ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.07.2016
DIN: Mărăşeşti [VN]
ÎNSCRIS: 30.04.09

Despre câini și zâne. Sau, invers!

Motto :

Doi purici ies, seara, târziu, de la un cinematograf. Unul dintre ei îi zice ăluilalt:

- M-am uitat la ceas, e târziu. Ce facem, mergem pe jos sau luăm un câine de ocazie?

Căldură mare, monșer!

Pe-aicea, prin Vrancea, ne feri Doamne-Doamne de ploi din alea, arțăgoase, cu case surpate de inundații și alte alea. Dar, căldură, am avut, bre, cât încape!

Dacă-i cald, trebuie să fie marea, dar uite că, în cazul meu, n-avusei parte și asta mă cam pune pe gânduri, de regulă, pe vremea asta, aveam ieșirea la mare îndeplinită. Acuma, niet... pe motive din cele mai prozaice, nu-mi veni pensia, așa că, nici măcar nu se puse problema să-mi mut hoitul spre sud-estul României. Dar, nu mă las, mă uitai în horoscop și ăla-mi zise că, în luna septembrie o să-l bat pe Rotschild la dondonel de câți bani o să-mi dea onor statul român! S-așteptăm, zic!

Acuma, nah, ce să fac, dacă nu mă duc la mare, citesc și io, până nu uit literele.

În ultima perioadă cetii despre o mare problemă, pe care, uite, vă dau datele, să vedeți și voi, lucrul dracu-n casa popii :

Deci, se dă :

Una bucată ”zână”, e drept, cam bătrână și nebăgată-n seamă de televiziuni, de ceva timp: o fostă emisiune a ei, ”Stupize, stupize” a cheltuit, timp de vreo 3223458763 de ani, cât a fost difuzată de televiziunea națională a unei țări oarecare, bugetul acelei țări, doar pentru a permite reîntâlniri de familie. Zâna în cauză avea un zâmbet cu gropițe și, principalul ei talent era acela că ori de câte ori scurta lungimea fustițelor creștea ratingul, nu-i așa?!

Ei, vremea a trecut, lumea și-a dat seama că falimentul respectivei televiziuni s-a tras și de la producerea unor emisiuni de tot ..., mhm, scuze, slăbuțe, zâna are gropițe dar zâmbetul s-a mai tras sub niște riduri, piciorușele, deși tot zvelte, nu mai ridică ritmul cardiac al unor bărbați, mă rog, dialectica vieții, în devenirea ei...

S-au dusără anii în care se concura cu altă moldoveancă, Rromanca, pe numele ei de fată, devenită ulterior Prădulescu, ani în care s-au bătut, cum altfel, pe un tip pe care-l cheamă ”Fănică”, care, în timp ce cânta, o reclama pe-o oarecare ”Veta” despre oareșce nereguli cu o chiuvetă, pe care i-ar fi bulit-o... ”Fănică” fiind un apelativ gingaș al lui Ștefan, care ”Ștefan”, zis și ”Cel Mare”, ne lasă-n coadă de pește... la ce-o fi fost mare, anatomic sau istoric?!

Preopinenta ei își găsește, între timp, un alt ”Fănică”, un austriac de sare de pe Lună și tot ajunge pe Pământ...după ce o s-o cunoască suficient o să decoleze de pe Pământ spre Jupiter, vă spui io !

Ziceam că, trecând anii, lumea nu a mai fost interesată de cu cine se mai... zâna, deși aceasta a trădat : după ce a fost cu ”Ștefan ” s-a dat cu turcii... nici dacă turcul ei, un celebru anonim kinetoterapeut, mai vrea posesiuni în Moldova sau, mă rog, în București.

Zâna, așa cum îi stă bine unei vedete TV, este și va fi implicată într-o mare grămadă de probleme umanitare, despre care-și va da cu părerea oricând și, mai ales, atunci când pe nimeni nu interesează : soarta balenelor albastre, unde pleacă lumina când vine întunericul, de ce nu ne mai este foame atuncea când mâncăm, mă rog, probleme de bon ton, demne a determina unele posturi TV să ne mai cheme, când și când, să ne mai întrebe sau, mai rău, să se mire că ”zâna” mai există ?! Altcumva, mirări plătite încă binișor, doar pentru un zâmbet cu gropițe-n obrăjori.

Pe urmă, liniște! Nimeni nu a mai fost interesat... pe zână au început s-o strângă chiloții, nimeni nu mai voia să-i vază zâmbetul din gropițe sau gropițele din zâmbet... uofff, crudă soartă!

Motiv pentru care ce face zâna respectivă: se gândește să facă o plimbare, pe bicicletă, prin cartierul minunat, vorba ălora de la BUG Mafia. Prin fața unor câini, care, mirare, nu se dau la zână, nu le păsa de nicio reîntregire a familiei și nici despre nuș' ce elastic ar trebui pus la scutecele boracilor în vârstă de până-ntr-un an.

Zâna se oftică, ce dracu, nici măcar câinii nu mă mai bagă-n seamă?! se dă jos de pe țoaclă și-i zădără, doar-doar. Canci, câinii,chiar dacă de rasă ”maidanez”, nu se arată interesați de bulanele ușor ofilite ale zânei. Ea insistă, găsește presupusul stăpân și provoacă o discuție cu acesta care, firesc, fiind români, ajunge-n ceartă. Filmată, că deh, acțiunile zânei trebuiesc mediatizate.

Argumentul filozofic folosit de zână, în toiul discuției, respectiv sintagma :”mă doare-n cur” nu ne și explică de unde provine durerea : de la traiul domestic cu turcul, nație cunoscută pentru anumite activități rușinoase, ușor năbădăioase, sau de la mersul pe șaua bicicletei... nefiind explicită, ne lasă pe noi să cujetăm și să ne dădem cu părerea, fiecare cu creierul de-l avem, motiv pentru care și interpretările, cumva ciudate, scuze!

Trecut-au anii, nu foarte mulți, vreo două zile, cineva publică imaginile cu atitudinea și limbajul zânei, nu tocmai academic și cu părerea acesteia că animalele-s bune, cumva decedate. Asta-și dă seama că a zbârcit-o, dar și că de-aicea se pot strânge niște bănișori, motiv pentru care, pac, la ”Resboiu”, pe la diferite televiziuni! Dă-i cu câinii, dă-i cu adăposturile de câini și, mai ales, ne dregem imaginea... publicăm pe o rețea de socializare, intens uzitată, imagini despre cum ne iubim, noi, animăluțele: eu și cei 8 câini ai mei... eu, hrănindu-mi păsărica (pt bărbații curioși, da, chiar e o pasăre!), eu și veverița mea (tot pentru bărbați, da, e o veveriță!) și tot așa. Plus panseuri, la tonă, despre ce și cum cu animăluțele pe care le iubim, dar, ONG-urile-s hrăpărețe și noi trebuie să ne lingem pe bot de bani de pe la televiziuni!

Booon, ideea de bază ce s-ar desprinde de icișa ar fi Zâna nu e tocmai zână, deși-și dă aere de Olimp când știe că e filmată, ba chiar își dă în petic, cu o mârlănie la care ajunge extrem de ușor, semn de îndelung exercițiu. Și, se pare că, la bucata aia de pâine, cu care s-ar hrăni un om și-un câine, zâna nu vrea concurență de natură animalier-canină!

De-aia, spui, ou sont le neige d'autant? Zânele nu mai e, bre, ce-or fost, s-or dusără-n cartea de basme și băsneli!

Haidi, pa!

P.S. Nenea webmaster, adaugă, te rog, în mare-ți mărinimie, unanim recunoscută, melodia de-o cer io, icișa : https://www.youtube.com/watch?v=He82NBjJqf8

PS 2 În cazul absolut ireal în care cineva, din orice formă de civilizație, cu orice formă de inligență, își va pierde oareșce timp din viață citind ce scrisăi io, aiceașa, să știe că o face pe barba lui, să nu mă certe pe urmă, pe mine !

Și că, normal, orice potrivire cu viața de dincolo de fereastra mea, e o simplă coincidență. În DEX ni se explică ce-nseamnă ”coincidență”, adică atuncea, când doi copii se nasc, în același timp, din aceeași mamă .

Trimis de Yersinia Pestis in 07.07.16 21:18:02
Validat / Publicat: 08.07.16 07:51:43

VIZUALIZĂRI: 1008 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2027 PMA (din 27 voturi)

elviramvio
[08.07.16 08:05:39]

@Yersinia pestis -

Zâna asta, când era cenusăreasă, stătea cu mine în cartier de blocuri foste comuniste, undeva între Băneasa și Floreasca. Cum arăta balconul apartamentului ei, proprietate personală? Surprize, Surprize!!!

[08.07.16 08:26:35]

adrianbogdan
[08.07.16 09:34:11]

Buna!

Eseul este scris cu stil, realmente mi-a placut.

Cat despre zana cu gropite, caini comunitari si toacla io zic ca fiecare sa inteleaga ce vrea.

In privina adaposturilor pentru caini comunitari, ce sa zic; "asta-i viata nu putem noi sa o indreptam" si la urma urmei felul in care actionam vis-a-vis de animale tine foarte mult de gradul de civilizatie al unei natiuni.

Cu bine!

Corina70
[08.07.16 10:14:12]

Ca sa parafrazam o vorba din "bobor" : pentru unii "zana", pentru altii "ciuma".

Bravos, ai scris cu talent, cu umor, cu zvac. Ai avea mare succes in presa, la publicatii tip pamflet (si nu numai).

[08.07.16 14:18:37]

@elviramvio: He, he, he, Napoleon a zis că în ranița oricărui soldat este ascuns bastonul de mareșal. Extrapolând, din cenușărese se poate evolua în zâne. Dar, cred că arderea unor etape în devenirea noastră nu face bine la personalitate, ne facem să credem că suntem l'ombelico del mondo.

Altcumva, mersi că cetiși ce scrisei io, măcar, pe viitor, știi la ce să te aștepți.

Weekend plăcut! ????

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
[08.07.16 14:20:56]

@webmasterX: săr'mâna!

elviramvio
[08.07.16 14:24:50]

@Yersinia pestis -

Pai eu sunt pregatita sa te citesc de cand eram mic copil pe aici pe AFA.

Zile frumoase si umblacioase!

[08.07.16 14:27:09]

@adrianbogdan: "Eseu" mi se pare mult spus, mai degrabă o bârfă ușor răutăcioasă, de vacanță.

Problema animalelor fără stăpân este o reală problemă, fără un răspuns coerent din partea autorităților.

Răutăcismul meu, vorba lu' nea Costi Ioniță, se referă la faptul că "Zâna" are veșnic un răspuns, unde este întrebarea?

Îți urez un sfârșit de săptămână frumos!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]
liviu49
[08.07.16 14:27:26]

@Yersinia pestis - Domnule! , al cu coarne ma puse sa intru "În cazul absolut ireal " (am dat semne de citare sa nu ma trezesc cu DNA-ul ca ma da la plagiat) si, ca orice om normal fara toata tigla pe casa, sa cad in pacatul admirarii celor citite. As da jos cu palaria, dar mi-e cam lene sa o ridic de jos si s-ar putea ca pe vremurile astea sa am nevoie de ea sa-mi protejeze neuronul. Asa ca, fara vorbe multe, voi trece direct la reprosuri.

1. Unde ati fost pana acum, de nu v-am nimerit sa va citesc scrisurile? Evident ca vina nu stiu cui apartine (doar n-o sa recunosc ca eu sunt vinovat).

2. V-am prins in abatere : persoana de care vorbiti, o considerati zana, ceea ce este o mare insulta pentru zanele de pe AFA, care se vor simti ofensate de aceasta colega a lor. Interesati-va la colega @ adri-nico ce este si cine sunt zanele si daca va intereseaza si indepliniti conditiile poate sunteti primit in club. La domnia sa se gaseste catalogul zanelor.

3. Nu este exclus sa primiti reclamatii si de la reprezentantii canini ai cainilor si cateilor, de toate rasele, pentru citarea lor in acelasi articol cu "zana" de care faceti vorbire. Sa stiti ca povestea cu painea si cainele este adevarata.

4. Madame Pradulescu, pe care o amintiti in articol, s-ar putea sa va reproseze ca ii pociti numele. Numele sau corect este Pradulesco, doar are casa la Monaco.

Sper ca este de ajuns ce am scris, sa va bagati mintile in cap si sa nu va puna nu stiu cine sa renuntati la acest stil.

Ca dovada ca nu va iert, va comunic ca v-am dat in urmarire generala si ma apuc sa va citesc tot ce v-ati permis sa publicati.

Numai bine, calatorii placute si articole de acelasi gen!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][5 voturi]
[08.07.16 14:32:14]

@Corina70: Cred că ea întrunește calitățile unei "zâno- cotoroanțe", fie la ea, că, de fapt, nu e atât de importantă atitudinea ei.

Cât despre talentul meu, el este indubitabil, îndelung demonstrat și pe acest site, pe când scriam sub alt nickname. Dar, da, pentru laude e mereu loc.

Aș putea continua să mă laud, dar, uite, vine weekendul, așa că pun pe pauză și reluăm de luni!

????

Dan&Ema
[08.07.16 14:44:44]

Draga vechiule si noule si renumitule (si pentru ca ti-ai luat alt nume si pentru ca te cunoaste lumea de la o posta) !

Chiar daca am pe alocuri alte pareri despre continutul in sine al mesajului, felul in care graiesti matale este inconfundabil, ai talent cu carul (ala mare), si captivezi cititorul care nu te va lasa necitit pana la capat. Pe unii poate ii sochezi si schimba programul ca nu sunt clienti ai surprizelor surprizelor tale.

Mult bravo tie

si mai scrie!

Poate asa des ca inainte

sa ne aduci aminte

Cine e campion la scris

Yersinia pestis!

adrianbogdan
[08.07.16 15:56:43]

@adrianbogdan - Buna!

E, nu mai fi asa modest, chiar in dimineata aceasta am citit review -urile scrise de tine anul acesta si ce sa vezi mi-au placut foarte mult.

Vroiam sa-ti spun mai demult ca m-ai intristat cand ai sters relatia de prietenie cu mine asa capcaunule va trebui sa reevaluezi relatia noastra de prietenie AFA.

Cu bine!

[08.07.16 20:59:31]

@Dan&Ema: Să înțeleg că, deja, am devenit stelar... vorbeai de Carul Mare... ori, Carul cu Bere?!

Nene Dan &Ema, am scris, mereu, de plăcere, nu am pretenții sau veleități de vedetă! Judecând după punctaj, eu abia iau startul când alde voi trecurăți finishul!

Respect siteul și pe voi, ăia de -ați scrisără, cu talent. Eu, chiar dacă mă flatează versurile tale, nu consider că am valoare, mai mult de rest la sută!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
Dan&Ema
[08.07.16 22:45:18]

@Yersinia pestis:

Vrem un articol pe AFA cu Caru Mare. Sau carul mare cu bere, daca asa vrei tu.

Acum tocmai am comandat una bere la draught. Becks sa raman perplex cand fac... nota de plata.

[09.07.16 08:10:51]

@Dan&Ema: Treaba ta, ai o inimă-n piept, nu-ți bate joc de ea!

Cât despre bere, stau pe malul Dunării, cu un mare pahar de vin în mână (că, nah, tre' să mă spăl pe dimți) și-ncerc să-mi dau seama de ce turismul din Românica nu câștigă suficient, când avem asemenea locuri?!

Numai de bine!

Asa, dacă nota de plată pt halbă e imensă cere-o și tu în spălat halbe sau podele! ????

[09.07.16 08:21:31]

@liviu49: Mda, frumos rechizitoriu-mi făcuși, ba, mai mult, mă puseși bine și cu Asociația Anonimă a Zânelor din AFA, să nu mă spele toată Dunărea lângă care mă aflu!

Țin să precizez că, de vreo 6 ani tac pe acest site și că, uneori, mi-am materializat prostia în niște rânduri inepte. Asta, așa, ca să știi să-ți dimensionezi sacul în conformitate cu umbra pomului de mă aflu!

Că mă urmărești, treaba ta, tot ce afli ține pentru tine și, mai ales, nu-i spune neveste-mii, te rog, nu fi crudel!

Sper să ai un weekend frumos, în orice caz, nu-l pierde citind ce-am scris eu, fă asta doar când ești la serviciu, mai ales în tura de noapte!

Altfel, chapeau bas, vorba ta!

Zoazore
[09.07.16 09:03:43]

@Yersinia pestis - Despre asta vorbește colegul @liviu49: vezi aici

Loc unde eu-s ”Zâna Zbanghie”. Să mă bagi în aceeași găleată cu ”Zâna Ofilită”... Așa ceva...

robert
[09.07.16 12:13:14]

@Yersinia pestis: Hai că m-ai făcut să zâmbesc într-o sâmbătă anostă! Bravo!

Apropo nici zânele nu mai sunt ce erau! ????

[22.08.16 22:46:15]

@Yersinia pestis- dupa lupte seculare care au durat... cat au durat, am ajuns si eu la acest articol, nu stiu cum mi-a scapat si nu conteaza, cred insa ca numele tau trebuia sa fie @scorpio- pisti rau di tat, ferice de cel care intra in colimator, se umple de respect.

Insa la urma urmei daca esti o persoana publica iti asumi orice. Asa este cu vedetele fac orice sa fie in gura lumii si cand au ajuns vor sa le respecti intimitatea si viata personala ????.

Ai avut toate vorbele la tine cand ai scris acest articol si a iesit ceva misto, chiar daca vad ca ai primit si un vot negativ (nu si justificarea lui, ca asa era frumos).

Felicitari, votat cu placere.

adri-nico
[16.11.16 03:03:15]

Bre, nea Capcaune! Zau ca ma "simptii" cu frica in sin cind dadui de titlul lu' 'mneatale!!! Noroc ca n-am gropite in obraji si nici vreun barbat nu mi-a fugit pe Luna... (da' unul s-a dus in Australia si n-a mai aparut... tot un fel de Jupiter si Australia asta...)

Asociatia Anonima, zici?

Oricum, mi-a placut sa citesc pentru ca sa nu uit literele... ca pensia nu are cum sa imi vina, inca!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]

adri-nico, adrianbogdan, Corina70, Dan&Ema, elviramvio, liviu49, mishu, robert, Yersinia Pestis, Zoazore
Alte articole din această RUBRICĂFilozofări de suflet (mai puţin turistice):