ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.07.2016
DIN: jud. Ilfov
ÎNSCRIS: 11.06.14
MAY-2016

Hotel Esperia, Kavala

Îmi doream să cunosc Kavala fără să fiu legată de o listă cu locuri celebre pe care este "obligatoriu" să le vizitezi, urmărită probabil și de faptul că am dorit asta și în anul 2015 și, negăsind cazare am ajuns la Akontisma. Nu a fost o pierdere șederea la Akontisma, v-am povestit, ci un câștig uriaș pentru umilele mele cunoștințe despre istoria lumii dar n-am uitat că atunci nu am atins toată aripa visului, că vizita de anul trecut a fost de numai câteva ore în marele oraș Kavala, nu seara, așa că pentru anul 2016 am căutat să rezerv ceva încă din toamna lui 2015. De ce așa din timp vă întrebați? Păi pentru că în Kavala nu sunt multe hoteluri, pentru că doream ceva central și mai ales nu o locație scumpă (drept e că am visat la Imaret dar nu vă speriați, doar am visat); în final a rămas hotel Esperia, trei stele, aflat pe strada Erythrou Stavrou, cea care este paralelă cu țărmul mării, o arteră importantă a orașului și pe care o cunoșteam.

Trecând de la Paralia Katerini la Potos, fără să vrem am văzut din fuga mașinii și hotelul dar și parcarea publică de pe malul mării, vis-a-vis de hotel, foarte importantă căci hotelul mă anunțase că nu-mi oferă parcare dar nu-i problemă, publice contra cost sunt destule.

După patru zile frumoase la vila Irida în Potos, am poposit în Kavala, devreme, înainte de ora trecută pe rezervare, am lăsat mașina în parcarea din port și bine am făcut și am mers la hotel să vedem când ne putem caza. Surpriză: pe loc! Și parcare în subteran, dacă vrem, unde au 12 locuri, politica hotelului fiind primul venit, primul servit în funcție de locurile libere.

Am spus că am făcut bine lăsând mașina în port căci parcarea publică de peste drum de hotel se reamenaja, lucrările începuseră fix în ziua aceea.

Primirea a fost plăcută, totul rezolvat rapid, am primit cardul camerei, parola wi-fi, informații despre căile de acces în parcarea subterană - există o ușa direct din parcare spre lifturi - alte informații despre micul dejun inclus în prețul camerei dar și despre punctul de informare turistică din apropiere.

Hotelul are două lifturi bune iar la etajul 1 este restaurantul cu terasă și vedere la mare.

Camera primită la etajul trei, cu vedere la mare și bulevard, era exact așa cum rezervasem, corespundea pozelor. E o cameră obișnuită de hotel, nu se evidențiază prin nimic spectaculos. Podeaua acoperită cu parchet nu prea scump era încă umedă și persistau mirosurile produselor folosite de cameriste pentru curățenie.

Camera propriu-zisă, nu foarte mare, are două paturi apropiate acoperite doar cu lenjeria curată, fapt ce nu m-a deranjat căci într-o cameră de hotel în care vii cu bagaje, să găsești loc și pentru pernele decorative și cuvertură, poate fi o problemă. Două noptiere fixe cu sertar, veioze deasupra patului și prizele ne-au fost de ajutor. În dulapul pentru haine era seiful, încă două perne și două pilote plus 6 umerașe.

În fața patului o măsuță cu două scaune, suportul pentru bagaje și pe perete, televizorul pe care nu prea l-am folosit.

O masă de toaletă în care era inclus și minibarul completează mobilierul. La vedere sunt listele cu telefoanele de la recepție, restaurant, room-service și cele pentru urgențe, apoi lista prețurilor produselor din minibar (deși am consumat apă plată, o bere și o limonadă, toate trecute ca plătibile, la plecare nu ne-au primit banii, spunând că sunt din partea casei).

Balconul bun, cu masă, scaune, obloane de plastic și porumbelul abonat la mâncare, adică aveam sau nu aveam ceva, lui trebuia să-i dăm.

Baia îmbrăcată în faianță, cu cabină de duș bunicică și ce mi-a plăcut că deși cădița era curată, destul de nouă, nu alunecai deloc. Prosoapele puse pe raftul de zis inox, rezerva de hârtie igienică tot acolo iar pe chiuveta fixată pe un blat generos erau articole de toaletă. Uscător de păr bun. Și o notă bună pentru ei, baia avea, pe lângă lumina normală și o lumină de veghe, foarte necesară căci noaptea am închis obloanele de la balcon și deci era beznă în cameră. Din păcate coșul de gunoi arăta jalnic, ruginit și jupuit.

Aerul condiționat centralizat este însă o problemă, ca în multe părți unde sunt hoteluri mai vechi cu un astfel de sistem, adică nu se putea regla din cameră și nici nu era setat la o temperatură acceptabilă, ținând cont de cea de afară. Cum nu toți suntem la fel în modul de a suporta temperaturile aerului, consider că vara în special este o problemă pentru unii clienți.

Wi-fi bun în prima seară, a doua, când hotelul a fost plin, se juca cu noi până am renunțat deci o altă problemă ce poate fi neplăcută.

Deși am stat doar două nopți, camerista a intrat și a spălat pe jos, a completat minibarul, a schimbat prosoapele și a luat gunoiul.

Pe holurile hotelului este mochetă deci nu se aud pașii sau roțile trolerelor iar izolația camerelor potrivită, adică nici prea intimi cu vecinii dar nici chiar să te întrebi dacă nu cumva ești singur.

Micul dejun foarte obișnuit, nimic care să mă surprindă (partenerul n-a binevoit deloc să servească) însă îndestulător și fără supraveghetori, luai cât doreai dar, ca de obicei, unii confundau munții cu alimentele și farfuriile rămâneau semi pline pe masă căci nu consumau ce luaseră. Vă asigur că eram singura româncă în ambele dimineți. Este un mic dejun clasic, identic în ambele zile dar care nu poate duce la nemulțumiri decât dacă sunt clienți care caută neapărat ceartă.

Parcarea are intrare prin spatele hotelului, pe strada paralelă, trebuie anunțată recepția când intrați/ieșiți, are scară interioară spre lift și, dacă sunt deja multe mașini, un angajat vine să ajute. Când noi ne-am cazat erau doar 3 mașini, deci ne-a fost ușor să alegem locul. Are intrare/ ieșire laterală, puțin dificilă dar nu așa cum am întâlnit la Kazanlâk.

Am primit factură, am plătit cash dar se poate și cu cardul.

Recepția este deschisă non-stop, intermediază închirieri de mașini, au cameră de bagaje, cei de la recepție vorbesc engleza.

Este un hotel care nu strălucește dar care merită să fie pe lista fiecărui călător ce dorește un popas în Kavala deoarece este central, Muzeul de Arheologie este chiar în fața lui, la 50 m, portul pentru ferry este cam la maxim 500 m, este aproape de cele mai multe obiective turistice și de zona de promenadă, de asemeni se ajunge rapid la trenulețul turistic, are benzinării atât în dreapta cât și în stânga intrării, plaja Rapsani este aproape și parcarea de peste drum se plătește cu 6 € / 24 ore.

Și Kavala este un oraș care merită un popas unde aveți ce vizita și unde puteți avea parte de surprize plăcute dacă sunteți atenți ce discutați între voi chiar în limba română!

Trimis de elviramvio in 03.07.16 00:11:12
Validat / Publicat: 03.07.16 08:09:38

VIZUALIZĂRI: 2159 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P03 Vedere din balco, benzinarie.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 39.00 EUR pe cameră

[03.07.16 08:09:11]

Mutat în rubrica "Esperia Hotel, KAVALA" (nou-creată pe sait)

elviramvioAUTOR REVIEW
    [03.07.16 08:18:28]

@webmaster95 -

Este bine.

Multumesc si eu.

flaviana77
    [04.07.16 09:07:42]

ce frumos este la Kavala, eu am ramas impresionata de ac el oras, mi-ar place sa traiesc acolo.

am fost numai in trecere cand am fost in Thassos, dar mi-a parut rau ca nu am avut vreme sa vizitez si sa ma plimb mai mult pe acele minunata stradute.

mi se pare un oras superb cu o pozitie superba si mi-as dori sa revin acolo candva cu siguranta.

elviramvioAUTOR REVIEW
    [04.07.16 09:21:18]

@flaviana77 -

Da, si noua ne-a placut mult, voi scrie saptamana asta despre oras (am deja doua articole pregatite despre Grecia dar le rumeg inca iar Kavala, simt ca nu am scris tot, de aceea nu l-am postat ieri); am vizitat o buna parte din oras, la pas, am cunoscut oameni - greci - cu care am interactionat frumos, erau si teii infloriti, poate si de aceea l-am indragit asa.

Multumesc pentru lectura si apreciere.

elviramvio, flaviana77
    Alte impresii din această RUBRICĂEsperia Hotel: