ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.07.2016
DIN: Caracal
ÎNSCRIS: 31.12.09
JUL-2016

Golden Line = Excelent

Ma alatur si eu acelora care au avut sejur vara la acest minunat hotel. In iarna am citit postarile colegilor Afa-isti, si sincer m-au speriat.

Dar mi-am zis ca majoritatea revelioanelor petrecute pe litoralul bulgaresc de ai nostri concetateni au fost un esec cu mici exceptii.

Dar sa revenim la subiect :

DRUMUL : Caracal - Centura Alexandriei - Giurgiu - Varna - Nisipuri. Plecare la 01.00 - Sosire 08.00 cu toate pauzele de rigoare si de pod.

Caracal - limita judet Teleorman dezastru :

Ghimpati - Giurgiu valurit, intrare in Giurgiu dezastru :

Despre podul prieteniei v-am dat detalii la sectiunea rezervata acestui subiect :

La intrare in localitatea Pisanets se face stanga deoarece se lucreaza la viaduct, asa ca se coboara si se urca prin localitate, drum prost.

Restul portiunilor de drum de la foarte bun la excelent.

Vigneta luata de la OMV de la iesire din Ruse pe E 70 cu plata card 15 euro per luna.

LOCATIA HOTELULUI : Venind dinspre Varna, dupa ce treci semafoarele din Nisipuri se face prima intrare la dreapta, se merge pana in fata hotelului Melia se urmareste strada ce se lasa in dreapta cam 150 m si se ajunge in parcarea hotelului. Parcarea, de fapt sunt 2 primeste in jur de 50 de masini si este libera.

Distanta pana la plaja 100m.

HOTELUL : Este mare, cred ca are peste 500 de camere, are o piscina imensa, sezlonguri suficiente, loc de joaca si piscina pentru copii.

Hotelul dispune de suficiente lifturi, deci nu se face coada la ele.

Am mai vazut si sala de fittnes dotata cam cu ce este nevoie.

Personalul este foarte ok din toate punctele de vedere, animatorii chiar isi fac treaba cu cei mici, exista si o mini gradinita pentru ei.

CAMERA : Am avut camera cu vedere la mare si piscina, camera foarte curate cu chichineta dotata de la lingurita pana la tigai, un frigider imens, uscator de rufe, lcd cu foarte multe programe printre care si TVR I, REALITATEA SI INEDIT TV.

Baia este dotata cu boiler electric care este ok din punct de vedere al apei calde, cada, gel de dus, sampon etc.

Prosoapele se schimba daca sunt lasate pe jos.

Balconul este prevazut cu masuta si doua fotolii.

MASA : De la bun inceput vreau sa va zic, ca masa era excelenta. La micul dejun aveai cam tot ce vrei, la pranz erau in pemanenta 2 feluri de supe, mancare gatita, gratare, am avut fructe de mare, iepure, miel, etc. masa de seara deasemenea excelenta. In sala de mese exista foarte multe locuri deci nu este nevoie sa umbli cu farfuria prin mana.

Intre orele 16 si 17 se poate servi la rest de la etj 1 in zona receptiei fursecuri, pateuri, pizza etc.

ALL functioneaza intre orele 07.30 - 22.00

In concluzie as reveni la acest hotel, fiind dupa parerea mea ca, calitate pret pozitionare intre primele 5 hoteluri de 4* din Nisipuri

Trimis de banal in 10.07.16 13:51:23
Validat / Publicat: 10.07.16 15:23:37
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Imperial - Sunny beach Aqua Azur - C-tin si Elena Casablanca - Obzor

VIZUALIZĂRI: 3567 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (banal); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

fanespoitorul
    [11.07.16 16:38:24]

@banal - Am punctat cu greu. Daca stau sa ma gandesc bine mancarea nu mi se pare chiar extraordinara. De ce?? In poza P07 vad pateu de la conserva rasturnat si taiat/portionat. Nu are aspect comercial ca sa nu mai spun ca cine stie ce pateu o fi. In aceeasi poza se vede in planul indepartat carne in aspic de la conserva. Merg la un numar de stele sa mananc conserve??

In poza 08 vad ca parizerul este in proportie mai mare de 50%. Farfuria de peste sarat pusa peste cele de mezeluri mi se pare chiar ciudata.

[11.07.16 17:12:20]

@fanespoitorul: ok la observatiile facute dar pe langa de cele mentionate aveai o multitudine de legume si fructe, ceaiuri, preparate din oua, foietaje, gemuri, miere.

Nici eu nu sunt fan mezeluri si tocaturi dar daca nu existau oare nu erau si carcotasi care spuneau ca nu au pus si ei un mezelel sau un pate?

fanespoitorul
    [11.07.16 18:21:28]

@banal - corect, ar fi existat carcotasi. Noi de revelion am facut foamea

[12.07.16 01:59:22]

@banal - Vreau sa imi cer scuze inca de la inceput persoanei careia ii scriu pentru limbajul pe care il voi folosi, chiar cu riscul de a fi banat pe acest site sau sa jignesc neprovocat.

Insa nu ma pot abtine de aceea voi incepe.

Din punctul meu de vedere sa scrii atatea elogii "mesei" furnizate de acest hotel, poate fi urmarea mai multor factori:

1. Te-au platit bina sa scrii acest review, ceea ce nu cred;

2. Nu cred ca ai mai fost vreodata intr-un hotel de patru stele, in restaurantul unuia, indiferent de ce scrii in descrierea ta ca si turist;

3. Nevasta-ta gateste atat de prost, incat jegul ala de mancare ti s-a parut bun;

4. Nu ai mancat in viata ta mancare BUNA LA GUST.

Intr-adevar la tot ce ai scris despre hotel, subscriu, in afara animatorilor lesinati cu doua reprezentatii stupide de 15 min. pe zi, gradinita unde nu cred ca ti-ai dus copilul (pentru a vedea ca daca nu vorbeste bulgara, rusa sau germana trebuie sa stai cu el) pentru a vedea ca nu ti-l primesc (eu DA), iar sala de gimnastica pe care doar ai vazut-o are doua stepere (unul e stricat), un multifunctoinal, un scaun pentru heavy lifting si niste gantere aruncate pe jos. Iarasi raman la ideea ca nici sala de fitness nu ai vazut in viata ta!

Dar sa revin la masa, aia ma doare cel mai tare! Conserve aruncate in farfurie, carne cruda, fructe si legume taiate cu 2 zile inainte, paine veche, branzeturi cu gust de (scuzati-ma) [...], mancare refolosita de la micul dejun, adaugata la celelalte mese, toata mancarea gatita fara nici un gust, mai prost decat la cantina saracilor (vreau sa-ti spun ca am mancat excelent saptamana asta, ca voluntar intr-unul din centrele pentru cei fara posibilitati), asta numesti tu hotel in primele 5 din nisipurile! Ma revolt, pentru ca vazand reviewu tau, altii vor fi pacaliti sa rezerve camere aici!

Inca odata scuze!

[12.07.16 07:01:08]

@Dan G. -

Atenţie la modul de adresare!

Mâncarea este un subiect sensibil, gusturile şi preferinţele fiecăruia sunt diferite.

[12.07.16 07:33:12]

@Dan G. - Domnule draga, prin modul de adresare vad ca dvs ati stat si ati mancat numai la hoteluri de 5*. Nevasta-mea gateste prost poate, nu ca sotia dvs, care cred ca va rasfata ca la masterchef, referitor la mancare de BUN GUST aveti dreptate, de atatia bani am dispus, dar daca mancarea nu v-a placut enumerati cateva restaurante din Nisipuri unde ati luat masa. Va spun eu nu a fost niciunul.

Si daca ati citit corect ultima fraza am spus ,,dupa parerea mea pretul platit este ok in calitatea, serviciile si pozitionarea hotelului.

Asa ca la final va doresc numai mancare de bun gust conform pretentiilor dvs si o sotie care sa stea numai in bucatarie sa va gateasca tot ce altii nu au posibilitatea de a manca bine.

[12.07.16 07:40:36]

@Dan G. - Apropo si bratarile ne-au fost date la ora 12.15 si am intrat la masa cu pranzul, nu asa cum mi-ati raspuns dvs cu cina. Eu ar fi trebuit sa va zic ca m-ati mintit intentionat?

Dar am vazut multi de ai nostri nemultumiti, si le cadea mancare din farfuria umpluta pana la refuz.

[12.07.16 16:42:07]

@Dan G. - Si poate ne puneti cateva poze de la pensiunea Coty, unde ati dat numai 10 pe linie sa ne lamurim, de exemplu, camera sau chichineta daca este vreo diferenta, intre 7 pe care l-ati dat la Golden Line si 10 la Pensiunea Coty, asa sa vedem si noi ce gusturi de 10 aveti, avand in vedere ca preturile fara masa au fost aceleasi.

[14.07.16 20:12:53]

@banal - Fara a avea vreo intentie de cearta, eu doar am relatat experienta mea privitor la sederea la Golden Line, comparativ cu alte hoteluri de diferite categorii din Nisipurile de Aur. e ceea ce ni s-a intamplat noua, o impresie colectiva si nu personala. Nu te-am mntit cu nimic atunc cand ti-am spus de masa, chiar am intrebat la receptie (de bun gust, zic!) daca putem intra la pranz (asa cum facusem in celelalte hoteluri) dar am fost refuzati. Nu am intrat "cu japca"! In ceea ce priveste notarea, o fac in functie de locul unde merg, comparativ cu alte unitati din aceeasi categorie. Nu putem compara o pensiune, cu un hotel de patru stele si sa le notam dupa aceleasi criterii... (Hai sa notez Tresure Island*****, Las Vegas sejur in august 2008 comparativ cu Camping rulote Eforie Sud - nu e corect!) Notez comparand aceleasi conditii de sedere, pret, camere, mancare, servicii, impresii. De aceea, crede-ma am izbucnit cand am vazut reviewul tau... sau poate s-a schimbat totul peste noapte! Cat despre hoteluri si restaurante frecventate in Nisipurile, hmmm... tu cred ca nu ai mai fost in altul, daca lauzi mancarea de la Golden (daca te-ai interesat atat de amanuntit pe unde am mai fost, aflai si pe unde am mancat).

Dar sa revin, nu sunt atat de "sensibil" sa mananc doar in restaurante cu stele Michellin sau Gourmet (modul de gradare a restaurantelor de lux), am facut atat asta cat si mamaliga cu branza (balmos) si friptura la ceaun la pirostie sau protap la stana sau storceac (bors de peste cu apa "din Dunare") lipovenesc. Oriunde merg, stiu sa apreciez frumosul, bunul gust si omenia, indferent ca am valet la masa sau ma manjesc laolalta cu localnicii.

Despre pensiunea Coty, nu am decat cuvinte de lauda! Am motivat in recenzie, suficient de amanuntit motivele. A fost ceea ce cautam! (asta ca sa vezi ca nu stau doar la 4 stele, cu toate ca firma mea are contract cu Hiltonul)

Cat despre sotie, ii cer scuze, am fost mojic. A mea gateste excelent, cand are timp (sambata cateodata sau duminica, impreuna cand avem saptamani mai usoare). In rest avem bucatar!

Vacante placute!

[14.07.16 20:19:30]

@banal - Nu am avut obiectii la conditiile de sedere privitor la camere, dar daca ar fi sa spun ceva, din punct de vedere al standardului, 35 m2 incluzand chicineta si baia nu sunt conditii de 4 stele! E vorba doar de stass aici, nu de impresie!

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [14.07.16 20:44:22]

@Dan G. -

Criteriile în funcţie de care sunt clasificate hotelurile dintr-o ţară sau alta diferă suficient de mult încât să nu putem vorbi despre un "standard" universal valabil.

Există destule hoteluri în România clasificate la patru stele, dar care nu au camere cu suprafaţa de 35 metri pătraţi cu tot cu hol, baie şi balcon.

[14.07.16 21:21:47]

@Dan G. - Ok, sa stiti ca nu este neaparat necesar sa va laudati pe la ce restaurante serviti masa si ca aveti bucatar personal. Foarte bine, daca eu aveam posibilitatile dvs, nu as fi venit pe 400 de euro la AI, la bulgari sa ma enervez.

As fi ales un hotel cu cel mult mic dejun, dar ce va spun eu ca oricum aveti al standard si stiti mai mine cum este sa mananci la restaurantele de lux, de care noi ceilalti nici nu am auzit.

La fel va doresc ,,Vacante placute ,,si sa nu mai patiti ceea ce ati patit la bulgari.

[15.07.16 13:47:22]

@banal - Pentru a termina cu ironia, am avut impresa ca nu ati citit tot, asadar ma voi repeta

Prefer mancarea autohtona, rustica, neaosa, in locul trufelor si "fois grase"-ului, dar CU BUN GUST! Asta incerc eu sa subliniez! Acolo era mai rau ca la cantina sociala!

In privinta pretului, cand esti in grup, nu ii poti caza pe toti la 5 stele, te supui. Iar alegerile le facem cu 2,3 zile inainte, nu sejururi planificate cu luni inainte. Vine cineva cu ideea, formam grupul, cautam hotelul (disponibilitate de a ne acomoda pe toti redusa datorita numarului de participanti dar si a zilelor putine pana la cazare), astfel rezervam ce gasim. Pot spune, cu regret, ca anul acesta (ca un bou), eu am ales hotelul (ce mi-am luat-o de la amici). Ceilalti vroiau Vistamar, dar nu aveau suficiente camere!

banal, Dan G., fanespoitorul
    Alte impresii din această RUBRICĂApart Hotel Golden Line: