ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.07.2016
DIN: Câmpina [PH]
ÎNSCRIS: 16.07.15
JUL-2016

Mallorca, o destinaţie de vis

Am petrecut o saptamana foarte frumoasa in insula Mallorca (2 familii fara copii), fiind cazati in statiunea Magalluf, in hotelul Flamboyan Caribe. Plaja din Magalluf este frumoasa, cu nisip fin, fara pietre, cu apa limpede si intrare lina. Se poate face plaja aici foarte bine, dar este pacat sa te limitezi la o singura statiune. Insula Mallorca este minumata, are mult mai mult de oferit si merita cunoscuta mai mult. Sunt de acord ca o saptamana este prea putin pentru acest lucru, dar chiar si asa trebuie sa incercati. Va prezint aici impresiile mele, ceea ce am reusit sa vedem in 3 zile.

Exista doua modalitati principale: 1) excursiile optionale organizate de agentiile de turism si 2) pe cont propriu, cu o masina inchiriata. Noi le-am facut pe amandoua.

Am ales din oferta agentiei asa numitul ,,Turul insulei" (68 Euro de persoana). Am mers cu autocarul din Magalluff pe autostrada pana in orasul INCA unde am vizitat un magazin de prezentare al unei fabrici de produse din piele. Apoi am luat-o spre vest si am traversat muntii Serra Tramuntana, cu oprire in punctul cel mai inalt. Peisajul este spectaculos, poate fi asemanat intradevar cu Transfagarasanul nostru, doar ca la poalele muntilor se afla marea albastra. Autocarul ne-a lasat in Porul Sa Colobra unde am avut 2 ore de libere in care am mers pe o alee splendida sapata in stanca la marginea marii la plaja Sa Colobra (aprox. 10 min fara timpul pt poze) unde am facut baie. Iarasi, peisajul este de vis. Din portul Sa Colobra am plecat cu un vaporas spre Port de Soller, navigand pe langa coasta stancoasa abrupta (aprox 50 min). Dupa o scurta vizita in port, am urcat in tramvaiul istoric ce face legatura intre Port de Soller si Soller (aprox 20 min), partea neplacuta fiind ca nu toti turistii au avut loc pe scaune in vagonul rezervat agentiei noastre. Am trecut intradevar pe langa lamai si portocali incarcati cu fructe, dar traseul nu este deosebit. Din Soller am luat trenul, de asemenea istoric, cu vagoane de lemn, spre Palma. Pe parcurs sunt portiuni cu peisaje deosebite si se trece prin multe tuneluri. Aproape de Palma am coborat din tren si ne-am urcat in autocarul care ne-a dus inapoi in statiune. Pe ansamblu, nu am regretat alegerea facuta, fiind incantati mai ales de peisajul montan si de Sa Colobra.

Am inchiriat de la un centru aflat vis a vis de barul Papis o masina (Nissan Micra) pentru 2 zile si apoi am prelungit inca o zi, platind in total 145 Euro, cu asigurare inclusa. Am calatorit aproximativ 350 km, benzina necesara costand 46 Euro (1,19 Euro / litru). Mallorca are o infrastructura foarte bine pusa la punct, alcatuita din multi km de autostrada si alte drumuri impecabile, foarte bine semnalizate (am avut si un GPS de acasa care ne-a ajutat foarte mult). Distantele care trebuie parcurse sunt insa mai mari ca in insulele grecesti obisnuite, astfel ca se consuma ceva timp pe drum, practic, nu poti acoperi toata insula in cateva zile.

In prima zi am mers din Magalluf in Portocristo si am vizitat pestera Hams (desi doream initial sa ajungem la Cuevo del Drach, care este mai mare, am nimerit la cealalta - este chiar la intrarea in Portocristo pe partea dreapta - era deja ora 10.45, foarte cald si vizita incepea in 10 min, asa ca am decis sa ramanem aici). Pestera este frumoasa, are multe stalagmite si stalactite, dar lacul subteran este mai mic decat la cealalta pestera). Oricare ar fi alegerea, merita vizitata una dintre aceste doua pesteri. Am mers apoi in portul Portocristo si am luat masa la o terasa pe faleza (pitoreasca), iar apoi am mers la plaja Cala Mendia (citisem de ea in oferta agentiei), care insa la acea ora a dupa amiezii nu ne-a placut (mica, aglomerata, apa avea alge). Astfel am mers la Calla Millor, care ne-a impresionat prin frumusete (recomand cu caldura aceata plaja, ca si statiunea in sine).

A doua zi am ales sa mergem la Cap Formentor. Masina, spre deosebire de autocar, iti permite sa parcurgi tot drumul, pana la capat, adica Farul Formentor. Drumul este asfaltat, dar nu il recomand soferilor incepatori. Peisajul este incredibil de frumos, depaseste orice asteptare. Opriti in puntele de belvedere, unul din ele fiind foarte bine amenajat (mai greu sa gasesti loc de parcare, acolo se opresc si autocarele, dar mergeti mai departe). Veti vedea imagini emblematice ale insulei Mallorca, prezente in toate ghidurile turistice. La intoarcere am mers la hotelul Formentor si am vizitat gradinile acestuia, extrem de frumoase (am cerut voie si ni s-a permis imediat, fara nicio consumatie). Trebuie mers pe jos aprox. 300 m de la parcarea a doua, care costa 10 Euro. Am luat masa la o terasa cu specific italian, la marginea marii, langa parcare (20 Euro o pizza) si am facut apoi plaja si mai ales baie pe frumoasa plaja Formentor, la umbra pinilor (atentie, 10 Euro un singur sezlong- nu am luat, desigur).

In a treia zi am fost in Palma de Mallorca (se poate merge si cu autobuzul) si am vizitat impresionanta catedrala si zona inconjuratoare, foarte pitoreasca. Merita din plin, orasul este foarte frumos si bine dezvoltat. Am trecut si prin mall-ul Porto Pi pentru cumparaturi. Cu o seara inainte, am vizitat Palma si seara, este la fel de frumoasa, un mare oras european.

In concluzie, Mallorca este o destinatie de vacanta foarte frumoasa, care ne-a depasit asteptarile si in care vom mai reveni cu placere.

Trimis de adriand2000 in 23.07.16 20:16:30
Validat / Publicat: 23.07.16 21:00:02
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA. A mai fost în/la: Costa Brava, Barcelona, Madrid

VIZUALIZĂRI: 4737 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adriand2000); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 Port de Soller

Ramona023 [10.01.17 10:21:48] »

Buna. Am citit review-ul tau si sunt interesata sa merg in Mallorca anul aceasta. De asemenea sunt interesata de inchirierea unei masini pentru a vizita cat mai mult din insula, insa am cateva nelamuriri cu privire la inchirierea masinii. Imi poti spune daca ti s-a cerut un card sau depunerea unei depozit colateral pana la inapoierea masinii la cei de la rent a car?

Am citit ca trebuie sa ai un card cu aproximativ 1000 euro sau banii cash, care ii vor tine cei de la firma si apoi iti vor fi inapoiati in 7-10 zile lucratoare.

Multumesc.

adriand2000 [10.01.17 14:49:59] »

@Ramona023: Buna. Am fost impreuna cu inca o familie si inchirierea masinii a fost platita cu cardul de catre prietenul meu. Nu stiu daca a fost pusa conditia referitoare la un anumit sold minim (cred ca oricum acel card avea mai mult de 1000 Euro in cont), dar imi amintesc faptul ca la intocmirea actelor a fost cerut nr. cardului, astfel ca firma respectiva ar fi putut sa retraga ulterior o anumita suma, de exemplu pentru curatenia masinii (aspirare, uscare tapiterie) daca ei ar fi considerat ca am predat-o in stare necorespunzatoare. In momentul predarii cheilor, masina nu a fost verificata, fiind parcata putin mai departe de biroul lor. Dar, din cate stiu, nu s-a retras nicio suma suplimentara. Vacanta placuta!

adriand2000, Ramona023
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Mallorca: