ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.07.2016
DIN: Resita
ÎNSCRIS: 23.06.10
JUN-2016

Top 3 plaje din Kefalonia - pentru mine

Ce alta ocazie mai buna decat acum, cu ploaia si vantul de afara, sa scriu despre plajele care mi-au intrat la suflet in minunata Kefalonie?!

Voi incepe cu Myrtos, care pentru mine e pe primul loc si imi va fi greu sa gasesc o alta care s-o detroneze.

Am vizitat-o intr-o dimineata cand se anunta furtuna (a si fost, de fapt, dar dupa ora 13, cand deja plecasem). Desi o stiam din poze, impactul vizual a fost teribil. M-a lasat fara cuvinte, doar cu un zambet intiparit pe fata (fiica-mea chiar mi-a atras atentia la un moment dat: Mami, de cateva ore tot zambesti, nu te dor obrajii?). Ce nu pot descrie e sentimentul de calm pe care mi l-a dat. Nu era aglomerata (vreo 10 masini doar) si impunea prin maretie. Era salbatica, superba, cu niste culori ireale si valuri care mi se spargeau pe glezne. Am vorbit foarte putin acolo (si zau ca nu-mi sta in caracter!!!), fiindca mi se pareau inutile cuvintele. M-a redus la tacere si contemplare si nu m-as fi saturat nici doua zile la rand daca as fi stat acolo- din pacate, n-am avut inspiratia sa luam apa la noi si a trebuit s-o parasim in jurul pranzului). Cred cu tarie ca acolo n-au ce cauta sezlongurile, tavernele - ar lua din farmecul ei salbatic.

Petani e pe locul doi pentru mine. Drumul catre plaja a fost un lung sir de interjectii (wow la puterea a zecea), dupa ce-am parcat si am vazut-o de aproape am crezut ca am ajuns in Paradis. Apa ireal de albastra, stancile din partea dreapta, pietricelele albe de pe mal, valurile inspumate... o senzatie extraordinara. Tavernele au fost un binevenit plus, fiindca am avut unde manca si am putut sta toata ziua. In ciuda numarului mare de persoane, nu dadea impresia de imbulzeala. Apa calda, dar m-au bagat de cateva ori la fund valurile mari si am renuntat la inot.

Antisamos mi s-a parut cea mai comerciala dintre ele. Extrem de frumoasa, cu aceleasi nuante de albastru pe care nu le poate surprinde niciun aparat foto, doar retina le inregistreaza pentru totdeauna. Am avut papuci speciali pentru pietre si m-au ajutat sa intru in apa- pietricelele erau destul de enervante... Taverne, sezlonguri, lume multa, dar la fel ca la Petani, nu m-am simtit inghesuita.

Au fost multe alte plaje pe care le-am vizitat si care mi-au placut, le multumesc colegilor de aici care au postat impresiile lor, dar acestea trei vor ramane, pentru mine, cele mai frumoase plaje vazute in Kefalonia. Iar Myrtos si Petani le consider pe primele doua locuri din toate plajele vizitate vreodata, surclasand frumusetile Lefkadei.

Trimis de cristina1972 in 18.07.16 20:58:06
Validat / Publicat: 18.07.16 21:29:27
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Lefkada, Thassos, Corfu, Parga, Halkidiki

VIZUALIZĂRI: 5040 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristina1972); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Antisamos si albastrul ei
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20900 PMA (din 23 voturi)

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[19.07.16 06:56:16]

@cristina1972 - Clasamentul este corect și din punctul meu de vedere, cu două amendamente

1. Myrthos și Petani le-aș pune la egalitate

și

Ai apucat să vezi Egremni? vezi impresii

calatorul
[19.07.16 16:07:20]

Cu adevarat frumoase plaje si minunate locuri, se vede si vremea buna pe culorile apei. Le/am trecut deja pe agenda de excursii, cand voi mai fixa GPSul pe directia Marii Ionice. Vacante frumoase!

cristina1972AUTOR REVIEW
[19.07.16 20:40:13]

@johnnyredlabel - Da, am avut norocul sa vad Egremni cand inca nu fusese distrusa de cutremur. Singurul plus al celor doua plaje din Kefalonia e faptul ca acolo se putea ajunge cu masina pana pe plaja. Pentru doi lenesi ca mine si sotul meu, a fost argumentul suprem

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[19.07.16 23:37:20]

@cristina1972 - Cred că vei fi de acord cu mine că argumentul tău e relativ! Aș putea spune că, din punctul meu de vedere, faptul că accesul la Egremni era mult mai dificil, o face mult mai valoroasă, nu? Dar totul e relativ...

Oricum, sunt locuri vizitate pe care nu le vom uita never-ever, și acesta este lucrul cel mai important. Pentru noi.

calatorul, cristina1972
Alte impresii din această RUBRICĂPlaje în #Kefalonia: