ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.02.2010
ÎNSCRIS: 26.03.09
JUN-2008
2 AD. + 2 COPII

In vizita la acvariul din Creta - Cretaquarium

Unul din obiectivele turistice ce ne-am propus sa le vizitam in Creta a fost acvariul din Creta. De fapt sunt doua acvarii: unul in Gournes - Cretaquarium si altul in Hersonissos - Aquaworld Aquarium. Noi aveam referinte ca fiind cel mai mare pe cel din Gournes. Asa ca ne hotaram sa mergem cu autobuzele locale -autocare cu aer conditionat - si ne asezam in statie in Hersonissos. Am stat destul de mult in statie, deoarece erau mai dese autobuzele care mergeau direct spre Heraklion, cele de culoare albastra. Cele de culoare verde au traseu prin sate si sunt mai rare.

Acvariul se afla in Gournes, localitate situata intre Kokini Hani si Gouves, la 15 km de Heraklion. Un bilet de autobus costa in jur de 2 euro iar copii mai mici de 7 ani nu platesc bilet.

De la statia de autobus pana la acvariu am mers cam mult (cam o jumatate de ora de mers pe jos), acesta fiind construit intr-o fosta baza aeriana americana. Biletul de intrare in acvariu este de 8 euro pentru adulti si 6 euro pentru copii intre 5-17 ani. Vizionarea propriu-zisa nu dureaza mai mult de o ora. In acvariu o sa descoperiti peste 200 de specii de organisme mediteraneene. Exista puncte de sedere in care poti observa diversitatea de pesti si o minisala de proiectie in care poti urmari filme documentare despre viata subacvatica. La fiecare rezervor exista informatii despre ceea ce vedem in mai multe limbi: greaca, engleza, franceza si germana. La iesire exista magazin de suveniruri si un minibar.

Concluzie: mergeti sa vizitati acvariul, merita, atat copii cat si noi adultii am fost incantati de ceea ce am vazut acolo.

Trimis de corinne in 20.02.10 19:57:24
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Corfu, Rhodos

VIZUALIZĂRI: 10777 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (corinne); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Cladire dezafectata din fosta unitate militara americana

biancuta
[20.02.10 23:40:59]

Intr-adevar, un punct de interes pentru cei care viziteaza Creta. pare modern acest acvariu. Pentru descrierea ta, ai un vot.

sbacau
[22.02.10 10:56:18]

de la statia de autobuz pana la acvariu nu exista nici un mijloc de transport? adica pentru juma de ora de mers pe jos, prin soare, poate era mai bine pentru cei de la acvariu sa bage un microbuz ceva...

[22.02.10 11:03:19]

Exact nu exista... Cel mai bine e pentru cei care vor sa vada acvariul , sa-si inchirieze masina, e cel mai usor de ajuns, mai ales ca acvariul este situat langa o plaja de nisip . Noi am furat-o cu drumul, mai ales ca trebuia mers si inapoi...

sbacau
[22.02.10 11:17:39]

sunt in stare sa pun pariu ca partea cu intorsul pe jos a fost cea mai placuta...recunoaste... .Dar ai cumva de unde sa inchiriezi din zona, de la statia de autobuz ma refer, o masina? Sau trebuie luata din statiune si ajunge aici? Care ar fi varianta mai buna dupa tine?

[22.02.10 17:43:30]

Cel mai bine este sa inchiriezi masina din statiunea unde esti cazat. In Hersonissos erau parca mai multe centre de inchiriere masini decat magazine cu suveniruri sau taverne. [glumesc ] Si poti negocia cu ei in functie de model si de numarul de zile.

Noi nu am inchiriat masina pentru ca eram 2 familii (7 persoane) si ne-ar fi trebuit o masina de 8 locuri (si nu prea erau) sau 2 masini, iar barbatii nostri nu au vrut sa conduca pe alte meleaguri.

Dar asa as fi vrut sa ma plimb cu un Suzuki Jimny decapotabil...

Si apropo... drumul inapoi a fost parca si mai lung...

ileanaxperta*
[06.03.10 19:48:38]

corinne, te rog sa-mi spui, taxiuri care sa te duca direct la acvariu nu exista din Hersonissos? Multumesc.

[06.03.10 20:59:29]

Pentru Ileana:

Sunt si taxiuri, dar noi nu am luat deoarece eram 7 persoane si nu incapeam intr-un singur taxi. Intotdeauna am preferat mijloacele lor de transport pentru ca stiam ca sunt mai ieftine si au confortul necesar (au aer conditionat). In excursii plecam intotdeauna dupa-amiaza pentru ca nu vroiam sa pierdem plaja de dimineata.

Apropo de timp, nu stiu cum este in iulie, probabil mai cald cu cateva grade decat in iunie (in 2008 a fost destul de cald, dar suportabil si cu palarii, ochelari, apa pentru hidratare si multa dorinta de excursii nu a mai contat)

Chiar doream sa-ti mai povestesc ce excursii am mai avut, ambele cu autobusul lor:

-una in Heraklion, unde am vizitat o biserica si am fost la shopping

-una in Malia, unde am patit la fel ca in excursia de la acvariu, am luat autobusul care ne-a lasat in statiunea Malia si noi doream sa ajungem la plaja si baie. Citisem pe net ca plaja din Malia este decorata cu Blue Flag si ne doream sa vedem si sa incercam o asemenea plaja. Numai ca a trebuit sa mergem pe jos cred 2-3 km, prin soare, la ora amiezii pentru o informatie nedocumentata suficient. Pe harta apoi, am descoperit ca statiunea Malia este departata de mare, dar ne pacalisem deja. Oricum a meritat efortul depus caci am facut o baie in mare, singura dealtfel, de care ne-amintim cu drag: marea avea valuri mari si plaja era cu nisip.

O sa atasez cateva fotografii din aceasta excursie, nepunctabile, pentru a vedea aceasta plaja.

Pentru alte intrebari, oricand iti raspund cu placere.

[14.02.17 19:12:05]

@corinne: Mutat în rubrica "CretAquarium -Thalassokosmos [Gournes], HERAKLION" (nou-creată pe sait)

biancuta, corinne, ileanaxperta*, sbacau
Alte impresii din această RUBRICĂCretAquarium -Thalassokosmos [Gouves]: