ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.08.2016
DIN: Sibiu
ÎNSCRIS: 19.11.12
JUL-2016
2 AD. + 2 COPII -- v: 6 si 0.4

Mare pacat de potentialul complexului

Am vazut impresiile de la Complexul Mera Resort Venus si am tinut sa va impartasesc si eu din experienta avuta la acest complex.

Incep mai intai cu cazarea. Am ajuns la complex in jurul orei 9, iar de la receptie mi s-a comunicat ca pe la ora 13-14, am sa primesc camera. Din pacate nu a fost asa. Pe la ora 14:30 am fost si am intrebat daca mai dureaza cu cazarea si mi s-a raspuns foarte delicat, cum ca, "nu e inca gata camera". La ora 15:30, desigur acelasi raspuns. La ora 16:20, in sfarsit am fost cazati, desi cazarea spun ei ca se face pana cel tarziu la ora 16. Nu le-a pasat ca am asteptat atatea ore cu un bebelus de 4 luni. Ma intreb cate ore le trebuie sa faca curat intr-o camera? De la 12 cand esti obligat sa eliberezi camera si pana la ora 16 puteau face foarte multe camere. Mentionez ca nu a fost un schimb de serie. Eram 3 familii care asteptam cazarea in acea zi.

Intr-un final mi s-a dat o camera la vila. Vilele nu sunt toate la fel. Sunt cu camere mai mari si mai mici. Din pacate am nimerit o camera mica desi eram 2 adulti si 2 copii, dintre care un bebelus.

Mi s-a spus ca imi asigura un patut de bebelus, pe care bine-nteles l-am primit a-2-a zi, desi mi s-a spus ca o sa-l primesc la cazare. A-2-a zi daca nu ma duceam la receptie sa le amintesc iarasi de patut, sigur nu il primeam.

Cat despre mancare a fost ok, desi am auzit ca au fost care au avut probeleme, pe noi ne-a ferit Dumnezeu de asa ceva.

Din pacate erau si oameni care isi puneau in farfurii cat nu puteau manca si se aruncau farfurii intregi cu mancare, prajituri, etc. Mancarea a fost diversificata, asta daca nu erai prea "dornic" sa incerci toate felurile intr-o zi, asa cum am vazut ca se mai intampla. Uneori farfuriile si tacamurile ar fi trebuit spalate mai bine, ca sa nu ramana resturi pe ele.

Curatenia a fost ok. Nu am ce sa reprosez la acest capitol.

E loc si de mai bine si sper ca lucrurile sa mearga spre bine si nu spre rau, asa cum se intampla de obicei in Romania. Este un complex cu potential, dar...

Trimis de Turiat ratacit in 04.08.16 15:24:01
Validat / Publicat: 04.08.16 16:48:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VENUS.

VIZUALIZĂRI: 1490 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Turiat ratacit); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterX [04.08.16 15:34:09] »

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 46&ridAnt=71440

Djbobo* [04.08.16 17:13:24] »

''Uneori farfuriile si tacamurile ar fi trebuit spalate mai bine, ca sa nu ramana resturi pe ele. ''

Daca dadeam 2000 de euro si gaseam farfurii + tacamuri murdare le spargeam, nu e posibil asa ceva, o toleranta fara margini, de aceea isi bat joc de noi ptr ca sunt multi care accepta astfel de conditii!

Pacat, aveti copii mici, hepatita A se propaga prin tacamuri si vesela nespalate bine, plus alte boli infectioase!

Catallinu* [05.08.16 07:07:47] »

Fara suparare... nu prea inteleg de ce lumea ajunge la 9 daca stiu ca incepe cazarea la 16...

Va da cineva afara din casa? Sau care ar fi motivul mai exact?

Remicade [05.08.16 07:17:25] »

Cred ca lumea porneste noaptea de acasa. Dar de ce nu mergeti sa mancati ceva si apoi la plaja pana cand va cazeaza?

Corina70 [05.08.16 07:32:05] »

Voi ati citit cu atentie? Oamenii astia aveau si un bebelus de 4 luni, unde sa mergi cu el in toiul zilei, pe caldura?

In plus, autorul e din Sibiu, probabil a avut o cazare intermediara sau a ales sa calatoreasca noaptea, pentru a dormi copiii in masina, e mai liber si drumul, nici nu e asa cald in masina.

Cand mergi in vacanta e total aiurea sa te cazezi la ora 16 sau 18, prima zi de sejur e ratata, platita degeaba. Daca toti turistii ar respecta ora de check-out, iar cameristele ar fi suficiente si eficiente, turistii s-ar putea caza mai devreme decat ora oficiala de check-in.

Intr-adevar, sunt si hoteluri unde te poti caza imediat ce sosesti, indiferent de ora. Insa cand e varf de sezon si gradul de ocupare e 100%, e aproape imposibil sa fii cazat mai devreme.

cris1982 CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [05.08.16 09:18:30] »

Nici eu nu inteleg care ar fi motivele pentru care trebuie sa calatoresti noaptea ca sa ajungi dimineata la hotel.

Cand ajungi la hotel frant de oboseala dupa drum si nu esti cazat, normal ca te umpli de nervi si retii din sejurul respectiv doar patimile suferite cu cazarea. (drept dovada, jumatate din review contine descrierea detaliata a aventurii check-in-ului dintre orele 9-16.30).

Dar nu are hotelul nicio vina pentru neplacerile respective, pentru ca turistul si le-a asumat din moment ce a ajuns inainte de ora oficiala de cazare.

Motivul cum ca s-ar evita caldura de pe drum din timpul zilei, pica, pentru ca nu cred ca mai pleaca cineva in vacanta cu o masina care nu e dotata cu aer conditionat.

Un alt motiv de nemultumire al autoarei il reprezinta ceilalti turisti care umpleau farfuriile cu mancare pe care n-o consumau. Nici aici nu vad sa aiba hotelul vreo vina.

Singurul inconvenient pe care l-am sesizat ca fiind imputabil hotelului il reprezinta farfuriile nu prea bine spalate.

Sunt sigura ca daca le aminteati de patut din prima zi, il primeati din prima noapte.

Turiat ratacit [05.08.16 14:58:33] »

@Catallinu - Motivul pentru care am ajuns dimineata, nu va intereseaza. Eu nu am avut pretentia sa ma cazeze la ora la care am ajuns, ci la ora la care mi s-a spus ca o sa se faca cazarea, adica ora 13-14.

Turiat ratacit [05.08.16 15:02:43] »

@cris1982 - Motivul pentru care am calatorit noapte, nu va intereseaza. Eu nu am cerut sa fiu cazata cand am ajuns, ci sa fiu cazata la ora la care mi s-a spus, adica ora 13-14.

Daca ati fi citit mai cu atentie ceea ce am scris, nu am imputat hotelului, ca isi umpleau oamenii farfuriile cu mancare. Am vrut doar sa arat nesimtirea multor turisti.

Cat despre patut, am fost desigur si in prima seara la receptie si am reamintit despre patutul bebelusului si mi s-a comunicat ca o sa ajunga in acea seara, dar din pacate nu a ajuns.

Turiat ratacit [05.08.16 15:06:12] »

@Djbobo - daca am fi stiut, sigur nu ne-am fi dus acolo. Suntem constienti de ceea ce se putea intampla, dar din pacate nu stii ce te asteapta atunci cand faci o rezervare la un hotel, mai ales de 4 stele.

Turiat ratacit [05.08.16 15:09:43] »

@Corina70 - Oamenii care comenteaza, probabil nu au sau nu au avut copii mici. Eu oricum nu am avut pretentia sa ma cazeze imediat cum am ajuns, ci sa se respecte ora, adica asa cum mi s-a comunicat, ora 13-14.

Daca ar fi fost un schimb de serie, era poate cumva de inteles, cand trebuie sa curete zeci de camere, dar pentru 3 familii care asteptam, nu cred ca are cum sa dureze asa mult, curatenia la 3 camere.

Cameriste cu siguranta nu sunt cat ar trebui.

Turiat ratacit [05.08.16 15:14:21] »

@Remicade - Cand o sa mergeti cu un copil mic in vacanta, o sa priviti altfel lucrurile.

cris1982 CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [05.08.16 15:26:50] »

@Turiat ratacit -

Oamenii care comenteaza, probabil nu au sau nu au avut copii mici.

Eu am copil mic şi de obicei încerc să calculez timpul astfel încât să ajung la hotel cât mai aproape de ora oficială de cazare, pentru a evita situaţia neplăcută relatată de dvs.

Eu ştiam că pe litoralul românesc ora oficială de cazare este în general ora 18.00, iar pentru unele hoteluri este 16.00.

Se pare că Mera este un caz excepţional, cu ora oficială de cazare 13-14. Aveţi dreptate, ora oficială trebuie respectată!

Celelalte comentarii le-am făcut cu intenţia de a demonstra că titlul review-ului nu este în concordanţă cu cuprinsul acestuia, fiind prea prăpăstios, pentru că din cuprinsul review-ului nu rezultă mari nemulţumiri legate de hotel şi imputabile acestuia pentru a-l intitula ,,Mare păcat de potenţialul complexului"

alex23481 [05.08.16 16:06:22] »

Hahahaaaa PR-ul hotelelui s-a trezit din dezmorteala si s-a pus pe treaba, totul e din vina turistilor ))

alex23481 [05.08.16 16:38:15] »

Nu stiu altii cand sunt, insa eu de obicei rezerv cu un anumit site de specialitate camerele de hotel, unde la rubrica 'alte cereri' le trec ora la care as dori sa ajung, in cazul acesta early check-in. Sau late check-out. Daca se poate. Daca nu, nici o problema. Dar daca au spus ca ma cazeaza de la 13 si eu mi-am planificat in asa fel drumul de 11 ore (stiu ca pentru unii e greu de inteles cum de nu toti din tara asta ajung in 3 ore la mare) incat sa ajung la 13, ma astept sa se respecte aceasta ora. De asemenea, cutatarea unei astfel de caricaturi de camera de la Mera nu are ce sa dureze mai mult de o ora. Adica, pe bune, cred ca nu are nici 10 mp, dulapul ala e pentru maxim o persoana, etc... chiar nu are ce dura mai mult de o ora. Din pacate in Romania, nu conteaza cati oameni trebuie sa angajezi ca sa se faca treaba de calitate, conteaza cat profit trebuie sa faci rapid pe servicii proaste

Remicade [05.08.16 17:27:51] »

@Turiat ratacit -

Pai cu copil mic merg din 2008 . Si in 2008 nu am avut masina cu aer conditionat si am condus ziua ca nu ma risc noaptea pe drumurile patriei. Scrie clar pe net la MERA ca check-in se face cu ora 16 si checkout cu 12, asa e la toate hotelurile pe litoral. Nici mie nu-mi convine dar asta e, pornesc de la Sinaia la 9 si la 14-15 sunt pe litoral, asa am facut de 5 ori din 2008 incoace.

meraresort.ro/reservation ... tion-policy.htm

nightwish [14.08.16 20:56:11] »

@Turiat ratacit - De fiecare data cand am fost pe litoral cu auto propriu, am ales sa plec noaptea de acasa in primul rand pentru a evita aglomeratia si stresul datorat unui drum obositor facut pe caldura (chiar daca autoturismul din dotare are clima).

In ce priveste ora cazarii, cred ca nemultumirea autorului se refera la faptul ca s-ar fi putut face o exceptie ptr o familie cu un bebelush, in conditiile in care nu era aglomeratie la check in.

De altfel, in conditiile in care dai in jur de 300 de euro ptr o noapte de cazare cu all inclusive, te-ai astepta ca totul sa mearga struna. Din punctul meu de vedere nu as plati niciodata banii astia ptr un resort cu probleme de genul asta (toxiinfectie alimentara). Dar atat timp cat vor exista amatori, lucrurile se vor petrece dupa acelasi tipar, respectiv o groaza de bani ptr servicii de slaba calitate...

alex23481, Catallinu*, Corina70, cris1982, Djbobo*, nightwish, Remicade, Turiat ratacit
    Alte impresii din această RUBRICĂMera Resort:

• pagină generată în 0.53993511199951 sec