ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.02.2010
DIN: Vaslui
ÎNSCRIS: 19.02.10
SEP-2008

O vacanta frumoasa, dar nu de 4*

Desi amfostacolo in 2008, consider ca este util celor care doresc sa mearga la Mersin, sa cunoasca urmatoarele: hotelul este situat cam la 20 km de centrul statiunii, in Davutlar pe una din cele mai frumoase plaje din Kusadasi. Plaja este curata cu nisip fin, iar intrarea in apa este lina, fara pietre, lucru foarte util pt copii si cei care nu stiu sa inoate. Plaja este privata si are sezlongurile incluse in pret, dar sunt putine, daca nu te scoli devreme risti sa nu mai gasesti vreunul disponibil. Saltelele pentru sezlonguri erau cu plata.

Pt cei care merg cu masina, parcarea este gratuita, ingradita si pazita fiind situata la intrarea in hotel. Hotelul desi era cotat la 4* cu greu am putut sa-i dau 2*+. Cind am intrat in camera am fost dezolat, prima impresie a fost ca ma aflu la o pensiune, lasandu-mi un gust amar. Camerele sunt mari cu televizor, AC, frigider si balcon, iar pe jos au gresie. Cind am deschis frigiderul, m-a izbit un miros greu, dar am rezolvat-o repede, Am chemat femeia de serviciu, am premiat-o cu 5E si totul s-a rezolvat. Asta a fost de bun augur pt ca pe viitor a fost foarte atenta cu curatenia facandu-si simtita prezenta zilnic, dar in acelasi timp foarte discret fara sa ne deranjeze. Din discutiile cu ea, am inteles ca la etajul doi camerele ar fi fost mai bune. De altfel la etajul 2 stateau rusi sau bulgari.

Dar sa trecem la masa. Masa se serveste la cele doua terase: una cu vedere la superba gradina interioara, plina cu verdeata, iar cealalta cu vedere directa la mare. Masa este autoservire bufet si cuprinde meniuri variate, foarte bune fiind imposibil sa nu gasesti ceva pe gustul tau. Oricum, mananci prea mult. La desert, prajituri si fructe. Am dat nota 10 pentru salate si muraturi. Pt cei carnivori ar fi o problema. Carnea este mai mult sub forma de salamuri si sunculite. Bauturile sunt la liber in timpul mesei: bere la dozator, vin la butoi, sucuri si raki, cafea (bauturi specifice zonei).

In final, pot spune ca raportul calitate-pret este corect. La 34E/zi, in Ro, iti ei doar cazare la un hotel situat la 20 m de plaja.

De ce m-as mai duce si in 2010? ! Pentru:

-plaja privata si faptul ca hotelul este situat pe plaja (in Turcia predomina plajele cu pietre, iar hotelurile mult mai bune de 4*sau 5* nu au plaje) ;

-masa;

-pretul;

Desi sejurul a inceput cu peripetii, la final am regretat ca am luat doar 7 nopti. Am incercat sa mai suplimentam cu citeva zile, dar pretul era undeva la 50 si ceva de E/zi. In cele 8 zile am mai vazut Efes, Pamukale, Bazarul din Kusadasi, outlet-urile din Soke. Nu am reusit sa ajungem pe insula Samos deoarece chiar daca cei de la receptie au solicitat rezervare, agentia respectiva nu si-a onorat promisiunea de a ne lua dimineata de la hotel. Asa ca... i-am asteptat 2 ore degeaba.

Pt cei care calatoresc cu masina, recomand cazare intermediara. Chiar daca sunteti soferi foarte buni, s-ar putea sa nu reziste ceilalti la atata stat pe scaune. Noi ne-am cazat la intoarcere la un motel situat la o benzinarie si a fost super!

Trimis de chris1975 in 20.02.10 22:22:55
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Istanbul

VIZUALIZĂRI: 2693 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (chris1975); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 vedere de la balcon etajul1
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2000 PMA (din 5 voturi)

[21.02.10 08:58:18]

Nu am inteles ce avea camera, de impresia ta a fost de 4 stele. Ai spus ca era mare, cu gresie si ca aspect negativ mirosul din frigider. De regula frigiderul miroase a greu daca nu e folosit (la hoteluri). Altceva?

Ce inseamna ca la etajul 2 camerele ar fi fost mai bune? Ce aveau in plus? Ce aveau astea in minus?

Altfel vad ca nu ai avut de ce te plange si as vrea sa stiu ce te-a nemultumit concret, pretul fiind mai mult decat ok, e interesant de mers...

biancuta
    [21.02.10 10:03:20]

Din pacate, multi straini dau romanilor camere care sunt mai slabute decat altele. In Grecia, foarte multe agentii contracteaza doar camerele de la parter, celelalte fiind mai bune decat acestea. Ai un vot de la mine.

[21.02.10 10:56:16]

Ar fi fost bine sa putem stabili de la cumpararea biletului la ce etaj sa luam camera...

biancuta
    [21.02.10 11:06:41]

Am auzit de cateva cazuri cand romanii au fost nemultumiti de cazare (in Grecia), au facut reclamatii si au schimbat camera, dar platind o mica diferenta de pret.

Dar pentru a se putea face asta trebuie ajuns la hotel cat mai repede, pentru a nu fi deja camerele ocupate sau sa nu fie rezervate altor persoane.

cosminp
    [21.02.10 19:01:10]

ma intereseaza cazarea intermediara unde a fost, la ce benzinarie, cat a costat, cum s-ar putea facea o rezervare, cat costa.

[21.02.10 20:56:36]

Biancuta, cam la fel se intampla si in alte locuri. Si noi am schimbat camera in Bulgaria de cateva ori, dar si in Grecia, unde chiar ne-a dat o camera mai buna si nu am platit nimic in plus.

Insa ai dreptate, trebuie sa vii devreme. Noi in Grecia am intarziat si nu mai era nici-una libera. Ne-au schimbat-o abia dupa 2 zile.

Bine si asa...

chris1975AUTOR REVIEW
    [21.02.10 21:53:26]

pt.magdalena: Tamplaria de la balcon era obosita si plasa de tantari sparta (am si o poza cu ea si chiar am fost tentat sa o pun), varul crapat cu aspect de imbatranit. Se simtea lipsa renovarii. Vreau sa spun ca impreuna cu noi a mai fost un cuplu cazat la vreo 10 camere distanta de noi, lucru inadmisibil atunci cand rezervarea a fost facuta, de catre mine, pt 4 persoane. Moralul mi-a crescut dupa ce am simtit mirosul de mucegai din camera lor. Deci, se putea si mai rau. Pt aceste motive, din punctul meu de vedere, dar si al lor (o sa vedeti de ce), hotelul nu merita mai mult de 2*. Pt cei care vor sa mearga e bine de stiut ca hotelul a fost declasat pe drept la 3*. Despre camerele de la et.2 pot sa spun ca ar fi fost mai bune deoarece ni s-a spus ca erau renovate si chiar ne-a incurajat femeia de serviciu sa vorbim cu managerul hotelului ca sa ni le schimbe, dar nu le-am vazut.

pt. cosminp: Cazarea intermediara am luat-o in drum la intoarcere, la o benzinarie, nu mai stiu unde, numai de gura sotiei, care la lasarea noptii, s-a pus cu gura pe mine si nu a mai tacut pina nu m-am oprit. A costat 50E/camera cu mic dejun inclus. Pt rezervare poti intreba la agentia de unde cumperi, cei care se respecta sigur au si asa ceva.

[22.02.10 08:10:29]

Hi, hi (faza cu gura sotiei...), pai nu sunt sotiile cel mai tare GPS??

Nu as putea spune ca sotul meu gandeste altfel!!!

Ne mai gandim daca trecem locatia pe lista de asteptare.........

biancuta, chris1975, cosminp, magdalena
    Alte impresii din această RUBRICĂFlora Garden Ephesus (ex Mersin) Hotel [Davutlar]: