ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.07.2016
DIN: tg jiu
ÎNSCRIS: 06.05.15
JUN-2013

Veneţianul şi grecescul Zakynthos

in iunie 2013 am fost in Zakynthos, statiunea Argassi, cazare si mic dejun la Hotel Crisstiaky, hotelul chiar pe malul marii, dragut, cu restaurant cu vedere la mare si terasa mare tot cu vedere la mare, piscina din care vedeai marea, plaja hotelului mica, ingusta, fara umbrele ori sezlonguri, dar ce nevoie ai de plaja hotelului, la ce plaje frumoasa e in statiune, hotelul fiind f aproape de centrul statiunii, micul dejun bogat in produse dar putin diversificat, dar ce sa ne tot dea diferit mereu 7 zile?

cam atit despre hotel, acum vreau sa va zic cum am perceput eu statiunea, capitala insulei, Zante Town si excursiile ce pot fi facute. Statiunea nu este f mare, dar frumoasa, genul grecesc mare si munte, este o strada lunga principala in centru, care se ramifica lateral spre deal unde sunt hoteluri, dar cam greu accesul spre ele, in sensul ca ai de urcat frate!

Multi englezi cam ca n toate insulele grecesti, nordici, rusii, nemti, romani mai putini decit in clasicele locuri grecesti.

Restaurante si terase multe si cochete, mincare buna si portii normale, bonusurile pt ce consumi la ei constau in fructe, ori prajiturica nu prajitura, maxim carafa mica de vin, cam 2 pahare asa, nu se compara cu portiile mari din Thassos si cu bonusurile generoase de acolo, totul mai scump ca in Thassos.

STATIUNE FRUMOASA, cu locuri de relaxare, dar si cu locatii pt tinerii petrecareti, oricum NU ca in nebuna statiune Laganas, unde am fost pt 1 zi si mi a fost clar ca nu e pt mine, acolo e un vejnic party, nebunie, agitatie, muzica la maxim 24 ore, pub uri si cluburi din 2 in 2 m, preponderent tineri, mai ales englezii petrecareti, galagiosi, aiuriti.

Argassi e pt oamenii normali fara excese extrema, e chiar frumoasa si civilizata ca statiune, si f aproape de Zante Town, cam la 3 km,

Din Argassi am fost de 3 ori in capitala in Zante, de 2 ori cu trenuletul luat din centrul statiuni, statie semnalizata ori cu trenuletul parcat in ea, cost bilet 4 euro si timp de mers cam 10 min, trenuletul te lasa in portul faleza din Zante, si de acolo esti direct in centru in 3 min de mers pe jos, aici este si catredala si monumentul orasului, pe faleza sunt f multe terase ce ofera viwe spre Marea Ionica cu preturi pe masura privelistei, centrul este superb, cu o piateta mare dincare pleaca stradute in toate partile,

stilul venetian este prezent peste tot, in arhitectura caselor, bisericilor, in aer pluteste iz venetian, FRUMOS ORAS, mi a ramas in suflet, dupa Parga, este locul unde as vrea sa revin, daca pot chiar cu cazare in capitala Zante, care are plaja orasului, are un deal de pe care vederea spre oras mai ales seara este superba,

strazile din Zante sunt de luat la pas, atmosfera de vacanta civilizatie, buna cuvinta, seara incepe forfota si agitatia, strzile se umplu de masute, bancute, restaurantele isi etaleaza si intind terasele peste tot, te strecori printre mese sa treci, magazine normale dar si magazine de brand, cofetarii si gelaterii, magazine de suveniruri dar si de arta hand made, preturi pt oricine, daca cauta si scormoneste, in prima linie de magazine, ca peste tot preturi mai mari, simbolul insulei, broasca Caretta il poti gasi din lemn, cum am cumparat eu, din plastic, din scoicii, magneti, sticle, pahare cu brosca pe ele.

Deci de 2 ori am fost seara cu trenuletul turistic in Zante, si 1 data am fost pe la 11 dimi cu autobuzul local, care este un autocar modern, cost bilet 1 euro, calatoria un pic mai lunga ca opreste in statii, numai ca nu te lasa in centru, in port pe faleza, ci intr o autogara la intrarea in oras, si asta a fost bine, pt ca cu ajutorul localnicilor, am mers pe o scurtatura, intr un cartier un pic periferic, case inghesuite, curtii mici dar cu leandrii si flori, o frumusete de cartier, si am iesit chiar in centru, mai bine decit in port,

la ora prinzului putine magazine deschise, orasul si greci isi fac siesta, cite o terasa scoate 2 ori 3 masute, doar citeva mag de suveniruri deschise, total diferit de seara, dar asa poti sa vezi orasul in toata splendoarea lui, in soarele arzator, in liniste si tihna, chiar mi a PLACUT ZANTE TOWN, e de revazut.

Excursiile ce se pot face din Zakynthos, sunt spre vestita Navagio si Blue Cavas, una pe mare si alta cu autocarul pe uscat, la broscutele Caretta si plaja aferenta unde isi depun ouale, plaje protejata si semnalizata, excursie in Lefkada, seara greceasca,

Noi am mers in excursie la Blue Cavas, care chiar sunt blue, arcade aproape perfect sapate de mare in stinca, chipul lui Poseidon scluptat de natura sus in minte si vizibil de pe mare, in jurul pesterilor albastre, marea are culori ireale, nuante in degrade trecind de la bleo deschis prin albastru cristal, albastru intens, indigo, pina la turquase si verde, este incredibila aceasta paleta de culorii in citiva metri, sper sa vedeti parte din ele in pozele puse.

Trecind prin nuantele marii si pe linga blue cavas multe la numar, in fata apare o imagina demna de discovery, adica Plaja Navagio! SPLENDID! Marea aici are nuante de bleo ciel spre incolor si ireal ,,plaja e cu pietricele mici, mici de marmura, vis! pe plaje troneaza epava ruginita a unui vapor, legenda spune ca ar fi fost un vapor italian care facea contrabanda si esuat aici, lasat aici de greci pt turism, pacat ca oprirea pe aceasta plaje este de numai 1,3 ore, pt plaje, poze, baie si adunat pietricele de marmura cu toate ca am fost anuntati sa nu luam, dar, ca orice lucru interzis mai rau te atita, asa ca toata lumea lua, in drumul la dus, ca si la intoarcere, au fost cite 3 opririi pe sens pt baie in toate tonurile de albastru ale Marii IONICE, pt cei care nu stiu sa inoate se dau de pe vapor veste, am inteles de la cei care au facut excursia pe uscat, ca a fost destul de obositor, cald, dar ca privelistea de sus dintr un balcon sapat in munte a facut toti banii, de acolo de sus, se fac salturi cu parasuta, parapanta.

Excursia incepe la ora 8,30, te ia de la hotel autocarul, te duce in Zante in port, acolo vin autocare din toate statiunile insulei, si te imbarci pe unul din vasele alese si pt care ai bilet, sunt la alegere mai multe tipuri de vase, dar cele mai mari sunt corabia piratilor, care arata chiar asa cum ii e numele si un vapor nou de croaziera cu 3 etaje si 3 puntii, unde se poate sta pe punte la masute ori bancute si poti servi ceva de la barul vasului, ori puntile unde poti face plaje, la et 1 se afla si o piscina micuta, ori inauntru unde sunt coltare si banchete si este AC, noi am mers cu vasul cu piscina, asa mai de fita, haha.

Dezavantajul acestor vapoare mari este ca nu pot intra ori trece prin pesterii, am vazut barci cu motor ori barcute cu vele de dimensiuni mici si cu max 7 persoane ce intrau si treceau prin pesteri, cred ca e senzatie asta, dar nu cred ca as fi avut curajul sa strabat imensitatea marii cu asa ceva, m am simtit in siguranta pe vaporul cel mare si fita.

Excursia se termina la ora cinci jumatate, tot in port Zante, de unde te preia autocarul si te aduce inapoi la hotel. Mi a placut si ma bucur ca am putut sa vad, sa simt, Navagio, costul fiind de 20 euro persoana, negociat la ag din centru Argassi, nu de la ghidul roman.

Cam asta a fost vacanta si perceptia mea in Zakinthos, e de revazut pt mine, sper ca pozele pe care le voi pune sa spuna mai mult decit am putut eu, si vacante multe si placute sa aveti.

Trimis de ManuelaManu in 01.07.16 21:25:53
Validat / Publicat: 01.07.16 23:51:55
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Parga, Thassos, Halkidiki, Olympikbeach, ParaliaSalonic

VIZUALIZĂRI: 1690 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ManuelaManu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P19 BLUE CAVAS

[01.07.16 23:50:44]

@romiromi, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Chryssi Akti Hotel [Argassi], ZAKYNTHOS" (deja existentă pe sait)

adrianaglogo
[02.07.16 20:21:45]

@romiromi - Grozave poze! Mi s-a facut asa de dor de Grecia!!

Ma bucurur ca superbonusul a venit de la mine

ManuelaManuAUTOR REVIEW
[02.07.16 23:08:52]

Mulțumesc Muuult adrianaglogo, e "paradisul"cel mai aproape si accesibil de noi

adrianaglogo
[03.07.16 09:36:48]

@romiromi - Da, asa este. Insulele ionice si nord-egeene sunt un dar pentru romani. Sunt la distanta rezonabila, preturi acceptabile si oferte de tot felul. Gasim aici pensiuni cu 20E/noapte si hoteluri de 5 stele. Adica fiecare sta unde ii permite bugetul. In schimb marea, plajele, grotele, muntii sunt aceleasi pentru toata lumea.

Ce poate fi mai frumos decat marea asta albastra, pe care o privesc acum in pozele tale?

adrianaglogo, ManuelaManu
Alte impresii din această RUBRICĂChryssi Akti Hotel: