ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.07.2016
DIN: Ploiesti
ÎNSCRIS: 12.06.16
JUL-2016

Skiathos – cateva impresii

Vara aceasta am petrecut impreuna cu sotul cel de-al doilea concediu in Grecia. Daca prima data am ales Thasos, de data aceasta am optat pentru Skiathos.

Ca orice turist pasionat, am stat cateva zile bune sa ne informam asupra insulei. Peste tot am citit numai de bine, prin urmare, cand am ajuns acolo, asteptarile noastre erau la cote maxime.

Am plecat din Ploiesti in jur de 6 dupa-masa si am ajuns in Volos in jur de 8 dimineata, exact la timp cat sa prindem ferry spre Skiathos. Dupa aproximativ 3 ore de mers, am ajuns pe insula. Intr-adevar, asa cum am citit, Skiathos Town este un orasel extrem de aglomerat si cosmopolit, tocmai de aceea am ales sa ne cazam ceva mai departe de capitala, mai exact in Kolios, la vila Karina. O cazare de nota 10, curata, primitoare, dotata cu tot ce ai nevoie si cu proprietari foarte amabili. Aproape de vila, la cateva minute de mers pe jos poti ajunge la plaja Agia Paraskevi.

Insula fiind mica, poti ajunge foarte usor peste tot. Fie cu masina fie cu atv-ul sau scuterul. Practic, insula este strabatuta de o sosea principala, pe o parte sunt cele mai multe plaje iar pe cealalta parte se regasesc vile si taverne.

Incepand cu Skiathos Town pana la Koukounaries, plajele practic sunt insirate una dupa alta si poti ajunge relativ usor la ele din soseua principala: Magali Ammos, Vasilias, Vromolimnos, Aghia Paraskevi, Troulos, Achladies, Aselinos, Koukounaries si Banana.

De la plaja Koukounaries lucrurile se complica putin. Accesul la plaje este ceva mai dificil, in sensul in care iti trebuie un mijloc de transport: o masina, un atv sau un scuter.

Insa, pe de alta parte aceste plaje sunt mult mai frumoase si spectaculoase.

Daca la plaja Koukounaries, ajungi destul de repede pe jos de la soseaua principala, la Banana in schimb faci in jur de 15-20 de minute pe jos de la soseaua principala. Acelasi lucru este valabil si pentru plajele Aghia Eleni, Mandraki, Agistros si Elias Bay. La cele 3 plaje din urma, recomand inchirierea unui ATV. Peisajul pana la ele este foarte frumos si poti merge cu ATV-ul fara probleme.

Personal, dintre toate plajele vizitate cel mai mult mi-au placut Mandraki, Agistros si Elias Bay. Mi s-au parut ceva mai exotice si mai putin comerciale. De asemenea, mi-au placut si Koukounaries, Banana si Vromolimnos. Acestea sunt animate si foarte populate. Cel putin Vromolimnos este micuta, intima si linistita.

Skiathos este insula potrivita pentru tine daca tot ce iti doresti de la un concediu este sa te relaxezi si sa te odihnesti. Este mica, in afara de Skiathos Town nu prea ai unde sa te plimbi, celelalte statiuni fiind foarte mici. De fapt, nici macar statiuni nu le poti spune. Skiathos este mai degraba un oras cu mai multe cartiere.

In ciuda atator aprecieri pe care le-am citit initial, pe mine Skiathos nu m-a impresionat in mod deosebit. Mult mai incantata am fost de Thasos. Cu exceptia plajelor Koukounaries, Banana, Mandraki, Agistros si Elias Bay, restul plajelor mi s-au parut banale si comune.

Sincer, nu m-as mai intoarce in Skiathos.

In schimb recomand sa faceti excursii. Noi am facut o excursie de o zi foarte frumoasa in care am vizitat Skopelos (aici chiar simti ca esti in Grecia) la Mama Mia si plaja Lalaria.

Iar pe langa aceste excursii mai sunt si alte locuri de vizitat: Kastro, Tsougria.

In alta ordine de idei, Skiathos nu este tocmai o insula ieftina. In comparatie cu Thasos de exemplu, un giros este in jur de 7- 8 euro, o masa pentru 2 persoane pleaca de la 20 de euro in sus (fara a te resfata cu nu stiu ce delicatese).

Acestea fiind spuse, de-abia astept urmatorul concediu in Grecia. Daca esti intr-adevar un iubitor al Greciei consider ca se merita a fi vizitata fiecare insula in parte.

Trimis de Elena-Raluca in 09.07.16 14:18:07
Validat / Publicat: 09.07.16 17:06:03
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Insula Thasos

VIZUALIZĂRI: 6557 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Elena-Raluca); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 Lalaria beach

webmasterX [09.07.16 15:38:10] »

@Elena-Raluca: Bun review de debut!

Bine ai venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

webmaster26 [09.07.16 17:41:17] »

@Elena-Raluca -

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

ebirsan [09.07.16 19:31:14] »

Bine ati venit pe AFA.

Am o intrebare legata de costul sejourului pe care l-ati estimat la 1400 euro/familie. In această sumă intră tot ce ați cheltuit in acest concediu (masă, excursii, ferry, etc.)?

De asemenea nu este foarte clar dacă cazarea ați găsit-o singuri sau prin intermediul unei agentii de turism. Ar fi interesant de stiut si pretul cazarii. Poate ne lamuriti atunci când veți scrie review separat pentru cazarea la vila Karina.

mondo_76 [09.07.16 22:43:10] »

Va rog frumos spuneti-mi cat a costat ferry. Cat e masina si cat e de persoana? Cate curse sunt pe zi? Sunt mai multe companii care opereaza sau e monopol? Multumesc.

Elena-Raluca [10.07.16 09:36:36] »

@ebirsan - Intreg sejurul a costat 1400 euro. Cu tot cu transport, cazare, bani de cheltuiala.

In ceea ce priveste cazarea, am gasit-o singuri prin booking. Am sa fac un curand un review si pentru cazare.

Elena-Raluca [10.07.16 09:51:43] »

@mondo_76 - Sunt mai multe companii de transport la ferry. Acestea practica preturi diferite.

La dus am fost cu ANNES care a plecat din Volos in jur de 8.30 dimineata. Am platit in total 152 euro pentru patru adulti si o masina. Stiu ca urma sa mai plece inca un vas la pranz, undeva in jur de 12-12.30. Nu stiu daca dupa 12.30 mai este ceva.

La intors am plecat cu compania Hellenic. Costul total (la fel 4 adulti + o masina) a fost de 178 euro si a plecat din Skiathos catre Volos la 16.10. Din ce ne-am informat noi, mai urma inca un ferry la 20.30. Doar aceste 2 ferry sunt la intoarcere: la 16.10 si 20.30. Mai este unul dimineata insa acesta nu este pentru masini, doar pentru pasageri.

Diferenta de pret intre dus si intors ne-am gandit noi ca este datorita vasului si a companiei evident. Hellenic are vase mai noi si mai rapide decat ANNES. Cel putin asa a fost in cazul nostru.

Va recomand acest site: ferries.gr/greek-islands- ... ry_skiathos.htm

mio_chris [30.07.16 09:53:46] »

Buna! Imi spuneti, va rog, daca ati facut rezervare pentru ferry sau ati cumparat biletele din port. Am inteles ca nu prea au locuri si se poate intampla sa nu gasesti transport. Rezervare de aici e putin cam greu, avand in vedere ca in functie de trafic pot face din Timisoara 9 ore sau 11 sau chiar mai mult, ca nu se stie ce e la vama. Va multumesc anticipat!

Elena-Raluca [30.07.16 18:03:07] »

@mio_chris - Noi am luat biletele din port. Chiar cu vreo 15 minute inante sa plece si n-au fost probleme. Acum cred ca depinde si de perioada in care pleci.

ebirsan, Elena-Raluca, mio_chris, mondo_76
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Skiathos: