ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.07.2016
DIN: Brasov
ÎNSCRIS: 26.03.13
JUN-2016

Plaje vizitate de mine în Santorini

Red Beach (Plaja Roşie)

Kokkini Paralia (cum ii spun grecii), este in sud, in Akrotiri, la mai putin de doi km de hotelul Adamastos (vezi impresii), unde am stat noi.

Am ajuns cu masina in mai putin de 5 minute, am parcat, (e o parcare mare, gratuita, dar plina, e destul de greu de gasit un loc).

Ca pe la toate obiectivele, e o toneta cu fructe de vanzare, cu sucuri, cafea, smoothies.

Am luat-o inainte, in directia in care mergea toata lumea, peste un mic delusor rosu.

Se merge putin la deal, (ar fi bine sa aveti pantofi sport, nu slapi), si se ajunge in 5-10 minute pe o mica culme de unde se vede toata plaja, marea, e o perspectiva frumoasa, demna de pozat.

De obicei aici e un grec care canta la vioara, dar e un acompaniament placut, se potriveste.

Mai urci putin, cateva minute, apoi se coboara destul de abrupt, printre pietre si radacini, pana la frumoasa plaja rosie, putin cam ingusta, pe care iti poti intinde prosopul, pe stanga este malul inalt si rosu, care pare ca e gata sa cada pe tine.

Interesant ca in peretele stancii sunt sapate mici incaperi, cu usi incuiate, in care probabil localnicii isi tin diverse obiecte. (poza)

Daca mai inaintezi, sunt si sezlonguri cu umbrele, contra cost.

La capatul plajei e un mic barulet unde poti bea suc si manca un sandvici.

Din timp in timp vine un vaporas de pe care striga un grec batran: "White Beach! "

Dupa cum am vazut ca se tocmeau oamenii, destui se si intorceau cu buzele umflate, se pare ca cerea cam mult sa-i duca sa vada Plaja Alba.

Nisipul era cam grosier, pietricele mici si mai mari, rosii-maronii, dar puteai merge pe el.

In apa insa erau pietre care nu erau prea placute cand te loveai la picior.

N-am stat mult, dar am facut o baie scurta, am admirat yahturile care acostau destul de aproape, am admirat mai putin nenumaratii chinezi care treceau prin fata noastra zambitori, erau toate natiile, dar putini copii.

La White Beach nu ne-am dus, se pare ca se poate intra pe plaja numai dinspre apa.

Despre alte plaje, in emisiunea viitoare!

-- BY WEBM: adăugat ulterior, prin text trimis separat şi "alipit" de noi aici --

Plajele Eros, Vlichada si plaja Almyra

Situate tot in sud, in apropiere de Akrotiri. Plaja Eros este o plaja relativ mica, se parcurge un drum plin de stanci sculptate de vant, cu orificii in care s-au gasit morminte sculptate, datand din perioada elenistica. Pare un peisaj straniu, selenar, dar plin de frumusete.

La capatul drumului spre plaja e un restaurant cu parcare, iti poti lasa masina acolo si cobori pe plaja, care are nisip negru, destul de fin dar foarte fierbinte cand arde soarele.

Sunt sezlonguri de inchiriat (cate doua cu o umbrela), costa 8 euro, iar daca sunteti 3 iti aduce un extra-bed, in total costa 10 euro.

N-am luat masa acolo, dar iti poate aduce la sezlong pranzul, sau doar bautura.

Am admirat yahturile care acostasera destul de aproape, e si un club de echitatie, poti calari, daca vrei.

Daca nisipul pe plaja era destul de fin, in schimb in apa se schimba calimera!

Barbatu-meu a dat verdictul: "Frumoasa plaja, da' cam colturoasa! "

Baiatul s-a cam lovit pe sub apa de stancile de pe fund, ceea ce i-a facut sa iasa din apa destul de repede.

Plaja Almyra, situata destul de aproape, e mai greu accesibila cu masina, nu e amenajata deloc, (erau acolo doar doua motociclete), e plina de pietre mari, dar stancile sculptate de vant sunt prezente si aici.

Nu era nimeni in apa, locul era pustiu, proprietarii motocicletelor faceau plaja pe stanci, mai departe.

Vacante placute va doresc!

Trimis de didona_stelea in 03.07.16 18:34:31
Validat / Publicat: 03.07.16 19:21:49
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Parga, Atena

VIZUALIZĂRI: 2453 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (didona_stelea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[03.07.16 20:41:28]

Textul (şi pozele) încărcate de autoare ca review distinct, tot azi, au fost "contopite" în review-ul de faţă, acesta devenind astfel "mai rotund" — şi potenţial candidat la selecţia ca MG!

ebirsan
[07.07.16 09:42:18]

Până la urmă vorbim de o insulă 100% vulcanica, deci nu prea putem avea pretenții de plaje cu nisip fin și intrare lină în apă.

Cu toate acestea câteva plaje par rezonabile din acest punct de vedere și neașteptat de goale pentru luna iulie.

Ciudate si într-un fel sinistre grotele săpate în stâncă (pare una poroasă) și cu ușile zidite. Probabil un fel de beciuri de Santorini.

didona_steleaAUTOR REVIEW
[07.07.16 10:05:00]

@ebirsan - Foarte interesant si pertinent comentariul, multumesc!

didona_stelea, ebirsan
Alte impresii din această RUBRICĂPlaje în Santorini: