ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.07.2016
DIN: Sibiu
ÎNSCRIS: 22.07.16
JUL-2016

Disneyland Paris - un loc in care ar trebui sa ajunga orice copil

Totul a inceput cu un desen. Cel mai norocos desen pe care l-a facut fata mea pentru concursul de Paste de anul acesta. Apoi, a urmat un telefon si vestea incredibila: "Copilul dvs a castigat marele premiu: Excursia la Disneyland Paris!!! ". Greu de crezut, dat este ADEVARAT!

Asa ca acum, tocmai intorsi de pe taramul basmelor vreau sa va impartasesc cateva impresii.

Am plecat de la Sibiu la Bucuresti cu o masina la 12 noaptea, la 7 am luat avionul spre Paris, am ajuns pe CDG la 9, am stat in aeroport aproape 5 ore (frontiera blocata datorita unui bagaj suspect, incurcatura cu bagajul de cala). De la aeroport am fost preluati de autobuzul hotelului (care ne si ducea si aducea gratis din Parcuri) si in 45 de minute am ajuns la hotel.

Am fost cazati la Newport Bay Hotel, hotel de 4 stele, despre care intentionez sa scriu un alt review. Pe scurt, proaspat renovat, camere spatioase, foarte curat, mancare f buna, diversa si multa (bufet suedez), personal amabil care vorbeste mai multe limbi (franceza, engleza, spaniola, etc), fff bine organizati. La fiecare intrare in hotel eram scanati atat noi, cat si bagajele.

Am facut check-in-ul, un dus si tusti! la autobuzul care pleca fix din fata hotelului din 10 in 10 minute. In cateva minute am ajuns. Era deja ora 15 si la intrare nu era multa lume. Am stat putin la coada fiind mai multe intrari, ne-au scanat si aici bagajele, si iata-ne in lumea basmelor!

Totul este spectaculos, foarte bine organizat, constructiile sunt cochete, impresionante dandu-ti impresia ca te afli intr-o lume magica. Tot felul de castele, casute, magazine si alte amenajari care te lasa cu gura cascata, copacii tunsi ca un cub, flori de toate culorile, muuulti copii fff fericiti, parintii la fel, relaxati - o atmosfera incredibila!

Pe noi ne-au interesat in principal atractiile destinate copiilor mai mari (fata mea are 12 ani, la fel si prietena ei care a venit cu noi). Citisem de pe AFA care sunt atractiile care ne intereseaza, desi toate erau asa de bine realizate incat te-ai fi dat pe toate. Atractiile le-am reperat f usor cu ajutorul pliantelor pe care le gasit la intrare (in engleza, franceza, araba, spaniola, poloneza si multe altele). Timpul de asteptare a fost la ora aceea de maxim 10 minute. Cele mai impresionante au fost Casa bantuita, Mountain Space, Piratii din Caraibe.

La ora 17 fara un sfert ne-am grabit sa prindem loc in fata Castelului Frumoasei Adormite pentru parada personajelor Disney. Daca ajungeti acolo, neaparat, neaparat sa nu o ratati! Are loc in fiecate zi la ora 17. Ne-a lasat fara cuvinte! Niste profesionisti adevarati!

Dupa parada, am luat masa la restaurantul de langa Piratii din Caraibe, mancarea nu a fost pe gustul nostru, dar am retinut ca o bere de 250 ml era 6 euro! Apoi am mai fost la cateva atractii si la 22, super obositi am plecat spre hotel cu gandul de a reveni a doua zi sa vedem neaparat focul de artificii de la ora 23.

A doua zi, fiind o zi intreaga, am fost la Paris, despre care o sa scriu un alt review.

Seara, la intoarcerea din Paris am facut o baie in piscinele hotelului, am luat masa la hotel si apoi ne-am dus sa vedem focul de artificii. Are loc la ora 23 in fiecare seara. Crezusem ca parada e punctul lor forte! Sa vedeti artificiile! Impresionant! Cu proiectii din desene animate pe Castelul Frumoase Adormite insotite de muzica astfel incat parca esti in basmele respective! Dureaza tot spectacolul 30 minute. Nu il ratati!

A doua zi dimineata, ne-am trezit din nou la 7, la 7,30 am luat micul dejun, la 8 am fost in parc. E important sa faceti un efort, pentru ca de la 8 la 10 Parcul Disneyland e deschis doar pentru turistii cazati la hotelurile tematice Disney din parc. Asa am reusit sa mai bifam cateva atractii, plus sa ne mai dam inca o data pe ce ne-a impresionat in prima zi, dar si sa descoperim alte casute si castele frumos amenajate pe care nu apucasem sa le vedem. La 10 fix am fost deja la Indiana Jones unde tot timpul e coada impresionanta desi nu e pentru oricine. Apoi ne-am indreptat spre Walt Disney Studios, celalalt parc, la fel de imens, impresionant si de bine realizat. Deja timpii de asteptare erau de 20,40,60 minute, ne-am dat pe cateva atractii, dar fiind foarte obositi la 12,30 am plecat spre hotel si la 15 autobuzul ne-a dus la aeroport.

Aceasta fost aventura noastra la Disneyland Paris, taramul basmelor Disney! Pe noi ne-a impresionat deopotriva, copii si adulti, a fost o experienta extraordinara!

Parinti, faceti un efort si oferiti-le copiilor vostri o vacanta de neuitat!

Trimis de mari2003 in 22.07.16 21:37:08
Validat / Publicat: 22.07.16 22:35:47
  • A fost prima sa vizită/vacanță în FRANȚA

VIZUALIZĂRI: 5895 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mari2003); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 intrarea

[22.07.16 22:09:41]

@mari2003: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

mprofeanu
[23.07.16 14:20:04]

@mari2003 - Felicitări pentru concursul câștigat de fetița ta dar și pentru review! Aștept impresiile despre Paris.

Utube
[08.08.16 13:03:08]

Felicitări pentru review. Era frumos dacă plasai mai multe fotografii cu explicații. Impactul vizual conferă valoare articolului.

Ar fi fost interesante mai multe detalii despre lucrurile care te ajută să-ți consumi cât mai judicios timpul pe durata vizitei în parcul de distracţii, știut fiind faptul că obiectivele de acest gen sunt mari consumatoare de timp pierdut pe la cozi.

Astfel ar fi fost interesant de aflat care obiective sunt de regulă foarte aglomerate, la ce ore sunt mai libere, care ar fi metoda cea mai eficientă și care te ajută să "te dai" cu cât mai multe "drăcovenii".

Oricum, am găsit câteva informaţii foarte utile, ceea ce este foarte bine și care sigur vor fi de folos celor care doresc să viziteze parcul.

Încă odată felicitări pentru articol!

Bubu107
[09.09.16 10:17:28]

Always shutle

Am rezervat și am plătit pentru transfer aeroport Beauvis - hotel și retur la compania ALWAYS SHUTTLE din Franța.

La aeroport ne-a așteptat un microbuz relativ vechi dar care ne-a dus în siguranță la destinație.

Însă la intoarcere microbuzul n-a mai venit, iar operatoarea de la telefon ne-a comunicat sec faptul ca nu-l mai găsește pe șofer.

De menționat este faptul ca ALWAYS SHUTTLE are cel mai mic pret de pe internet ceea ce ma face sa cred ca totul a fost premeditat.

Sper, cu review sa ajut pe alții care au nevoie de acest serviciu.

Noroc ca experienta la Disneyland Paris a fost foarte frumoasa!

mari2003, mprofeanu
Alte impresii din această RUBRICĂDisneyland Paris (parc de distracții):