ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.02.2010
ÎNSCRIS: 24.02.10
JUL-2009
2 AD. + 1 de 7 ani COPII

ARTICOL ARHIVAT

Am fost de doua ori si, in viitor, dar, peste citiva ani, vom reveni

In trei ani consecutivi am fost in Albena in vacanta de vara. Prima data ne-am odihnit la hotelul Laguna Garden. Plimbindu-ne prin statiune, am descoperit hotelul Kaliakra. Am fost acolo de doua ori in urmatorii doi ani. Cred ca vara asta, 2010, tot acolo o sa mergem daca mai gasim locuri. Atentie! Ne-am odihnit la Kaliakra superior. Diferenta intre Kaliakra superior si Kaliakra standart este doar la marimea camerelor si serviciile din acestea. In rest totul este la fel fara nici o diferenta.

Avantaje:

1. Pozitionare: Hotelul este infipt in plaja; daca ai chef de mare, te duci la mare, daca vrei la piscina, ai trei piscine foarte aproape.

2. Piscine: Doua piscine sunt ale hotelului Kaliakra, una este de la hotelul Arabela beach, dar se poate folosi fara bani si nimeni nu obiecteaza. Piscina mare are adincimi de la 1,80 m la 2 m. Apa se incalzeste peste zi foarte bine de la soare si este placuta pentru inot. Piscina pentru copii are niste tobogane si stropitoare, dar din cauza ca apa este recirculata, este rece. Adincimea 0,50 m. Piscina de linga - cea a hotelului Arabela beach este ideala: are un fel de jacuzzi, are un sector pentru copii, adincimea este de 1,50 m si un pod care ii da un aspect aparte.

Singurul dezavantaj este ca dupa ora 7 seara nu mai ai voie in piscina ca dau cu dezinfectante, care oricum nu se simteau a doua zi.

3. Baruri, snack barul: Aveti un bar linga plaja, deschis pina tirziu, cu o atmosfera foarte placuta pe terasa. In interior este aer conditionat si televizor unde am privit meciuri seara. Un bar la receptie - non stop, barul din restaurant functioneaza numai in orele de mese si barul de linga piscine. Se poate bea aproape orice, eu preferam berea, sotia mea coctailurile. Unele coctailuri sunt cu bani, dar majoritatea sunt incluse in pretul sejurului.

Daca ai pus 5 leva in vazele pentru spaga ale barmanilor, esti prieten cu ei tot sejurul si te servesc inaintea celorlalti.

Linga piscina ai snack-barul unde se poate minca destul de bine intre mese, sau daca v-ati cazat in prima zi si ati ratat prinzul. Se pregateste pizza, dar trebuie de asteptat pina se coace, oricum eu nu maninc pizza, insa niste romanasi de ai nostri s-au certat intre ei, deoarece dupa 15 minute de asteptare, cei care erau inaintea lor, in loc sa isi ia o felie - doua, au luat ditamai doua pizza, pentru toti nemincatii din familiile cu care au venit. Asta in conditiile in care se mai putea minca: scoici, peste, cirnaciori, cartofi taranesti, salate, muraturi, inghetata, fructe, patiserie-cofetarie.

4. Restaurant: Foarte spatios, impartit in mai multe sectoare: cu vedere panoramica spre padure, cu terasa, de unde vedeai marea sau inauntru la aer conditionat. Mincarea era diversa, bauturile de la bar la fel, inclusiv straine. Dimineata erau si clatite, dar la fel se imbulzeau romanasii nostri si lua unul cite 6-7 si se forma coada. La prinz aveau ceva la protap/gratar: curcan, gisca, berbec, vita. Seara bulgareasca odata pe saptamina cu orchestra populara.

Erau cite doua feluri de supe/ciorbe: una crem si una de vita/pui/porc. Foarte bune.

Fructe, fructe uscate, seminte decojite, cofetarie-patiserie.

Muzica foarte placuta, cinta o pereche din Romania live, niste oameni extraordinari din Medias, repertoriu international.

Din pacate, unii, tot de ai nostri, isi faceau piramida de mincare in farfurii, mincau un pic si aruncau restul, de se uitau nemtii ca la ciudati la ei.

In plus mai luau si mincare cu ei pe care nu o mancau, dar o lasau prin camera si o gaseau cei de la hotel stricata, fapt pentru care stateau la usa si te supravegheau. Cu fructe se putea iesi fara probleme.

5. Camerele: Curate, mari, cu vedere la mare, chiar si in timp ce faceai dus. Ai fierbator, pliculete de zahar si nes si iti poti face cafea in fiecare dimineata. Bei cafeaua si admiri marea de la balcon. Prima data am avut camera la ultimul etaj, marea se vedea frumos. A doua oara initial am primit o camera la etajul 3, dar am cerut si ne-a fost schimbata cu una mai sus, la cazarea in hotel.

Halate in camera (2) incluse si papuci au fost doar prima data, acum doi ani. Anul trecut a trebuit sa le cer, mi le-au adus in 3 minute.

Minibarul se completeaza o singura data, este gratis, dar chiar nu ai nevoie de el, poti sa iti iei bauturile acasa la plecare, pentru drum.

6. Animatie. Exista o echipa de animatori, care fac ce pot ca lumea sa se simta bine si chiar reusesc. Sunt draguti cu copiii, organizeaza discoteca pentru acestia, fac spectacole aproape in fiecare seara si gimnastica la piscina pe la 9 sau 10 dimineata.

7. Treziti-va de dimineata. Deoarece turisti sunt multi, iar locuri la piscina pe sezlonguri limitate, treziti-va de dimineata (5-00) pentru a va ocupa niste locuri.

La fel si pentru plaja hotelului, unde totul este gratis, daca vreti mai in fata, linga mare.

Dar atentie! Paziti-va locurile ocupate, deoarece, tot ai nostri, mai au obiceiul sa va mute prosoapele pe alte sezlonguri, sau chiar sa va ia cite un sezlong ocupat la piscina. Eu am patit-o cu o familie de "scandinavi" din Romania, ca au descoperit si ei apa, care mi-au luat un sezlong de la piscina, ocupat de mine si pe urma incercau sa faca pe nestiutoriii.

8. Stimati romani! Nu uitati ca nu va aflati in Romania!

Nu lasati chistoace pe plaja si alte resturi. Sunt cosuri de gunoi, trebuie doar sa faceti 20 de pasi spre ele.

Spalati-va pe picioare de nisip, atunci cind iesiti de pe plaja, exista dusuri cu apa foarte placuta (nu prea rece).

Nu faceti zgomot si nu va certati in restaurant si prin statiune, ca si asa ne stie lumea de ce suntem in stare.

Nu luati pe farfurie, decit atit cit puteti sa mincati. Daca mai aveti loc, puteti sa mai luati fara probleme. Atunci cind vedeti alune de padure, mai lasati si pentru altii, nu luati toata farfuria pe tava. La fel si in cazul unor prajituri. Cu pizza de la snack-bar, vedeti mai sus.

Dezavantaje

1. Multi de ai nostri, ca deja a auzit cam toata lumea de Kaliakra si Albena si dau navala, fapt pentru care preturile la acest hotel se scumpesc din an in an, chiar si pe criza de care stim cu totii. Din cauza ca ai nostri sunt multi, citeodata ai impresia ca esti in Romania, pe plajele ei minunate.

Te mai salveaza nemtii din hotel si rusii, care nu prea beau, sau nu i-am vazut eu beti. Nemtii stau cu berea in fata si dimineata, si la prinz, si seara, iar pe plaja nemtoaicele care erau tinere pe vremea lui Hitler isi arata nurii de se sperie copii si pescarusii.

Apa marii mai are unele ginganii in ea, dar spre mal, in rest se poate face baie foarte bine.

Mergeti la Kaliakra si nu va va parea rau.

Trimis de geruladacul in 24.02.10 19:17:56

VIZUALIZĂRI: 3438 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (geruladacul); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotel Kaliakra. In partea stinga aripa Superior.

molko* [24.02.10 23:38:47] »

draga Gerula..

pot sa-ti dau un sfat. Desi tot ceea ce scrii pare de bun simt, ar fi bine sa eviti sa rezervi sezlong pe viitor. De-aia nu sunt sezlonguri. Ca se scoala unii la 5, pun prosopu' pe ele, stau 2 ore intre 10-12 la plaja si inca 2 ore dupa-amiaza la piscina. Dar el tine rezervate sezlonguri si la piscina si la plaja pt toata ziua. Si aia care sunt in concediu si se scoala la 9 ca omu' normal, nu au unde sa stea. Eu unul nu mut prosoapele daca vad sezlonguri rezervate toata ziua pt 2 ore de plaja.. eu le-as arunca la gunoi!

lizuk [25.02.10 00:30:33] »

Ha ha, ai dreptate! sunt cei mai enervanti astia care pun 7 prosoape, ca ei sunt grup mare, ce daca mama vine mai tarziu si soacra numa daca-i scade tensiunea? sa aiba ei locul ocupat, si inca pentru toata ziua. iar tu, daca te trezesti la 9, pe nisip nu poti sa stai? parca acu cativa ani la Eforie stia cineva sa-ti dea sezlong...

geruladacul [25.02.10 12:24:59] »

draga molko si draga lizuk,

eu nu ocupam sezlonguri ca sa vin la 10 la plaja. Ca nu am venit la mare ca sa dorm. Daca ma trezesc la 5 este pentru ca asa m-am obisnuit. Iar la mare este pacat sa dormi.

Asa ca sfatul este bun pentru cei ce intr-adevar fac asta, adica ocupa locurile si apoi vin agale cu burtile in vint pe la 10-11 si stau 1 ora, fumeaza 10 tigari si lasa chistoace in nisip.

david [25.02.10 16:09:36] »

Prezentare completa si la obiect

Bravo

molko* [25.02.10 16:26:01] »

Gerulaaa!

Daca-i asa bravos.. ma bucur sincer.. Sunt sigur insa ca ai intalnit si categoria ilustrata de mine. Pe de alta parte e fain sa te poti scula la 5 si in concediu. Eu cred ca si daca imi spune hotelul ca mai stau 2 zile gratis si nu ma scol la ora aia.

De altfel review complet, si pt mine f util.

geruladacul [25.02.10 19:24:59] »

Da, am intilnit cam toate categoriile. Deja in al doilea an stiam toate miscarile pe acolo. Mie imi placea sa mai alerg si sa mai inot de dimineata, mai erau niste nemti in virsta care inotau asa de dimineata.

Oricum, in acest hotel poti sa stai si la balcon si sa nu iesi de loc pe plaja, de la balcoanele Kaliakra, mai ales de la aripa Superior, ai o priveliste foarte frumoasa cu marea, dupa cum am spus si in mesaj, atunci cind ai o camera mai sus.

cosminp [26.02.10 09:41:20] »

fratilor, gestul de a ocupa sezlonguri pe plaja cu noaptea-n cap nu este numai romanesc... in sunny beach la riu evrika... plin de nemti... astia se trezeau mai devreme decat romanii si ocupau sezl la plaja, iar seara la teatru de vara isi puneau cate un pantof/sanda/papuc pe scaune sa ocupe locuri. sunt romanii renumiti, dar nici ailalti nu sunt mai breji.

oricum, informatiile si invataturile sunt foarte utile. ai puncte.

lavis74 [01.03.10 16:05:42] »

pt. geruladacul

mi-a placut ce ai scris si cum ai scris!

bravo!

anul acesta in ce perioada vrei sa "poposesti" la Kaliakra?

Deja au redus preturile fata de anul trecut si ca urmare ...noi am facut deja rezervari pt. 01-08 august.

nota 10 pt. review

funny [11.04.10 10:15:55] »

"Rezervarile" la 5 dmineata pentru a veni la plaja la 11 sunt practicate peste tot. Anul trecut am fost in Tenerife. Desi erau fotolii la piscina pentru toata lumea si chiar ramaneau neocupate, 'sportul' il practicau toate nationalitatile. Interesant a fost ca pentru "rezervari" se prezentau dimineata cu prosopul numai barbatii (si romanii printre ei), cu exceptia japonezei care era singura femeie din hotel cu noaptea in cap pe la piscina.

Concluzia e ca, desi poate ne-am fi dorit, nu suntem unici in comportament. Ne pierdem in multime, iar altii inca reusesc sa se evidentieze. [ Damn! ]

PS: Tnx, Gerula! Interesante informatiile.

cosminp, david, funny, geruladacul, lavis74, lizuk, molko*
    Alte impresii din această RUBRICĂKaliakra Superior Hotel: