ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.07.2016
ÎNSCRIS: 10.07.14
JUN-2016

încărcat de pe telefon!

A doua zi [din vacanţa] in Atena

Ok, am ramas datoare cu restul vacantei noastre. V-am spus in primul articol ce am vizitat in prima zi, acum va povestesc ce am facut in ziua 2.

In program aveam de dimineata portul Pireu si dupa-amiaza Cap Sunion, cu faimosul apus de soare la Templul lui Poseidon.

Dupa micul dejun am luat metroul, cursa directa catre Pireu. Toate bune si frumoase. La cap de linie am coborat si am luat-o la picior. Initial ne-am plimbat putin prin Marina, am admirat navele comerciale si ferry boat-urile si apoi am luat un autobuz pana la Marina Zeas. Aici portul este situat intr-un golf si gasesti numai ambarcatiuni private. Trebuie sa recunosc ca am vazut o multime de yacht-uri de lux, de prin toata lumea acostate aici. Ne-am plimbat agale prin port si am gasit pe net ca in apropiere exista o plaja mica, folosita de localnici si ne-am decis sa facem o baie in mare si putina plaja. Am gasit-o foarte usor. Este chiar imediat langa port. Am inchiriat 2 sezlonguri (6 euro ambele) si am luat si 2 Cola. 10 euro per total, sezlongurile cu bautura.

Plaja in sine nu este foarte mare, si nici nu este amenajata, cu exceptia catorva sezlonguri care apartin singurei terase de acolo. Au cabine de schimbat. Iar terasa este foarte frumoasa, cu gazon si palmieri. Singurul dezavantaj al plajei e ca are pietre. Si nu pietricele, ci pietroaie. Dar daca doar tragi o fuga 2-3 ore, merge. Pentru noi a fost perfect. Dupa plaja ni s-a favut foame, logic. Si am luat-o la picior inapoi spre port, unde erau diverse terase si restaurante. Ne-am oprit undeva unde erau mai multe restaurante, un kfc, pizza hut si unul englezesc, unde am mancat noi, dar nu mai stiu cum se cheama. Ne-am luat steak cu cartofi si sos barbeque si au fost foarte bune.

Pana am mancat, s-a facut vreo 2. Si am plecat hotarati sa ne intoarcem in Atena sa luam autobuzul catre Cap Sunion. Citisem pe net ca era la ora 5 ultima cursa.

Numai ca plecand din zona asta a portului, nu am mai nimerit pe aceeasi strada pe care am venit si nu am mai gasit autobuzul pe care il luasem initial. Si stai si intreaba pe strada cu ce ajungi la statia de metrou ca sa te intorci in Atena. Unii ne-au zis ceva, altii altceva, am ajuns mai rau sa ne ratacim prin Pireu. Ne-am si enervat la un moment dat si am luat-o pe jos pe un bulevard pt ca vedeam cu ochiul liber marea in fata si ne-am dat seama ca ala trebuie sa fie portul cu ferry boat-urile pe care l-am vazut cand am ajuns. Si asa a fost. Am facut vreo 20 min pe jos, dar am ajuns si de acolo am stiut sa ne intoarcem la metrou. Doar ca am pierdut foarte mult timp si pana a plecat metroul spre Atena se facuse deja 4. Cat a mai durat si drumul pana in centru, la Syntagma Square, era deja tarziu. Unde sa te mai duci la Sunion? Asa ca am renuntat la excursia asta, cu parere de rau si am coborat la Agora antica - pe care initial am zis ca nu o vizitam, dar pana la urma daca am avut timp liber, am intrat.

Biletul costa 8 euro/ persoana si parca merita parca nu merita. Cladirea principala este complet reconstruita si este impresionanta. Inauntru au amenajat si un mic muzeu, cu obiecte gasite in sit. Foarte interesant.

Apoi am mers la bisericuta din incinta. Mica, veche si cocheta. Mai pastreaza inca o parte din picturile initiale.

Apoi am urcat dealul catre principala atractie, Templul lui Hafaisos. Din punctul meu de vedere este cel mai bine conservat templu din toate. Este inca in picioare, integral. Nu ii lipseste nicio coloana. Macar de dragul pozelor frumoase pe care le faceti aici, sa nu va para rau de bani. Eu zic ca merita vazut. Nu am regretat aceasta modificare in programul nostru.

Iar la iesire din Agora antica, cum o iei spre piata Monastiraki, o sa gasesti si Libraria lui Adrian. Foarte frumoasa si ea.

Apoi am stat si am colindat magazinele din jurul pietei. La fel ca si in Plaka, sunt foarte multe magazine, stradute intesate cu oameni si terasa langa terasa. Am mai cumparat una alta si ne-am oprit sa mancam la un restaurant care avea muzica live.

Undeva in jurul orei 11 am plecat spre hotel, rupti de oboseala dupa atata mers.

Dar a meritat!

Trimis de Adriana_B in 02.07.16 15:39:03
Validat / Publicat: 02.07.16 17:03:31
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Skiathos, Halkidiki, Paralia, Litohoro

VIZUALIZĂRI: 3528 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Adriana_B); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P12 Agora antica si Acropole

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Pireul: