ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.07.2016
JUN-2016
2 AD. + 2 COPII -- v: 11; 5

Politica si reptilele

Expozitia de reptile din Alba Iulia

In runda noastra ghidata vezi impresii prin Cetatea Alba Carolina am remarcat posibilitatea vizitarii unei expozitii de reptile. Am fost surprinsi sa descoperim ca aceasta este organizata in Muzeul Unirii (!), dar pana la urma ce sa ne mai mire in zilele noastre? Ciudatenia a fost cu atat mai mare cu cat in ziua de luni de Rusalii cand am organizat vizita si intentionam sa luam la rand Muzeul Unirii, Sala Unirii si Expozitia de reptile, am aflat ca doar ultima poate fi vizitata, fiind privata, celelalte sunt inchise. Diferenta dintre stat si privat demonstrata inca o data. A trebuit sa acceptam situatia si totusi sa ne bucuram ca pe culoarele Muzeul Unirii, care ne conduceau catre salile inchiriate pentru reptile, am mai vazut niste “pietroaie'”, piese expuse in muzeul titular de proprietate.

Oferta expozitiei de reptile suna asa: boa, cobre, pitoni, gecko, vipere, iguane, crocodili si tarantule. De abia daca incapeau denumirile acestor specii de reptile si nu numai pe postamentul in forma de trepied, care face reclama la expozitie in preajam Muzeului Unirii.

Sa ii cunoastem pe chiriasi!

Doi serpi cu clopotei din specii diferite deschideau sala expozitionala, probabil asezati strategic pe post de paznici, care anunta din ai lor clopotei ora inchiderii sau actele de indisciplina ale vizitatorilor. Veninosi baietii astia! Dar frumosi! Sssssrsrrs! Alte neamuri de serpi ni se arata rand pe rand. Sssssrsrrs! Stiati ca anaconda galbena naste 25 – 30 pui pe an? Ca exista si o anaconda verde? Ca pitonul depune chiar si 100 de oua si este unul din serpii agresivi, periculosi pentru oameni. Stiind ca traieste in Africa, am citit sa vad unde mai exact face Sssssrsrrs! , ca sa fiu bine avizat pentru escapada mea kenyana planificata din iarna pe care o astept cu drag. Am rasuflat usurat cand ma vazut ca cica nu iese din granitele Namibiei. Unul din serpii uriasi prezenti la Alba Iulia (sic!) este pitonul tigrat, care atinge 4 – 8 metri si 50 – 70 kg. Este neveninos. Sssssrsrrs! Mai salutam sarpele de lapte, sarpele cu ochelari, veninos, si cu muscatura mortala pentru om, si alti pe care nu ii mai strig la catalog. Sssssrsrrs! Sssssrsrrs! Sssssrsrrs!

In afara de serpi, care reprezinta majoritatea aleasa de expozant, mai intalnim si alte nume pe aici. Intre minoritari se numara iguana verde care traieste in America de Sud si mananca in special legume si fructe, asta nu stiam!

Am vazut si crocodilasul, adica crocodilul pitic african, care nu depaseste 1,9 metri lungime. Si el minoritar, ne-a facut cu ochiul poate il aleg la alegeri daca va candida!

Avem si un intrus, as spune eu. O fi vreun tehnocrat apolitic? Se numeste tarantula mexicana si sa stiti ca traieste si in USA, la fel ca si multi dintre reprezentantii celei mai evaluate specii de pe pamant, nascuti in Mexic. Are 15 cm, este veninoasa, paroasa si periculoasa, sa stea la ea acolo si sa isi vada de treaba, ca nu-I de joaca cu ea!

Pe diferiti suporti sunt atarnate multe piei de serpi.

Si cam asta fuse cu majoritarii, minoritarii si tehnocratii chiriasi in Muzeul Unirii.

Ne-a placut expozitia, de aceea am incercat aceasta asociere glumeata, sa dau o nota placuta unui micut muzeu care ne-a placut!

Trimis de Dan&Ema in 06.07.16 20:29:53
Validat / Publicat: 07.07.16 08:27:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ALBA IULIA.

VIZUALIZĂRI: 1029 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P02 Muzeul Unirii Alba Iulia
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2023 PMA (din 23 voturi)

webmasterX [07.07.16 08:26:53] »

Mutat în rubrica "Festivaluri, evenimente în Alba Iulia, ALBA IULIA" (nou-creată pe sait) - rubrică OFFTOPIC sau DE INTERES TURISTIC RESTRÂNS!

mishu [07.07.16 08:49:31] »

Cam ciudata alegere pentru o astfel de expozitie, si la felul in care erau prezentate animalele cred ca puteau sa le puna si in cort . Tarantula aia saraca cred ca asa cum era pastrata in curand o vedeam ca impaiata.

mprofeanu [07.07.16 16:25:28] »

@Dan&Ema - Curiozitatea se plătește! Nu am nimic cu bietele viețuitoare și de regulă nu prea îmi plac, dar fiind curioasă am vrut să văd pozele mai bine și le-am văzut... Ce să mai zic!

Dan&Ema [08.07.16 12:30:46] »

@mishu: no comment

Dan&Ema [08.07.16 12:33:15] »

@mprofeanu: no comment

bogumil [10.07.16 17:06:35] »

Expoziția era deschisă încă de la ultima mea vizită din Februarie 2016, dar cum eu văzusem muzeul de mai multe ori, nu am fost curios să văd o astfel de expoziție temporară de lighioane.

Din câte am înțeles, Muzeul Unirii se va închide pentru ample lucrări de renovare, așa că... cine știe, expoziția asta este gândită să suplinească închiderea muzeului.

Acum, tu fiind cu pruncii, a meritat să intrați acolo, altfel... sunt alte chestii mai bune de făcut în Alba Iulia și împrejurimi...

Dan&Ema [11.07.16 01:57:28] »

@bogumil: categoric a fost o optiune care sa satisfaca si interesul copiilor. Si asa ii car in atatea locuri de multe ori plictisindu-i cu biserici si alte obiective care ii atrag mai putin.

bogumil, Dan&Ema, mishu, mprofeanu
Alte impresii din această RUBRICĂFestivaluri, evenimente în Alba Iulia: