâncând peşte gătit în diferite feluri (borş de peşte, prăjit, saramură, pane, etc.). În mod special, mi-a placut Platoul Pestisorul, un platou pentru 2 persoane cu diferite preparate pe baza de peşte (chifteluţe, icre, peşte marinat, etc) Si acum salivez cand imi amintesc de acel platou.

De subliniat faptul că preţurile erau de bun-simţ.

Pensiunea are piscină, loc de joacă pentru copii, iar pentru pescarii amatori există un ponton de unde se poate pescui peşte mic. Lângă ponton este amplasat un grătar, masă şi chiuvetă pentru curăţarea peştelui.

Băieţii au fost duşi cu barca într-un loc unde s-a pescuit bine, au venit cu un sac de peşte, aşa că distracţia a fost încununată de succes.

Am făcut şi o excursie cu barca, este cam scump, dar merită facută.

Pentru distracţie au la demisol o cameră cu biliard, masă de tenis şi zona de relaxare.

Este un loc frumos, însă pentru nepescari este destul de plictisitor, aşa că trei zile sunt arhisuficiente pentru a gusta din frumuseţea Deltei.

În concluzie, recomand o vacanţă în Delta Dunării şi această pensiune în mod special. Cuvintele nu pot exprima frumuseţea locului, aşa că voi lăsa pozele să vorbească în locul meu.

Trimis de cris1982 in 05.08.16 10:47:31
Validat / Publicat: 05.08.16 13:29:59
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în DUNAVĂȚ.

VIZUALIZĂRI: 2032 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cris1982); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P21 Vedere spre stânga, de la balcon
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 45.00 EUR pe cameră

[05.08.16 13:40:26]

Sunt de acord cu tine in toate cele povestite:

- o cazare frumoasa - da, pozele arata minunat

- produse gustoase - te cred pe cuvant

- preturi de bun simt - mi se pare normal din moment ce produsele erau pe baza de peste

- privelisti minunate - de acord conform pozelor postate

- 3 zile pentru nepescari- si aici de acord, tocmai bine cat sa nu apuci sa te plictisesti.

Felicitari, votat cu mare placere.

adrianbogdan
    [05.08.16 15:22:42]

@mishu - Buna!

Pozele sunt foarte reusite, felicitari!

O locatie superba foarte curata si linistita facilitaile pensiunii sunt multiple si utile.

La capitolul mancare stau foarte bine, preparatele din peste sunt delicioase.

Oamenii sunt primitori, chiar stiu sa primeasca oaspeti. Desi nu venisem in vacanta, oamenii acestia s-au purtat exemplar cu noi.

Vacante frumoase!

[05.08.16 15:28:55]

@adrianbogdan - Am marcat si retinut, desi nu sunt fan delta (in urma unor experiente mai mult decat neplacute, dar sa zicem ca sunt din vremea raposatului), ceea ce am citit si vazut despre acest loc chiar imi face cu ochiul.

DOINITA
    [10.08.17 14:52:16]

Foarte frumos loc, merita sa petreci cateva zile acolo, pescar sau nepescar. Si daca esti nepescar, dupa" recolta "de peste vazuta, nu cred ca nu capeti ceva, macar de o masa...

Felicitari!

cris1982AUTOR REVIEW
    [10.08.17 15:30:14]

@DOINITA:

Am mancat toata iarna peste din recolta aia.

Delta Dunarii este un loc deosebit, care merita vizitat macar o data in viata, chiar si de nepescari. Pescarul meu de acasa o viziteaza anual de cand i-a prins gustul, chiar daca sunt peste 450 km pana acolo.

adrianbogdan, cris1982, DOINITA, mishu
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Pestișorul: