ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.07.2016
ÎNSCRIS: 13.02.16
JUN-2016
2 AD. + 1 COPII

Agiofili, Porto Katsiki si Pondi Beach

Am petrecut 8 zile minunate in Lefkada si am mers pe 3 plaje.

Prima din ele, pe care am stat mai multe zile si pe care o recomandat familiilor cu copii, este ceea din Pondi. Este o plaja nisipoasa cu apa mica... mergeam cu fetita vreo 30-40 metrii in apa. Pe plaja aceasta am stat mai mult datorita fetitei noastre. Pe plaja exsita sezlonguri pe care poti sta... cu conditia sa comanzi ceva de baut. Este loc si sa pui prosopul pe nisip. Aici se face mult snorkeling datorita vatului care bate. Recomand cu drag aceasta plaje.

A doua plaje pe care am mers este Agiofili... am plecat cu vaporasul din Vassiliki... 6 euro dus-intors de persoana. Pentru fetita nu am platit. Vaporasul face curse de la 10 pana la 19. Noi am plecat cu cel de 10 si ne-am intors cu cel de 14.30. Plaja este superba, retrasa... dar devine foarte aglomerata in jurul pranzului. Aici am vazut cea mai limpede apa turcoaz... culoarea este superba. In apa sunt cateva stanci mari care fac ca peisajul sa fie uimitor. Plaja este cu pietre... dar in partea dreapta (cum cobori din vaporas) este mai nisipoasa. Apa este mica vreo 3-4 metrii cand intrii... apoi brusc se face adanca... nu recomand sa intre mult celor care nu stiu sa inoate sau celor cu copii mici. Exista si aici sezlonguri pentru cei care vor sa stea.

La plaje se mai ajunge pe un drum, o parte se face cu masina, apoi pe jos, dar nu l-am incercat.

A treia plaje pe care am fost este Porto Katsiki. Noi am stat in Pondi si ca sa ajungem la plaje, am mers prin niste sate (de pe marginea drumul am cumparat de la tarabe miere din flori de portocal si ulei de masline). Am parcat masina in parcarea de deasupra plajei, 3 euro parcarea toata ziua. Peisajul este superb, apa are culoarea albastru-turcoaz... superba. Se coboara in jur de 90 de trepte pana pe plaje. Sus se gasesc 3 chioscuri de unde iti poti lua de baut si de rontait. Plaja este toata plina de pietre... neaparat aici va trebuie incaltaminte speciala de apa. Si in apa sunt numai pietre... Apa este adanca (decat vreo 3 metrii este mica) si cam rece, valurile sunt puternice. Fetita mea nu a fost incantata deloc pe aceasta plaje. Pentru cei care stiu sa inoate este perfecta. Aici vin si vasele de croaziera... dar dupa 1 iulie nu mai au voie sa acosteze la tarm.

Pe plaje vin incontinuu o fata si un baiat de la un restaurant din apropiere si lasa pliante, ia comenzi si aduc manacarea acolo pe plaja. De asemenea puteti gasi oferte pentru a face diferite croaziere.

Trimis de Carinalor in 10.07.16 18:22:38
Validat / Publicat: 10.07.16 20:14:13

VIZUALIZĂRI: 8217 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Carinalor); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 Agiofili

calatorul
[10.07.16 21:11:10]

@Carinalor - Felicitari pentru alegerea facuta si frumoasa vacanta greceasca pe minunata insula Lefkada. Noi am luat de pe drumurile spre plajele din vest si cate un borcan din miere de cimbru si de pin, care au fost minunate si dupa care ne pare rau ca s/au terminat. Va propun cand aveti timp si net bun, sa mai vedeti aici pe AFA cateva recomandari de excursii in Lefkada si va doresc vacanta frumoasa in continuare,

calatorul
Alte impresii din această RUBRICĂPlaje în Lefkada: