ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.07.2016
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 25.07.11
JUN-2016

Hospiten Sur – Playa de la Americas

Sotul meu a avut cateva probleme de sanatate inca de la ajungerea la destinatie in Tenerife (o infectie respiratorie).

A avut temperatura de 39.6-39.8, febra ce nu vroia sa scada cu tratamentele clasice, mai mult de 2 ore, dupa care revenea.

M-am hotarat sa caut un spital de urgenta de stat in apropierea cazarii noastre in Playa la Arena.

Am gasit un spital la 10 minute de mers cu masina in localitatea Alcala. Acesta s-a dovedit a fi un dispensar care avea camera de garda, dar nimeni nu stia alta limba straina inafara de spaniola. Ni s-a aratat un afis pe care era trecut ca daca nu stim spaniola, avem nevoie de translator. Intr-un final, am gasit o domnisoara asistenta care ne-a trimis la Hospiten Sur (discutia s-a purtat in spaniola mea de telenovele impreuna cu harta google de pe telefonul mobil).

Hospiten Sur este un spital de urgenta non-stop particular.

In momentul in care ajungi acolo, esti intampinat de o doamna la receptie care iti solicita asigurarea medicala de calatorie, documentul de identitate al pacientului, cateva date despre starea de sanatate si suma de 200e (suma recuperabila la revenirea in tara). Ni s-a spus ca in functie de ce i se face sotului la consultul medical, suma poate creste sau poate fi mai mica fata de ce am achitat la inceput. In cazul in care suma ar fi fost mai mica ni se returna diferenta.

L-au luat pe sotul meu imediat, i-au facut cateva perfuzii, i-au scazut temperatura, i-au facut radiografii la plamani si abdomen, i s-a explicat tot ce i s-a facut si a fost intrebat de nenumarate ori daca intelege (cadrele medicale si sotul meu au discutat in engleza). Intre timp, la mine a venit o asistenta sa ma intrebe ce medicamente i-am administrat pentru a sti ce au de facut.

La sfarsit am primit rezultatele si factura de plata. In factura au fost trecute toate investigatiile, branula, pansamente sterile etc... rest de plata 216e (suma recuperabila in tara).

Inainte de a pleca, a venit o alta doamna la noi sa ne interpreteze analizele si sa ne dea informatii despre medicamentele pe care trebuie sa le ia sotul, de unde la putem cumpara si alte informatii necesare pentru recuperarea banilor din tara noastra.

Hospiten Sur este foarte curat (nu miroase deloc a spital sau a altceva), personalul este foarte amabil cu pacientii si insotitorii, ti se ofera toate informatiile solicitate.

As fi preferat sa nu fiu nevoita sa recoamnd o astfel de locatie, dar iata ca am ajuns sa recomand si spitale din strainatate, nu doar hoteluri 

Va doresc sanatate si concedii frumoase!

Trimis de dada in 03.07.16 18:38:29
Validat / Publicat: 03.07.16 19:48:13
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA

VIZUALIZĂRI: 4375 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dada); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

[03.07.16 19:46:35]

Cum un spital nu e totuşi chiar o destinaţie... turistică, vom publica textul FĂRĂ PMA (poate fi votat doar simbolic, cu +/-1 PMA) şi FĂRĂ NOTE.

Consider că poate fi totuşi o informaţie potenţial utilă, colateral celor turistice - Doamne fereşte să fie nevoie, dar nu se ştie niciodată. Caz în care e mai uşor de regăsit *ca articol* decât ca ecou sau altă formă de publicare

dadaAUTOR REVIEW
[03.07.16 22:21:43]

@webmaster: va multumesc! Tocmai din motivul acesta am ales sa postez despre un spital, mai ales ca este vorba de niste bani multi cheltuiti, poate nu toata lumea are atatia bani in plus (450euro pentru niste analize uzuale si cateva medicamente clasice). Nu doresc nimanui un concediu cu drumuri la spital. Sanatate tuturor!!! Multumesc inca o data pentru aprobarea articolului

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
Kyandra
[04.07.16 00:40:19]

Trebuia sa mergeti la spitalul de urgenta din Arona, cel mare, peste autostrada. Acolo au urgente si nu platiti nimic, doar cu asigurarea de calatorie... si noi am avut o problema anul trecut si cei de la Hospiten Sur ne-au trimis la Spitalul mare din Arona, unde asigurarea de calatorie si-a meritat toti banii, n-am dat nimic din buzunar iar conditiile sunt exceptionale. Multa sanatate.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
caesar_ave
[04.07.16 10:05:58]

Utila informația. Nu se știe niciodată. Și Doamne Ferește sa fie utila cuiva vreodată. Noi am fost de doua ori în Tenerife și nu a fost cazul sa apelam la spitale. Am scris articole pentru cei interesați.

dadaAUTOR REVIEW
[04.07.16 11:36:46]

@Kyandra - multumim de informatii. Nu am stiut de acel spital, nu ne-a spus nimeni. Bine macar ca acum toate sunt bune si macar putem recupera in tara toti banii.

caesar_ave, dada, Kyandra
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Tenerife: