ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.07.2016
ÎNSCRIS: 13.07.16
SEP-2015

Sejur Budva

Salut!

Noi am fost in Budva in 12 septembrie 2015 pentru un sejur de 7 nopti. Am luat transport prin agentie/autocar dar am plecat fara cazare din Timisoara. Am vrut ceva curat si ieftin. :)

Am gasit cazare repede la o casa cu apartamente dupa ce intrebasem la un hotel ce nu arata bine si cerea 50 euro de pers. Cazarea a fost 25 euro/ noapte si era un apartament cu o camera (bucatarie inclusa si terasa). Proprietara nu vorbea engleza sau germana tot ce ne-am dorit am scris sau desenat tot timpul. :) Nu a trebuit sa asteptam eliberare a camerelor ca cei de la agentie, nu am fost nevoiti sa eliberam la o anumita ora desi avea pliant in camere cu ora specificata. Eram mai aproape de mare decat cei cazati de agentie. Probabil ca era sfarsit de sezon si asta ne-a avantajat.

Am prins vreme frumoasa, ne-am bronzat frumos.

Atentie la bonul care il primiti cand mancati in statiune, de cateva ori au unflat bonul primit incasand altceva decat am consumat. Pana la urma au schimbat bonul dar a necesitat cateva discutii. La restaurante mari nu se intampla asa ceva ci doar la localuri mici pe mare.

Daca va cumparati suveniruri negociati ca functioneaza...

Galeria din cetate nu merita vazuta, stiam asta dar nu ne-am abtinut. Au un paharel in care pun bonul, nu faceti gafa sa puneti acolo si banii.

Cetatea este grozava.

Excursia pe insula Sveti Nikola/ Hawaii nu merita, plina de pietre si mai era si in constructie.

Am facut plaja in locuri private unde era nisip fin contra cost.

Peisajele sunt incredibile, excursile sunt grozave, tigari ieftine, nu au atitudinea de a sarii sa te serveasca cum este in Grecia (risti sa astepti 15 min dupa o inghetata pentru ca cel care serveste este in pauza si nu se sinchiseste).

Am intalnit foarte multi rusi, cu o mentalitate ciudata.

[...]

Mancarea a fost buna, multa carne si bine condimentata. Alegerea carnii si pregatirea pe loc ne-a incantat. In principiu ne-a placut locul, oamenii insa nu ne-au impresionat.

Excursile sunt de multe ori foarte aglomerate in autobuze, iau oameni si fara rezervare desi nu au locuri, asa ca la noi intre sate :).

Distractie placuta daca vizitati Budva!

Trimis de Fly_away in 14.07.16 20:18:50
Validat / Publicat: 14.07.16 23:42:34
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MUNTENEGRU

VIZUALIZĂRI: 3881 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Fly_away); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Din vapor, facuta in excursie.

webmasterX [14.07.16 23:42:02] »

Bun review de debut, merită remarcat

@Fly_away: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Budva, BUDVA" (deja existentă pe sait)

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 52&ridAnt=70308

zlatna [15.07.16 08:33:44] »

@Fly_away - Si noi am fost anul trecut in septembrie la Budva, intre 7 si 15 septembrie - poate ne-am intalnit . Noi nu am avunt nici o problema nici cu bonurile, nici cu inghetata si am mancat si la restaurantele de pe falaza si in oras. Chiar m-am mirat ca ne dadeau bon la orice, chiar si baiatul de la seslonguri.

Asa este e plin de rusi (tineri) in statiune, dar sunt oameni civilizati si nu creeaza probleme. Plaja am facut la Slovenska si la Mogren.

Va doresc concedii placute.

Fly_away [15.07.16 21:37:29] »

@zlatna:

Eu am scris despre bon pentru ca la noi s-a intamplat si as fi crezut ca nu a fost intentionat daca ar fi schimbat bonul la sesizarea mea.

Comandasem paste si imi apareau pe bon cele mai scumpe paste din meniu desi nu servisem chiar cel mai scump fel. A incercat sa imi explice ca au acelasi pret, am luat meniul si am aratat ca nu este asa...

Recunosc ca nici eu nu ma las daca am impresia ca esti nesimtit asa ca am refuzat sa platesc mai mult. Sper sa fie un caz izolat, chiar eram curioasa daca am fost numai noi cei care au patit asta.

Prin mentalitate ciudata ma refeream la faptul ca nu sar sa ajute daca vad pe cineva ca are nevoie de ajutor, ca iti refuza sa faca o poza...

Daca ii ajuti tu pe ei raman uimiti de parca ai salvat lumea si nu stiu cum sa iti intoarca gestul (zici ca-s depasiti de situatie). Din acest punct de vedere am simtit o mare diferenta. Nu au incredere in straini, parca nu se relaxseaza desi sunt in vacanta.

Isi cresc copiii strict, imi aducea aminte de filmele vechi in care vedeai opusul pedagogiei si o intitulau educatie. Asta am remarcat eu din acele cateva zile.

Evident ca nu toti ereau asa dar sper sa ma conving in alt concediu daca a fost doar o impresie gresita.

Ce vad eu drept defect poate sa para altcuiva o calitate, sunt constienta de asta.

Concedii minunate!

Nasshu [15.07.16 21:54:11] »

@Fly_away -

Am prins vreme frumoasa, ne-am bronzat frumos.

Măcar te-ai ales cu ceva

Despre Muntenegru, Marea Adriatică ne spui ceva?

Am intalnit foarte multi rusi, cu o mentalitate ciudata.

Poți să dai ceva detalii?

pff. dacă ar arăta și satele nostre ca ălea din Muntenegru

==

p. s.1

au și ei loterie pentru bonurile fiscale?

p. s. 2

Am luat transport prin agentie/autocar dar am plecat fara cazare din Timisoara.

Cazarea era tot gen ca la noi? cu cheia fluturată în vînt?

pfff!!!

Fly_away [15.07.16 23:00:16] »

@Nasshu:

Am ramas cu mult mai mult decat un bronz dar nu am enumarat tot ce a fost placut ci doar ce as fi vrut eu sa stiu inainte sa vad. Stiam ca nu vorbesc engleza si ca sunt pietre pe plaja. Am mers preponderent noaptea si nu am vazut decat ca era un drum frumos dar presupun ca destul de greu de condus. Daca paraseam statiunea parea a fi altceva... nimic impresionant insa. Imi parea o tara foarte mica. Merita sa pleci in excursii/croaziere pe mare. Foarte frumos si relaxant. Marea este curata, chiar daca era septembrie ne simteam ca in iulie. Eu am o piele alba nu suport soarele foarte intens si chiar si asa m-am prajit. Pentru cei care vor sa innoate este perfecta. Cateva meduze sunt dar nu in exces.

Legat de rusi am dat raspuns mai sus.

Satele noastre au valoare sentinentala.

Raspunsul la loterie il astept de la tine cu nerabdare. Erau numeroase oferte de cazare pe internet dar am considerat noi ca ne disteam si descurcam asa. Agentia avea iarasi o serie de variante dar incercasem deja cu un an inainte varianta cu agentie si am decis ca in septembrie gasim si fara rezervare. Am avut noroc. Nimeni nu flutura cheia in vant dar se bucura daca le bati la usa si intrebi din moment ce scrie pensiune langa usa.

Conteaza cu ce compari, este mult mai frumos decat la Marea Neagra, mi-a placut mai mult marea decat Marea Egee si acolo depinde de loc insa nu sunt fan de pietre. Merita vazuta zona, este foarte aproape de pozele de pe internet.

Sper sa se dezvolte statiunea mai mult si sa o mai vizitez peste 20 ani. Am sa pun cateva poze.

Concedii minunate!

Nasshu [17.07.16 21:53:59] »

@Fly_away -

Am sa pun cateva poze.

Nu strică!

webmasterX [18.07.16 21:35:20] »

Fly_away, zlatna
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Budva: