ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.07.2016
ÎNSCRIS: 11.08.09
JUL-2016
team-building

Ireprosabil!

Cautam o locatie in Calimanesti – Caciulata, pentru un teambuilding de aproximativ 15 persoane; parca as fi vrut pensiune, dar la majoritatea pensiunilor nu gaseam servicii de masa. In final, m-am hotarat sa fie un hotel, ca sa avem si ceva servicii de spa. Chiar daca, teoretic, puteam merge in zona la strand termal, aqua-park etc

Dupa cateva oferte primite pe mail, pe short-list au ramas 2 locatii: hotel Orizont si hotel Perla Oltului. Pentru ca am avut drum in Caciulata la finalul lunii mai, mi-am propus sa merg sa vad ambele locatii si apoi sa decid. Dpdv financiar, balanta inclina catre Perla Oltului, mai ieftina cu aprox 2000 ron decat Orizont. Nu voi da detalii financiare, pentru ca o clauza nescrisa, de bun-simt, ma impiedica sa fac public un cost care mi-a fost acordat in urma unei negocieri; oricum, costu a fost per pachet, per persoana, neconcludent deci pentru turismul familial.

Primul vizionat a fost Orizont; mi-a placut atat de tare, incat m-am hotarat pe loc si nici macar nu m-am mai dus sa vad al doilea hotel.

Dar sa-l descriu pe scurt: hotelul este amplasat in Caciulata si nu este foarte mare, are aprox 40 de camere si 4 apartamente. Nu are camere triple, dar cred ca se poate inghesui un pat suplimentar, in cazul in care se doreste.

Spre deosebire de toate unitatile de cazare din zona, care sunt dispuse chiar pe marginea soselei, hotelul este amplasat la circa 100 m de sosea, pe o strada in panta, pozitionarea fiind una putin retrasa de la sosea.

Parcarea este in raport cu nr de camere al hotelului, avand locuri atat in fata, cat si in spatele hotelului.

Hotelul a fost construit acum circa 10 ani, pe “scheletul” unui fost camin de nefamilisti; de aceea, camere si (mai ales!) baile nu au suprafete foarte generoase. Am inteles ca acesta este si motivul pentru care nu au putut obtine clasificare de 4*.

Dotari generale hotel:

-un restaurant a la carte (parter), restaurant Salonul Rosu pentru mic dejun, pranz si cina (toate in bufet suedez), centru spa, 2 sali conferinta, sala fitness, internet wi-fi in toate spatiile, inclusiv in camere, biliard, masa fussball, spatiu de joaca interior pentru copii

-au si o baza de tratament, unde poti beneficia de diverse servicii medicale; nu stiu amanunte, ca nu m-a interesat.

Cazarea:

-Am avut cazare in camere duble twin si un apartament; camerele sunt mochetate, iar finisajele sunt de buna calitate. Desi am solicitat camere fara balcon (erau mai ieftine!), am primit aproape toate camerele cu balcon; pe balcon gasesti o masuta+2 scaune de plastic+1 franghie pentru uscat rufe. Camera noastra a avut vedere pe spate, spre padure.

-Asa cum spuneam, camera de dimensiuni medii, iar baia micuta; dotari camera: minibar, aer conditionat, 2 noptiere, 2 veioze, TV, halate, prosoape impecabile, inclusiv prosoape de culoare galbena pentru spa, consumabile la baie (erau completate zilnic!), uscator de par in baie. Dulap de haine bine compartimentat si foarte spatios.

Spa-ul:

-A fost construit acum 3 ani, nu a fost in plan de la inceputurile hotelului

-A fost delectarea noastra, prin multitudinea de optiuni: piscina apa dulce, piscina apa sarata, sauna cu fantana de gheata, masaj, dusuri cromatice, hammam, salina (cu caramizi de sare de Himalaya si cu bucati mari de sare de la Ocnele Mari)

-Programul spa-ului este 9.00-21.00

-Din spa se iese intr-un bar, apoi intr-o terasa exterioara dotata cu sezlonguri, astfel incat vara poti sta si la soare dupa ce faci o baie; terasa exterioara de la spa este in prelungirea terasei exterioare de la restaurantul unde se serveste bufetul suedez

Restaurant:

-Este primul an in care s-a implementat sistemul de bufet suedez si sistemul de all-inclusive

-Noi am avut servicii de demipensiune (mic dejun si cina), ambele servite in regim bufet suedez

-De foarte multa vreme nu am mai intalnit un asa mic dejun bogat si o mancare atat de buna, atat la micul dejun, cat si la cina. Astfel, la mic dejun aveam: pe langa clasicele 2-3 tipuri de mezel, branza, cascaval, oua in diverse moduri, crenvursti, carnaciori si bacon, si preparate de casa: vinete, zacusca, icre, salata de boeuf, diverse rulade de carne sau combinatii de carne+legume, aripioare picante, peste marinat, siropuri de casa (salcam, muguri de brad, soc), ciuperci. De asemenea: gemuri/unt/miere la cutiuta, iaurturi simple si cu fructe, masline, rosii, castraveti, ardei, lapte si 4-5 tipuri de cereale, prajituri de casa sau croissante, salata de fructe si separat fructe intregi. 2 dozatoare cu sucuri care se schimbau in fiecare zi. Automat cu cafele diverse. Nu cred ca era ceva sa nu-ti doresti si sa nu gasesti. Este singurul hotel unde, in 3 zile de mic dejun nu am apucat sa gust din toate produsele, chiar daca unele nu se repetau.

-De asemenea, si cina a fost ireprosabila: antre-uri diferite (salata de boeuf, 2-3 salate ingenioase cruditati, fie cu peste, fie cu branzeturi, grisine invelite in prosciutto, branzeturi frantuzesti simple si cu mucegai, mezeluri uscate de buna calitate, gen pastrama, babic, ghiudem), feluri principale cu pui, peste, porc, vita (la cuptor, cu sosuri diverse, la gratar), 2-3 garnituri (cartofi in diferite forme, ciuperci, legume diverse), salate insotitoare. In fiecare seara 3 feluri de prajituri sau torturi de casa, exceptionale toate.

-La micul dejun si la cina aveam incluse apa minerala/plata; contra-cost, puteai comanda orice de la bar.

Servicii si personal

-Am alocat un spatiu special acestui capitol, pentru ca am intalnit acolo servicii cu mult peste asteptari si un personal deosebit.

-Cameristele: te salutau zambind, te intrebau mereu daca ai nevoie de ceva, inlocuiau zilnic prosoapele si halatele, camerele si spatiile comune erau “bec”

-Personalul din receptie: tineri, zambareti si foarte indatoritori; intr-o seara ploioasa erau pregatiti chiar cu umbrele (noi, in tipla) pe care ni le-au imprumutat. La check-in, ne-au intampinat cu “Bine ati venit! Cum a fost drumul? Va asteptam sa veniti mai devreme! ”

-Personalul de la spa: doua doamne extrem de dragute, binevoitoare si volubile, care raspundeau prompt oricarei solicitari; aceleasi doamne se ocupau si de zona de spa si de barul de la spa.

-Personalul din restaurantul unde am servit mesele: in permanenta erau minim 5 ospatari care supravegheau bufetul si aveau grija sa debaraseze de pe mese imediat ce terminai de mancat. Tineri cu totii, fasneti si foarte politicosi. Intotdeauna la micul dejun ma intrebau daca am nevoie de ajutor cand ma infiintam la automatul de cafea :)

-O apreciere deosebita si doamnei R. F., tanara directoare a hotelului, care se pare ca stie sa tina lucrurile in frau si sa-si instruiasca angajatii. Inca de la solicitarile de pe mail, am avut o comunicare prompta si fluida, cu multa bunavointa, reduceri de pret si multe alte concesii pe care ni le-a facut, desi contractual nu era cazul. Doamna este tot timpul prezenta in hotel si se plimba non-stop prin toate spatiile; rar am vazut manageri de hotel care sa faca asta. Pe tot parcursul sederii noastre acolo, am fost intrebata tot timpul daca este totul in regula, daca suntem multumiti sau daca avem vreo doleanta.

Altele:

-Tot de hotel apartine si terasa Carul cu bere, amplata in parcul statiunii; am fost acolo in fiecare seara, la un pahar de vorba; terasa plina ochi, poate si datorita muzicii live. Intr-o zi am mancat acolo si de pranz. Mancare foarte buna, portii generoase, servicii prompte, preturi de bun simt.

-Sambata seara a avut loc o nunta la hotel; izolatia fonica a fost perfecta, nu s-a auzit nimic in camerele de la etaj; de abia daca se auzea muzica in holul din receptie.

Ca sa concluzionez: am gasit un loc si niste oameni cum mi-as dori sa intalnesc peste tot in domeniul ospitalitatii. Rar am vazut oameni atat de orientati catre client si servicii atat de bune. Sunt cu atat mai surprinsa cu cat au demonstrat ca se poate face turism de calitate si intr-o statiune balneo. Dovada sunt si turistii cazati acolo, cu care am intrat in vorba, oameni care veneau acolo chiar si de 10 ani!

Este o locatie la care nu am avut, pur si simplu, ce sa comentez. Le doresc sa le mearga business-ul din plin si sa aiba parte mereu de oaspeti asemeni lor!

Trimis de Chloe in 20.07.16 15:21:01
Validat / Publicat: 20.07.16 17:53:00

VIZUALIZĂRI: 5138 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P14 panorama superba de pe terasa exterioara comuna restaurant+spa
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20000 PMA (din 21 voturi)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 52.00 EUR pe cameră

Aurici
    [22.07.16 14:22:50]

@Chloe - La hotelul ăsta am vrut să facem revelionul 2014-2015. Cum suntem multi și începem să ne interesăm din vreme pe la jumătatea lui august am sunat. Mai erau câteva camere libere dar am cerut un răgaz de 2-3 zile ca să vorbesc cu restul lumii. Nu ne-a garantat nimic spunând că dacă cineva sună după noi și achită și avansul locurile se vor ocupa ceea ce s-a și întâmplat și chiar am înțeles situația. Faptul că la jumătatea lui august aveau totul ocupat pentru revelion și asta se intâmplă de câțiva ani, spune totul. În condițiile în care prețurile nu sunt dintre cele mai mici. Și dacă tu confirmi acest lucru nu poate fi decât de bine pentru turismul românesc.

ChloeAUTOR REVIEW
    [22.07.16 16:54:12]

@Aurici - vorbind cu personalul din hotel am aflat ca, intr-adevar, pachetele de REvelion se epuizeaza rapid, imediat ce sunt scoase la vanzare. De asemenea, am aflat ca hotelul e full in sezonul rece si ca ar fi chiar mai aglomerat decat vara.

Oricum, hotelul a fost o surpriza neasteptat de placuta pentru noi si dovada ca in turism lucrurile par sa se indrepte in directia buna.

Multumesc de vizita si vot!

nrs †
    [02.10.16 21:08:42]

am facut doua vacante intersemestriale acolo si pot confirma ca este full. in al doilea an am intalnit 5-6 familii pe care le-am recunoscut si ne-au recunoscut deoarece fusesera cu un an inainte, era cineva chiar din Constanta adica de foarte departe, semn ca sunt mai multi cei ce le apreciaza serviciile

Aurici, Chloe, nrs
    Alte impresii din această RUBRICĂOrizont Cozia Hotel [Căciulata]: