ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.07.2016
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 11.07.16
JUN-2013

Crikvenica o vacanta ireprosabila

In iunie 2013 am avut placerea sa petrec o vacanta in statiunea Crikvenica si pot spune ca am avut noroc nu stiam nimic despre aceasta locatie am ales-o doar pentru ca era atractiva in oferta agentiei de turism.

Intrand pe AFA descopar foarte putine informatii despre Crikvenica de aceea am hotarat sa va prezint mai multe detalii statiunea acesta merita a fi laudata.

Perioda vizitei mijlocul lui iunie a fost ideala, caldura (nu canicula), apa calda, statiunea era in plin sezon fara a fi sufocant de aglomerata. Turisti civilizati, familii cu copii, oameni linistiti in general.

Am ajuns acolo dupa 15 ore de mers cu masina din Cluj, coborand serpetinele spre statiune la vederea marii mi s-a taiat respiratia, nu pot sa descriu ceva atat de frumos.

Ajunsi la hotelul Kastel am fost incantati de racoarea si conditiile din interior abia asteptam sa gustam din neasteptata vacanta. Dupa o binemeritata odihna am inceput sa exploram si voi sublinia ce mi-a placut:

-Hotelul situat langa plaja, racoros, langa el un canal peste care se revarsa un pod superb. Mancarea si serviciile ireprosabile.

-Plajele chiar daca erau de pietricele erau foarte curate, aerisite (loc destul intre sezlong-uri/prosoape), linistite (fara magazine, terase, vanzatori ambulanti etc). Oricand doream sa cumparam ceva mergeam la magazinele din zona. Statiunea era amenajata in asa fel incat terasele, restaurantele, magazinele erau situate in zona de promenada nu pe plaja.

-Si va ganditi oare ce faceau oamenii pe plaja? Ce e normal, stateau la plaja, se bronzau, faceau bare in mare, citeau foarte multi, socializau, copiii se jucau, totul era’’chill”.

-Marea Adriatica curata de un albastru-verzui, pe alocuri se imbina cu formatiuni muntoase.

-Centrul statiuni frumos decorat cu vegetatie, parc, terase dragute, magazine. Zilnic cautam sa exploram alt colt al statiunii.

Angajatii din magazine si terase foarte amabili, genul de persoane pentru care as reveni.

-Intr-una dintre zile am fost intr-o plimbare cu vaporul pe mare. Din portul orasului sunt zilnic firme care organizeaza astfel de plimbari la preturi rezonabile (aprox 80 kuna=~50 lei/persoana)

Plimbarea a durat cam 4 ore in total din care o ora am stat pe insula pe care opreste vaporul. Un aspect deosebit barca avea integrate in mese un fel de binocluri uriase prin care puteam sa vedem apa, pestii, etc. Cei care aveau echipament puteau face scufundari in apropierea insulei, am vazut un grup care facea asta.

Plimbarea a fost superba incepand de la briza marii, nuanta frumoasa, privelistea spre oras acum vazandu-o dintr-o alta perspectiva, frumoasa si insula pe care am poposit.

-Supermarket-urile aveau preturi decente (dar mai mari decat in Romania) oricum noi avand masa asigurata de la hotel nu prea am facut cumparaturi

-In zona teraselor erau si buticurile cu produse diverse de bun gust:obiecte ceramice, produse pe baza de lavanda, parfumuri, bijuterii, imbracaminte, decoratiuni din scoici etc. Exista si un bazar cu o mai mare diversitate de produse.

-Orasul are un Aqarium, merita vazut fiind o atractie pentru copiii cat si pentru adulti.

Cam asta a fost vacanta in Crivenica, pentru unii poate ar fi plicisitor fara cluburi, parc de distractii, muzica data la maxim s. a. m. d. Pentru noi a fost o experienta frumoasa pentru ca statiunea ni s-a potrivit foarte bine.

A doua parte superba a Croatiei a fost vizita la Parcul Natural Lacurile Plitvice despre care voi scrie intr-un alt articol.

Daca mergeti cu masina proprie veti fi incantati de starea dumurilor, veti trece prin nenumarate tuneluri sapate in munti, croatii stiu sa atraga turistii. Intr-adevar se plateste la intrarea pe autostrazi dar merita toti banii.

Vacante placute!

Trimis de simplegirl in 20.07.16 10:15:07
Validat / Publicat: 20.07.16 11:18:27

VIZUALIZĂRI: 4660 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (simplegirl); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 Marea Adriatica

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Crikvenica: