ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.08.2016
DIN: Ploiesti
ÎNSCRIS: 25.04.13
JUL-2016

Studio Muresenilor - O noapte in centrul istoric

Venind de la mare am ales sa petrecem o noapte si in orasul nostru preferat Brasov. Si cum cu greu gasesti cazare in centrul istoric si in timp scurt, am ales sa ne cazam la acest studio pe care l-am gasit disponibil.

Si pentru ca nu exista nici un review cu privire la aceasta locatie (sau cel putin eu nu am gasit) am decis sa scriu cateva detalii care sper sa fie utile celor care doresc sa se cazeze aici.

De la inceput vreau sa precizez ca locatia se numeste Studio Muresenilor (nr3) ci nu Studio Premium Muresenilor (care se afla pe aceeasi strada, la cateva case distanta). Amandoua insa apartin de aceeasi firma [...].

Rezervarea am facut-o cu cateva zile inainte sa ajungem. Persoana cu care am vorbit la telefon a fost desosebit de amabila. Nu a fost nevoie sa achitam avans. Cand am ajuns in Brasov am fost asteptati de catre un angajat care ne-a condus la o parcare fara plata din apropiere. Acesta e un mare plus, nu prin faptul ca era fara plata, ci faptul ca este amplasata intr-o curte interioara in vecinatatea garsonierei si de asemenea ca existau locuri libere. Facand o paranteza, e o adevarata aventura sa gasesti loc de parcare, cu sau fara plata, in zona centrului vechi. Deci o prima bila alba.

Lasand masina la odihna am purces, impreuna cu baiatul angajat al firmei, catre locatia noastra.

Intrarea in cladire se face dintr-o curte interioara. Pana la garsoniera se urca o scara in spirala si trepte de lemn. Am avut senzatia ca urcam treptele de la un castel medieval. De fapt acesta si farmecul sa te cazezi in centrul vechi.

Usa de la intrare este din lemn si cam subreda. Imediat cum intri, in stanga este baia, in fata este bucataria si dupa bucatarie este dormitorul. Nu exista hol, se intra direct din bucatarie in dormitor. Nu este un minus neaparat dar este un pic neobisnuit.

Baia - este foarte mica si ingusta. Exista o cadita si dus dar, ceea ce este o problema, lipseste chiuveta. Trebuie sa recunosc nu am patit pana acum sa lipseasca chiuveta dintr-o baie. Este neplacut sa te speli pe maini sau pe dinti la dus sau in bucatarie. De asemenea usa se bloca mai tot timpul si trebuia sa chemi in ajutor colegul/partenerul de camera ptr ca se debloca numai din exterior. Pana la urma putina aventura nu strica... :)

Bucataria - este ok ca si spatiu, mobila de calitate si moderna si este utilata cu tot ceea ce este nevoie:frigider, cuptor cu microunde, filtru cafea, aragaz electric, vesela ptr 2 persoane, chiar si un mic LCD, o masa si 2 scaune.

Dormitorul - spatios, mobila noua, pat matrimonial confortabil, un dulap imens, 2 noptiere, tv lcd, internet wifi.

Singura problema la bucatarie si dormitor este 'privelistea' :). Ferestrele dau exact catre cele ale vecinilor (nu cred ca sunt mai mult de 2-2.5 m intre ele). Exista si o pasarela de legatura intre cladiri care trece fix pe langa ferestre. Deci, am preferat sa stam cu obloanele trase ptr putina intimitate.

Ca si rezumat :

Puncte forte

- pozitionarea in centrul vechi, la 2 pasi de Piata Sfatului

- personal foarte amabil si cu respect fata de clienti

- dormitor si bucatarie ok

- raport pret/calitate ok

Puncte slabe

- Privelistea din camere (desi nu este vina directa a proprietarilor te astepti totusi la altceva cand ajungi la munte)

- Baia (o mare bila neagra)

Ca si concluzie:

Recomand aceasta locatie celor care se cazeaza pe termen scurt si/sau fac abstractie de minusurile descrise mai sus.

Trimis de andreiploiesti in 02.08.16 16:26:15
Validat / Publicat: 02.08.16 17:01:38
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BRAȘOV.

VIZUALIZĂRI: 1140 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andreiploiesti); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Intrarea in garsoniera

webmasterX [02.08.16 16:46:22] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Apartamente în regim hotelier, BRAȘOV" (deja existentă pe sait)

mishu [02.08.16 17:22:31] »

Brasovul este un oras in care m-am cazat de multe ori si unde mergand cu familia am cautat apartamente in regim hotelier. De regula (am stat acolo de 4-5 ori) in strada Paul Richter nr 7 (practic in spatele Bisericii Negre) sau pe strada Castelului, aproape de Piata Sfatului. Am preferat apartamente in aceasta zona in detrimentul unor apartamente mai noi si mai elegante dar la periferie, fiind astfel in zona cea mai placuta a orasului.

Este o zona care imi este foarte draga si atunci suport si lucrurile care imi convin mai putin, asa cum ati facut-o si voi.

Felicitari, votat cu placere.

andreiploiesti [03.08.16 08:36:18] »

@mishu -

Intr-adevar ne place foarte mult zona si de aceea trecem cu vederea anumite incoveniente asa cum ai precizat.

In copilarie am petrecut aproape toate vacantele de vara in Brasov si imi place sa vad, ca dupa atatia an, zona centrului vechi a ramas neschimbata si cu acelasi farmec.

Multumim ptr aprecieri!

andreiploiesti, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂApartamente în regim hotelier:

• pagină generată în 0.056480884552002 sec