ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.07.2016
DIN: Iași
ÎNSCRIS: 16.07.12
JUL-2016

Lux fără bacșiș? Greu

Pe site-urile specializate Riu Kaya Palazzo e cotat foarte sus, oricum mai bine decît Titanic DeLuxe unde avusesem o vacanță foarte faină. Așa că am avut așteptări mari dar știți vorba cu sacul și pomul lăudat.

Am ajuns la Palazzo pe la 10.30 și chiar dacă ora de cazare era 16.00 mă așteptam să se miște rapid pentru că hotelul părea cam gol (aşa şi era). După 15 minute, în care probabil m-au cântărit din ochi cei de la recepție, a venit o tipă la mine și mi-a zis, într-o engleză cumplit de proastă, că ei ar putea să-mi dea o cameră superior sea view. Eu plătisem o cameră cu vedere la grădină, voiam să văd verdeață pentru că marea oricum aș fi văzut-o toată ziua. I-am raspuns tipei că accept camera propusă de ei doar dacă mi-o dau imediat, altfel vreau camera platita anterior. Fara nici un fel de jenă mi-a cerut imediat "bacşiş" pentru camera upgrade. Cum eram cu un copil obosit am întins imediat 20 de euro dar şi-a permis să strâmbe din nas. A început să turuie mai mult în turcă şi doar din când în când în engleză că acea cameră a mult mai scumpă şi că m-ar costa vreo 600 de euro dacă aş vrea să o plătesc pe bune, aşa că ar fi bine să dau bacşiş mai mare.

M-am enervat şi le-am cerut să îmi dea camera pe care am plătit-o în ţară. Ofticaţi că nu iau bacşiş, cei de la recepţie m-au trimis în, presupun, cea mai proastă cameră posibilă din zona garden. Evident, am înţeles mesajul, aşa că am revenit la recepţie şi am întins 50 de euro. "Tips or pay", m-au întrebat derutaţi. Când am zis că "tips" imediat s-a găsit o cameră superior sea view absolut superbă.

Experienţa asta s-a repetat sub diverse forme pe mai toată perioada sejurului. Mai toţi angajaţii hotelului sunt disperaţi după bacşiş şi dacă nu le dai nimic te servesc în dorul lelii. Iar dacă le dai ceva mănâncă jar 2 zile după care aşteaptă noi bacşişuri. Agasant şi neplăcut acest tip de comportament.

Dacă faceţi abstracţie de această situaţie vacanţa poate fi faină. Pentru că nu sunt mulți turiști găsiți la orice oră șezlonguri pe plajă. La piscină e mai aglomerat, dar eu îmi rezervam dimineața la 8.00 locuri pe porțiunea de iarbă (după 11 nisipul și piatra efectiv te ard). Se poate mânca bine și la restaurantul de lângă plajă.

Spuneam că hotelul este unul de lux dar în opinia mea e sub Titanic. La Palazzo, spre exemplu, pe plajă nu ai nici un bar, din când în când vine câte un flăcău ce împinge un cărucior ca/n Gara de Nord și poți lua de acolo ceva rece. La Titanic așa ceva era de neconceput, există frigidere peste tot. Încă o mică mare diferență. Frigiderele de la Palazzo, existente doar la barurile de la piscine, conțin doar apă și iaurt, uneori și bere. La Titanic erau peste tot frigidere, pline permanent cu sucuri, apă, ceaiuri, bere. Diferența cea mai mare stă însă în atenția acordată turiștilor. La Riu Kaya Palazzo venea mai tot timpul cineva la tine și te întreba dacă dorești ceva, dar o făceau toți de parcă era bine să spui și "nu". La Titanic nu exista aşa ceva.

E posibil ca serviciile să fie mai slabe acum din cauza numărului redus de turişti - cam jumătate de hotel era gol. La masă permanent porțiuni mari din restaurant erau închise iar meniurile erau mai puține decât la alte hoteluri de lux la care am fost. Cu toate acestea am avut tot timpul mâncare suficientă.

Animație pentru copii a fost foarte subțire, iar pentru adulți slăbuță/ se juca volei jumătate de oră dimineața și seara, 15 minute bile și darts. Pentru doamne am văzut că au avut într-o zi kangoo jumps, iar în alta zi ceva aerobic.

Şi totuşi... Am făcut o mică plimbare pe mare iar din larg Riu Kaya Palazzo pare cel mai bun hotel, peste Kempinski, Sirene sau altele (cu excepţia notabilă a Regnum-ului). Am ieşit şi la o plimbare prin Belek iar toţi negustorii turcaleţi lăudau Palazzo-ul - "top of the best". Poate că aşa o fi fost în ceilalţi ani.

Dincolo de observaţiile critice de mai sus, am avut totuşi o săptămână în care am putut să mă relaxez. Chiar dacă am prins şi lovitura de stat. NU s-a tăiat nici un Facebook sau altă platformă de genul ăsta, a fost tot timpul internet şi siguranţă. I-am văzut însă pe angajaţii hotelului speriaţi, motivul principal fiind frica de a-şi pierde locul de muncă.

Trimis de aurel34 in 19.07.16 23:36:29
Validat / Publicat: 20.07.16 00:13:21
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Daima, Titanic de Luxe

VIZUALIZĂRI: 5575 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (aurel34); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P11 hotelul era luminat foarte fain seara
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 135.00 EUR pe cameră

AZE [20.07.16 18:51:51] »

@aurel34: Felicitări pentru că ați petrecut vacanta in acest loc, din fotografii mi-a plăcut cel mai mult piscina cu terasa situată mai jos de nivelul apei, este spectaculos stand la masa.

Ma bucur că nu ați avut de suferit din cauza evenimentelor politice.

Totuși bacșișul descris de Dvs mi se pare exagerat de mult (sau este normal în acest loc?) Cu acești bani de bacșiș se poate petrece în România un minisejur cu masa la o pensiune. Acum mă gândesc oare ce bacsisuri or fi în Dubai la hotelurile de 7 stele...

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [20.07.16 19:20:22] »

@AZE -

Unii ar zice că bacşişul este normal în Turcia, că aici a fost inventat. Eu zic că NU, chiar dacă sunt în minoritate, nici măcar nu-mi pasă.

Totuşi, în acest caz, bacşişul a avut o logică. Prin intermediul său s-a obţinut o cameră superioară celei plătite, suplimentul de sea view nefiind deloc de neglijat (25 euro/persoană pe zi). Practic, cu bacşişul dat a plătit suplimentul pentru o noapte şi a beneficiat gratis celelalte şase nopţi, deci, a cam meritat.

În situaţii similare, de hoteluri funcţionând sub capacitate, se obişnuieşte oferirea unui asemenea upgrade total gratuit, hotelul câştigând mai mult la capitolul imagine.

aurel34 [20.07.16 22:08:01] »

@nicole33 - repet, eu voiam camera platita in tara. Nu am cerut un upgrade ci mi-a fost impus.

Insa la fel ca recepţionera au procedat şi cameristele, unii băieţi de la bar sau unii chelneri la restaurante - dacă nu le dădeai nimic se mişcau cu viteza luminii stinse, dacă dădeai ceva mâncau jar o zi sau două şi apoi cereau iar bacşiş.

Evident că ştiam de această cultură a lor, dar a fost obositoare insistenţa cu care erai somat practic să oferi bacşiş.

aurel34, AZE
    Alte impresii din această RUBRICĂKaya Palazzo Golf Resort [Kadriye]: