ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.07.2016
  • --- F ---
    ÎNSCRIS: 18.06.13
    JUN-2016

Orașe cretane

Am avut privilegiul de a vizita splendida insula Creta anul acesta asa ca in acest articol va voi povesti despre orasele Cretei si sper sa va fie de folos atunci cand veti alege urmatoarea destinatie de vacanta. Voi incepe cu :

HERSONISSOS

Situat la 25 km de aeroportul Heraklion, este un frumos orasel turistic. Istoria lui incepe cu civilizatia minoica, se continua cu perioada romana, iar in prezent veti descoperi un frumos centru istoric plin de magazinase si un mic port. Malul marii este impanzit de terase splendide unde puteti manca fructe de mare proaspete. Din port puteti achizitiona scurte croaziere pe mare, cea mai interesanta dintre ele ar fi ce cu corabia piratilor. Plajele sunt bolovanoase dar foarte romantice. Exista mici golfulete unde veti gasi pietris fin si veti putea intra in mare fara sa va rupeti picioarele. Seara doamnele vor ateriza direct in raiul cumparaturilor. Centru istoric este extrm de intins si este compus din magazine si tarabe care vad absolut tot ce va trece prin cap. Bani si timp sa fie ca in rest sigur gasiti ceea ce cautati. In zona vecina marii exista si cateva mici cluburi in care se danseaza.

RETHYMNO

Un mic orasel-port construit tot de civilizatia Minoica, strajuit de o frumoasa cetate construita de Venetieni si cocotata pe un deal. Plimbarea dumneavoastra va incepe in micul port turistic. Ca in orice orasel Cretan malul marii e plin de terase colorate iar din port putati achizitiona cunoscuta croaziera scurta pe mare. In zona magazinelor veti putea face cumparaturi dar sa stici ca aici sunt mult mai putine decat la Hersonissos iar duminica sunt toate inchise. Cetatea din varful dealului este destul de interesanta. Daca o apucati pe stradutele inguste in sus pa deal veti ajunge cu usurinta la ea. Intrarea costa 3 euro de persoana. Cretanii au amenajat in interiorul cetatii un amfiteatru in care tin spectacole seara. Dupa cum va spuneam, cetatea a fost construita de Venetieni si este cel mai bine pastrat monument al Cretei. Orasul a fost cucerit de otomani in 1646 si a fost tinut captiv timp de aproape 300 ani fiind eliberat in 1941 de fortele aliate ale Austriei, Germaniei si Greciei fiind apoi disputat intr-un aprig razboi intre fortele Germaniei si luptatorii Greciei.

Am vizitat cetatea si mi s-a parut fascinanta datorita secretelor pe care inca le ascunde. Dealul pe care este cocotata este plin de tuneluri inchise publicului. Subterane ample pot fi totusi vizitate. Deasupra exista o ciudata cupola care a servit ca si moschee, cupola decorata pe exterior cu un model ciudat care pare a reprezenta o anume constelatie (nu am descoperit care). Tot la suprafata exista o alta constructie cu acoperis piramidal, destul de neobisnuit pentru o cladire cretana sau otomana. Nu scrie nimic despre ea asa ca nu stiu ce functie ar fi putut avea. In rest puteti admira panorama spectaculoasa oferita de zidurile ruinate asupra marii incredibil de albastre.

CHANIA

Al doilea oras ca marime din Creta, fondat de aceeasi civilizatie minoica. Zona a fost, totusi, locuita inca din neolitic. Pe aici au trecut inintial bizantinii si arabii, apoi venetienii, apoi otomanii. In ziua de azi orasul are doua parti, orasul istoric si orasul nou.

Evident va trebui sa vizitati centrul istoric si portul turistic. Centrul istoric al Chaniei este considerat cel mai frumos de pe insula. Patea cea mai frumoasa este zona portului. Am intalnit aici un mic muzeu de arta gratuit. Pe faleza poti inchiria calesti trase de cai cu care sa te plimbi prin zona istorica. Stradutele inguste sunt pline cu magazine, doamnele vor fi fericite si aici. Exista multe produse facute manual din piele, sandale, haine, genti. De asemenea veti descoperi si o piata acoperita, dar mie nu mi s-a parut nici mare si nici bine aprovizionata.

Cam astea ar fi orasele vizitate de mine in timpul excursiei prin Creta iar acum va voi lasa in compania filmuletului realizat de mine, filmulet care va va inunda cu mare o albastra si un cer de azur.

Rog webmasterul sa ataseze urmatorul filmulet

Trimis de buterfly* in 29.07.16 08:59:55
    Validat / Publicat: 29.07.16 16:28:31
    • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 4241 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P02 plaja de la Hersonissos

webmasterX [29.07.16 16:27:37] »

@buterfly - Ilustrația muzicală sau video-muzicală indicată a fost atașată articolului (vezi sus, imediat sub titlu).

buterfly* [29.07.16 17:23:22] »

@webmasterX - multumesc webmaster

calatorul [29.07.16 18:19:58] »

@buterfly - Felicitari pentru frumoasa vacanta greceasca si multumim pentru informatiile oferite si impresiile impartasite. Intr/adevar Creta este o insula minunata, in care imi doresc si eu sa ma intorc sa vad cate lucruri nu am avut timp in doar 10 zile de sedere. Ceea ce va doresc din plin, alegeri inspirate si vacante frumoase!

buterfly* [29.07.16 19:27:24] »

@calatorul: multumesc pentru vizita si aprecieri! Nu ma asteptam sa gasesc o insula atat de speciala. Am avut doar 7 zile de explorat si am ramas fascinata. O sa mai urmeze articole din locuri cu adevarat speciale din Creta. Vacante minunate si dumneavoastra

maryka [30.07.16 22:01:15] »

Foarte frumos! Felicitări! Am fost și noi în iunie în Creta, ne-a plăcut mult, nu am ajuns peste tot pe unde ne-am propus, așa că mă bucur că am văzut filmulețul cu Rethimno, cu fortăreața, pe care aș fi dorit s-o văd și eu, dar poate altă dată! Vacanțe frumoase pe mai departe... Votat cu plăcere.

buterfly* [30.07.16 22:09:18] »

@maryka: multumesc pentru Vizita si aprecieri! Vor mai urma articole din Creta, am descoperit locuri superbe

_Traveller [31.07.16 16:06:29] »

@buterfly - Am fost acum 2 ani in Creta, undeva in Gouves, iar acum 7 ani am fost in Hersonissos si am stat la Star Beach Village. Creta e insula in care nu te plictisesti niciodata. Poti sa mergi in fiecare an pentru ca ai ce face. E foarte mare si e indicat sa iti inchiriezi o masina ca sa vezi cat mai multe lucruri. Oricum intai trebuie sa te hotarasti in care parte vrei sa stai - zona Heraklion sau zona Chania. Sunt foarte diferite aceste zone si fiecare e interesanta in felul ei. M-as mai intoarce oricand in Creta.

Felicitari pentru articol!

buterfly* [31.07.16 20:47:06] »

@_Traveller: multumesc pentru vizita si aprecieri! Intr-adevar Creta este un loc special care mi-a placut foarte mult. De aceea voi mai reveni cu articole din zone cu adevarat speciale.

calatorul [31.07.16 21:21:17] »

@butterfly, @Traveller - Noi am fost in Creta cu masina de acasa, pe sosea pana in PIreu la Atena, ferry si apoi pe insula. Si a meritat, nu mai reiau aici relatarea, m/as intoarce in Creta acum in cealalta parte a ei, ca sa mai vad ce nu am vazut prima data. VAcante frumoase!

maryka [31.07.16 22:57:41] »

@_Traveller:

Sunt perfect de acord cu ideea că trebuie văzută insula pe zone, pe bucățele, în funcție de locul de cazare. Distanțele sunt foarte mari, se pierde timp prețios pe drum. Am fost și noi în iunie, am stat aproape de Hersonissos, am văzut multe locuri dar nicidecum tot ce am fi vrut... Data viitoare. Creta e o insulă care oferă de toate pentru toate gusturile, mare, munte, istorie.

buterfly* [01.08.16 06:54:10] »

@calatorul: wow! Drum foarte lung de facut cu masina! Felicitari pentru curaj si tenacitate!

buterfly* [01.08.16 06:57:33] »

@maryka: este o insula mare si plina de istorie. Merita vizitata de doua ori.

calatorul [01.08.16 15:54:05] »

@buterfly - Drum lung pana in Creta dar placut, cea mai grea a fost traversarea Bulgariei o zi. Apoi dupa o noapte la Serres am coborat la Atena si la pranz eram in port, seara pe ferry peste noapte si dimineata in Creta. Si gata, pe urma deschis harta umblat toata insula nu mai reiau aici relatarea, drumul merita tot efortul, care nici nu mi s/a parut mare. Se adauga ce/i drept costurile deplasarii si cazarii intermediare, dar calatoria a fost minunata, as repeta/o odata.

buterfly* [02.08.16 08:38:51] »

@calatorul: pare o intreprindere aventuroasa exact pe gustul meu. Doar ca nici eu nici sotul nu suntem amatori de condus mult. Noroc ca au inventat astia avioanele. Pacat ca nu incap avioanele in garaj! Ti-am descoperit povestea, felicitari pentru articol!

calatorul [02.08.16 09:25:43] »

@buterfly - Multumesc pentru raspuns si de acord cu optiunea avioanelor, si eu ma uit tot mai atent la ofertele lor pentru destinatii pana la care drumul cu masina e prea lung. Dar parcursul cu masina prin peisaje incantatoare ma atrage inca la fel de mult ca o vacanta la mare, si incerc sa le combin, atunci cand se poate. Vacante minunate!

Cristian_h* CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [02.08.16 23:21:32] »

probabil că dacă s-ar instituii premiul " Mura de Aur" pe acest site, acest review ar fi căştigător doar pentru această frază... citez

Dupa cum va spuneam, cetatea a fost construita de Venetieni si este cel mai bine pastrat monument al Cretei. Orasul a fost cucerit de otomani in 1646 si a fost tinut captiv timp de aproape 300 ani fiind eliberat in 1941 de fortele aliate ale Austriei, Germaniei si Greciei.

buterfly* [03.08.16 09:14:08] »

@Cristian_h - raman uimita in fiecare zi sa vad cata lume nu doarme noaptea de grija mea!! Multumesc pentru vizita si aprecieri! Mura de aur parca era de fapt zmeura iar mie imi plac mult fructele de padure si padurea in general, chiar si aia cu uscaturi, face parte din farmecul local. Dar cum premiul ramane premiu, trebuie sa multumesc pe aceasta cale tuturor celor care au contribuit la acordarea lui si ti-au votat furibund comentariul, in lipsa de alte activitati productive. Am totusi un mare regret, mi-as dori sa primesc cate un leu pentru fiecare gand rau care imi este destinat... wow ce bogata as fi!

Cristian_h* CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [03.08.16 09:53:13] »

@buterfly - nu este admisibil ca dumneavoastră membru ˝senator˝ al acestui site de călătorii să faceţi o asemenea greşeală... portul tradiţional al bărbaţilor cretani este negru, asta deoarece fiecare familie cretană a pierdut cel puţin un membru in lupta de gherilă cu forţele de ocupaţie germane... cum puteţi dumneavoastră să afirmati că Grecia a fost aliată cu Austria şi Germania... eu nu vănez nimic fac o simplă observaţie la o gogomănie pe care unii necunoscători o pot lua drept bună... şi să ştiţi intenţionat am spus mura şi nu zmeura... din motive evidente.

buterfly* [03.08.16 10:28:14] »

@Cristian_h - istoria moderna a Cretei imi este total necunoscuta (eu fiind amatoare de istorie antica si extrem de antica), informatia e luata de pe un site, asa scrie acolo asa am scris si eu. Acum insa am verificat si pe alte situri si ai dreptate! Au luptat impotriva germanilor.

Nu mai pot edita articolul asa ca voi ruga webmasterul de serviciu sa inlocuiasca fraza:

"Orasul a fost cucerit de otomani in 1646 si a fost tinut captiv timp de aproape 300 ani fiind eliberat in 1941 de fortele aliate ale Austriei, Germaniei si Greciei."

...cu aceasta fraza

"Orasul a fost cucerit de otomani in 1646 si a fost tinut captiv timp de aproape 300 ani fiind apoi disputat intr-un aprig razboi intre fortele Germaniei si luptatorii Greciei".

Ia vezi domnule Cristian, acum e corect? Facem pace si lasam sarcasmele deoparte? Multumesc anticipat webmasterului salvator!

webmasterX [03.08.16 10:56:21] »

@buterfly - am modificat fraza respectivă cf solicitării.

buterfly* [03.08.16 12:36:24] »

@webmasterX: multumesc webmaster

_Traveller, buterfly*, calatorul, maryka