ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.02.2010
AUG-2008
4 AD. + 1-7, 1-12 COPII

Către satisfăcător

Turism Turcesc

Am fost in Turcia intr-un sejur de 12 zile in anul 2008. Am vizitat mai intai Istambulul 3 zile. Din Istambul am traversat pe Podul Ataturk in Asia, avand ca directie Pamukale, urmatoarea halta in periplul nostru (2 masini-2familii) prin Turcia. Inainte de Pamukale am innoptat in orasul Denizli, undeva in podisul Anatoliei. Dupa Pamukale am ajuns in Kusadasi, pe coasta Marii Egee. ; aveam

rezervarea la HOTELUL GRAND BLUE SKY de pe Ladies Beach, in turceste

cadanlar denizi, in romaneste plaja femeilor. Apropos de cadanlar-cadana - femeie, mi-am dat seama in Turcia de multitudinea de cuvinte si obiceiuri turcesti din limba si viata noastra a romanilor.

Trimis de costin1968 in 20.02.10 20:33:54
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 4120 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (costin1968); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Prima poza in Turcia: Orasul KIRKARELI
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 400 PMA (din 1 vot)

[21.02.10 10:18:06]

As vrea sa detaliezi putin ce ai vizitat in Istambul, precum si despre hotel, cum a fost masa, serviciile, plaja, ce ar merita vizitat in zona...

[21.02.10 12:13:20]

Draga Biancuta,

Iti multumesc pentru Ecou!

O sa incep cu Istanbul si voi ajunge si la impresii despre Hotelul GRAND BLUE SKI din Kusadasi

De la intrare in Istanbul se vede masura absolut gigantica a acestui Oras. Autostrazile care intra in Istanbul depasesc tot ce am vazut in filmele Americane. Ne-am cazat in Istanbul fara rezervare, find o multime de Hoteluri cu preturi rezonabile. Turcii sunt foarte amabili, iti parcheaza masina, te ajuta cu bagajele, sunt foarte saritori, pretul pt camera se negociaza, ca de fapt orice in TURCIA.

Istanbulul are o bogatie culturala si istorica imensa. Obligatoriu de vizitat Sfanta Sofia care este impresionanta, Moschea Albastra (una din cele mai mari din Lumea Musulmana) care este la 300 m de Sfanta Sofia, peste Parc.

[21.02.10 12:23:05]

Iti multumesc pentru raspuns. As fi curioasa ce traseu ai urmat pana in Kusadasi, pe unde ai trecut de ex. prin Bulgaria. Noi am fost in Grecia si amstrabatut Bulgaria pe drumul national, care a fost mult mai lung, dar am considerat ca e mai sigur: Plevna, Sofia, etc. (Tg. Mures- Halkidiki am avut cam 1200 km). Spre Kusadasi drumul prin Bulgaria nu merge pe acest drum si sunt curioasa cum e traseul. (eventual total Km parcursi din Bucuresti).

[21.02.10 18:18:01]

In anul 2008 cand am fost in Turcia se introdusesera reguli noi cu privire la autoturismele din UE care intra in Turcia si sunt proprietate persoana juridica

(leasing sau pe firma). Erau date de curand, pe vremea aceea, nu era foarte clar. Cand ne-am hotarat sa facem totul ca la carte am ratat legalizarea imputerniciri in limba turca la Ambasada din Bucuresti si am mers la Consulatul din Constanta. Doream sa vizitam cateva zile Istambulul, apoi am mers la Pamukale-Terasele de Calcar, Kusadasi la Hotelul Grand Blue Sky.

In concluzie, la dus, traseul a fost urmatorul: Bucuresti - Aut A2 - Constanta - Am intrat in Bulgaria pe la Negru Voda - Dobric - Varna - Pe litoralul bulgaresc pana la Vama Azizie (nu pe la clasicul Edirne caci era mai departe) - am intrat pe autostrada Edirne - Istanbul (E80) la Babaeski - Istanbul.

Dupa 3 zile din care am vizitat Istanbulul am plecat spre Pamukale (interiorul Turciei) astfel: Kocaeli - dreapta dupa Sapanka spre Bilecik - inspre Sud - Kutahya - inspre sud la Dinar - dreapta pe E24 spre Denizli - unde am innoptat pt amerge la Pamukale.

Dupa vizitarea Teraselor de calcar ne-am intors la Denizli, am mers pe E87 spre Aydin si dupa Aydin urmeaza Kusadasi.

La intoarcere spre Romania traseul pe care l-am urmat cred ca iti va folosi mai bine. Inainte de a incepe te avertizez ca in 2008 in Turcia pretul benzinei era aprox 1 si 3/4 decat cel din Romania (daca nu dublu atunci pe aproape).

Traseul de intoarcere: Kusadasi - Efes (amvizitat Orasul Antic si Casa Fecioarei Maria dupa ce am vazut asa ceva nu-ti pare rau cand mori la batranete) - pe E87 spre Izmir - in continuare E87 - pana la Canakkale (popas pt vizitat Troia - interes mai mult arheologic) - traversarea Dardanele cu Feribotul la Canakale - in cont E87 pana la Haysa - stanga pe E80 spre Edirne - intrare in Bulgaria pe la Edine - Svilengrad --- pe E80 mai departe spre Harmanli - Galabovo - Radnevo - Nova Zagora - pe drumul bulgaresc nr 55 spre Veliko Tarnovo (atentie la portiunea N. Zagora - V. Tarnovo munte cu serpentine cam pe 100km) - Bjala - pe E85 Ruse - Giurgiu -Bucuresti.

De la Bucuresti cred ca stii. Datorita faptului ca drumul --- cu tot cu statul in vama Edirne ---- dureaza pana la Bucuresti aprox 22-23 de ore majoritatea soferilor innopteaza la Cannakale.

Voi reveni cu detalii despre Kusadasi si Hotel. Te pregatesc, insa de pe acum, caci Kusadasi este departe ca resort de Antalya, Belek, Alanya etc, fiind sincer cea mai slaba destinatie din Turcia. Marele lui atu fiind Orasul Antic Efes (+ orasul Selcuk) si Casa FECIOAREI MARIA unice in lume.

[21.02.10 20:42:35]

Iti multumesc pentru raspuns, e destul de detaliat, voi cauta pe harta sa studiez traseul facut de tine.

In legatura cu Kusadasi, stiu ca e cea mai slaba statiune a turcilor, dar cred ca este cea mai aproape, noi suntem cu masina si cu 2 copii, prin urmare nu ne incumetam la distante foarte mari. Am notat si opririle de pe drum, trebuie sa fac o lista.

Iti multumesc inca o data.

[22.02.10 20:44:04]

Draga Bianca,

Multumesc!

In 2008 cand am fost la Kusadasi turci erau in mod evident overbooking (si nu recunosteau aceasta).

Hotelul (Grand Blue Sky) avea o locatie excelenta, o constructie grandioasa, un parc cu leandri de nota 12, nu 10. Plaja era plaja privata a Hotelului, deci umbrelele si sezlongurile gratuite si permanent gaseai loc. Piscina Hotelului subdimensionata, foarte aglomerata. Servirea la Barul din piscina si Barul de pe plaja foarte slaba, te umplea efectiv de nervi.

Mancarea parea diversa, dar de fapt pornea de la cateva sortimente si apoi variatiuni pe aceeasi tema, adica: - viunete sub orice forma, carne de oaie-miel (adio porc spurcat in Turcia), prajituri 90% din... gris cu lapte.

Si acum tepele: Turci au un stil de negare si pacaleala pe care eu personal, din dragoste fata de ei, l-am scuzat prin saracia istorica a 99% din poporul turc. Am platit ULTRA ALL INCLUSIVE la prostanaca agentie romaneasca (clienti mai rau); nu gaseai la turci bauturi de import, ii bufnea rasul pe barmani la auzul "Metaxa" si apoi mai radeau o data cand iti dadeau un coniac turcesc (de sosete cred), si... intorceau spatele (hai sictir fraiere); sictir = pleaca! (aprox in limba turca). La reclamatiile noastre a aparut o bulgaroaica?! care s-a chinuit sa ne zica in engleza -- aveam impresia ca suntem cobaii ei de ''english''-- ceva gen "Capra cu trei iezi" si cam atat.

Am inteles ca anul 2008, asa cum am subliniat la inceput, turcii erau rasfatati de turisti si bani lor si spiritul lor oriental a cedat ispitei pacalelii. Dar daca noi romanii, antrenati de o viata, adevarati statui vii scluptate de Pacaleala, ne-am umplut de nervii, altii... ?! In rest numai de bine, e suficient sa spuneti ''Hagii'', dar cu accentul pe prima silaba, si turcii vor face orice pt voi (cu exceptia Hotelului). Voi continua...

[22.02.10 22:21:51]

Iti multumesc costin 1968 si pentru acest raspuns, inteleg ca nu ai fost multumit deloc. Majoritatea celor care calatoresc in Turcia spun ca sunt tratati bine, ca nu fac diferenta intre noi, romanii si ceilalti, cu atat mai mult la 5 stele. Recunosc ca e o noutate pentru mine. Mi-ai dat informatii pretioase, asa ca-ti voi da un vot si la acest ecou, deasemenea voi vota si review-ul tau pentru pozele frumoase pe care le-ai incarcat. (Moscheea Albastra e superba, deasemenea si Bosforul, si Pamukale, parcurile...).

Apropo: ce inseamna: "Hagii" cu accent pe prima silaba?

[23.02.10 07:49:16]

Este vorba de Fotbalistul Gheorghe Hagi. In Turcia Hagi nu este un Erou, este Zeu.

Aflati intr-un oras din interiorul Turciei, in drum spre Pamukale, am oprit pt odihna soferilor si pt a lua masa. In cautare de restaurant am oprit la o brutarie; cand au aflat vanzatorii din brutarie ca suntem din Romania lui Hagi n-au vrut sa ne ia bani (mentionez ca acel oras nu era turistic, locuitorii pareau foarte saraci si lipsiti de mijloace de trai).

In restaurant cand au inteles ca suntem din Romania, iar eu fiind microbist i-am intrebat (m-au cam durut mainile vorbind in turco-romana ca engleza ioc (ioc = de loc, nimic, in turca)) pe turcaleti de meciul Galatasaray-Steaua, s-au adunat toti, chelneri, bucatari, sefi de sala, patroni si ii auzeam zicand numai Hagi, Hagi... Evident ca ne-au facut toate poftele, seful bucatar prezentand personal cele mai bune retete.

Per total am fost multumit, vacanta in Turcia a fost o reusita, dar am observat ca la stilul turcesc-oriental or te adaptezi si te vei simtii foarte bine cu conditia ignorarii anumitor aspecte, sau alegi varianta MIHAI VITEAZU si te umpli de nervi cateodata. O sa revin cu amanunte despre obiectivele de vizitat in KUSADASI si Shopping (piele si aur).

La Revedere!

P S: pun acum poze de la HOTEL.

[23.02.10 07:57:59]

Ce tare... Hagi...

O mica sugestie: puteai sa faci un review separat cu hotelul si unul (sau mai multe, depinde cate aveai de spus) cu plimbarile tale si locurile deosebite prin care ai umblat! vad ca ai simulte poze, deci... (puncte vei primi doar pentru primele douazeci de poze incarcate!)

[23.02.10 14:20:14]

Multumesc pt sugestii. M-a luat valul si am descris toata vacanta in Turcia intr-un singur review, la gramada. Nu umblu dupa puncte, vreau doar sa fiu folositor altor turisti, caci am vazut pe pielea mea ce bine este sa fi avizat de pe forumuri.

Shopping si Aur: Turci sunt mari specialisti in pielarie, au, si pot sa faca, (chiar pe loc in ateliere), orice model de haina de piele fie de dama, fie barbateasca. Preturile se negociaza si poti scoate un pret foarte bun, mai ales daca cumperi mai multe haine. Pretul aurului nu mai e ca pe vremuri, nemaifiind mari diferente fata de pretul din Romania, dar varietatea modelelor este imensa, efectiv o femeie poate gasi orice a visat.

Voi revenii cu obiectivele turistice ale orasului Kusadasi ...

[23.02.10 15:07:23]

Iti multumrsc si pentru aceste informatii, ele sunt intr-adevar utile tuturor celor care calatoresc in Turcia.

[23.02.10 20:28:16]

Multumesc!

Sa aveti o vacanta minunata!

Nu vreau ca sa ramai cu parerea ca turcii ii defavorizau pe turistii romanii; de aceea m-am simtit dator cu descrierea iubirii ce ei i-o poarta lui Hagi. N-am spus ca romanii erau defavorizati. Intamplarile descrise de mine erau valabile pt. toti turistii.

Spre marea mea mirare am observat prea mari diferente intre Hotelul SOL NESSEBAR MARE 4* din Bulgaria - vara 2007 si Hotelul GRAND BLUE SKY 5* din KUSADASI Turcia -- vara lui 2008; in favoarea NETA a bulgarilor, care culmea au fost mai ieftini cu 300 E pe sejur.

Repet, am inteles ca Antalya si imprejurimile ar fi 2 clase peste KUSADASY.

[23.02.10 22:42:35]

Ai dreptate, Antalya e perla litoralului turcesc, "Mamaia lor", iar Kusadasi...nu stiu.. cea mai slaba statiune...

Dar am inteles tot ce-ai dorit sa spui si mi-am formato parere, in plus, mi-ai dat detalii utile pentru drum, pe care cu siguranta le voi folosi.

Multumesc de urare si iti doresc si tie Vacante de Vis! Oriunde te vei duce!

[25.02.10 08:35:58]

Multumesc mult!

Si ca sa te incurajez, stai linistita, MAMAIA noastra e departe de KUSADASI (adica turismul la turci e o mare industrie, la MAMAIA e amatorism). MAMAIA, saraca, e foarte departe de SUNNY BEACH-ul bulgaresc, daramite de ANTALYA.

Vacanta placuta!

P.S.: Nu uita sa vizitezi KUSADASI, BAZARUL din oras este curat si pitoresc, foarte draguta este si fortareata de pe Insula de langa Port.

[25.02.10 08:46:50]

Multumesc si eu, costin 1968, te invit la randul meu sa citesti rw-urile mele despre Grecia, poate vei gasi ceva interesant pe aici. E un lucru stiut ca la greci conditiile de cazare sunt mai slabe decat la turci, dar in Grecia turistii vin mai mult pentru frumusetea plajelor si a multiplelor locuri de vizitat, aici este multa istorie. Vezi Sithonia cu peisajele deosebite, vezi Pestera Patralona, cascada Edessa, circuitul prin Grecia, pentru traseu si pentru "tatonarea" terenului, spectaculoasele Meteore precum si Muntele Sfant Athos, poate-ti va surade o plimbare si prin aceste locuri.

mirela38
    [12.03.12 02:14:00]

@costin1968: Buna Costin, ai putea sa-mi recomanzi un hotel sau mai bine zis o pensiune ieftina? Am cumparat bilet pentru 30 ulie-5 august pentru Istambul si as dori o cazare mai economica, nu din motivul ca nu am bani ci pt faptul ca vreau sa fac multe cumparaturi. Multumesc

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [12.03.12 04:04:58]

@mirela38: la aceasta intrebare, pot sa-ti sugerez doua hoteluri, insa pt asta vreau sa stiu daca vei calatori cu auto propriu sau cu autocarul. Nu pt ca "ma roade" curiozitatea, ci pt a te putea ghida spre aceste hoteluri cat mai usor!

La ambele hoteluri am platit pt o noapte/camera 35$ cu mic dejun doar la unul.

Maria

[17.04.12 20:19:28]

@mirela38: Buna Mirela,

Imi pare rau, nu ma pricep la recomandari in privinta Istanbul-lului sau a Kusadasi-ului... am fost acolo demult...tocmai in 2008... Scuze, te rog apeleaza la specialisti, eu nu sunt in masura sa te ajut...

bigu_2006_rapid
    [25.10.16 10:42:21]

@biancuta: kusadasi nu e cea mai slaba statiune, e cea mai aproape de tara, eu am fost si in antalya-alanya-side si kusadasi dar cel mai bine m-am simtit, culmea ironiei, in kusadasi!

biancuta, bigu_2006_rapid, costin1968, maria55, mirela38
    Alte impresii din această RUBRICĂGrand Blue Sky Hotel [Ladies Beach]: