ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.07.2016
ÎNSCRIS: 24.08.15
JUL-2016
6 AD. + 4 COPII -- v: 6-10

Vacanta Porto Koufo si imprejurimi

Tocmai ne-am intors din vacanta deci amintirile inca sunt proaspete si nostalgia in floare :D.

Anul asta am ales sa mergem la mare tot in Grecia. Este al treilea an consecutiv in tara asta frumoasa (doi ani am fost in Thassos – am scris revizii si despre experietele de acolo). Am fost 3 familii cu 4 fetite (apropiate de varsta). Alegerea locatiei nu a fost a noastra, uneia din familii i-a fost recomandat Porto Koufo – Studio Meliton (studios-meliton.gr/ro/map.html).

Voi vorbi in aceasta recenzie despre drumul pana acolo si despre Sithonia, o zona a Greciei cu o priveliste sublima. Voi face o alta recenziue si despre Meliton si Porto Kuofo.

Asadar calatoria noastra a inceput intr-o joi dimineata la ora 3 mai exact in Otopeni. Traseul ales a fost Otopeni (am mers prin Bucuresti prin centru) -Ruse-Sofia-Porto Kuofo. Drumul a durat aproximativ 12 ore si am facut vreo 4 opriri. La Ruse, pe pod, am ajuns cam pe la 4.30 si ne faceam probleme sa nu fie multe masini/tiruri (podul evident ca nu este inca terminat). Am avut insa noroc, era liber si nu a durat mai mult de 5 minute statul la semafor. Am mers foarte mult pe autostrada chiar si prin Bulgaria.

Ca o paranteza, desi ii blamam pt multe lucruri, bulgarii au reusit sa fie inaintea noastra la multe lucruri. Au lucrat si inca mai lucreaza la autostrada, multe poduri (iesiri), tunele si un peisaj in zona de munte absolut superb. Singura problema ar fi statiile de benzina si de relazare aproape inexistente pe autostrada. E bine sa alimentati masina cu combustibil inainte sa intrati pe autostrada pt ca o sa o mai alimentati doar la iesire. In zonele in care se lucraza semnalizarea este facuta foarte bine pt aceste zone, ocolirea facandu-se in conditii absolut ok. Cam asta af cu paranteza deschisa...

La granita Kulata dintre Bulgaria si Grecia au fost cateva masini inaintea noastra, statul la coada a durat aproximativ 15min. Peisajul din Grecia si drumul este asemanator cu cel dintre Makaza. Cand am ajuns in Thessaloniki deja eram nerabdatori sa ajungem la destinatie. Thessaloniki e imens dar pe noi cel mai mult ne-a incantat ca am vazut marea si faptul ca incepand de aici drumul spre Porto Koufo a fost mirific in multe zone fiind destul de aproape de mare. Dupa cele aprox. 12 are am ajuns la destinatie intr-un sat pescaresc cu o priveliste absolut senzationala (o sa puteti vedea si voi in poze). Localitatea este mica, cocheta pe malul marii, cu taverne in port care au o priveliste exceptionala. Cazarea noastra a fost la cam 800m de port si zonele cu taverne. Drumul pana acolo fiind foarte usor de strabatut cu piciorul, pe malul marii. Despre cazare voi vorbi insa in alta recenzie.

Mancarea... absolut delicioasa, fructele de mare si pestele fiind savurate la fiecare masa cu o placere incredibila. Daca nu va plac fructele de mare si pestele puteti manca preparate autohtone (sau romanesti-friptura cu cartofi prajiti) din carne de porc, vita, pui sau miel. Salatele sunt si ele nemaipomenite, de la fiecare masa nelipsind: halloumi, tzatziki, tyrokafteri (salata de branza picanta). Nu ratati delicioasele saganaki cu midii/creveti/calamar, rulourile de dovlecei cu branza, pastitsio (un fel de lasagne), vinete umplute, peste... de toate felurile. Taverna din Porto Koufo pe care vi-o recomand si eu este Tzitzikas unde puteti fi serviti de Alexandru un roman/grec nascut in Grecia. Mancarea si servirea sunt ireprosabile, toti baietii de acolo fiind foarte amabili. Daca nu ati fost niciodata in Grecia trebuie sa stiti ca la inceputul mesei vi se aduce paine si apa care apoi vor fi trecute pe nota de plata. Cam peste tot la sfarsitul mesi vi se aduce desertul din partea casei iar la unele taverne nici nu o a mai gasiti alt desert. Inainte de masa, mai puteti fi serviti si cu un aperitiv din partea casei: paine prajita cu ulei de masline cu condimente si sare, alaturi de cateva masline. La aproape fiecare fel de mancare se vor aduce si cartofi parjiti (noi am comandat midii cu orez si am primit si cartofi prajiti :D, iar anul trecut in Thassos am primit la pizza cartofi prajiti )))) asa ca daca doriti o portie extra, aceasta este absolut generoasa. In genaral portiile de mancare in Grecia sunt mai mult decat consistente iar daca mai mancati inainte si cate o salata va garantez ca veti fi pe deplin satisfacuti. De baut, pt copii, va recomand sa specificati ca vreti sucuri fresh pt ca de regula au sucuri imbuteliate care nu sunt de o calitate tocmai buna. Pt adulti de baut puteti savura berea Mythos sauFix, bauturi spertoase Ouzo ori Tsipouro. In materie de bauturi nu va recomand berea draft. Daca sunteti mai multe familii la o masa puteti sa faceti note de plata diferite pt a va fi mai usor la final deoarece e foarte dificil sa descifrezi scrisul lor. Noi am fost 3 familii si modalitatea acesta de plata a fost perfecta.

Mare parte din timp l-am petrecut pe plaja din fata hotelului, acesta fiind chiar pe plaja. Am fost insa in plimbari si pe alte plaje si am facut o croaziera pana la muntele Athos (voi face un review despre asta). Am vizitat: Kalamitsi care este la aprox. 10km (15min cu masina), Linaraki 18km (20min), Orange Beach (la intoarcerea din croaziera ne-am oprit aici) este o plaja stancoasa dar superba in apropierea unei paduri de pini. La aceasta plaja ca si la Linaraki aveti nevoie de umbrelute si ceva de pus pe jos. La Linaraki plaja este de nisip insa marea este putin mai adanca decat in alte locuri. La Kalamitsi plaja este amenajata cu umbrelute si sezlonguri iar plata se face ca si pe alte plaje din Grecia prin consumul de la bar. Apa este mica aici, ideala pt familiile cu copii mai mici. In zonele Kalamitsi si Linaraki va recomand si plaja Sikia, plaja noastra favorita cu restaurantul din dotare: 5 steps in the sand. Patronul Maki va asigura ca veti manca foarte bine la ei. Plaja este gratuita si aici pt ca oricum veti consuma ceva de la restaurant; -). Noi am petrecut pe plaja asta vreo 3 zile si ne-am intoarce oricand. Va recomand si micul dejun sa-l luati aici si sa-l rugati pe dl Maki sa va faca pita cu branza... o minune!!! Servirea aici este ireprosabila, baietii fiind foarte amabili. Apa este superba iar daca faceti snorkeling puteti vedea foarte multi pesti si arici de mare. Nisipul aici este cu o granulatie putin mai mare insa este o placere sa stai pe el. Apa limpede cu siguranta o sa va atraga sa reveniti.

Ne-am plimbat putin si prin Toroni si Neos Marmaras. Toroni este micut si foarte aproape de Porto Koufo. Neos Marmaras este un oras mare cu multe magazine si taverne. Este un loc foarte bun sa faceti putin shopping insa ulei, masline si branza va recomand sa cumparati de la supermarket Masoutis (Μασουτης) care se afla pe soseaua de coasta inainte sa faceti stanga (venind dinspre Porto Koufo)

Plaja din Porto Koufo este superba, insa va trebuie neaparat sa aveti incaltari de apa. In zona Studio Meliton sunt ceva arici de mare asa ca e bine sa fiti protejati. Plaja nu foarte lata e de nisip fin, iar apa la mal este mica. Pe alocuri veti gasi in apa si ceva pietre. Daca va pasioneaza snorkeling-ul aici este locul ideal sa vedeti pesti si caracatite, arici de mare si scoici. Noi am prins cateva caracatite pe care apoi le-am eliberat. Din port puteti inchiria salupe pt plimbarea pe mare. Pe plaja de la hotel puteti juca volei acolo fiind un teren amenajat. In Porto Koufo gasiti si un magazin alimentar cu tot ce aveti nevoie pt micul dejun. Langa acest magazin este si o taverna care serveste micul dejun insa nu va recomand sa mergeti acolo preturile fiind destul de mari. Noi ne-am gospodarit la hotel pt micul dejun. Soarele rasare de undeva din spatele hotelului de iar dupa pranz sezlongurile sunt scaldate in soare. Apusul este senzational si privelistea este una deosebita. Noi am avut camera la etajul 2 asa ca am putut vedea foarte bine apusul. Vis-a-vis de hotel exista inca o taverna cu mancare foarte buna, pt noi a fost locul ideal unde am luat cina.

Cam asta ar fi experienta noastra in Sithonia si Porto Koufo. Sper sa va inspire si ajute in alegerea vacantei perfecte!

Trimis de Lale in 26.07.16 14:44:52
Validat / Publicat: 26.07.16 15:52:08
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Thassos Skala Prinos - Hotel Calypso - 2014 Potos - Hotel Olympion - 2015

VIZUALIZĂRI: 7315 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Lale); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

ANILU [26.07.16 19:54:51] »

@Lale: Foarte frumoasă vacanță ați avut, vă invidiez.

Anul acesta nu am reușit să mai ajungem în Grecia (am fost la noi la mare, am scris câte ceva).

Din cele scrise de tine mi-am reamintit câteva lucruri pe care le-am trăit și noi în primele vacanțe în Grecia.

Felicitări pentru articol l-am votat cu plăcere

Aștept continuarea.

Lale [26.07.16 19:59:36] »

Mulțumesc frumos pentru apreciere! ????

nils1 [17.05.18 06:36:09] »

Hello. În iunie voi ajunge și eu în Porto Koufo. Am o întrebare un pic mai ciudată )) Poți să-mi spui te rog cât de bun e asfaltul în stațiune (drumul pe malul mării) și eventual în Toroni? Noi vrem să ne luăm cu noi trotinetele, dar dacă asfaltul e praf nu se merită.

ANILU, Lale, nils1
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Porto Koufo: