ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.02.2010
ÎNSCRIS: 02.05.09
JAN-2010
4 AD. + 3+unul la purtaator COPII

Foarte fain

Am fost la pensiunea asta exact in week-end-ul in care au fost -29 gr. C la Suceava. pensiunea este eleganta, dar intr-un stil de munte. am luat o camera cu 4 locuri de cazare. de fapt toate sunt foarte spatioase. camerele sunt curate, incalizite de n-am putut dormi (afara crapand pietrele). piscina este incalzita, destul de marisoara, avand in vedere asezarea pensiunii intre munti. au si sauna cat o camera, cu un fel de semineu.

Cabana e in munte, la vreo 3 km de V. Dornei. e liniste.

Restaurantul este si cu zona de nefumatori, iar mancarea e super. preturile sunt chiar mai mici decat la unele restaurante din oras.

Mai au o cabanuta mai mica, langa pensiunea mare, care se poate inchiria doar toata odata - pt. cei care merg cu gasca. cabanuta are dormitoare la etaj, iar jos un living mare cu semineu, cu loc de luat masa, cu baie si bucatarie, unde sunt toate dotarile - vesela, aragaz, chiuveta, etc. poti sa-ti faci si gratar afara, daca vrei. in fata cabanutei mici este un iaz cu o insulita - vara trebuie sa fie foarte relaxant.

Privelistea este superba. au si pastravaria proprie.

Oricum, vom reveni, dar se pare ca trebuie sa facem cazari din timp.

Trimis de doramunteanu in 24.02.10 11:48:07

VIZUALIZĂRI: 3015 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (doramunteanu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 livingul din cabanita mica

Sanziana
[24.02.10 12:20:50]

Bine ai revenit doramunteanu, ma bucur sa vad o suceveanca de-a mea. Am vrut si noi sa mergem aici dar s-au suprapus programarile. Ai poze ceva diferite de ce se gaseste pe site-ul pensiunii? Ce ne poti spune de activitatile care sunt programate pe site? Ai incercat ceva sau macar stii preturi? Intrarea la piscina e in pretul cazarii sau se plateste extra? cand au fost- 29 grade la Suceava? ca dupa mine ne tin astia numai de la 20 in sus cu minus bineinteles

[24.02.10 12:27:53]

camerele sunt la 150 lei in week-end. accesul la piscina e doar pt. clientii pensiunii - inclusiv cei din cabanuta mica. despre activitati organizate de ei nu stiu. trebuie sunat - oricum, eu nu am vazut site-ul, ne-am dus la recomandarea unor prieteni. iar temperatura aia a fost la sfarsitul lui ianuarie - la termometrul masinilor - oricum, dimineata au pornit cu greu chiar si jeepanele, stateam toti cu capotele ridicate in soare.

PSinca nu am terminat de trimis toate pozele - sunt la serviciu

Diaura*
[24.02.10 17:02:25]

doramunteanu ai un vot din partea mea pentru marea bucurie pe care mi-ai facut-o. Pentru mine statiunea Vatra Dornei este cea mai apropiata de sufletul meu...si cum nu am mai fost de cativa ani, si la vara sigur voi merge , incepusem sa ma intreb unde sa ma cazez. Mi-ai respuns la aceasta intrebare.

Inteleg de la sanziana ca esti nou venita in gasca. Succes.

[25.02.10 11:40:35]

multumesc mult, Diaura. Nu sunt chiar nou venită (am revenit), dar nu am postat prea mult. M-am inscris acum vreun an. Am postat mai mult de pe la mare, nu de pe aici, din Bucovina, unde iesim din oras in weekend. Dar acum mi-am zis ca merita si turismul de aici sa fie scos in evidenta, pt. ca are mult potential (si nu am nici agentie, nici nu am pensiune, nu incerc sa fac reclama - ai mei au o cabana la Manastirea Humorului, dar e doar de familie, nu e pt. publlic).

Ceea ce m-a indignat de am inceput sa scriu si despre zona mea este faptul ca cei de la televiziuni abia daca arata, din cand in cand, vremea de la V. Dornei, atunci cand prezinta statiunile. Dar, de pe valea Prahovei dau vremea si din Sinaia, si Predeal, si din Poiană. Nu mi se pare corect, mai ales ca acum avem f. multi turisti pe aici, iar zona s-a dezvoltat f. mult, oferta de cazare fiind foarte vasta si de calitate, iar preturile sunt cu mult mai bune. A nu se intelege ca am ceva cu Valea Prahovei. Imi place si acolo. Dar nu este singura zona montana ce merita turism. Noroc ca in tara noastra avem munti pentru toate regiunile.

Zona in care este amplasata pensiunea este superba (vezi si pozele). Dar trebuie sa stii ca nu e in V. Dornei, ci la iesire. Faci cca 10 minute pana pe partie, cu masina. Drumurile nu sunt rele. doar intre G. Humorului si Campulung e ceva mai rau, dar in rest e OK.

Asa ca distractie placuta si asteptam impresii.

Sanziana
[25.02.10 11:52:50]

e, tocmai pentru ca e genul de review care pe mine ma incanta, cu detalii explicite iti acord si eu niste puncte.Si da, sunt de acord ca ar trebui promovata zona ,asa ca spor la treaba

[25.02.10 12:16:48]

multumesc. sper ca am fost de ajutor mai multor persoane, care doresc sa ne viziteze zona.

[16.04.10 22:35:43]

De anul trecut am "ochit" pensiunea asta pe internet si m-au cucerit pozele. Cand am vrut sa mergem nu mai aveau camere, asa ca ne-am dus in Maramures. Vara asta as vrea sa ajung si aici. Review-ul tau mi-a ajutat foarte mult, foarte detaliat.

[19.04.10 13:54:44]

draga Laura, daca vrei sa prinzi cazare la pensiunea asta, trebuie sa o faci din timp. chiar noi, de aici, din Suceava, ne-am facut greu cazare. s-a tot dus sotul meu acolo de vreo 3 ori ca sa prinda 2 camere. cabanuta cea mica se poate rezerva mai usor, dar e pt. grupuri mai mari, cam de 12 persoane. costa cam 450 lei/noapte.

[19.04.10 15:26:46]

Dora, ai mare dreptate cu rezervarea. Tocmai ce-am primit un mesaj de la proprietari cum ca deja primesc revervari pt luna august.

[19.04.10 19:15:29]

Dora, inca o intrebare (de care am uitat complet): cat costa mancarea la pensiune? Daca iti mai amintesti, bineinteles. Multumesc.

[21.04.10 14:11:57]

preturile sunt potrivite. o ciorba de burta cam 8-9 lei, o tochitura cam 18 lei, clatite 5 lei, pastravul e putin mai scump. unul mare, la gratar e in jur de 20 lei. dar merita fiecare banut. preturile sunt cam ca la un restaurant din oras, potrivite. multa lume merge acolo doar sa manance. noi, cand venim din Ardeal, ne oprim acolo cam de fiecare data sa mancam ceva.

ce e important, afara exista un gratar pe care il pot folosi clientii pensiunii fara restrictii. in cabana mica exista bucatarie utilata complet, cu aragaz, cuptor cu micro, vesela, frigider, etc.

se mai poate manca prin Vatra Dornei. sunt unele restaurante unde se manaca ieftin si bine, chiar in centru.

Diaura*, doramunteanu, Laura T*, Sanziana
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Poiana Izvoarelor [Roșu, SV]: