ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.07.2016
DIN: Dublin
ÎNSCRIS: 03.08.15
JAN-2016

Seychelles - Mahe

Pentru inceputul lui 2016 sa mergem in Seychelles, in a doua jumatate a lunii Ianuarie, deoarece temperaturile sunt putin mai scazute si insulele sunt mai putin agglomerate cu turisti. Este recunoscuta ca o destinatie accesibila pe intre parcursul anului, iar Decembrie fiind luna cu cele mai multe ploi.

Am zburat de la Dublin cu Ethiopian Airlines, facand o escala de 4 ore la Addis Abeba. Aceasta a fost o experienta inedita, un soc cultural si nu neaparat cea mai buna locatie pentru escala, trebuie sa fii foarte atent si vigilent pentru ca portile se schimba foarte repede si nu sunt anuntate corespunzator. In decurs de doua ore poarta de la care trebuia sa decolam s-a schimbat de patru ori si eram nevoiti sa ne mutam de fiecare data.

Cand am aterizat pe aeroportul din Victoria ne-a lovit din plin caldura umeda, vama a fost rapida, iar primirea chiar calduroasa, personalul fiind foarte amabil.

Masina a fost inchiriata in avans, dar se pot inchiria direct de la aeroport, pretul fiind in jur de 30 – 40 de euro pe zi. Se conduce pe banda din stanga.

In general, mancarea este buna, are la baza peste si orez, iar sosurile sunt extraordinare. Am incercat cateva restaurante, dar acestea sunt destul de scumpe, un meniu complet, pentru doua persoane a costat in jur de 100 de euro.

Am preferat sa ne pregatim singuri mesele, pestele proaspat a fost irezistibil si extreme de ieftin. De exemplu, sapte pesti macrou au costat 2 euro, dar tonul, red snapper si Bonito au fost un deliciu. Maximul platit pentru un peste de aproximativ 1.5 kg a fost 12 euro.

Exista destul de multe magazine locale de unde te poti aproviziona si preturile sunt putin mai mari decat in tara, dar este de asteptat, considerand ca trebuie sa importe tot. Recomandam sa incercati fructele, sunt absolut delicioase.

In sfarsit am gasit o tara in care alcoolul este mai scump decat in Irlanda! La restaurant o bere de 270 de ml costa 6 euro, iar de la magazin o doza de 330 ml in jur de 3 euro.

Am avut vreo doua zile mai ploiase, dar le-am folosit mergand in capital Victoria, la gradina botanica sip e la niste restaurante/ baruri unde am baut niste cocktailuri minunate! Trebuie incercate cele cu rom de cocos.

Ne-am dorit sa vizitam cat mai multe plaje, asa ca pe parcursul celor 13 zile le-am vazut pe toate la care puteam ajunge cu masina. Top 3: Anse Intendance (pentru plaja si traseu), Baie Lazare (pentru apa linistita) si Anse Soleil (mica si ideala pentru snorkeling). Plajele din zona “comerciala” (Beau Vallon) sunt si ele extraordinar de frumoase, numai ca sunt mai aglomerate.

Chiar daca erau foarte putine personae pe plaja, nu am avut momente in care sa nu ne simtim in siguranta sau sa ne facem griji ca poate ne vor fi luate lucrurile. Au fost niste zile cu reflux si efectiv am avut senzatia ca eram intr-un acvariu: coral viu colorat si in jurul lui o multime de pesti si creaturi marine, visul oricarui snorkel-ist.

Un tur al insulei cu masina este recomandat, coasta este spectaculoasa si ne-a ajutat sa ne planificam ordinea in care sa vizitam plajele. Se poate ajunge pe varful insulei, panorama este foarte fumoasa si de acolo se pot face drumetii.

Excursiile sunt scumpe, in special daca implica barci, dar se pot gasi alternative locale mult mai ieftine. De exemplu, un traseu pe insula Thereza, cu snorkeling si un gratar pe barca ne-a fost oferit pentru 250 de euro, dar de la localnici am luat cu 70, dar ce e drept, am pierdut gratarul .

Am avut trei sesiuni de scufundari absolut superbe, zona cea mai buna fiind Parcul National Baie Ternay: tot soiul de pesti multicolori, broaste testoase, pesti mari, pesti mici si cel mai important, coral bine pastrat.

Multi spuneau ca este o locatie exclusivista, ca vom cheltui extraordinar de multi bani, ca este “Posh”, dar toate acestea se intampla doar daca se alege un hotel de 4-5 stele si daca toate mesele se vor lua la restaurant. Dar daca se sprijina turismul local, costurile vor fi reduse semnificativ.

Stiam ca va urma si o “data viitoare”, asa ca am pastrat vizitele pentru celelate doua insule mari (Praslin si La Digue) pentru urmatoarea vizita. Este necesara cel putin o noapte de cazare acolo.

De-abia asteptam urmatoarea vacanta in acest arhipelag, vom reveni cu drag.

Trimis de ascarlat in 24.07.16 02:49:49
Validat / Publicat: 24.07.16 08:51:11
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SEYCHELLES

VIZUALIZĂRI: 4384 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ascarlat); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

AZE
[24.07.16 10:03:37]

@ascarlat - Buna ziua, daca puteam sa dau pentru fiecare fotografie cate 900 puncte bonus, o faceam. Felicitari pentru articol, fotografii dar mai ales ca ati ajuns acolo.

[24.07.16 15:36:32]

Sunt foarte de acord cu @AZE, felicitari pentru articol insa pentru poze superfelicitari. O destinatie exotica, destul de putin calcata de noi din motivele cunoscute, astfel incat cu atat este mai placuta lectura iar visarea nici nu costa.

Mi -ar fi placut sa ne mai povestesti si mai mult ca sa lungim visul, de exemplu asa cum reiese din poze au exista si zile inorate. Ce se poate face acolo in astfel de zile?

Felicitari, votat cu placere.

[24.07.16 18:27:32]

@mishu - Multumesc pentru aprecieri!

Chiar daca prognoza meteo arata nori si ploaie si ne ingrijorasem putin inainte de plecare, am ramas surprnsi vazand ca nu a plouat absolut deloc.

Pe parcursul celor 13 zile pe Mahe am avut parte de vreo 2-3 ploi serioase, dar acesta a fost un mini-risc asumat, concediul nostru incepand la sfarsitul perioadei ploioase.

Prima a fost mai speciala, aproximativ vreo 4 ore de ploaie in continuu si am ramas la vila, dar ne-am putut balaci la piscina si am facut planul pentru zilele urmatoare. A fost nevoie de o replanificare pentru ca am avut amandoi prima scufundare si ne-am spus ca trebuie sa repetam experienta, astfel fiind nevoiti sa acordam o jumatate de zi acesteia. Pe seara ne-am dus la barul din apropiere (Les Dauphins Heureaux), am luat cina si am baut niste cocktailuri minunate. Au fost niste reprize mici de 10-15 minute de ploaie, dar nimic de speriat, se pot face plimbari pe plaja

Cea de-a doua ploaie a incept ca o mini furtuna, de-abia ajunsesem la plaja si am vazut norii apropiindu-se rapid, iar toata insula a fost acoperita in decurs de 30 de minute (foto atasata). A durat doar doua ore, dar apoi a fost inorat toata ziua, dar scaderea temperaturii ne-a prins bine, fiind putin "prajiti". Gazda ne-a recomandat un restaurant (Chez Plume) si incredibil, au trimis o masina care ne-a dus si ne-a intotrs costuri suplimentare.

Pentru a treia, cei de la Meteo au nimerit-o cu doua zile inainte, asa ca ne-am planificat sa mergem in Victoria sa vizitam orasul, piata centrala, gradina botanica si cartierul de lux Eden Island. In acea jumatate de zi au fost reprize de cate 5 minute de ploaie, apoi a iesit soarele si pot spune ca a fost una din cele mai frumoase zile: temperatura nu prea ridicata, umezeala crescuta, numai bine sa bei berea locala SeyBrew.

Suntem obisnuiti cu ploaia care te ia pe nepregatite si suntem de parere ca nu trebuie sa strice planurile de vacanta, sau sa ne tina in casa. Putem face multe lucruri, totul este sa avem un plan de rezerva si sa il adaptam in functie de situatie.

Voi reveni cu mai multe eco-uri.

[24.07.16 19:56:46]

Mutat în rubrica "Vacanţa în insula Mahe, MAHE" (nou-creată pe sait)

ANILU
[24.07.16 20:30:45]

@ascarlat: Îmi place să citesc articolele despre destinații de vacanță exotice.

Ai scris ca este accesibil tot timpul anului. La ce te referi? La climă sau la preț? Pentru că din ce ne spui tu cât a costat, nu prea este accesibil oricui, cel puțin pentru mine.

Pentru mine este vacanța exotică pe care mi-o doresc dar rămân cu visul și citesc și eu ce apare aici pe AFA.

As fi vrut mai multe detalii la pozele atașate.

Felicitări pentru vacanță.

Am votat cu plăcere.

[24.07.16 20:52:58]

@AZE - Multumesc!

nicole33
[24.07.16 20:53:30]

@ANILU -

Preţurile sunt sensibil mai mici în sezonul ploios, dar îţi asumi riscul ca vremea să fie nefavorabile, însă nu este obligatoriu, mai ţine şi de norocul fiecăruia. Eu aş alege tot un sejur în sezonul ploios, evident din considerente financiare.

Ai grijă ce îţi doreşti, că s-ar putea să ţi se întâmple. Nu este o glumă, este verificată.

Radu Tudoran
[24.07.16 20:58:14]

Nu am in vedere destinatii atat de exotice pentru urmatorii zece ani, dar nu se stie niciodata Cu astfel de review si fotografii Seychelles poate urca in top. Frumoasa vacanta.

elviramvio
[24.07.16 22:30:17]

@ascarlat -

Frumos, felicitari!

Sa se indeplineasca visul si sa te intorci acolo.

[25.07.16 09:46:46]

@ascarlat - Multumesc frumos pentru completari, te mai astept si cu alte impresii.

xoberus
[04.10.16 08:58:54]

Fotografiile sunt fenomenale, poti se ne dai detalii referitoare la agentia la care ati apelat si sa ne spuneti cat v-a costat tot sejurul?

[04.10.16 12:29:19]

@xoberus:

Multumesc pentru aprecieri.

Nu am folosit serviciile agentiilor de turism, am cumparat din timp biletele de avion si cazarea pe Booking. Daca se planifica cu cel putin sase luni in avans, se pot obtine preturi OK. In Martie anul acesta am planificat pentru concediul din Noiembrie iar acum "ma consum" pentru cel din Aprilie - Mai 2017.

Costul a fost 3500 de euro si este impartit pe categorii mai jos:

Avion 890

Cazare90075/zi

Masina36030/zi

Mancare (piata, plaja, peste) 200

Restaurant/ Bar400

Scufundari400

Alte activitati 350

Impresiile pentru cazare au fost scrise [url]http://amfostacolo.ro/hotel.php?d=monte-cristo-residence-anse-boileau--mahe&id=20579[/url]

xoberus
[05.10.16 19:15:25]

@ascarlat:

Multumesc pentru raspuns, zi-mi te rog si care a fost ruta de zbor aleasa.

[05.10.16 19:58:32]

@xoberus:

[04.01.18 18:18:11]

@elviramvio: Biletele de avion si cazarea tocmai au fost rezervate pt Feb 2018.

ANILU, ascarlat, AZE, elviramvio, mishu, Radu Tudoran, xoberus
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în insula Mahe: