ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.08.2016
  • --- F ---
    ÎNSCRIS: 18.06.13
    JUN-2016

Matala – Rock forever

Voi continua azi periplul prin magnifica insula Creta si te invit in paradisul rockerilor.

Daca esti un rocker adevarat, un fost adept al miscarii hippie sau pur si simplu un boem incurabil si nu ai ajuns inca la Matala ar fi bine sa o faci. Vama Veche e nimic pe langa Matala!

Hai sa iti povestesc cum sta treaba aici.

Matala este un sat de pescari localizat la 75 km de orasul Heraklion, al frumoasei insule Creta. Golful natural si plaja cu pietricele fine au fost loc de popas pentru Zeus atunci cand s-a transformat in taur si a rapit-o pe frumoasa Europa. Splendidul golf este strajuit de un deal calcaros-nisipos in care, inca din neolitic, au fost sapate pesteri. Civilizatia Minoica a trecut si ea pe aici lasand urme in dealul cu pricina. Romanii au debarcat si au stabilit un port la Matala, folosind pesterile ca si cimitir si loc de cult. In anii ’60 aici se pun bazele unei puternice comunitati hippie. Totul incepe datorita romantismului acestui loc care atrage cativa hippie iubitori de pace si libertate. Pesterile din deal au constituit pentru ei locuinte si adaposturi simple pentru multi ani. Avantajul: erau gratuit si oricum pe vremea aceea nu exista vreun hotel in zona. Hippie au inceput sa se adune in numar mare atrasi de viata simpla si fara cheltuieli. Pasnica comunitate se ocupa cu meditatia, muzica, cunoasterea indeaproape e celorlalti membri ai comunitatii, pescuitul si plaja. Pe la sfarsitul anilor ’70, pe motiv ca fac mizerie, politia evacueaza intreaga comunitate si introduce locul in patrimoniul national. Pesterile sunt curatate si introduse in circuitul turistic. Incep sa se construiasca pensiuni dar si in ziua de azi sunt putine. Locul si-a pastrat pe deplin farmecul si libertatea.

Am petrecut o zi de neuitat aici si trebuie sa va fac cunoscut acest loc.

Cand am ajuns la Matala era in plina desfasurare un mare festival rock ce se tine anual. Festivalul dureaza vreo saptamana si consta intr-o scena amenajata pe plaja, scena unde se produc cele mai tare trupe de rock din Grecia dar si de peste hotare.

Plaja este impanzita de corturi si oameni frumosi care toata ziua zdrangane la ghitara, fac baie in marea albastra ca turcoazul, sar de pe stanci direct in apa, se plimba pe stradutele din port, frumos decorate si pictate dupa gustul si talentul fiecarui artist care a dorit sa isi lase amprenta pe caldaram, se plimba prin pesterile de pe deal si respira aerul libertatii.

Locul este idilic, un fel de Shamballa pentru iubitorii de boem.

Preturile bauturilor sunt destul de mari dar avand in vedere ca localnicii numai din turism traiesc, este de inteles.

Am trait cele mai frumoase clipe descoperint pas dupa pas picturile de pe ciment, de pe case si cam de peste tot unde era un zid disponibil. Tineri relaxati imparteau aerul libertatii cu batrani hippie cu barbi lungi si albe.

Ne-am hotarat sa urcam la pesteri. Dealul este ingradit si se plateste o taxa de 2 euro de persoana. Merita!

Am umblat din pestera in pestera, ne-am cocotat pentru a ajunge in grote racoroase si am avut ocazia de a cunoaste oameni minunati manati de aceleasi pasiuni ca si noi. Privelistea de pe deal asupra golfului este pur si simplu magnifica. Daca ajungi in Creta, rupe din timpul tau o zi si mergi la Matala. Poti face plaja si baie in mare, poti vizita cimitirul roman si poti sa te plimbi in voie pe stradutele frumos pictate. Poti sa traiesti intr-o adevarata atmosfera rock –hippie. Te vei intoarce acasa mai liber! Va las in compania filmuletului meu si va urez concedii minunate!

Rog webmasterul sa adauge urmatorul clip

Trimis de buterfly* in 03.08.16 06:50:06
    Validat / Publicat: 03.08.16 10:29:49
    • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 6624 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P10 si o privire asupra marii

[03.08.16 10:29:31]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Vacanța în Creta, #EXCURSII si CALATORII" (deja existentă pe sait)

[03.08.16 10:32:44]

@webmasterX - multumesc webmaster

[03.08.16 10:33:58]

Interesant mai ales pentru amatorii acestui gen de turism. Felicitari, votat cu placere.

Carmen Ion CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [03.08.16 10:41:44]

@buterfly - Foarte tare! O perspectivă inedită (cel puţin pentru mine) asupra Cretei...

[03.08.16 10:48:44]

@mishu - multumesc pentru vizita si aprecieri!

[03.08.16 10:50:50]

@Carmen Ion - multumesc pentru vizita si aprecieri! Creta asta e fantastica, am povestit cu ghidul nostru si mi-a zis ca au chiar si o zona unde se poate schia!!! Iti dai seama cat am ras! Am intrebat cat tine sezonul ca eu cunosc niste nebuni dispusi sa vina la schi in locurile cele mai exotice cu putinta. Raspunsul lui a fost: de seara pana dimineata!

Cleopatraa
    [03.08.16 10:55:43]

@buterfly - Excelenta descrierea atmosferei din timpul festivalului, iar pozele tale fac dovada "nebuniei" frumoase din Matala.

Localitatea merita pe deplin vizitata si in afara festivalului. Nu e chiar atat de aglomerata, insa a devenit o atractie turistica si vine multa lume acolo.

Auzisem, pe plaja, conversatia dintre o doamna, mai matura sa spunem , si un tanar, doamna explicandu-i ca in tineretea ei veneau aici cei care isi doreau sa isi petreaca timpul liber altfel si cu mult mai putini bani decat in statiunile din nord, insa Matala astazi a devenit o atractie turistica, iar implicit preturile nu mai sunt asa de mici.

Cu toate acestea, Matala merita vizitata, accesul fiind usor cu masina si mai ales daca, vorba ta, esti rocker adevarat

elviramvio
    [03.08.16 10:59:59]

@buterfly -

O. K. ! A ramas sa-mi cumpar doar schiurile!

Votat cu placere.

[03.08.16 11:03:50]

@Cleopatraa - multumesc pentru vizita si aprecieri! Intr-adevar, merita o vizita. Cand spuneam de bauturie scumpe ma refeream la un pahar de fresh de portocale care costa 2 euroi in timp ce un kg de portocale costa 50 centi! Dar oamenii locului din asta traiesc ce sa facem...

[03.08.16 11:05:50]

@elviramvio - hihih, iti tin pumnii sa prinzi fix seara aia in care vine sezonul de schi!

robert
    [03.08.16 13:00:29]

@buterfly - Suuuuuper! Poate așa ajung si eu prin Creta!

[03.08.16 13:46:32]

@robert - super loc pentru rockeri adevarati! Peisaje de vis, atmosfera de milioane si spirit tanar! Poate ajungi, merita!

Dan&Ema
    [03.08.16 14:24:47]

Fain coltul asta al rockerilor cu pesteri, stanci si mare.

[03.08.16 14:26:58]

@Dan&Ema - multumesc pentru vizita si aprecieri! Hai, mergem?!

Dan&Ema
    [03.08.16 14:30:07]

@buterfly:

Ne vedem la gara, strange lumea!

irinad CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [03.08.16 16:36:20]

@buterfly - Felicitări pentru articol! Cum aș putea să nu rezonez cu tine la un asemenea subiect atât de sensibil pentru mine?!

Acum șase ani, în vacanța mea din Creta, am căutat special plaja Matala pentru cavernele despre care citisem că au fost preferatele hipioților, fiind simpatizantă de muzică de gen. Mi-am petrecut o zi întreagă acolo alături de prieteni, gașcă și soț și pot să spun că am fost încântată de peisaj, atmosferă, unii din grup chiar escaladând grotele poziționate mai jos.

Rămâne una dintre favoritele mele, oricum!

Vacanțe plăcute îți doresc în continuare!

[03.08.16 16:58:50]

@irinad - multumesc pentru vizita si aprecieri! Ma bucur sa vad ca sunt atatia amatori de muzica de gen pe acest site! Tu nu ai urcat la grote? Deloc?!!

killtox
    [03.08.16 17:46:09]

@buterfly - da, da, da! recunosc starea de spirit si ai descris-o perfect! super tare articolul, filmuletul si senzatia de bine de care mi-ai amintit! Multumiri!!!

irinad CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [03.08.16 18:32:48]

@buterfly: Doar un pic, la primele, după aceea, m-a reprezentat soțul mai sus. Am un rău de înălțime care îmi dă neputință la coboråre!

adri-nico
    [04.08.16 02:21:14]

am terminat si eu cu florile mele si inainte de a inchide laptopul, am reusit sa lecturez si ultimile 2 fraze. nu stiu cind am inceput sa il citesc, ieri sau alaltaieri, dar stiu ca erau 5 voturi si eu, acum, sint a treijnoua

nu le am nici cu "hipi", nici cu Vama Veche, nici cu Grecia... le am doar cu tine!

p. s. scrie si tu mai incet ca nu pot sa tin pasul cu tine. o sa fac si io ca zinu' liviu, sa printez foi si sa le iau cu mine...

[04.08.16 07:21:12]

@killtox: multumesc pentru vizita si aprecieri! Ma bucur ca ti-am trezit amintiri placute.

[04.08.16 07:23:21]

@irinad: lasa ca e bine si asa!

[04.08.16 11:53:38]

@adri-nico - yupiiii, ai terminat florile, le-am vazut de dimineata! Azi te duc la vitelul ala taiat de care ma intrebai! Sper sa-ti placa. Multumesc pentru vizita si aprecieri!

ANILU
    [04.08.16 21:08:13]

@buterfly: M-am plimbat alături de tine toată vara (și mai vreau), prin Maroc cu cămila, prin Turcia la hamam, prin Țara Luanei și acum colind prin Creta.

Le-am citit și votat pe toate dar m-am oprit aici pe plaja la Matala, unde mi-a plăcut foarte mult.

Felicitări pentru toate plimbările tale și-ti multumesc că ne scrii și nouă să ne plimbăm alături de tine.

O vară frumoasă în continuare și toate cele bune.

calatorul
    [05.08.16 10:19:31]

@buterfly - Felicitari pentru vizita la asa un loc aparte cum este Matala. Se pare ca in "scorburile" alea, de fapt niste grote sapate in stanca, fusesera initial morminte romane, pe care dupa 2ooo de ani rockerii hippy le-au transformat in locuri de cazare cam incomode, dar ieftine si racoroase. Si interesante oricum de vizitat pentru noi acum, turisti moderni si curiosi.

[21.01.18 10:15:49]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Heraklion și împrejurimile, HERAKLION" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

[25.11.21 08:29:41]

Mutat, la reorganizare, în rubrica «O zi în Matala» (nou-creată, între timp, pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

adri-nico, ANILU, buterfly*, calatorul, Cleopatraa, Dan&Ema, elviramvio, irinad, killtox, mishu, robert
    Alte impresii din această RUBRICĂO zi în Matala:

• pagină generată în 0.069112062454224 sec