ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.07.2016
ÎNSCRIS: 15.02.12
JUN-2016

Un hotel foarte bun de 4/5*

Am calatorit la sfarsit de iunie in Cipru - pentru prima data si am ramas foarte placut surprinsa.

Cipru este mai frumos decat Turcia si decat multe regiuni din Grecia. E curat, un pic mai scump decat cele doua tari, mancare buna, plaja si apa superbe.

Ne-am cazat la Nissi Beach Resort, un hotel de 4* dar cred ca unele camere (bungalow-urile de pe plaja) sunt de fapt de 5*, pentru ca i-am gasit cu ambele mentiuni pe diferite site-uri.

Hotelul este bun, foarte curat, lenjerii albe, se schimba la doua zile, prosoapele se shimba si zilnic daca le lasi pe jos. Minimul de cosmetice la baie mereu alimentat stocul (mini sticlute de sampon, gel de dus, balsam). Camerele au aer conditionat si balcon, NU AU minibaruri, doar frigidere goale. Insa peste strada sunt supermarketuri de unde puteti lua apa, sucuri, beri etc.

Trebuie sa mentionez ca, desi sfarsit de iunie, temperatura a fost foarte ridicata - sau real feel-ul a fost unul de temperatura ridicata, in mare parte datorat umiditatii. Simteam pur si simplu cum ne treceau apele instant, in momentul in care ieseam din aria aerului conditionat. Este imposibil chiar si peste noapte sa dormi fara AC pornit - din fericire copiii nu au patit nimic, dar eu, am tras un pic de gat. Localnicii ne-au spus ca dupa 20 sept devine respirabil aerul. In rest, peste tot sunt ventilatoare, lustre cu ventilatie, tot felul de masuri sa poti respira...

Am luat sejurul doar cu mic dejun - care e ffff bun si consistent si copios. Bufet suedez, chiar aveai de unde alege, nimic iesit din comun, dar foarte bune toate.

Restul meselor le-am luat la taverne care erau peste strada, multe si diverse. FOARTE BUNA mancarea si foarte multa. Recomand cu caldura Fish Meze daca vreti sa nu va mai ridicati de pe scaun :).

Plaja hotelului este cu nisip, curata si cu intrare lina in mare. Apa este turcoaz, limpede si curata. Uneori apar alge dar ori sunt stranse in timpul noptii ori dispar ele. Nu au fost deranjante, dar imi inchipui ca atunci cand e mai cald, sunt mai multe.

Un minus din punctul meu de vedere - sezlongurile de pe plaja erau cu plata, chiar pentru ocupantii hotelului - cred ca la regimul all inclusive erau gratis. 5 eur pentru doua sezlonguri si o umbrela, nu o avere dar...

Un alt minus este pozitionarea unor camere. Desi umbra si intimitate (noi am stat la 640) cu vedere spre o gradina de maslini, era foarte foarte mult zgomot pentru ca strada e ffff aproape si e intens circulata. Cu usa inchisa, nu era la fel de suparator, dar tot se auzeau masinile (apropo, vedeti ca circula pe stanga ca englezii :) si au prize de englezi. In camera exista un adaptor, dar daca aveti nevoie de mai multe, tre sa cumparati).

Putini romani in toata statiunea (in hotel eram 3 cupluri). Cel de-al treilea cuplu a stat la bungalow-rile de pe plaja si le-am vizitat camera care parea de 5*. Mult mai mare decat a noastra, cu mobilier nou si modern, baile cu dus imens si usa de sticla, dulapuri ascunse, mobilier alb cu gri si privelistea la mare - care face toti banii, mai multi decat am dat noi pe camerele standard :).

Camerele standard au un mobilier din lemn, nu foarte moderne sau noi, dulap in 3 usi, safe gratuit, masuta de pus lucrurile de la plaja, scaune, scaune pe terasa, un intinzator de rufe pe terasa - rufele nu prea se usuca decat in doua trei zile, pentru ca e umiditatea fffff mare. All in all, camerele sunt OK, noi am avut un pat suplimentar pentru copil, pe care nu l-am folosit pentru ca patul matrimonial era suficient de mare.

Noi suntem incantati de hotel si de sejur in general, nu ne-am plimbat prin jur deloc, pentru ca plaja era una dintre cele mai frumoase - si pentru ca am ales sa ne odihnim.

As mai reveni in Cipru daca ar schimba Taromul orele de zbor - sau Blue-air. Am plecat la 21:30 din Ro (Blueair) - si am ajuns obositi rupti la 1:00 in hotel. Plecarea a fost tot la 21:30 cu o mica intarziere de 30 min :(... am intrat in casa la 2:00, extrem de obositi. Pentru noi ar mai fi cum ar mai fi, dar pentru copii e greu sa stea prin aeroport, transferul ne-a luat cu 3 ore mai devreme, plus intarzierea avionului...

Trimis de andreea_kamelya in 05.07.16 18:42:16
Validat / Publicat: 05.07.16 20:09:21
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CIPRU

VIZUALIZĂRI: 7416 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andreea_kamelya); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 Vedere din bungalow-urile de 5*
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 70.00 EUR pe cameră

[05.07.16 20:08:14]

Mutat în rubrica "Nissi Beach Resort, AYIA NAPA (AGIA NAPA)" (nou-creată pe sait)

andreea_kamelyaAUTOR REVIEW
    [05.07.16 21:00:49]

@webmaster45 - Da, ala pare sa fie golful

Aurici
    [06.07.16 16:43:42]

@andreea_kamelya - Adică avionul de 18,40 a plecat la 21,30 din București? Ufff, nu știu ce ne-om face cu companiile astea! Și noi am zburat la Larnaca cu aceeași companie, același zbor și tot în iunie, doar că la dus a întârziat doar o oră iar la întors deloc. Mi se pare prea mare întârzierea, de la 18,40 la 21,30. Bine măcar că ați avut un sejur reușit.

andreea_kamelyaAUTOR REVIEW
    [06.07.16 18:27:05]

@Aurici - exact. Era la 18:40 si s-a amanat pentru 21:30. La intoarcere a fost anuntat la 21:30 si a avut doar 30' intariziere

andreea_kamelya, Aurici