ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.07.2016
ÎNSCRIS: 11.05.15
JUL-2016

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Best Western Prezident Hotel Istanbul

Acesta este un hotel bun pentru turiștii cu pretenții, iar eu nu fac parte din această categorie.

Pentru mine criteriul de alegerea hotelului este ca acesta să aibe parcare proprie, dar asemenea hoteluri sunt încadrate la categoria de 4 și 5 stele. Din cauza acestei mentalități, pe mine mă costă mai mult cazarea.

Prezident este un hotel scump, clasificat la +4 stele dar raportul preț-servicii oferite este corect.

La acest hotel m-am mai cazat în septembrie 2011 și după aceea la următoarele vizite nu am mai găsit locuri, motiv pentru care am ales alte hoteluri de pe aceiași stradă ori din apropiere iar mașina o parcam tot la acest hotel, având și regim de parcare publică.

In vremurile bune ale Istanbulului, o cameră dublă-standard costa 114 euro/1 noapte, tarif menținut de-a-lungul timpului, până la începerea antentatelor când, din lipsă de turiști, au făcut reduceri la cazare până la 35%.

Tarife de cazare în prezent.

Mai întâi fac precizarea că tarifele variază chiar și de la o zi la alta. La data când am făcut eu rezervarea

Pe Booking com. erau

- 83 euro/1 noapte fără posibilități de revocare

- 101 euro /1 noapte cu posibilităși de revocare până în ziua cazării.

Eu am plătit 69 euro/1 noapte (4 nopți-275 euro) pentru că am făcut rezervarea printr-o agenție de turism la care am card de fidelitate și am beneficiat de reduceri consistente.

Adresa hotelului este.

Tiyatro Caddesi nr. 25 Beyazit, Fatih 34126 Istanbul și coordonate geografice N-41 grade, 0 minute și 28.35 sec. E-28 grade, 57 minute și 56.33 sec.

Cum se poate ajunge la acest hotel.

a) Cu autoturismul (recomand folosirea unui GPS).

După ce se trece prin porțile de plata autostrăzii, continuați drept și după câtva timp, ghidul vocal al GPS-lui vă va spune. Ieșiți de pe autostradă (O-2) și intrați pe autostrada O-3. Din acel moment urmăriți tablele indicatoare pe care scrie Aksaray. După cca. 10 km, la intrarea pe bul. Adnan Menderev care are 4 benzi pe sens de mers (acela cu palmieri pe mijloc), pe tablele indicatoare veți găsi și Beyazit și continuați pe banda care are această mențiune. Când veți ajunge la un pasaj suprateran numit Aksaray, atenție că la mijlocul lui este și o ramificație spre stânga. Din nou atenție, pe partea stângă este și un indicator pentru 2 direcții

- stânga Taxim

-înainte Beyazit

Mergeți înainte coborând pasajul suprateran și continuați drept 2 stații de tramvai. Aproape de stația Beyazit (tramvaiul 1) drumul este blocat de dale din beton. Virați dreapta, pe Tiyatro Caddesi, care este chiar strada hotelului. Este o stradă cu sens unic, pavată cu piatră cubică și după cca. 250 metri (în coborâre), pe partea stângă este hotelul.

Nu este posibil să staționați în fața hotelului și continuați cca. 3o m. apoi viraj stânga si intrați în parcarea subterană. Acolo se poate intra și fără check-in pentru că are și regim de parcare publică.

Din nou atenție. La intrarea spre parcare, în coborâre, se circulă pe stânga și ieșirea este pe dreapta. Vă va opri un om care va completa un formular tip (a se vedea fotografia) și va nota data și ora de intrare. Sunt 2-3 oameni la intrare care au o îndemânare fantastică în parcarea mașinilor. Eu totdeauna i-am lăsat pe ei să-mi parcheze mașina și nu au grerșit niciodată. La plecare, cereți la recepție să vă aplice o ștampilă pe acel bon, care vă scutește de plata parcării. Ceilalți care nu sunt cazați la acest hotel, plătesc parcarea conform tarifelor afișate (vedeți fotografia anexată).

b) Pentru cei care călătoresc cu avionul este mai simplu. De la Aeroportul Ataturk se circulă cu metroul, cu coborîre în stațiia Aksaray și de acolo, cu tramvaiul 1, cca. 4 stații până la Beyazit.

Eu am folosit cameră video fixată pe parbriz și am înregistrat integral traseul. Fiind imagini în mișcare, nu am știut să le transfer în Galeria foto și atunci am făcut stop-cadru și am fotografiat ecranul laptocului dar fotografiile sunt de slabă calitate. Totuși, ele vă pot fi de folos. Atât m-am priceput eu.

Despre hotel.

Este o construcție cu 7 etaje, amplasat la cca. 300 m. de Grand Bazar. Etajele 1-5 sunt pentru camere. La et. 6 este salonul pentru mic dejun cu o capacitate de peste 100 locuri. La etajul 7 sunt 2 terase și accesul este pe scări.

- la terasa din dreapta este un bar, mese scaune, canapele

- la terasa din stânga este o piscină, scaune, mese și sejlonguri.

Vederea spre Marea Marmara este superbă.

Despre check-in.

În fața hotelului sunt 2 majordomi. Înainte purtau îmbrăcăminte cu eghileti. Acum am întâlnit 2 bărbați sub 30 ani, îmbrăcați impecabil, la costum și cravată și purtau pantofi eleganți. Ei „simt” persoana care vrea să intre, pe care o întâmpină cu amabilitate și o conduce la recepție, care este pe partea stângă. Permanent sunt 2 recepționeri, la fel de amabili. Limba engelză este la putere. Eu având vaucher (cazare plătită anticipat), check-in s-a făcut repede. Am primit 2 tichete și cu ele, la bar puteam fi serviți cu câte un cockteil de bienvenue.

In spatele nostru era un valet pregătit să ne ajute. Am cerut să vedem camera. Ne-a însoțit, camera ne-a plăcut și el ne-a explicat sum se folosește aerul condiționat, ne-a arătat tava de pe masa din cameră pe care erau o cană fierbător electric, ceaiuri, nes, 2 sticle de apă plată, toate gratuit și care se completau zilnic. În continuare, s-a oferit să ne aducă bagajele. Au cărucioare adecvate. Liftul coboară până la parcarea subterană.

Despre cameră.

Două paturi, cu noptiere alături, veioze în perete, desupra, pe perete, un desen floral reușit, telefon fix (și în baie). Saltelele erau moi, cearceafuri impecabile. În spațiul dintre paturi și fereastră (de cca. 2 m.) erau o masă rotundă și 2 scaune.

Pe partea dreaptă a camerei era o altă masă cu pliante, carnețel pt. noțițe, pix, o tavă cu fierbătorul electric si ce am mai spus mai sus. In continare era un dulap pentru haine. Nu aveau rastel pentru bagaje.

Televizor cu ecran plat de mărime medie. Aer condiționat cu reglare din cameră, Wi-Fi gratuit. Mini bar cu frigider încăpător.

Baia era încăpătoare. In partea stângă era lavoarul cu cosmetice de calitate, oglindă-lupă iar în partea stângă, cadă cu duș. Zilnic se făcea curățenie, erau schimbate prosoapele și se completau cosmeticele. Tot zilnic, pe la jumătatea ei, venea un domn îmbrăcat elegant și din cameră în cameră, întreba turiștii dacă sunt mulțumiți de curățenie sau dacă au alte cerințe.

Despre micul dejun.

Acesta era servit în salonul de la et. 6, care avea fereste panoramice, cu vedere spre Marea Marmara. Fețe de masă cu tacâmuri, șervețele și tot ce trebuie. Scaunele erau tapițate. Mâncarea a fost mai mult de cât suficientă și foarte diversificată, încât nu aveai cum să fi nemulțumit. Cafeaua + țigara, sus pe terasă, afară, cu fața spre Marea Marmara.

Scurte concluzii.

Fără îndoială, este un hotel bun și îl recomand.

Păcat că din cauza evenimentelor am întrerupt sejurul, renunțând la banii plătiți în avans.

Cu multă plăcere ași reveni la acest hotel.

Cu mult bine, tuturor.

Trimis de Mihai18 in 23.07.16 16:47:53
Validat / Publicat: 24.07.16 08:01:11
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Edirne Thessaloniki, Belgrad, Budapesta, Viena. Bratislava, Praga, Dresda, Berlin. Munichen. Frankkfurt am Main, Koln, Brussels, Haga, Amsterdam.

VIZUALIZĂRI: 2179 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Mihai18); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Exteriorul hotelului.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 50.56 EUR pe cameră

webmasterX [24.07.16 08:00:44] »

Mutat în rubrica "Best Western Plus The President Hotel, ISTANBUL" (nou-creată pe sait)

Mihai18 [24.07.16 08:33:49] »

@webmasterX - Corect. Și eu vă mulțumesc.

micutzu [24.07.16 11:17:02] »

@Mihai18 - Salut, as fi vrut sa mai adaug si eu cateva completari despre acest hotel dar... avand in vedere ca la ultimul ecou postat la reviewul dvs anterior nu ati raspuns, ma voi multumi doar sa va votez acest articol cu 900PMA. Stima si sper sa va fi vindecat piciorul.

Ioan Raita [11.12.16 18:26:56] »

Mulțumesc pentru toate cele 5 voturi la acest review. Ce mai faceți, ce vă face piciorul? Am încercat niște PM-uri dar nu am primit răspuns.

Vă doresc multă sănătate și numai bine.

Cu stimă și respect colegial.

Ioan Raita

Mihai18 [15.12.16 10:39:10] »

@Ioan Raita:

Vă mulțumesc pentru ecoul din 11 ec. 2016 ora 18-26 min și 56 sec. scris de dv. la reviewul meu despre Hotelul Prezident. Mai departe încerc un PM.

Cu bine.

Ioan Raita [25.12.16 20:29:31] »

V-am trimis un mesaj privat.

Ioan Raita [14.01.17 22:55:38] »

Bună seara și La mulți ani! Ce mai faceți? Vă rog să verificați PM:

Cu stimă