ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.07.2016
DIN: craiova
ÎNSCRIS: 06.08.12
JUN-2016
2 AD. + 1 COPII

Un loc frumos cu oameni frumosi, conditii excelente pentru copii

Al doilea an consecutiv la Mera, si desi la inceput ma temeam de un eventual declin, am constatat cu bucurie chiar imbunatatiri semnificative, cea mai importanta fiind plaja proprie - concesionata si administrata personal.

Bile albe

- locatia - excelenta, privelistea superba mai ales de la nivelurile superioare - prima impresie generala la sosire - extrem de pozitiva (atmosfera, receptia, terasa, piscina)

- camera, desi mica, foarte frumos amenajata, decorata cu gust, patul mare, arhisuficient pentru 2 adulti si un copil - baile foarte frumoase (finisaje si materiale sanitare din gama premium, dar manopera nu era chiar premium pe alocuri)

- lifturile rapide - dar mai necesita optimizare si sincronizare - congestie si frustari la orele de varf). Eu preferam sa folosesc scarile (12 etaje - nu aveam nicio graba, miscarea o consideram un plus, cand oboseam ma opream putin si admiram privelistea de la ferestre, lucru ce ma revigora rapid)

- personalul foarte amabil, disponibil, tinuta ordonata, respectuos

- restaurantul - mancare gustoasa, destul de variata, cinstita (un grad absolut rezonabil de reciclare a alimentelor - inevitabil la all-inclusive) prospetime si igiena. De asemenea si organizare destul de buna - rareori se termina un sortiment, iar daca solicitai ceva se rezolva in limita posibilului. Nu sunt adeptul exceselor alimentare in concediu, consider ca scopul concediului este relaxarea si detasarea de grijile cotidiene nu dezmatul culinar.

- entertainment - de buna calitate, mai ales pentru copii (animatorii Alex si Dana faceau o treba grozava - in special Alex, foarte versatil si energic), dar nici adultii nu aveau de ce se plange - muzica live de buna calitate - solisti extraordinari - Claudia Oliver, George Calin, o multime de dansatori. O mentiune speciala merita si domnul Ciprian Broasca - entertainment manager, instructor de inot, atlet de performanta, si un om extraordinar - cald si deschis.

- facilitati pentru copii - acesta este punctul de excelenta al locatiei. Tot ceea ce prezinta ei in descriere este absolut real

Bile negre

- personalul de la receptie - crispat si cam confuz. Receptia este un punct nevralgic, este cartea de vizita a hotelului. Standardele de angajare trebuie sa fie mai inalte.

- un alt lucru extrem de deranjant, care mie personal mi-a creat un mare discomfort a fost decizia nefericita de a marca parcarea in plin sezon, cu notificcare sa-mi mut masina, strecurata pe sub usa, cu invarteala de rigoare in cautarea unui loc de parcare, pentru ca dupa aceea sa aflu ca nu o puteam lasa nici acolo. Pai eu de chestiile astea speram sa scap in concediu. Nu e bine de loc. Pana la urma am zis sa nu ma enervez si sa caut o solutie eleganta : am lasat cheia masinii la receptie zicand: "daca va deranjeaza acolo unde am lasat-o, o mutati, cu conditia sa mi-o aduceti inapoi in momentul plecarii". "- Da, desigur, v-o aduce curierul cand plecati" - mi-a spus un domn aranjat ce parea sa aiba ceva atributii de conducere prin receptie. Multumesc, am zis, asa este cel mai elegant. Numai ca... in ziua plecarii, mi-am facut toti nervii de pe pamant. Desi am anuntat ca plec de la ora 8, si am solicitat la receptie sa-mi aduca masina, curierul s-a dovedit de negasit, ori au uitat de solicitarea mea. La ora 11 am zis sa eliberez camera si sa cobor cu bagajele la masina - probabil ca e deja adusa - mi-am zis. Cand colo, ce sa vezi - receptionera uitase de solicitarea mea. Promite ca rezolva, predau cartelele, imi depozitez bagajele intr-o anexa a lor. Mergem la masa de pranz, nu-i nicio problema, zic, pe la 13 revin. La 13, aceeasi situatie - ba mai mult incepuse avalansa de turisti la check-in. Tot personalul era extrem de solicitat, trebuia sa astept la rand numai ca sa mai intreb odata de masina. Curierul de negasit in continuare, pana la urma dupa ce mi-am iesit din fire (nu ma mandresc cu asta si imi cer scuze, dar ceea ce a pus capac intregii incurcaturi a fost faptul ca in locul unde o mutasem eu initial nici nu marcasera, si nu cred ca aveau de gand) mi-au localizat-o intr-o parcare la vreo 500 de metri de hotel si am adus-o eu.

Trimis de koga in 05.07.16 14:04:35
Validat / Publicat: 05.07.16 14:42:38
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VENUS.

VIZUALIZĂRI: 2439 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (koga); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[05.07.16 14:39:03]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 46&ridAnt=69898

[06.07.16 07:20:25]

"plaja proprie - concesionata si administrata personal. "

Poti te rog sa dai ceva detalii? Multumesc mult!

[06.07.16 07:35:36]

@kiki: O portiune destul de mare de fosta plaja Perla Venusului care anul trecut era gestionata de un gabor burtos iar clientii Mera beneficiau de sezlonguri si saltele gratuit, in baza unei conventii cu concesionarul de atunci al plajei, acum este gestionata direct de Mera, are aceleasi umbrele, sezlonguri, saltele ca si piscina din incinta complexului iar accesul se face in baza bratarii. Plaja este curata acum, intrarea in apa extrem de lina, nu sunt scoici sau pietre care sa te raneasca la talpi, nu sunt valuri de loc, singurul lucru deranajant ar putea fi izvoarele sulfuroase care impanzesc cam tot tarmul Venusului, cu mici exceptii. Nisipul este negru, pe mari portiuni, ca urmare a compusilor metalo-sulfati ce se formeaza la contactul cu hidrogenul sulfurat, si miroase in anumite momente ca la Olanesti. Unii ar putea considera asta un bonus

[06.07.16 07:52:02]

@koga - Multumesc mult!

pelerin
    [08.07.16 13:32:59]

@koga - buna ziua

poti sa mi mai dai ceva detalii despre parcarea masinilor? am ales acest hotel la sfarsitul lui iulie tocmai ca am inteles/citit ca are o parcare pt. auto mare, pazita si incapatoare, daca nu este asa poti sa mi spui daca pot parca masina in siguranta prin zona?

Multumesc.

ovy2k5
    [08.07.16 14:27:57]

Anul trecut se construiau niste vilute, sunt gata?

[08.07.16 14:48:17]

@pelerin: Parcarea este destul de mare, are bariera si paza. Dar cand vor fi pline ambele hoteluri si vilele, e foarte posibil sa devina insuficienta. La fel si restaurantul sau piscina, ma tem. Am convingerea ca se poate gasi un loc de parcare si pe langa, dar ar fi mai dificil cu transbordarea bagajelor (se poate apela si la hamalii complexului, numai sa prinzi unul liber)

[08.07.16 14:51:28]

@ovy2k5: La sfarsitul lui iunie nu erau gata, dar probabil ca vor fi pana la varful sezonului.

[08.07.16 14:56:29]

@koga: Buna din nou! Exista pe plaja un frigider cu apa sau dozatoare cu ceva racoritor sau trebuie luat de la hotel? Multumesc.

[08.07.16 15:01:34]

@kiki: Nu exista beach bar. Trebuie totul adus sau cumparat de la comerciantii din zona

[08.07.16 15:05:56]

@koga: Am inteles ca exista minibar in camera care e free si care se reumple in fiecare zi. Daca da, ce contine? Multumesc.

[08.07.16 15:08:40]

@kiki: Doua sticle mici de apa: plata si carbogazoasa

[08.07.16 15:12:16]

@koga: Multumesc mult. Sa ai o zi frumoasa!

pelerin
    [08.07.16 15:13:08]

@koga: multumesc toate cele bune

meri1972
    [11.07.16 10:03:52]

Buna, spune-mi te rog, cand ai timp, daca Mera Blue este in totalitate dat in folosinta si daca ai vazut cumva cum arata camerele Junior Suite din Mera Blue?! multumesc!

[11.07.16 15:37:21]

@meri1972: Erau date in folosinta doar apartamentele. As fi vrut o camera dubla in Blue, dar nu s-a putut, iar apartamentele nu le-am vazut, dar cei cazati in ele spuneau ca sunt cam mici

meri1972
    [14.07.16 08:21:02]

@koga - Multumesc, noi avem rezervare la Junior suite in Mera Blue din final de iulie, sper sa fie gata, sa nu fim dezamagiti. Pacat ca nu au preturi diferite pentru sea view si etaje superioare, incat sa nu te mai rogi de receptioneri.

nightwish
    [20.07.16 18:05:05]

@koga - Fara suparare, mie mi se pare ca reviewul dumneavoastra contrazice titlul...

[21.07.16 10:31:07]

@nightwish: :-) Da, un pic, dar in mica masura, sper sa nu-si faca un obicei din a muta masinile.

kiki, koga, Mera, meri1972, nightwish, ovy2k5, pelerin
    Alte impresii din această RUBRICĂMera Resort: