ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.07.2016
DIN: Târgu Mureş
ÎNSCRIS: 15.04.16
JUL-2016

In cautarea Piratilor din Caraibe - excursie in jurul insulei Zakynthos iulie 2016

Citisem pe undeva ca Jack Sparrow si piratii lui din Caraibe au fost dati disparuti de ceva vreme de pe harta lumii. Gurile rele spuneau ca s-au retras in zone mai linistite si mai frumoase, deoarece Marea Caraibelor de multe ori era prea agitata, iar odata cu inaintarea in varsta piratii aveau nevoie de mai multa liniste. Vreau sa va spun ca nu mica mi-a fost mirarea sa ii regasesc tocmai in Zakynthos, in timpul unei excursii in jurul insulei! Vasul piratilor era foarte rapid si de multe ori se pierdea in zare, dupa stanci, oricat de mult mi-as fi dorit sa fac cat mai multe fotografii cu el. Initial, cand l-am vazut prima data, nu mi-am dat seama ca ar fi un vas cu pirati, pentru ca nu avea arborat steagul de pirat. Mi s-a parut ceva suspect totusi cand am ajuns pe plaja Navagio si l-am gasit ancorat acolo. Nu era nimeni pe vas! Parea sa fie un vas fantoma! Dupa amiaza, inainte sa ajungem in port, ne-am trezit cu el venind din spate, desi fusese toata ziua in fata noastra. In acel moment ne-am dat seama ca e vasul piratilor deoarece avea arborat steagul negru cu cap de mort, iar Jack Sparrow a iesit pe punte si a inceput sa traga in noi cu tunul! Ne-au atacat din lateral, a fost o lupta crancena, dar in final ne-au cucerit! Noi nu aveam nicio sansa sa castigam aceasta lupta, pentru ca pe puntea vasului nostru capitanul dansa Zorba Grecul alaturi de ceilalti pasageri, iar marinarii de pe vas erau de negasit, fiind in pauza lor obisnuita de la miezul zilei, asa cum fac toti grecii.

A fost totul incredibil! Ce vedeti la cinema e nimic! Cred ca pozele sunt cele mai sugestive, asa ca va las sa va delectati cu ele.

Mai jos sunt niste detalii cu privire la aceasta excursie.

Excursia este aproximativ la fel la toate agentiile de turism locale in ceea ce priveste modul cum este organizata. Se pleaca cu vasul de croaziera din Zante Town dimineata la ora 09:30, dupa ce esti preluat de un autocar din fata hotelului in care esti cazat, in pret fiind inclus si acest transfer de la hotel in port. Vasul se intoarce in port seara pe la ora 17,00. Singura diferenta pe care am sesizat-o in organizarea acestor excursii este ca o parte din vapoare pleaca in jurul insulei pe partea de vest, iar vaporul cu care am mers noi a plecat pe partea de est ajungand printre primele la Navagio. Plaja Navagio este foarte mica si nu pot sa ancoreze mai mult de 3 vase mari de croaziera, deci era imposibil sa plece in acelasi timp 5 vase in aceiasi directie. Exista si excursii de jumatate de zi cu vase foarte rapide care merg direct la Navagio, fara sa faca alte opriri si se intorc la ora 13,00. Pretul este acelasi si daca mergi cu vas rapid si daca mergi cu vas normal. Sa aveti in vedere ca preturile se mai pot negocia, mai ales daca iti iei mai multe excursii de la aceiasi agentie de turism locala. Eu am platit 18 EUR pentru aceasta excursie in jurul insulei si nu am auzit sa fie un pret mai mic de atat. Am mai auzit de 25 EUR sau de 20 EUR, in functie de agentia de la care cumparai. Nu cred ca mai e nevoie sa va reamintesc sa nu faceti prostia sa cumparati de la ghidul roman care v-a preluat din aeroport, deoarece adoasul comercial pentru aceste excursii poate sa ajunga pana la 50%. Ei sunt doar niste intermediari, ei nu organizeaza aceste excursii, ci doar le revand. De exemplu excursia aceasta o puteam cumpara de la ghidul roman cu 25 EUR, deci avea un adaos comercial de 39%. Nu mai zic ca platim aceste servicii cu ghidul dar nu beneficiem de nimic, ba ne incurca de multe ori. Vasul are sistem de sonorizare, fiecare obiectiv turistic este prezentat in vreo 5 limbi straine, INCLUSIV romana, asa ca nu va faceti probleme daca nu stiti foarte bine engleza, nu aveti nevoie de ghid roman.

Am pornit la ora stabilita 09:30 avand urmatorele obiective, in ordinea in care le-am parcurs:

1. Litoralul statiunilor Tsilivi, Drosia, Ammoudi, Kastelia, Alikanas, Alykes

2. Plaja cu sulf Xygia – vasul te lasa aproapte de tarm, trebuie sa innoti cam 10 m. Plaja este cu pietre, deci e bine sa aveti papuci speciali pentru plaja cu pietre. Eu nu am avut si tot a fost OK. Este un miros puternic de sulf, dar e OK. Timp de stationare 15 minute

3. Portul Agios Nikolaos – vasul nu opreste. Puteti face poze. Este al doilea port ca marime si importanta de pe insula. De aici pleaca ferryboat-uri in fiecare zi catre insula Kefalonia, cea mai mare insula din marea Ionica. Eu am fost si in excursie in Kefalonia cu autocar + acest ferryboat. Am platit 35 EUR + taxe intrare la obiectivele turistice.

4. Blue Caves – vasul nu opreste. Puteti face doar poze.

5. Capul Skinari (cel mai nordic punct al insulei) cu morile de vant din Potamitis – vasul nu opreste. La acest obiectiv turistic se poate veni cu masina inchiriata, iar de aici sunt barci cu motor care te duc in 10 minute la Navagio si care stationeaza mai mult acolo fata de vasele de croaziera mari care stau maxim o ora. Tot de aici puteti lua o barca pentru a intra in Blue Caves. Vasele de croaziera nu pot intra in acele pesteri mici.

6. Plaja Navagio – vasul te lasa exact pe plaja, pentru ca apa e foarte adanca acolo. Plaja e cu pietre, deci papucii de plaja va ajuta daca ii aveti. Timp de stationare 1 ora. O sa gasiti pietre mari si mici, rotunde, fine de culoare alba. Multi isi scriu numele cu marker negru pe ele si le aseaza apoi pe epava vasului esuat de pe tarm. O sa vedeti inscriptii in toate limbile pamantului, inclusiv in chineza. Deci sa aveti markerul pregatit :), si de ce nu inelul de logodna daca este cazul :)

7. Porto Vromi – vasul nu opreste. Puteti face poze la sculptura naturala facuta de mare in stanca de la intrarea in port care il intruchipeaza pe Poseidon.

8. Port Limnionas – vasul nu opreste. Este un obiectiv obligatoriu de vizitat cu masina inchiriata. Este foarte frumos peisajul, apa cristalina, lume putina, de vis.

9. Keri Caves – vasul opreste langa o pestera si poti intra in pestera. Nu este tarm, asa ca trebuie sa inoti sau sa te tii de o stanca atunci cand obosesti sau sa ceri vesta de innot de la echipajul de pe vas. Timp de stationare 15 minute.

10. Insula Marathonisi – vasul nu opreste. Insula are forma de broasca testoasa si se poate ajunge usor cu barca inchiriata din Laganas. Inchirierea barcii costa cam 40 EUR/ora sau 60 EUR/2 ore, doar sa negociati.

11. Litoralul statiunilor Laganas, Kalamaki

12. Plajele Dafni, Gerakas din Vasilikos

13. Porto Roma

14. Plaja Agios Nikolaos

15. Plaja Banana

16. Litoralul statiunii Argassi

Dupa ce treceti de insula Marathonisi o sa aveti sansa sa vedeti si delfini, daca va reusi capitanul vasului sa ii atraga aproape de vas. Am vazut si testoase, inotand pe langa vas. Chiar a fost foarte reusita excursia si a meritat. Plus ca a avut la mijloc si o parte artistica cu piratii, pe care am apreciat-o foarte mult.

Va recomand sa faceti aceasta excursie la inceputul sejurului ca sa vedeti obiectivele de pe insula intr-un mod placut si destul de rapid, iar apoi daca va tine buzunarul va puteti inchiria o masina sa sa stati la ce obiective vreti atat cat va permite timpul. Transport public nu exista pe insula decat in partea de sud, Argassi, Vasilikos, Kalamaki, Laganas. Sper sa va placa pozele. Eu nu ma mai pot dezlipi de ele si abia acum imi dau seama ce paradis frumos este Zakynthos.

Trimis de _Traveller in 30.07.16 04:11:48
Validat / Publicat: 30.07.16 08:55:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: CRETA, RODOS, KOS, SANTORINI, ATENA

VIZUALIZĂRI: 3558 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (_Traveller); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 Apa de smarald a Marii Ionice

adrianaglogo
[30.07.16 12:54:25]

Si eu am facut aceasta croaziera, dar nu am avut parte de atacul piratilor! Delfinii i-am vazjt si noi.

Ai dreptate, ai fost si am fost in paradis.

Imi doresc sa mai ajung acolo, nu am vazut nici jumatate din ce ne-am dorit. 7 zile e prea putin.

Vacante frumoase tuturor.

Bucur07
[30.07.16 22:11:32]

@_Traveller: Superbe poze!

_TravellerAUTOR REVIEW
[30.07.16 22:22:13]

@Bucur07 - Multumesc!

Te invit sa citesti si celelalte impresii ale mele despre frumoasa Elada prin link-ul de mai jos!

amfostacolo.ro/user.php?uid=72176

tata123 🔱
[31.07.16 19:54:15]

@Bucur07 - O călătorie plăcută din care ați rămas cu amintiri frumoase și fotografii superbe.

Lale
[31.07.16 22:20:07]

@_Traveller - bună ideea cu croaziera ca să vezi pe ce plaje să mergi????, nu m-aș fi gândit. Bravo pt review!

_TravellerAUTOR REVIEW
[31.07.16 22:27:15]

@Lale - Multumesc pentru aprecieri si voturi!

printesa82
[06.12.16 22:55:55]

@_Traveller: Superbe imagini ati surprins!

_Traveller, adrianaglogo, Bucur07, Lale, printesa82, tata123 🔱
Alte impresii din această RUBRICĂExcursii opţionale prin/din Zakynthos: