ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.07.2016
DIN: Agnita Sibiu
ÎNSCRIS: 17.04.11
JUL-2016

Dupa ce am studiat mai multe rute de a merge in Delta Dunarii la Sulina ne-am hotarat si am plecat pe traseul valea Prahovei pentru a evita bacul de la Galati sau Braila si am trecut Dunarea pe podul de la Vadul oi Slobozia.

La intoarcere ne-am intors prin Braila am trecut Dunarea cu bacul si am facut un popas la Berca la Vulcanii noroiosi si inapoi spre casa pe Intorsura Buzaului, mentonez ca am plecat din Agnita pe la Fagaras.

Intorcandu-ma la poveste, am ajuns la ora 11.00 in Tulcea unde m-am intalnit cu un prieten Dan pe care l-am cunoscut pe AFA foarte amabil, am lasat masina la el in fata blocului unde a stat fara probleme pana ne-am intors.

Deoarece am mai avut timp, catamaranul spre Sulina pleca la ora 13.30 am vizitat acvariul de la Tulcea care este foarte frumos amenajat (stil Antipa).

Cu ajutorul lui Dan la ora 13.30 eram pe catamaran, pot sa va spun calatoria pe bratul Sulina pana la portul Sulina a durat 4.20 ore si a fost foarte frumoasa cu opririle la pontoanele satelor care erau pe traseul spre Sulina. La intoarcere am venit cu ,,rapida" 1,40 ora.

Pe vas la primul nivel era un bar aprovizionat destul de bine mai ales bere la rece de care am avut nevoie cred ca erau cel putin 30 de grade. La al doilea nivel am stat noi si deasupra puteai sa urci pe o punte de unde am admirat peisajele superbe ce le oferea bratul Sulina.

Dupa ce am ajuns in port la Sulina am luat taxiul spre pensiunea Casa Sibiana nu stiu daca au fost 800 de metri nici nu ne-am asezat bine in taxi ca am si ajuns.

Dupa ce am fost cazati am fost uimiti de camera care era mare, curata si mobilierul foarte frumos, avea minibar si AC. Baia curata cu cabina de dus cu vibromasaj (care nu fuctiona, fuctiona radioul) pentru noi a fost suficient ca dusul era OK si am avut apa calda tot timpul. Vederea din camera era super, era la un lac care dadea in bratul Sulina si vedeam vapoarele care tranzitau bratul Sulina.

Restaurantul era OK meniuri diversificate preponderent de peste ceea ce am si dorit, pot sa spun ca am mancat delicatese ca: calcan, sturion, somn, crap, etc prajit s-au la gratar, storceag (ciorbe) sturion, somn si inca doua feluri. Nu pot sa uit crap pe varza, plachie de sturion, saramura de somn si altele foarte bune.

Plaja era la cam 1km, 10 min de mers pe jos dar erau taxiuri si microbuze. Plaja era deosebita linistita mica, apa foarte mica si calda si nu lipseau pe margine vacile.

Sunt trei trasee de vizitat in delta: padurea Letea, lacul Rosu si varsarea Dunarii in mare cu insula de pasarii. Noi am vizitat canalele Dunarii cu lacul Rosu si varsarea Dunarii in mare cu insula de pasari. Am vazut diferite specii de pasari si nuferii albi si galbeni. Am vizitat cimitirul care este diferit deoarece aici sunt ingropati multe personalitati de mai multe nationalitati si farul vechi care are si un mic muzeu.

Ne-am simtit foarte bine la Casa Sibiana unde personalul a fost foarte amabil mai ales chelnerii Marius si Alex.

Cu tantarii nu am avut probleme camera avea plasa la geam, si cand ieseam seara ne ungeam cu autan.

La final pot sa spun ca am petrecut un concediu foarte reusit la mare si delta si cu siguranta vom mai reveni.

PS. Va dau niste preturi:catamaran 46 lei ,,rapida" barca cu motor 60 lei, excursie canalele Dunari, lacul Rosu 60 lei, excursie la varsarea Dunari in mare, insula de pasari 50 lei, taxiu 5 lei, microbuz 2 lei.

Trimis de nelu73 in 14.07.16 13:06:38
Validat / Publicat: 14.07.16 14:45:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SULINA. A mai fost în/la: litoral, munte

VIZUALIZĂRI: 3844 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (nelu73); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P23 pontonul, plaja Sulina si marea care este foarte putin adanca pana la 50 m.

Floryn81 CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [14.07.16 14:59:36] »

@nelu73 - Un articol excelent! Bravo! Nu doar că ai vorbit despre cazarea avută (o locație bună, din ceea ce ai prezentat aici), dar ai venit și cu alte informații referitoare la ce se poate face în zonă pe perioada unui sejur de câteva zile într-un loc unde apele bătrânului fluviu primesc îmbrățișarea mării.

Nu am ajuns până acum în Delta Dunării, doar până la poarta de intrare am fost (la Tulcea), însă planificăm și noi să petrecem câteva zile acolo, iar articole precum acesta ne sunt folositoare.

Felicitări încă o dată pentru articol și pentru sejurul reușit!

nelu73 [14.07.16 16:22:32] »

@Crazy_Mouse: Multumesc oricând mai pot oferi si alte informatii.

KSV [18.07.16 12:12:04] »

Crazy_Mouse, sper să nu se supere moderatorii, eu sînt din Tulcea și nu vreau să fac reclamă, insă dacă doriți să mergeți în Delta Dunării, aveți de ales între Sulina care este oraș, și Sfintu Gheorghe care este doar comună, insă nu este relevant acest lucru ci frumusețea locurilor. Ambele au gurile de vărsare in mare, insă la Sfintu se vede mult mai bine, întrucît Dunărea se varsă direct in mare, pe cînd la Sulina mai este ,,bara ,,Sulina - un șenal navigabil de cîțiva km. prin care este dirijată intrarea Dunării pentru ca respectivul canal să poată fi navigabil. Eu lucrez la marina militară și am avut șansa să văd ambele locații. Vă garantez că se merită din plin să faceți un popas de cîteva zile. Eu unul aș opta pentru Sfintu intrucît este o zona mai sălbatică in care primăria a interzis constructiile de orice fel pe plajă (fiind doar două chișcuri la intrare pe plajă și în rest nimic). Iar apa este curată și puțin adîncă, putînd lăsa și copiii de 2-3 ani în mare fără probleme!

amalia80 [24.04.17 12:21:32] »

@KSV: Multumim pentru sugestie, ce cazare ne recomandati in Sfantu Gheorghe?

KSV [25.04.17 10:00:43] »

Din păcate Sf. Gheorghe nu este o localitate mare (ba dimpotrivă este doar un sat) așa că la capitolul cazare în pensiuni stă foarte prost. Sunt doar citeva, cei mai mulți oameni stau la localnici. Vă pot oferi un telefon dacă doriți să luați legătura cu o persoană care cu asta se ocupă tot sezonul. Cu respect Dan P.

webmaster26 [25.04.17 10:04:35] »

@KSV: Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor cu caracter personal (nume, numere de telefon, adrese de mail, etc). Aceste info se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştinţările despre ecouri.

KSV [25.04.17 21:38:22] »

@webmaster26:

OK, mulțumesc de atenționare. Oricum nu era vorba de o reclamă gratuită ci doar de a pune persoana interesată în legătură cu o altă persoană fizică care are casă în locația respectivă și primește în gazdă, Sf. Gheorghe nefiind un loc cu multe opțiuni de cazare.

webmaster26 [25.04.17 21:57:36] »

@KSV: Pe @KSV doream sa-l protejez -- aka 'Dan. P', editat mai sus!

amalia80, KSV, nelu73
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Casa Pescarilor (ex Casa Sibiană) :