ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.07.2016
DIN: Oradea
ÎNSCRIS: 03.05.10
JUL-2016

Strandul termal din Madaras - o alternativa la Felix

Desi suntem oradeni, cand e vorba de stranduri, daca e sa alegem intre Baile Felix (situate la doi pasi) si strandul din Gyula, preferam varianta Gyula, din motive pe care le-am expus intr-o alta postare.

Deocamdata aqua-park-ul din Oradea nu s-a deschis, ca sa pot face o comparatie cu cele susmentionate.

Exista totusi o varianta low-cost mult mai buna decat Felix-ul: strandul termal Madaras. Am fost de cateva ori in ultimii ani si de fiecare data am plecat placut impresionat.

Azi am optat iarasi pentru Madaras si nu am regretat alegerea facuta. Si m-am gandit sa fac un review cu acesta ocazie.

Accesul in sat se face din E678, imediat inainte de intrarea in Salonta (din directia Oradea). Nu este greu de gasit, e suficient sa tii drumul principal prin sat. Totusi, nu ar strica niste indicatoare.

Strandul nu e mare, dar este foarte curat, bine intretinut, umbra destula de la multitudinea de copaci, gazonul tuns, si fara traditionalele hartii si mizerii aruncate pe jos.

Sunt 3 bazine, unul mare, cu apa calduta, buna pentru inot (1.20-1.80 m adancime), un bazin pentru copii, si un bazin cu apa calda, la 38ᐤC (in care nu poti sta prea mult).

Fata de anii trecuti s-au facut imbunatatiri, bazinul de copii si cel cu apa calda au fost renovate.

Exista si un mic teren pentru tenis cu piciorul, loc de campare si posibilitatea de cazare la 2-3 casute.

Exista si o terasa unde se gasesc mititei, carnaciori, bere, suc, etc.

De fiecare data am fost in timpul saptamanii, nu era aglomeratie, avantajul ca mancarea e proaspat gatita (se face doar la comanda, cca 15' de asteptare).

Tariful de acces e 15 lei pentru adulti si 10 lei pentru copii.

Atmosfera generala este de loc civilizat si curat.

Trimis de cris71 in 26.07.16 20:52:28
Validat / Publicat: 26.07.16 21:24:02
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SALONTA.

VIZUALIZĂRI: 5495 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cris71); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[26.07.16 21:23:44]

Bună recomandarea!

Mutat în rubrica "Ştrandul termal din Mădăras, SALONTA" (nou-creată pe sait)

• Alte impresii din această RUBRICĂȘtrandul termal din Mădăras:

• pagină generată în 0.050199031829834 sec