ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.07.2016
ÎNSCRIS: 12.09.15
JUN-2016
single

Hotel Du Dauphiné din Lyon

Lyon este un oraş mare, cu foarte multe hoteluri, în toate zonele, pentru toate gusturile şi pentru toate buzunarele. Prețurile oscilează şi atât timp cât trăim din muncă cinstită căutăm o ofertă preț / calitatate cât mai avantajoasă. La alegerea hotelului mi-am dorit să am o cameră de un pat şi să nu fie departe de zona turistică. Nu-mi trebuia ceva elegant sau pretențios, căci nu aveam de gând să lenevesc. Nu-mi trebuia parcare, nici mic dejun, nici piscină, nici lift. În concluzie, am ales Hotel Du Dauphiné, un hotel de două stele, amplasat într-o clădire specifică ariei dintre râurile Rhône şi Saône, aşa-numita Presqu'île.

Hotelul este situat lânga Place Carnot, în apropierea gării Lyon - Perrache, unde este şi stație de metrou. Adresa exacta este 3 Rue Duhamel, 2nd arr., Lyon, 69002, iar numărul de telefon +33478372419. De la hotel se ajunge în mai puțin de jumătate de oră de mers lejer în Vieux-Lyon, zona medievală a oraşului, plină de terase şi cafenele, restaurante şi magazine de suveniruri. Cam acelaşi timp este necesar pentru Place des Terreaux, unde este primăria, muzeul de artă, opera, dar gândindu-mă la multitudinea de magazine care se înşiră de-a lungul drumului, timpul poate deveni o mărime adimensională. Până la Gare Part-Dieu, gara de unde se ia tramvaiul Rhônexpress pentru aeroport, traseul este mai lung, de vreo trei kilometri, şi trebuie apelat la metrou sau taxi.

Interiorul hotelului Du Dauphiné este bătrânesc, cu mobilier de când era Jean Gabin flăcău. Mochetele pe coridoare erau moi, dar probabil aşezate în mai multe straturi. Cam întunecos şi cam neaerisit, te ducea cu gândul la film alb-negru de pe vremea bunicii, totuşi nu am întâlnit fantome. Nu am folosit ascensorul, camera mea fiind la etalul 1, în schimb am putut arde cu succes nişte calorii pe scări.

Hotelul are camere cu un pat, cu două, cu trei sau cu patru. Camera pe care am ales-o părea claustrofobică, dar eu am crescut la bloc şi sunt obişnuit cu spațiile mici. Fereastra înaltă, cum se făceau acum o sută de ani, se deschidea spre o minunată curte interioară, unde se vedeau multe alte ferestre şi atât. Dacă mă străduiam puțin puteam zări chiar şi cerul. Patul l-am avut pe dimensiunea mea, însă curat, cu tot ce trebuia, adică pătură pufoasă, pernă moale, etc. Televizorul, un LCD nou, cu multe programe, stătea spânzurat intr-o poziție optimă. Exista şi telefon, deasupra patului, dar venisem deja cu două la mine. Internetul funcționează excelent, parola luându-se de la recepție.

Baia se încadra în acelaşi standard dimensional cu camera, adică era liliputană, dar nu deține recordul. Deşi am mâncat bine în fiecare seară, la câte un bouchon lyonnaise, am încăput sub duş. Prosoapele le-au schimbat la două zile şi nu au fost probleme, gen scurgere înfundată sau lipsă apă caldă. Probleme au apărut la spălatul pe dinți, deoarece chiuveta fiind prea mică şi etajera montată prea jos, trebuia să lucrez în poziția semnului de întrebare. Însa cu calm şi răbdare am reuşit de fiecare dată fără să distrug nimic.

Curățenia se făcea zilnic, de doar două stele . Adică podeaua în baie nu se ştergea perfect, gunoiul se mai lăsa de pe o zi pe alta. Patul, în schimb, se aranja în fiecare dimineață şi se aspira corespunzător. La baie aveam mereu un săpun mic şi un plic de şampon, care se completau când se terminau. Exista uscător de par, dacă mai aveam şi ce usca aş fi fost mult mai fericit.

Parcarea era undeva, aproape, şi costa 14 euro pe zi. Din fericire avionul era parcat la Saint Exupery, tramvaiul prin Part-Dieu şi nu m-a costat nimic.

Din personal am întâlnit doar receptionerii, ambii foarte amabili, volubili, gata să te ajute cu un sfat sau o informație. De cum m-am cazat am primit din partea hotelului o hartă a oraşului. Şi Şefa mă dotase cu una, dar a lor era mai proaspătă. Băieții vorbeau engleza, deci nu au existat probleme de comunicare.

Nu am ales să mănânc micul dejun la hotel, Lyon este doar în Franța, țara baguette-lor şi mai este şi capitala mondială a gastronomiei. În caz de forță majoră, pe lângă hotel se găsesc vreo două supermarket-uri, cu program chiar şi duminica dimineața. Aşa că pentru o apă minerală, un suc, un sendvis, nu vă faceți griji.

Tarifele camerelor variază de la o zi la alta, însă pentru o şedere scurtă recomand acest hotel.

Să aveți un drum frumos în față.

Trimis de Radu Tudoran in 20.07.16 08:19:06
Validat / Publicat: 20.07.16 09:03:52
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA.

VIZUALIZĂRI: 1535 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P03 Caloriferul si televizorul sunt din epoci total diferite
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20900 PMA (din 22 voturi)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 49.00 EUR pe cameră

[20.07.16 09:02:59]

Mutat în rubrica "Du Dauphine Hotel, LYON" (nou-creată pe sait)

Radu TudoranAUTOR REVIEW
    [20.07.16 09:28:31]

@webmasterX: Corect, ca de obicei.

Dan&Ema
    [20.07.16 15:50:26]