ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.07.2016
ÎNSCRIS: 28.06.13
JUL-2016

încărcat de pe telefon!

Mi-a crescut barba

Am fost si eu cu sotia la aceasta locatie renumita care mi-a lasat un gust amar, am ajuns foarte usor cu aplicatia here maps, drumul foarte bun, am parcat sus la sosea mai departe de restaurant (10 minute la urcare mers lejer). Toate parcarile pline majoritatea masinilor din Romania si doua autocare, semn rau i-am zis sotiei sa vezi aglomeratie, parca anticipând ce avea sa se intample.

Am gasit cu greu o masa in capatul din dreapta cu vedere bineinteles la mare. Dupa noi la un minut chiar langa masa noastra s-a asezat un cuplu de bulgari, a venit ospatarita ne-a adus meniurile si in 5 minute hatarâm ce sa comandam : doua ciorbe de scoici si doua portii de scoici cu mamaliga! Pâna aici toate bune si frumoase, trageam cu ochiul la celelalte mese si deja ne ploua in gura.

La vecinii nostri bulgari de la masa din spate au aparut bunatatile, gata trebuie sa apara si la noi gandesc eu. De unde, da-i si asteapta mai fa niste poze mai vorbim despre politica si fotbal ca de tot romanul se pricepe si in 20 - 30 de minute vin si ciorbele, intelegem, aglomeratie, personal putin asta e, devoram repede castroanele minione si asteapta felul doi, bulgarii din spate terminase de mult cred ca si desertul, cand isi face aparitia cu un zambet fortat ospatarita cu o singura portie, sotia spunandu-i in engleza si chiar insemnandu-i pe meniu cu pixul ca am comandat doua portii! Ok spuse ea zambind fortat din nou, si s-a indepartat spre bucatarie!

Am mancat impreuna cu sotia jumatate jumatate din castronul si mai micut dar foarte gustos preparatul (si ciorba foarte gustoasa) si asteptam cealalta portie. Am asteptat pana mi-a crescut barba cand apare si piaza rea din nou la masa fara cea de-a doua portie bineinteles, sotia spunandu-i ca asteapta de multicel a doua farfurie la care ea ridica usor tonul si bolboroseste ceva in limba lui Stoichkov!

Nu am mai avut rabdare sa o las pe ceafa lata si in engleza mea busita a la Iliescu i-am spus sa faca repede, dar foarte repede nota de plata! 21 de leva a facut consumatia la care eu intind 30 de leva si-mi spune ce credeti : sa mai astept ca nu are sa-mi dea tot restul!

Ma luase toti nervii din corp si vazand la ea in mâna o hartie de 5 leva i-am spus sa-mi dea asa ca nu mai astept nicio secunda ca si asa am stat doua ore pe acolo!

Va mai spun ca intre timp s-au mai ridicat si au plecat persoanele de la doua mese vecine nemultumite de timpii de asteptare.

Pacat de locatie si de gustul deosebit al preparatelor dar cu asa personal nepregatit nu poti face treaba, imi pare rau ca nu am ales localul din partea stanga poate acolo era mai bine!

Trimis de veteranu in 25.07.16 15:12:06
Validat / Publicat: 25.07.16 15:35:40
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 2603 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (veteranu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Ferma de midii

calatorul [25.07.16 15:49:50] »

Maestre @veteran ceva similar am patit si noi la Dalboka vara trecuta, dar nu m-am incumetat sa scriu, ca sa nu va tai elanul, gandindu-ma ca poate e o experienta ocazionala si personala. Si asa cum am constatat la fata locului, la Dalboka peisaj frumos, locuri interesante si mancare gustoasa, dar aproape aceleasi meniuri le-am savurat si pe pontonul din Balcic, langa vechiul port, la grupul de terase Lotca Veche, unde sunt 3 restaurante diferite pe acelasi ponton de lemn din marginea Balcicului, usor de gasit dupa umbra vechilor macarale ruginite si silozuri de la iesirea spre Kavarna/Vama Veche.

ANILU [25.07.16 16:02:33] »

@veteranu - Am fost şi noi exact pe 14 iulie, într-o joi - am scris impresiile despre locaţie.

Aici pe AFA toţi colegii care au scris ne-au recomandat să mergem în timpul săptămâni când nu este aşa aglomerat.

Când am ajuns noi era aglomerat dar găseai o masă liberă, iar în ce priveşte serviciile noi nu am avut ce să le reproşăm.

Poate aţi avut voi ghinion.

Dar mâncarea a fost foarte bună, se simte că totul este proaspăt.

Toate cele bune.

veteranu [25.07.16 16:07:32] »

Mi-a stricat tipa aia jumatate din zi, trebuia sa scriu sa ma usurez si eu putin, sa stie lumea care merge acolo, bine de stiut ca gasim alternative la Balcic

veteranu [25.07.16 16:10:32] »

@ANILU am prins persoana (personalul) nepotrivita la locul potrivit

crismis [25.07.16 21:48:05] »

@veteranu: Iaca si eu cu SB-ul! Pacat de loc, tantile alea mi s-au parut si mie cam plictisite... Noi aveam si termen de comparatie, personalul extraordinar de politicos si prompt de la Restaurantul Balgarska, de pe plaja Kavarnei (pe care il recomand din toata inima!).

... Cam mult 4 leva ciubuc lasat pt ce ati primit. Eu n-as fi plecat fara TOT restul ce mi se cuvenea... Oricum, la cat ati asteptat, ce mai conta?!

veteranu [26.07.16 09:16:56] »

Chiar am ezitat la plecare si am cautat-o cu privirea pe tipa, am vrut sa iau restul si ultima moneda, dar sotia a insistat si a reusit sa ma convinga sa mergem spre masina! Mai bine ca am plecat, ca la starea in care eram cine stie ce iesea pe acolo!

ANILU, calatorul, crismis, veteranu
Alte impresii din această RUBRICĂFerma de midii Dalboka: