ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.02.2010
  • --- F ---
    ÎNSCRIS: 06.08.09

S-o facem lata inca o data!!!

Nu-mi revin nici acum, dupa mai bine de o zi de la terminarea celui mai frumos si “trait la max” vis al meu…Ziceam ca la nunta ce-am mai petrecut asa…dar stau si ma gandesc tot mai bine ca nici la nunta parca n-a fost atat de…fain…ca la aceasta prima intalnire cu voi, dragii mei…Pentru ca la nunta n-am avut chiar atatia invitati si cel mai interesant, surprinzator si chiar incitant a fost ca aici, la Poiana, am petrecut cu oameni cunoscuti la inceput doar prin intermediul ecranului Pc-ului. Dar apoi v-am vazut in carne si oase si surpriza a fost de proportii astronomice... a fost cea mai placuta, cea mai speciala, de exceptie…intalnire. Privind retrospectiv in viata mea…intalnirea si petrecerea AmFostAcolo este in topul tuturor intalnirilor si a petrecerilor mele de pana acum. Surprinzator este faptul ca si asa, “face to face” ne-am inteles din prima, de parca ne stiam de-o viata…si acum ne revedeam dupa o lunga perioada de timp…

Nici nu mai stiu ce sa scriu…ma simt blocata…eu care nu contenesc sa vorbesc, acum sunt muta…in gat imi colcaie lacrimile si cu greu mi le stapanesc, ca sa nu mai primesc observatii de la fiica-mea asa cum am primit cand m-am intors la locul meu cu diploma in mana de emotie la decernarea premiilor…

Imi doresc cum nu va inchipuiti inca o intalnire si inca una si…mereu…sa reusim sa ne intalnim ca sa avem timp suficient pentru a ne depana amintiri din vacante si din viata fiecaruia, sa ne cunoastem ca o familie adevarata…sa reusim sa devenim o mare de prieteni, un ocean de nazuinte si vise implinite…sa fim legati de ceea ce simplu si fara cuvinte de prisos, se cheama simplu PRIETENIE!!!

Ce s-a intamplat la hotelul Piatra Mare a fost implinirea acelui vis dorit de toti, crezut poate doar de unii dar realizat si trait la maxim de noi toti cei prezenti. Imi pare extrem de rau pt. cei ce si-au dorit sa vina dar din diferite motive n-au reusit. Nu-i nimic…mai e si maine o zi, se spune, nu? ! Iar viitorul suna bine…

Nu vreau sa fiu interpretata drept carcotasa, dar vazand ca intalnirea noastra se suprapune cu inca un eveniment, am si spus atunci ca ne-au cam dat planurile peste cap. Nu zic ca nu m-a interesat prezentarea ofertelor de hoteluri turistice din Turcia, a fost interesant dar…ne-a cam decalat noua festivitatea de premiere iar Cornel, saracutul, nu mai stia cum si in ce fel sa grabeasca totul pt. a ajunge si in timp util la masa festiva. Asa am ajuns eu cu copiii tarziu la masa, noroc cu Cristina si Nicu Ionescu, ce ne-au tinut 3 locuri la ultima masa de la usa de intrare in restaurant... gasite si acelea la marele noroc si pe ultima minuta...

Apoi asezarea in sir indian la bufetul suedez, inghesuiala aceea de la coada, ce-mi aminteste mereu de infectele cozi de dinainte de ’89 cand stateam si de 2 ori la cate o coada pt. a “prinde fericirea de coada", 2 pachetele de unt…Brrr!! Nu ma mai gandesc…vreau sa uit acele mici-mari (poate pt. unii) inconveniente…Am reusit sa apucam cate ceva de mancare, dar inceputul marii nebunii avea sa inceapa odata cu pasirea pe ringul de dans. Mama-mama, ce-am mai dansat…aproape tot timpul, mi-am scos parleala pt. perioada cat am “hibernat”. Am dansat cu totii atat de frenetic, se vedea clar pe fetele noastre fericirea, bucuria si veselia maxime!!! Sa nu-mi spuneti ca nu a fost asa ca nu va cred…Am dansat in draci pe toate ritmurile posibile, muzica a fost pt. toate gusturile, cam tare ca trebuia sa ne strigam unul altuia pt. a ne auzi. Am chiuit si am cantat de am ragusit…Ne-am distrat cu totii pe cinste. Petrecerea a fost perfecta din punctul acesta de vedere iar pentru cine a avut nemultumiri si n-a reusit pe parcurs sa le uite sau sa le treaca cu vederea, imi pare sincer rau daca nu s-a distrat pe cinste…Iar micile sacaieli inerente cu privire la servirea ospatarilor (am citit pe undeva ceva nemultumiri), acestea fac parte din “peisaj”, ele ne fac sa fim mereu vigilenti si pretentiosi, poate tocmai pentru a creste si calitatea serviciilor ulterioare. Asa ca sa privim toate aste ca ceva bun, constructiv.

Deja visez de pe acum la o noua intalnire AmFostAcolo. Ne-o dorim cu totii, am citit ca deja se pun la cale pe forum planuri de locatii; deci inceputul este deja facut, ne mai trebuie doar timp pt. a o “mesteca” bine de tot. Si apoi a o “digera”. Atat de bine incat sa reusim inca o data, poate si mai bine, s-o facem lata inca o data!!!

Cu drag, Ileana

(poze voi pune si eu dar ceva mai tarziu... timp asta e cel mai mare "criminal", merge, merge, nu-i pasa de noi deloc)

Trimis de ileanaxperta* in 22.02.10 18:15:34

VIZUALIZĂRI: 2006 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Emotionat peste "cota de avarii", Cornel de-abia isi tine pe brate cadourile primite de la comunitatea infiintata si crescuta de el, AmFostAcolo.ro Bravo, Cornel si-ti multumim!
    Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

tm67bru
    [22.02.10 18:29:53]

si mie mi-a displacut profund coada din restuarant; impreuna cu muzica MULT prea tare pentru gustul meu au fost motivele pentru care nu m-am putut bucura aproape deloc de cina (chiar am vrut sa renunt la masa, la un moment dat); consider insa asta ca o bila neagra a organizatorilor si neavand nimic de-a face cu restaurantul ori cu hotelul.

Mai stiu insa ca in acea sala au fost peste la un moment dat peste 350 de persoane, desi numarul luat in calcul a fost in jur de 280; nu stiu de unde au aparut persoanele in plus, dar in opinia mea acest numar suplimentar de participanti a fost cauza PRINCIPALA a tuturor neajunsurilor mai mici sau mai mari semnalate la acest capitol.

Costi
    [22.02.10 20:18:54]

@Ileana

"poze voi pune si eu dar ceva mai tarziu... timp asta e cel mai mare "criminal", merge, merge, nu-i pasa de noi deloc..."

Eu am ceva poze, aşa că permite-mi să le încarc şi eu.

Câteva sunt chiar simpatice.

ghitoca001
    [22.02.10 20:34:48]

ileanaxperta ma bucur ca ti-ai facut timp pentru a posta aceste impresii. De azi dimineata am tot verificat site-ul sa vad impresiile de la intalnire. Le-am asteptat cu nerabdare precum un copil care-l asteapta pe Mos Craciun Tare mult as fi vrut sa fiu si eu prezenta, dar nu s-a putut... Data viitoare voi fi si eu! Trebuie sa fiu!

Mili1983 multumesc pentru poze. Macar in mod indirect pot sa asociez numelor si chipurile. La urmatoarea intalnire va voi lua prin surprindere spunandu-va pe nume

[22.02.10 20:56:30]

cred ca toata lumea ar vrea s-o faca lata inca o data !

mirelutza
    [22.02.10 21:18:19]

just webmaster13 ; eu una abia astept sa ne revedem si am vazut ca si ceilalti... ; cu siguranta voi fi prezenta!

Cat despre intalnirea din weekendul acesta... numai la superlativ; atatea impresii laudative s-au postat ca abia daca mai am ceva de adaugat! Felicitari Cornel, Felicitari sanziana, Felicitari pepsi, Felicitari ileana... felicitari tuturor celor care v-ati implicat alaturi de Cornel in organizare... ;

Ca si pt. tine draga mea ileana si pt. mine pagina aceasta a devenit "un microb "; dau tarcoale PC-ului ca pisica farfuriei cu lapte... ; mai stau ce mai stau si hop la tastatura...

Va pup si va imbratisez pe toti!

Mirelutza.

dananecula CONS. ONORIFIC AFA / zSTRATOSFERA
    [22.02.10 22:17:09]

Ai 400 PMA si din partea mea, cuscra draga (cum planuisem de pe forum) ), dar pentru prestatia artistica de pe ringul de dans 10000 PMA. Desi n-am reusit sa schimbam makr 2 vorbe, de cum te-am zarit in sala NATO alaturi de fiica ta v-am recunoscut imediat din poze. Esti o volubila, o sentimentala (m-ai impresionat si pe mine pana la lacrimi cand ai revenit la locul tau si aveai ochii umezi de bucurie, fericire, emotii cu caru') ce mai una peste alta o fiinta plina de viata, alaturi de care nu m-as plictisi niciodata la un party. O tipa de gask, bestial de antrenanta si mortal de placuta. M-ai molipsit la culme cu miscarile tale unicat. Dansai cu atata pofta de viata incat am dansat cu sotul meu la greu, de toate: de la fox, la populara, pana si turceasca si greceasca, desi in viata mea nu indraznisem sa fac ceva pasi a la turca bre sau un sirtaki! Iti dai seama cat de EXTRAORDINAR de bine ne-am simtit!

De-abia asteptam urmatoarea intalnire AmFostAcolo, care speram sa fie cat de curand. pana atunci... sa visam cu ochii deschisi pana cand VomFiAcolo din nou impreuna marea familie AmFostacolo.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
    dananecula CONS. ONORIFIC AFA / zSTRATOSFERA
    [22.02.10 22:23:04]

Indraznesc sa propun pentru acest review un video haios http://www.trilulilu.ro/elladeea91/23b7148aaf092c bineinteles doar daca webmaster e de acord si Ileana la fel

[22.02.10 22:38:19]

dana, m-ati facut astazi sa plang, zau asa. Toate scrierile fie impresii sau ecouri m-au marcat cred la fel de mult ca si Intalnirea (o scriu cu majuscule pt. ca a fost Mare). Ma bucur sa cunosc oameni deosebiti si speciali si imi doresc din tot sufletul sa legam niste prietenii trainice, nici nu va imaginati ce mult imi doresc acest lucru. Toata nebunia asta cu microbul site-ului AmFostAcolo a venit intr-un moment crucial din viata mea, care m-a ridicat din nou la viata, dupa niste mari suparari si deceptii...tocmai din aceasta cauza cred ca plang si acum, de data asta de fericire mare cata s-a tot acumulat de cand scriu aici si am inceput sa cunosc chiar si virtual oameni atat de buni si speciali, ca voi toti.

Nu mai stiu, va multumesc din inima voua, ce sunteti mai apropiati de mine decat alte persoane (una in mod deosebit) pe care credeam ca le stiu de-o viata dar n-a fost asa. Voi sunteti sprijinul meu moral, sufletesc si sper sa ramaneti asa pt. toata viata. Aveti toata dragostea si consideratia mea!!!

Imi pare enorm de rau tocmai pt. scurta noastra intalnire, tocmai pt. ca nu am reusit sa vorbesc cu toti. Dar sunt optimista si increzatoare intr-un viitor destul de apropiat ca ne vom revedea cu totii doar noi cei din marea familie AmFostAcolo. De-abia astept!!!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
    [22.02.10 22:42:58]

super haios clipul, insa cred ca este mult mai potrivit ca fiecare sa-l acceseze separat (l-am inclus in ecoul tau) dupa ce ne-am delectat cu randurile ilenei, multumim pentru tip, dana!

krondia*
    [22.02.10 22:49:03]

Ileana, am simtit pe undeva tristetea ta... Dar te-ai tinut tare Hai ca suntem aici, alaturi de tine Si, sa-ti spun un secret, si pentru mine aceasta intalnire, discutiile pe care le avem intre noi, toate au fost ca o gura de oxigen... Cum as mai putea vorbi cu tine? Imi pare atat de rau ca am "vorbit" doar pe ritmuri de dans... Poti conta pe mine pentru orice, oricand!

[22.02.10 23:33:16]

Imi place la MAX clipul, il stiam dar revazandu-l am zambit si pot incheia ziua cu brio, fericita si va urez o noapte calda si buna. Somn usor tuturor!

[23.02.10 11:55:17]

@krondia, iti multumesc din suflet pt. randurile tale pline de sensibilitate, ca si ale daneinecula. Cred ca suntem facute din acelasi aluat...

Iti scriu aici adresa mea de mail sa mai vb. de toate, vrei? este valabil si pt. dana (sper ca citesti si tu acest ecou): ileanaxperta@yahoo.com

Scrie-mi si de acolo voi avea si adresa ta. Ok?

pepsi70ro
    [23.02.10 15:18:08]

Foarte frumos povestit, multa sensibilitate intalnita printre randurile tale. Ca o impresie personala sunt convins ca toti regretam timpul care a trecut mult prea repede in Poiana, ne-am fi dorit sa ne cunoastem mai bine, sa trecem peste bariera bisericutelor. Iar eu am fost al naibii de emotionat si imi cer scuze tuturor pentru balbaielile mele, dar nici nu mai stiam cum ma cheama.

Primul pas a fost facut, avem tot timpul sa ne cunoastem mai bine, sa povestim mai multe sa ne distram daca nu mai bine, cel putin la fel cum am facut-o acum, la Piatra Mare.

Felicitari!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
    luci_matache*
    [24.02.10 19:04:43]

Doamne, tot citesc impresii si raman din ce in ce mai uimita cata nebunie trebuie sa fi fost acolo. Sincer, va invidiez, dar nu cu rautate...citesc cata sensibilitate mai exista printre oameni si parca nu-mi vine sa cred, dar sunteti prea multi ce de fapt ati simtit la fel. Toate felicitarile mele sincere si ele.

[27.02.10 19:54:58]

Cornele, te rooog eu muuuult de toooot, sa nu te superi pe mine, dar lansez si aici (l-am scris si pe forum) STRIGATUL de adunare pentru data viitoare:

Fuse-acu’ o saptamana/ Un “party” de pomina./ Unde AFA a venit/ Si pe toti ne-a-nebunit. /Mic cu mare la un loc/ N-am putut noi sta deloc./ Am dansat si-am tot cantat/ De s-a dus vestea in sat…/Ah, Cornele, ce-ai facut?/Ne-ai innebunit de tot./ Nu vezi tu ca mai vrem iara/ Un repetir pana in vara?!/ Corneluse, Corneluse,/ Ia acu’ o nuielusa/ Nu sa ne “plici, plici”cu ea/ Ci vraji multe oi facea…/ Alta vraja sa faci iara,/ Sa ne re-ntalnim la vara./ Sa ne mai vedem odata,/ Sa se duca vestea toata./ Sa vina lumea voioasa/ Si cei care-au stat acasa./ Sa ne veselim-mpreuna,/ S-o tot tinem pan-la ziua./ Sa rasune vaile,/ Sa cante si zorile/ Sa ne-apuce dimineata/ Prieteni buni pt. toata viata!/ Haideti, dragilor, odata/ S-o mai facem inca-o data/ Mult mai lunga si mai lata!!!!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
    krondia*
    [27.02.10 20:24:53]

Bine le zici tu Ileana,/suna inc-odata goarna,/aduna-i cu mic cu mare/cum am fost la Piatra Mare/sa incingem hora mare!/De cand am venit acasa/de nimica nu-mi mai pasa/toata ziua eu visez/cu AFA sa ma-ntalnesc!/Telefoane eu am dat/si pensiuni am contactat/ la Moeciu si la Bran/dar parca totu-i in van/Nu stiu cati ar vrea sa vina/si pretul sa le convina/sa nu fie nici departe/si mancare pe saturate!/Eu propun sa mai votam/pe forum sa ne-adunam/sa decida fiecare/ce propunere-i mai tare/Pe Ileana n-o ignorati/de AFA n-o sa scapati!/Haideti deci la intalnire/sa ne fie iarasi bine!/Sa strigam cu totii tare/sa se auda pana-n zare/ca AFA se intalneste/si cu drag ea va petrece!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]

Costi, dananecula, ghitoca001, ileanaxperta*, krondia*, luci_matache*, mirelutza, pepsi70ro
    Alte articole din această RUBRICĂ2010 - Întâlnirea AFA Hotel Piatra Mare, Poiana Brașov: