ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.07.2016
ÎNSCRIS: 25.04.10
JUL-2016

Aproape perfect pentru noi!

Vacanta de vara pentru noi este obligatorie, de ceva timp, să fie făcută împreună cu cel mic. Nu plecăm în străinătate cu el pentru că nu dorim complicații, iar la vârsta de 3 ani nu faci nicio diferență. La ce însă nu vreau să fac rabat? La calitate. Am căutat și am găsit (iată, e al treilea an consecutiv când venim la Hotel Inter Venus) un hotel de 5 stele, curat, aflat pe plajă și care să aibă și un restaurant bun, astfel încât să nu fim nevoiți să cutreierăm foarte mult stațiunea Venus, care, de altfel, este urâtă, precum majoritatea celor de pe litoralul nostru.

Așadar, iată-ne din nou la Hotel Inter din Venus, de data aceasta am stat mai mult, cam 10 zile și am avut numai mic dejun inclus. Am observat că acum oferă și demipensiune, mesele din acest sistem (in afara micului dejun) fiind asigurate tot a la carte, nu gen bufet suedez.

Multe detalii despre camere, hotel și plajă nu mai dau, sunt aceleași de anul trecut (vezi reviewul meu anterior), însă aș vrea să marchez câteva aspecte care m-au încântat și care m-au făcut ca, aproape sigur, și la anul să alegem același hotel pentru vacanța de vară.

1. Este foarte curat și elegant. Să fim serioși, nu multe hoteluri din România se pot lăuda cu acest lucru. La Inter nu există mizerie pe jos, nu există praf neșters, nu există să te milogești de cameriste să îți facă curat sau să îți schimbe lenjeria. Apropo, prosoapele se schimbă zilnic, iar toată lenjeria la 2 zile, inclusiv halatele de baie. Camera, la fel cum o știam, nu foarte mare, dar pentru 2 adulți și un copil este perfect (încap fără probleme și 2 copii mici), televizor mare conectat la internet, bun pentru desenele animate favorite ale celui mic, balocon micuț, minibar, gheață la cerere etc. Impecabil. Vedere laterală către mare pentru orice cameră. Aerul condiționat centralizat funcționează perfect și are poziționate găurile în așa fel încât nu deranjează ocupanții aflați în cameră. Insist pe curățenia făcută zilnic, foarte bine, atât în camere cât și în fiecare colțișor al hotelului, restaurantului, piscinei și plajei.

2. Restaurantul. Este poziționat direct deasupra plajei, în imediata apropiere a piscinei. Au angajat acest an 2 bucătari finaliști la Msater Chef (nu le știu numele, dar cred că îi identifcați voi) care gătesc extraordinar. După 2 zile ratate mâncând la niște restaurante din Venus (foarte proaste, inclusiv, autoservirile acelea... Foișoare sau nu știu cum le spune... proaste rău) am renunțat la a mai ieși seara din hotel, rămânînd la restaurantul acestuia. Și ce alegere bună am făcut!! De mult nu am mai mâncat atât de bine! Da, aici la noi pe litoral! Ciorbe la prânz pentru cel mic (acesta le adora realmente), pește, mușchiuleț de porc, rață etc. toate gătite și prezentate ca la un restaurant de 5 stele. Prețurile? Un pic mai mari decât media stațiunii, însă servirea impecabilă, calitatea mâncării și priveliștea au fost de vis!

3. Piscina și plaja. Piscina este curată, gen infinity pool, cu apă de mare. Nu am stat mult pe aici pentru că eram cu cel mic, dar pentru adulți este un loc superb să lenevească cu un cockteil sau un pahar de vin rece. Servirea promptă și eficientă. Plaja, așa cum o știam, curată, nu foarte lată, dar niciodată nu era aglomerată astfel încât să nu găsim șezlong sau baldachin (incluse în preț). E drept, dacă vrei să stai în primul rând trebuie să te trezești mai de dimineață și, din păcate, și aici se practică prostia aceea tolerată de adminitrația hotelului, cu turiștii țărani care rezervă șezlongurile cu noaptea în cap și vin și stau 3 ore la plajă. Nu îi mai suport și, de fiecare dată când vedeam așa ceva, le dădeam la o parte și chemam personalul hotelului de pe plajă care aranja situația. E de bun simț să lipsești 30-60-90 de minute, dar nu să lași șezlonguri sau baldachine ocupate jumătate de zi... e atât de greu să își găsești alt șezlong când revii de unde ai avut treabă (mai ales că nu se punea problema de fi prea puține)? Nu mai am răbdare cu prostimea.

4. Ospătarii. Deși credeam că nu mai apuc vremea asta, uite că aici am găsit chelneri profesioniști. Știau, domnule, să așeze tacâmurile la masă, să discute despre mâncare, să fie flexibili dacă doreai altceva, să toarne vinul, să debaraseze mesele... Jos pălăria. E drept să erau supravegheați permanent de câțiva șefi foarte atenți și buni meseriași, dar... un capitol la care s-au făcut progrese mari față de anul trecut. Masa putea fi trecută în contul camerei, precum orice băutură cumpărată pe plajă și achitată la finalul sejurului, eventual cu cardul. Rapid, modern, fără bătaie de cap.

5. Micul dejun. Stație de omlete, gătite în direct, dulciuri, freshuri de 3 feluri (freshuri, nu porcării gen cappy), brânzeturi, fructe tăiate (măr, pară, ananans, gref, struguri, pepene), cafea espresso bună... a disărut proseco, dar nu facem o tragedie din asta, apreciez mai mult freshurile oferite, care nu erau anul trecut :)

Am găsit și câteva puncte mai slabe, pe care le menționez, în speranța că se vor remedia pe viitor:

- nu erau eficienți la strânsul algelor de pe plajă... știu, mi-a spus inclusiv managerul că nu e plaja lor, că nu știu ce... nu conteaza, e hotel de 5 stele, pe plaja aceea stau clienți lor, trebuie să strângă imediat orice alge apar

- gălăgie până pe la 23.30 pe partea hotelului vecină cu H. Afrodita. Niste pseudo cântăreți behăie până seara târziu și se cam aude și din cameră. Ne/am plâns la recepție și parcă au dat volumul mai încet... sau poate doar ni s/a părut

- parcarea prea mică, oricum ai parca tot blochezi pe cineva sau ești blocat. Aici nu au ce sa facă, trebuie să trăim cu asta!

- preț cam piperat la recepție pentru camere, dacă vrei să vii doar 1-2 nopți, din scurt, e scump.

Trecând peste aceste neajunsuri, eu am fost tare mulțumit de hotel. Se vor găsi mulți să spună cât de grozavă e Turcia sau Bulgaria și ce multă bere la butoi și hamburgeri se găseasc la Allinclusivul de acolo... le răspund cu toată responsabilitatea, Inter este mult peste hoteluri similare din Turcia sau Bulgaria. Are 5 stele, firește nu este Four Seasons sau Ritz (toate au 5 stele, dar sunt diferențe mari și clase și la această categorie), dar să nu uităm că nu am plătit sumele plătite acolo. Pentru banii dați și condițiile oferite, mi se pare aproape de perfecțiune pentru litoralul nostru. Am văzut cum arată Phoenicia din Mamaia... păi nu se ridică nici la genunchiul lui Inter și mai costă și dublu... nu o să mă vadă niciodată, mi se pare slab spre foarte slab... alte variante nu prea mai sunt la noi pe litoral, dacă vrei un hotel bun. Firește... și nu ești nebun sau prost... (sau îi cheltui banii lui tati) să te cazezi la Vega, care arată bine în continuare, dar are o clientelă pe care nu o agreez și pe care o mulge de bani muuuulți, obținuți de cele mai multe ori nemeritat (pe mine m-ar durea inima să plătesc sumele acelea, chiar cadă mi le-aș permite, sunt bani munciți cu greu și știu valoarea lor).

În final, vreau să revin un pic asupra serviciilor de la hotel care au înregistrat o creștere semnificativă: chelneri profesioniști, bucătari cu diplome, mâncare de calitate prezentată frumos, nu ca la autoservire și vinuri bune (chiar și la preț). Nu uit nici priveliștea superbă de pe terasa restaurantului, la apus, greu de egalat chiar și la case mai mari! Și faptul că sunt foarte prietenoși cu copiii!

Nu mă credeți pe cuvânt, dați o fugă măcar 2 nopți aici... o să vă placă!

Trimis de rentea in 18.07.16 16:19:51
Validat / Publicat: 18.07.16 19:02:51

VIZUALIZĂRI: 2962 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (rentea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[18.07.16 19:15:26]

Am placerea primului vot insa mi-e teama. Stii cum e cand toti spun ca nimic nu merge bine pe litoralul nostru sa gasesti un astfel de articol laudativ. Sper ca intr-adevar asa sa fie. Pe de alta parte prin impresiile postate nota generata se apropie de un 9.50. In aceasta situatie in care asta ar fi chiar realitatea, ceilalti hotelieri ar trebui sa vina aici si sa ia lectii.

Nu pot decat sa ma bucur ca ati avut un concediu reusit iar pzele, asa putine cate au fost (si unde de fapt nu ne-ai prezentat macar putin camera) sunt foarte frumoase.

Felicitari, votat cu placere.

[18.07.16 20:24:00]

@mishu: este al treilea an consecutiv cand stam aici mai bine de 7 nopti la hotel, deci impresiile sunt, cred eu, formate dupa o analiza cat se poate de obiectiva. Plus ca am mai stat de cateva ori aici in weekenduri.

Cred cu tarie ca multi hotelieri ar trebui sa vina in practica aici pentru ca au ce invata. Dar stii ce face diferenta, faptul ca nu vor sa te insele, adica sa iti ceara un pret incorect si sa iti ofere putin. Nu am spus ca este ieftin, nu am spus ca este Four Seasons, aspecte importante a fi mentionate.

Eu, daca imi urmaresti profiul, am aparat hotelurile de pe litoralul nostru insa numai pe acelea care merita. Am mentionat ce impresie proasta mi-au creat Phoenicia holliday sau iaki... hoteluri cu un raport calitate pret foarte foarte prost.

Dar H. Inter mi-a lasat o impresie buna, m-am simtit foarte ok in fiecare an, adaptandu-mi asteptarile insa la ceea ce am platit.

[18.07.16 20:30:30]

@rentea: M-ar tenta sa petrec aici 2-3 zile, dar mai spre toamna, pentru ca ai povestit frumos totul. Si ca sa uit de el am sa-l trec la favorite.

[18.07.16 22:34:33]

@mishu: o sa iti placa, poti fi sigur de aceasta. Nu recomand decat hotelurile care m-au impresionat in mod deosebit.

[19.07.16 11:51:39]

@rentea - Bună ziua,

Excelent review, util... în perspectiva sejurului din august... Este pentru prima oară la Inter, ... am fost la Afrodita (vezi rewiev)... și de acolo, invidiam micuța plajă curată, pontonul, ... cu promisiunea ca următorul să fie Inter... și ne ținem de promisiune...

V-aș întreba, dacă puteți preciza... răsăritul... de pe care parte a hotelului ( în afară de zona frontală) ar fi vizibil? ... Și dacă ați servit masa și la restaurantul Inter Del Mar... ceva specialități marine... !

Cu respect și mulțumiri!

[19.07.16 15:51:18]

@VALERIO: cred ca poti vedea rasaritul de pe oricare parte a hotelului, toate camerele au vedere laterala catre mare. Cele de pe partea dreapta, cum privesti hotelul de pe plaja, sunt cu vedere catre piscina si soarele va umple camera dimineata. Am mancat 7 nopti la restaurantul hotelului. Iti recomand zarganul si calcanul. Gatite excelent. Si prezentate la fel.

[19.07.16 17:46:40]

@rentea - Mulțumesc frumos... pentru precizări... mai ales cele culinare... sper să le mențină în meniu... !... Am să postez impresii... Referitor la răsărit, la Afrodita... nu am reușit să văd mijirea soarelui din cameră, chiar dacă am stat chiar frontal spre mare, ... era undeva mai în stînga... Înseamnă că partea cu piscina... este cea favorizată de răsărit... Toate cele bune!

mona28
[19.07.16 18:38:16]

@rentea - mergem si noi pt prima oara in august si vrem sa stim ceva preturi la restaurant.

[19.07.16 19:03:20]

Vin incepand de la 60 de lei sticla, bere la sticla 12 lei, la draft 10 lei, fresh 15 lei, sucuri 10 lei parca, ciorbe (legume, vacuta--foarte bune) 15-20 de lei, muschi specialitate 35 lei, calcan 55 lei portia, zargan 35 lei portia, platou peste 70 lei, pui cu ciuperci si sos alb 30 de lei, dulciuri diverse de la 30 de lei, icre stiuca 28 lei. Toate prezentate si gatite foarte bine, iar privelistea de pe terasa restaurantului, absolut superba. Calitatea mancarii este peste pretul cerut, in opinia mea.

[27.07.16 14:37:30]

@rentea - salut, am fost anul acesta a doua oara la Inter, prima data in august 2015, a doua oara sfarsitul lui iunie si inceputul lui Iulie 2016.

Intradevar e o locatie foarte frumoasa, intima, curata, mancarea la restaurant foarte buna, micul dejun generos (un pic mai slab decat anul trecut, am fost in alte locatii si variau meniul care se repeta la 2 zile, aici zilnic a fost la fel).

Fata de anul trecut, poate pt ca acum eram la inceput de sezon desi am prins cateva zile din iulie, am remarcat ca totul mi s-a parut mai neingrijit si nu s-a mai acordat aceiasi atentie la detalii si anume:

desi am vb din timp la receptie (anterior sosirii) ca as dori camera cu vedere la piscina, am primit asa, insa cu 2 paturi unite in loc de matrimonial cum aveam camera platita cform biletului, motivand ca numai pe asta pot sa o dea cu vedere la piscina desi hotelul era ocupat 50 %;

in baie au fost niste probleme cu dusul, apa se strecura pe sub cadite si plutea prin baie, desi am reclamat nu au facut nimic;

debarcaderul de pe plaja era tras pe nisip, anul trecut era montat cu sezloguri pe el si umbrelute cu dusuri care functionau si acolo - am inteles ca ulterior l-au montat, dar in 4 iulie nu era inca functional - de exemplu, la piscina in primele zile nu mergea dusul, un capac de plastic de pe fundul piscinei lipsa (au trebuit 3 zile pentru a pune ceva in loc si a nu risca sa calci cu piciorul in gaura... si alte cateva neglijente...

Seara la restaurant desi mancarea era f buna, erau ocupate doar cateva mese, lumea prefera sa manance la alte hoteluri si terase din cauza pretului...

Ca sa concluzionez, anul trecut a fost totul perfect, anul acesta doar bine.

[27.07.16 14:47:44]

@lucian1979 - Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

[27.07.16 14:49:47]

@lucian1979: unele lucruri mentionate de tine le-au corectat. Cu toate acestea nu e normal sa le fi intslnit cand ai fost cazat, daca nu erau gata ar fi trebuit sa nu dea drumul la hotel.

Legat de cina, foarte aglomerat la rest. nu era nici acum, insa calitatea vs pretul preparatelor mi s-a parut foarte ok. Despre priveliste, ce sa mai zic?

Daca ar fi sa imi exprim acordul cu ceea ce ai spus, referitor la faptul ca anul trecut a fost mai bine, as spune si eu ca da, asa este.

[28.07.16 07:23:44]

@rentea - din pacate vad ca nu sunt singurul care a remarcat ca anul trecut a fost la un nivel mai inalt hotelul; indiferent de micille neajunsuri intalnite, e unul din hotelurile foarte bune de pe litoralul romanesc si il recomand in continuare.

[28.07.16 07:52:04]

@VALERIO - Rasaritul se vede doar din camerele de pe partea cu piscina si cele frontale; partea cu vedere spre Afrodita nu are acces la rasarit

[02.08.16 16:43:57]

@lucian1979 - Mulțumesc frumos... așa bănuiam... din imaginile postate... Scuze pentru răspundul tîrziu... azi ne-am intors... dintr-un circuit... ,,prin cenușa imperiului ,,.

lucian1979, mishu, mona28, rentea, VALERIO
Alte impresii din această RUBRICĂInter Hotel (ex Carmen) :