ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.07.2016
DIN: Galati
ÎNSCRIS: 19.09.15
APR-2016

Mexic, cu drag. Excursii optionale in zona Riviera Maya

Un mare beneficiu al unui sejur in zona Cancun/Riviera Maya este faptul ca puteti participa la o paleta larga de excursii optionale, bine organizate, si la preturi corecte fata de ceea ce ofera.

In primul rand zona este bogata in vestigii istorice din timpul civilizatiei Maya, locuri unice prin frumusetea lor cum ar fi Chihen Itza, Tulum, Coba, Ek Balam, bine conservate si care pot fi vazute in excursii de o zi, parcuri tematice : X Caret,Xel-Ha foarte apreciate de turisti, puteti face croaziere pe mare sau cu submarinul, jeep safari, puteti vizita insula Cozumel sau Insula Muierii, puteti practica sporturi acvatice, parasailing sau activitati gen adventure, puteti vizita orase tipic mexicane, face shopping, sau incerca bucataria specific mexicana in acordurile cantaretilor mariachi. Un lucru cu adevarat inedit sunt cenotele, cca 700 se afla raspandite in peninsula Yucatan, adevarate piscine naturale formate prin inundarea unor grote aflate in subsolul calcaros al zonei, unele de o frumusete rara si care pot fi vizitate in combinatie cu alte obiective.

Inca din autocar, in timpul transferului de la aeroport catre hotel, ni s-au enumerat cateva dintre acestea, urmand a fi detaliate a doua zi cand ne-am intalnit cu ghidul in amfitetrul din complex.Tot ghidul ne-a avertizat sa nu achizitionam excursii on-line deoarece exista un mare risc sa pierdem banii.

Pentru cei interesati le voi oferi cateva exemple din excursiile oferite de ghid si preturile aferente:

-excursie in parcul national Sian Kaan-130 dolari incluzand jeep safari off road, mancare si bauturi

-vestigiile de la Ek Balam,orasul Acropolis,Valladolid,cenota,mese incluse-96 dolari

-Chichen Itza de lux, cenota, ghid in lb engleza- 109 dolari, aceeasi excursie regular -89 dolari, ghid lb spaniola

-Coba, Tulum, tiroliana, vizita sat maya, mancare si bauturi 139 dolari

-Insula Contoy si Isla Mujeres, snorkeling, plimbare cu iahtul, masa pescareasca, bauturi-135 doari

-Tulum si Xel-Ha -49 dolari

-X-caret 150 dolari, inotul cu delfinii se plateste extra

Aceste excursii aveau o durata de 8-10 ore, erau insotite de ghid in lb spaniola avand in vedere ca am ajuns acolo cu o agentie spaniola; pretul se putea negocia cu o reducere de cca 10% la achizitionarea a trei excursii.

Eu personal am cumparat excursia Chichen Itza- Cenota-Valladolid regular cu ghid in lb engleza de la un punct turistic din incinta hotelului, zona lobby bar la pretul de 77 dolari de persoana, acest pret fiind mai mare dacat ce gasisem pe net, dar mai mic decat ce ne oferea ghidul. Aici erau si alte oferte si combinatii de excursii la preturi ceva mai mici dacat cele oferite de ghidul nostru. Tulum sau Coba fiind situate aproape de hotel se pot vizita si pe cont propriu inchiriind o masina sau mergand cu transportul in comun, el-colectivo, la un pret mai redus, dar fara ghid. De asemenea se poate vizita oraselul Playa del Carmen, face shopping (aceasta ne-a fost oferita bonus de la punctul turistic dar am refuzat-o).

Recomand ptr o vacanta de 7 zile una- maxim doua excursii deoarece puteti sa va distrati excelent in incinta hotelului si nu uitati de oboseala drumului si cea datorata modificarii fusului orar care-si spun cuvantul.

In ce-a de-a treia zi a sejurului ne-am programat excursia de la Chichen Itza.

Plecarea la 8 dimineata din fata hotelului; au fost punctuali, apoi o scurta oprire la un alt hotel de unde s-au urcat un grup de americani si unul de canadieni. Dupa un drum de cca 30 min am oprit la o benzinarie unde am fost transferati in alt autocar si regrupati ptr destinatia noastra, altii mergeau in excursia Tulum-Coba si au plecat cu alt autocar. Aici am fost informati ca am primit un up-grade, respectiv excursia de luxe, sa nu spunem celorlalti calatori ce pret am platit si sa dam un tips .

Fata de excursia regular se ofereau sandvis-uri si bauturi dar alte beneficii notabile nu erau. Am fost invitati pe locurile din spatele autocarului, aproape de toaleta, asa ca am renuntat la a le oferi tips-ul si ne-am rezumat a servi mancarea si bautura din rucsac, pregatita dinainte special in acest scop.

Drumul a durat cca 2 ore, timp in care ghidul ne-a oferit informatii (in lb engleza si spaniola) despre cultura si viata mayasilor din vremea construirii piramidelor dar si a celor care sunt si acum locuitori ai acestui pamant. Ne-a prezentat si oferit spre vanzare diferite suveniruri, bauturi traditionale, cica necontrafacute, dar la preturi piperate. Ne-a sfatuit sa nu cumparam suveniruri de la mayasii din incinta Chichen Itza deoarece sunt de o calitate inferioara si ca exista pericolul in cazul departarii de grup sa fim asaltati de acestia. Am ignorat complet aceste sfaturi care erau complet fara nici o baza reala. Urmasii mayasilor ce aveau tarabe cu suveniruri in incinta Chichen-Itza aveau marfa de aceeasi calitate cu cea din magazinele din hotel, sau de la magazinul recomandat de ghid unde am facut o oprire, dar cu preturi de 2-3 ori mai mici si puteau fi negociate, iar modestia, retinerea si bunul simt al mayasilor au infirmat acuzele nedrepte care le erau aduse de conationalul lor mexican.

Am remarcat de asemenea extraordinara diversitate a acestor suvenire din incinta Chichen Itza, talentul si migala cu care erau lucrate de mainile maiestre ale mayasilor, unele chiar in fata noastra, pretul modest cerut de acestia si faptul ca nu erau deloc insistenti precum comerciantii turci sau arabi. Daca te aratai interesat de a cumpara ceva incercau sa-ti ofere un pret pe care sa-l agreezi dar nu te abordau altfel pe drum si in niciun caz nu practicau un comert agresiv ci mai degraba erau modesti si demni.

Actualii mayasi traiesc in mare parte in mici comunitati din zona, intr-o saracie de neimaginat dar in armonie cu natura. Datorita slabei scolarizari a tinerilor, cei care doresc sa munceasca in turism, lucreaza ca paznici, cameriste, ospatari sau bucatari, soferi si au venituri modeste. Sunt cazati in apropiere de hotel si nu au voie sa fie casatoriti sau cu copii pe durata slujbei. Mexicanii de origine spaniola lucrau la agentiile de turism, receptie, ghizi etc. si erau mai versati in a scoate banii de la turisti.

Asa ca nefiind nici noi niste favorizati ai soartei am empatizat cu mayasii, si putinii bani pe care i-am cheltuit inafara achizitionarii excursiilor le-am oferit acestora, bacsis sau cumparand mici suveniruri (am renuntat la a negocia cat am fi putut ptr ca le-am respectat munca si modestia). Un posibil inconvenient ar fi acela ca ei nu pot oferi bon fiscal si de aceea puneti suvenirurile in bagajul de cala ptr a nu risca sa va fie confiscat. Daca vreti sa cumparati din magazin, cu bon fiscal, cea mai buna alegere ar fi magazinele din incinta hotelului care au preturi fixe dar mai corecte.

Trimis de MoniQ69 in 07.07.16 15:47:27
Validat / Publicat: 07.07.16 17:56:53
  • A fost prima sa vizită/vacanță în AMERICA DE NORD

VIZUALIZĂRI: 8641 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (MoniQ69); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[07.07.16 17:56:37]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 25&ridAnt=69988

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Chichen Itza: