ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.07.2016
ÎNSCRIS: 30.09.10
JUN-2016

Conditii bune

Hotel Cavaler, cica din 17 iulie, sau ceva, isi schimba numele in Double Tree by Hilton.

Mai intai de toate, cred ca este cel mai bun hotel din Sighișoara. Dacă știți un altul încă și mai bun, recomandați-mi-l și mie. Cel mai scump sigur este.

Legat de cât de cel mai cel este el, gândiți-vă că nu e cel mai luxos hotel din Munich, Milano, Roma, nici măcar din București, ci din Sighișoara. Setați-vă așteptările corespunzător.

Legat de poziționare, e la strada principală peste drum de Tarnava Mare (cred – am uitat geografia si mi-e lene sa caut. Prin orasul vechi am vazut ceva referinta la raul Schaas – probabil ceva nume vechi săsesc, nu am auzit de râul ăsta.)

Privelistea e frumușică. Distanța până la cetate e de circa 10 minute pe jos.

Camera.

Am avut o matrimonială, iar în ceea ce mă privește am gasit-o superbă. Atenție, asta nu înseamnă impecabilă. Hotelul se afla într-un proces de renovare / restilizare, ceva și mai sunt unele probleme, cum ar fi ca în iunie nu funcționa aerul condiționat, dar tot superbă e, ca design.

Este construită tip penthouse, cu zona de zi aflată, jos, la nivelul la care se face intrarea. Acolo este și baia, cu cabina de duș de tip ”walk in” și baterie termostatată – big like!

În zona de zi se află și un spațiu de birou, cu masa aferentă, un televizor plat montat pe perete deasupra biroului, nu neaparat confortabil dacă vrei să-l folosești la ceva -că-i un pic cam sus, dar ”dă bine! ”

Accesul la zona de dormit/ matrimoniala se face pe o scară de lemn, iar spațiul este amplasat la mansardă, cu geam către cer. Patul e mare și potrivit pentru orice activități. Fereastra din tavan, dimpreună cu cea de la etajul de sub au rezolvat și problema căldurii, bine, asta după ce s-a oprit ploaia, că până atunci am cam fost nevoit să îndur, altfel ploua în pat :).

Oricum, spațiul e amenajat de așa natură încât te invită la consumarea căsătoriei.

In dulapuri găsești halat de baie și papuci de casă.

Treaba cu SPA-ul.

Fiind de Rusalii, am găsit piscina interioară oarecum ocupată. Oarecum, că tot am găsit un șezlong. Eu am avut inspirația să-i zic nevestei să luam pe lângă costume de baie și papuci de baie la noi. Firește că mai toată lumea folosea papucii aia din cârpă, firește că era umed pe jos și mergeau ca mâțele pe gheață de li se încrucișau picioarele.

Au acolo și baie turcească și sauna uscată, dar nu am apucat să le folosesc.

Micul dejun a fost bun, mai bun decât în majoritatea hotelurilor la care am stat în Romania, în stil bufet, însă veneau și te serveau cu diverse, adică aveau chelneri în sala de mese. Cafeaua de la automat bunicică.

Probabil că este combinatia hotel / tip de cameră unde să mergi daca ești fară copii.

Trimis de catalinx in 21.07.16 20:35:49
Validat / Publicat: 21.07.16 21:11:45
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SIGHIȘOARA [MS].

VIZUALIZĂRI: 2556 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (catalinx); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 televizor

Andox
[21.07.16 22:21:01]

Nici vorba cel mai bun din oras. Data viitoare incerca Central Park si mai vorbim.

Michaell
[22.07.16 10:20:43]

@Andox - Central Park? Vorbesti in stiinta de cauza sau din auzite?

Folosesc ca client platitor hotelurile din Sighisoara de mai multi ani - la Cavaler am fost cazat ultima data in aceasta iarna. Am evitat Park-ul in primul rand din cauza problemei cu parcarea. Poate vrei sa ne spui tu unde isi poate parca oaspetele masina in siguranta daca nu doreste sa foloseasca zi de zi drumul de ocol cu intrare vizavi de fostul notariat intrind pe linga gradinita si ajungind in acest fel quasi in parcarea hotelului. In schimb am folosit restaurantul hotelului Park - vizita care nu m-a facut neaparat sa revin.

@catalinx: Prin orasul vechi am vazut ceva referinta la raul Schaas – probabil ceva nume vechi săsesc, nu am auzit de râul ăsta.)

Schaas, este denumirea germana / saseasca a satul Saes care se afla la citva km de Sighisoara. Iar raul Schaas este denumirea germana / saseasca, corect: Schaaser Bach (Valea Saesului) a paraului care vine din aceasta directie si se revarsa in Tarnava mare.

Ai beneficiat de o camera in stil maisonette si nicidecum penthouse.

catalinxAUTOR REVIEW
[10.08.16 13:41:42]

@Andox. Multumesc, am notat, nu l-am gasit cand am cautat. Chiar arata bine in poze. Data viitoare.

catalinxAUTOR REVIEW
[10.08.16 16:08:55]

@Michaell -

maisonette - Corect, acesta e termenul mai potrivit, am abuzat intentionat de sensul larg al cuvantului penthouse - "any specially designed apartment on an upper floor, especially the top floor, of a building" (dictionary.com).

Multumesc de lamurirea privind paraul Schaaser Bach.

catalinx, Michaell
Alte impresii din această RUBRICĂDouble Tree by Hilton Cavaler Hotel: