ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.07.2016
DE NIG
ÎNSCRIS: 30.06.16
JUL-2016

Cazare minunată la Villa Olga Lux Studios & Apartments și un sejur minunat în Lefkada

După ce anul trecut am luat o pauză de la Grecia alegând Cipru și un circuit prin Ungaria, Austria și Slovacia, În vara acestui an am decis să revenim la preferata noastră, Grecia, respectiv la insula Lefkada pe care nu o mai vizitasem până atunci dar care era lăudată de toți cunoscuții noștri.

Drumul către Lefkada

Am plecat împreună cu nașii noștri din București la ora 3:30 (2 mașini). La ora 4:45 am ajuns în vama Giurgiu. Am stat pe pod și în vama aproximativ 1 oră. La ora 5:45 am oprit să luăm vinietă la bulgari. Pentru că stăteam 7 nopți în Grecia a trebuit să luăm vinietă pe o lună prețul pentru 2 săptămâni fiind același. Prețul a fost de 35 de leva sau 18Euro.

După micul dejun am plecat la drum la început mai încetișor cât de cât legal speriat fiind de poveștile despre noile camere de viteză pe care le văzuse un coleg cu o săptămână înainte. După ce am văzut că respectivele camere era de fapt pentru verificarea vinietei m-am bazat pe navigația mașinii în care îmi încărcasem toate camerele de viteză și i-am dat talpă. Din 2014 poliția bulgară nu mai are voie să folosească radare în mașini așa că nu mai era nici un pericol de polițist ieșit la șpagă.

Am traversat Bulgaria în aproximativ 6 ore, intrând doar parțial prin Sofia, și am ieșit pe la Kulata. La granița cu Grecia totul a decurs rapid și am plecat mai departe. În Grecia, după cum probabil știți, nu există vinietă însă se plătește la fiecare sector de drum pe care îl parcurgi cu sume între 1.2 și 2.4Euro. La intrarea în Grecia se lucrează și drumul e cam prost vreo 50 km dar apoi este o plăcere.

După ce am trecut prin tunelul subacvatic am plătit 3 euro apoi după ce am parcurs un drum îngust și virajat am ajuns la un feribot care ține loc de pod mobil (acesta este în reparație) și apoi în scurt timp am ajuns la destinație la ora 18:45.

Cazarea

Cazarea am luat-o de pe Booking.com la Villa Olga Lux Studios & Apartments în Lygia și nu am regretat de loc. Prețul a fost 2500RON pentru 7 zile, 2 persoane cu mic dejun. Locația este o vilă amplasată pe malul unui lac rezervație naturală și foarte aproape de mare (200m). Atât în curtea împrejmuită cât și în fața vilei este foarte multă vegetație, este foarte liniște. În curtea vilei se găsesc mai multe pavilioane de grădină cu mobilier din ratan artificial unde te poți relaxa sau juca cărți, etc precum și un loc de joacă pentru copii. Parcarea este asigurată de vilă la umbră sub niște pini mari între care sunt amplasate și hamace. Gazdele noastre: Nadia, Antohia, Dimitris și Nectarius au fost foarte primitoare încă din prima zi explicându-ne ceea ce este de făcut pe insulă și recomandându-ne cele mai bune plaje. Tot ei sunt cei care în fiecare dimineață ajutați de doamnele de la bucătărie ne-au servit un mic dejun tradițional grecesc indedit pentru noi. Toate preparatele erau cu specific grecesc dar se puteau comanda și altele și aveau numai ingrediente naturale unele făcute chiar de ei. Gazdele ne-au pus la dispoziție biciclete gratuite precum și umbrele de plajă să le luăm cu noi atunci când vizitam plaje sălbatice, neamenajate.

Camera a fost ok, baia un pic cam mică dar în rest curățenie zilnică făcută exemplar, prosoape schimbate zilnic iar așternuturile la 3 zile. Aerul condiționat era gratis. Pentru a incheia cu cazarea, trebuie neapărat să amintesc surpriza minunată pe care gazdele, aflând că era aniversarea de 5 ani de la căsătoria noastră, ne-au făcut-o. Mai precis, au decorat toată camera cu flori, au făcut din flori pe pat o inimă și un ”5” ne-au facut cadou o sticlă de vin tradițional și un tort făcut de ei. Foarte drăguț din partea lor.

În prima seara am mâncat la taverna Kanioria – o afacere de familie cu preparate bune și proaspete.

În ziua 2 am fost la Kathisma – este o plajă amenajată cu șezlonguri și umbreluțe care se pot închiria cu 6 euro setul sau se face consumație de la terasele din apropiere care au un ”ospătar” care merge printre șezlonguri. Apa este curată, se adâncește repede și este foarte sărată. Parcarea se face pentru 3 euro pe zi la umbra unor plase sau gratis pe marginea drumului. Accesul este facil. Prânzul l-am luat la o tavernă de pe plajă cu prețuri foarte mici – 2.5Euro gyrosul la pită, 0.5Euro apa la 0.5 l și 3Euro berea. Seara am fost în Lefkada Town și după ce am vizitat cele 2 străzi pietonale cu magazine și restaurante ne-am oprit la terasa ” Thermaikos” care titra mare ”fructe de mare proaspete”. Mâncarea a fost bună (un platou de fructe de mare a costat 18Euro, caracatiță în oțet 9 euro, berea 3,5Euro și apa la 1,5l 1,5Euro) și am avut și parte de vizionarea finalei Campionatului European de fotbal.

A treia zi am zis facem ce este mai greu, și am fost la Porto Katsiki. Aici după un drum destul de lung foarte îngust și cu pante abrupte am ajung la o priveliște minunată. Mașina se lasă gratis în parcarea unui chioșc și apoi se coboară 90 de trepte. Apa este de un albastru intens spre turcoaz. Până la ora 11 citisem că este umbră din cauza peretelui de stâncă foarte înalt și nu are rost să mergem și într-adevăr când am ajuns noi pe la 10:30 era umbră însă până am amenajat tabăra, pentru că nu sunt șezlonguri sau umbrele a venit și soarele. Vântul este destul puternic așa că umbrele trebuie serios ancorate… După plajă am fost în Vasiliki să mâncăm de prânz la taverna Vagelaras numărul 3 în Vasiliki conform Tripadvisor care sincer nu ne-a impresionat însă ne-a plăcut portul Vasiliki. Seara am mers din nou în Lefkada Town unde am găsit taverna de familie ”Vinaria”. Aceasta își merită primul loc pe Tripadvisor. O domnișoară ne-a înmânat meniurile dar înainte de a le citi ne-a invitat înăuntru să vedem preparatele (carnea de vită, de porc, ton, frigărui, etc) înainte de a fi gătite pentru a ști exact ce vom mânca. Am comandat vită și porc. Au fost gătite excelent și la prețuri care nu pot fi găsite în București: friptura de vită cel puțin 300g cu garnitură de cartofi – 10Euro iar cea de porc 8 Euro. Am primit din partea casei cireșe la desert.

A patra zi am zis să ne mai odihnim așa că am fost aproape de Lygia la Pavezzo by the Sea. Aici este o plajă umbrită parțial de pini și care are și o grădină destul de mare cu locuri de joacă și piscină pentru copii. Parcarea este gratutită în interiorul curții. Setul de 2 șezlonguri și o umbrelă este 6 euro pentru toată ziua așa că se poate merge la masă și reveni ulterior. Există un bar de unde se pot comanda băuturi și mâncare de tip fast-food. La prânz am fost până în Nidri să mâncăm la restantul ”Piperi”. Din cauza neatenției am intrat însă în restaurantul alăturat, ”Simposium” unde chelnerul care era român ne-a dat 15% discount. Am revenit la Pavezzo unde am stat până seara. Seara am decis să nu mai ieșim și am rămas la jucăm remy în curtea vilei.

A 5-a zi am plecat hotărâți să ajungem la plaja Afteli. Drumul a fost poate cel mai rău din toate cele parcurse de noi pe insulă cu pante foarte abrupte și foarte îngust. La un moment dat la o bifurcație neobservând indicatorul micuț (l-am văzut la plecare) către Afteli și pentru că drumul în direcția s-a era cu multe gropi am ajuns la plaja Petra și nu am regretat. Parcarea se face pe marginea drumului sau pe platoul de lângă plajă. Aici a fost singura plajă cu nisip și nu a fost nevoie de pantofi de apă. Apa era turcoaz deschis și stânci foarte mari creau o imagine superbă. Seara am mers în Nidri și după plimbare am decis să mergem la ”The Barrel” – cel mai lăudat pe net însă nu ne-a plăcut cum arăta așa că am luat cina la restaurnatul ”Piperi” pe care îl ratasem la prânz ziua anterioară. Patroana a fost foarte amabilă și nea făcut ne prezentat foarte detaliat felurile de mâncare. Am luat din nou platou de fructe de mare – excelent. Am primit cheesecake din partea casei.

A șasea zi am fost la plaja Amouso care ne-a plăcut foarte mult. Drumul este destul de lung

dar lejer. Parcarea este gratis inclusiv la umbră. Setul de 2 șezlonguri și o umbrelă costă doar 3Euro. Există bar cu toalete și dușuri. Se pot comanda băuturi și mâncare pe la șezlong. Apa a fost foarte limpede având o vizibilitate pe peste 20m. Aici a fost cea mai buna locație de snorkeling – peștii sunt mulți și variați (am avut și o pâine cumpărată special pentru ei așa că erau mereu în jurul nostru). Am văzut inclusiv o stea de mare. La prânz, gazdele noastre ne-au recomandat să mergem în satul pescăresc Sivota, în apropierea plajei Amouso și a fost minunat. Am găsit taverna ”Spiridoula” cu un chelner român care ne-a recomandat ce să comandăm și a fost excelent. Cina am luat-o în Lefkada Town tot la Vinaria.

A șaptea zi am vrut sa mergem la plaja Pefkoulia însă erau valuri mari care aduseseră multe alge așa că am mers tot la Pavezzo. La prânz am fost în Nidri undeam făcut și cumpăraturile de cadouri pentru cei de acasă. Cina am luat-o în Exhantia, un sat de munte, la restaurantul Rachi care are cea mai frumoasă panoramă a apusului de pe insulă. Mâncarea însă nu a fost nemaipomenită. Așa că vă recomand să mergeți să vedeți apusul eventual să beți vinul făcut de ei care este foarte dulce și să cinați în altă parte.

La plecare cu ne-am luat la revedere de la gazdele noastre și sperăm să revenim cândva. Ne-au dat cadou un borcan de gem de portocale și unul de măsline preparate de ei să ne amintească de mic-dejunurile lor minunate.

Drumul de întoarcere

La sugestia gazdelor noastre am decis să facem un ocol pe la Meteora și într-adevăr a fost superb. A fost ceva nemaivăzut de noi până atunci. Am avut timp să vedem doar mănăstirea principală care era foarte frumos restaurată iar priveliștea era de neimaginat. Am rămas peste noapte la Bansko care ni s-a părut aproape părăsit, fără iluminat public cu prețuri super mici la cazare dar mâncare scumpă.

Dimineața am reluat drumul spre România care a decurs foarte bine până la intrarea în România unde am avut un radar în Giurgiu și unul pe la Adunații Copăceni. Din fericire am fost regulamentari.

Din punct de vedere al drumului costul total pe mașină (Ford Focus 1.8Tdci) a fost de aproximativ 1000RON (include motorina, vinieta Bulgaria și taxele de drum din Grecia). Media oră conform computerului de bord pentru cei 2600km a fost de 83km/h.

Sper ca relatarea mea să vă fie de ajutor și să vă determine să vizitați Lefkada. Nouă ne-a plăcut!

Trimis de NIG in 28.07.16 15:50:22
Validat / Publicat: 28.07.16 17:01:40
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 2540 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (NIG); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 Parcare și panorama Petra Beach
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19550 PMA (din 22 voturi)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 23.62 EUR pe cameră

webmasterX [28.07.16 17:01:24] »

Bun review de debut, merită remarcat

@NIG: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Villa Olga Lux Apartments & Studios [Ligia], LEFKADA" (deja existentă pe sait)

@NIG, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

mondo_76 [28.07.16 19:04:00] »

Informatii utile, ma bucur ca v_a placut Lefkada, insula mea de suflet. In P04 este Golful Vlyho, iar pozele P07_PO9 sunt cu plaja Kavalikefta, aflata langa plaja Megali Petra. Delimitarea intre cele 2 plaje se face printr-o poteca ingusta. Plaja Megali Petra este lunga cu niste pietre mari din loc in loc in apa. De fapt asta inseamna Megali Petra, pietrele mari. Kavalikefta este cea din pozele tale, cu taverna aceea deasupra.

NIG [29.07.16 09:31:42] »

@mondo_76 - Nu am sa te contrazic, probabil stii mai bine. Cum spuneam GPS-ul era cam confuz in zona si pe Google Maps ma arata pe M. Petra desi noi am vrut sa ajungem initial la plaja indicata de tine.

Cum ai spus, sunt foarte aproape cele 2 asa ca cine se duce acolo ar trebui sa aiba mai mult timp la dispozitie sa le vada pe amandoua.

Multumesc de clarificare si ma bucur ca pana la urma ajunsesem unde am vrut.

Numai bine!

mondo_76 [29.07.16 10:43:52] »

@NIG -

Asa este, ambele plaje sunt frumoase si libere. Din localitatea Kalamitsi se coboara cu masina catre plaja Kavalikefta sau Avali. Din Kavalikefta, ajungi DOAR pe jos la Megali Petra. Oricum ma bucur ca ati ajuns acolo, dupa parerea mea e un "must see" in Lefkada.

calatorul [29.07.16 17:47:53] »

@NIG - Felicitari pentru frumoasa vacanta greceasca si multumim pentru informatiile oferite si impresiile impartasite. Ca si pentru pozele incitante, care mi/au reamintit de minunata vacanta petrecuta pe aceasta insula spectaculoasa. Ma bucur ca ati vizitat Meteorele si v/au placut, sunt un loc aparte care merita vazut.

Am oprit si noi odata la Bansko si nu ne/a placut, l/am ales pentru asezarea de la jumatatea drumului si preturile mici, dar intre timp am aflat de localitatea Melnik de langa granita de la Kulata, care pare sa fie un loc interesant. Ultimele dati am oprit si dormit mereu langa Serres, unde sunt mai multe hoteluri civilizate bune de odihna, ce/i drept mai scumpe ca la bulgari, nu cu mult, dar mai curate si comode.

Si eu prefer traversarea Bulgariei pe traseul Sofia, desi multi lauda drumul spre Makaza, care pe mine nu m/a incantat. Dar de cativa ani de cand urmaresc AFA am avut ocazia sa aflu lucruri utile despre destinatiile de vacanta alese, ceea ce va propun sa incercati. Alegeri inspirate si vacante frumoase in continuare!

_Traveller [31.07.16 19:52:55] »

@NIG - Bun articolul si de aceea ai un vot de la mine. Doar ca nu am inteles ce a intrat in suma de 5000 RON cat ai scris la detalii sejur. Cazare a fost 2500 RON, motorina 1000 RON si restul? Ai inclus si mesele de la taverne, cumva?

NIG [01.08.16 09:04:52] »

@calatorul - Multumesc pentru apreciere. Intr-adevar Bansko a fost dezamagitor, data viitoare voi merge pe sugestia ta.

Legat de Makaza, cred ca e mai indicat pentru Thasos sau Halkidiki pentru destinatiile din vest cred ca e mai ok prin Sofia... plus ca mai este dezavantajul, cel putin teoretic, ca au doar un post de verificare al documentelor... cel puti asa am auzit de la colegii mei.

NIG [01.08.16 09:07:44] »

@_Traveller - Salut,

Da, in suma respectiva, 5500 RON am inclus si pranzurile / cinele avand cazare doar cu mic dejun inclus precum si cateva atentii pentru cei de acasa (magneti, tricouri, etc).

calatorul [01.08.16 15:57:36] »

@NIG - POate Makaza e bun de folosit pentru destinatia Kavala, Thassos, caci in Halkidiki se ajunge mult mai bine prin vama Promahonas si pe autostrada de langa Salonic. Daca deschid bulgarii autostrada de la Kulata spre Blagoevgrad/Sofia nu mai schimb traseul asta oricum, cu serpentinele din pasul Shipka, frumoase de plimbare, dar nu de traversat o tara.

Finariu [22.03.18 21:10:52] »

Buna ziua. Am citit pe un review mai vechi ca piscina era in plan sa se construiască. Au reușit sa o termine?

NIG [23.03.18 09:47:42] »

@Finariu: Cand am fost noi in 2016, nu am vazut sa fie inceputa vreo lucrare pentru pisicina si nici nu au spus ca ar avea in plan...

_Traveller, Finariu, mondo_76, NIG
    Alte impresii din această RUBRICĂVilla Olga Lux Apartments & Studios [Kariotes]:

• pagină generată în 0.1172080039978 sec