ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.07.2016
ÎNSCRIS: 30.06.16
JUL-2015

Ammoudia, o oaza de liniste si de relaxare

Drumul lung si istovitor pana in Ammoudia il veti uita foarte repede, deoarece aceasta locatie este una dintre putinele zone linistite de care turistii romani pot beneficia prin agentiile noastre de turism.

Plaja este minunata, curata si nu foarte aglomerata, dotata cu sezlonguri si umbrele. Micul golf are cea mai frumoasa vedere directa catre insulele Paxi si Antipaxi (pe care nu trebuie sa le ratati si pe care puteti ajunge chiar si din Ammoudia cu unul din micile vase de croaziera cu plecare de pe raul Acheron).

Exista tot pa malul raului mici ambarcatiuni care va duc in Parga zilnic. Ammoudia, aceasta localitatea micuta, este o adevarata oaza de liniste, cu casute mici si cochete ale localnicilor si cu foarte multe case de vacanta ale grecilor din marile orase invecinate, cu hoteluri curate de toate categoriile.

Hotel Philoxenia este amplasat la nici 3 minute de plaja si dispune de tot confortul necesar pentru persoane nu foarte pretentioase, cat si pentru pretul platit/sejur (care este mai mult decat rezonabil prin agentiile noastre de turism).

Plimbarea prin aceasta mica localitate nu poate face altceva decat sa va relaxeze si sa va creeze o stare de bine si de liniste, localitatea nefiind inca foarte moderna si intesata de magazine si tarabe precum cele din localitatile de la Marea Egee.

Locatie minunata si recomandata cu caldura pentru toti cei care vor sa aiba parte de mare si soare dar si pentru cei ce vor sa-si "incarce bateriile " prin odihna si relaxare. Ammoudia este intrata destul de recent in circuitele agentiilor din tara noastra si reprezinta alegerea cea mai inspirata pentru doritorii de natura pura.

Nu ratati vizitarea orasului Parga, cel mai frumos oras de inspiratie si ocupatie venetiana ce va va duce cu gandul la coasta amalfitana a Italiei.

Recomand cu caldura Ammoudia pentru toti acei ce iubesc marea si linistea!

Trimis de Wanda in 01.07.16 16:55:36
Validat / Publicat: 01.07.16 17:45:57
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: CORFU, THASSOS, HALKIDIKI CASSANDRA, ATHENA, SALONIC, KAVALA

VIZUALIZĂRI: 2994 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Wanda); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 PLAJA AMMOUDIA

[01.07.16 17:04:19]

@Wanda -

Hotel Philoxenia este amplasat la nici 3 minute de plaja

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

irinad CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[01.07.16 19:24:54]

@Wanda - De Ammoudia, şi mai cu seamă de plaja ei, îmi amintesc cu mare plăcere pentru că în cele două vacanţe consecutive petrecute în Parga, în 2013 şi 2014, această zonă m-a încântat de când am văzut-o. Apoi am revenit de câteva ori în fiecare şedere atraşi de peisajele superbe de aici şi din împrejurimi. Dar cel mai rău mi-a părut că nu am făcut o plimbare cu barca pe râul Acheron. Voi aţi fost, şi dacă da, cum a fost?

Mulţumesc că mi-ai adus Ammoudia un pic mai aproape cu articolul tău!

WandaAUTOR REVIEW
[01.07.16 20:19:58]

@irinad - Ma bucur ca v-am facut sa rememorati cu placere timpul petrecut in Ammoudia. Sper ca si alte persoane sa incerce senzatia de bine pe care acest loc o poate provoca. Nu am facut, din pacate, plimbarea pe raul Acheron. Anul viitor sper sa revad aceste locuri minunate si sa pot face si plimbarea pe rau. Urez tuturor sa aiba parte de cat mai multe vacante minunate si linistite in acest loc incatator!

ANILU
[02.07.16 13:38:53]

@Wanda: Mulțumesc pentru recomandarea de a petrece un sejur în această locație. Drăguț și hotelul, cel puțin văzut din poze.

Doar atât a costat sejurul 320 euro pentru 3 adulți?

As fi vrut mai multe detalii, drumul, transport, localizare.

Din pozele atașate totul este foarte frumos ca de altfel multe zone din Grecia.

Toate cele bune.

WandaAUTOR REVIEW
[02.07.16 14:00:29]

@ANILU - Pretul a fost de 320 euro/3 persoane in 2015 cu first booking. Anul acesta la agentia cu nume de continent sunt preturi la fel de rezonabile (seriile sunt doar de 6 nopti, transport cu autocar, demipensiune si cazare).

Drumul este foarte obositor, din Bucuresti cu autocarul se fac pana in Ammoudia cam 14-15 ore cu tot cu opriri, asta daca totul merge bine si la vama bulgara).

Ceea ce vedeti in poze este cat se poate de real. O sa va placa micuta localitate, cu casele minunate, parca pictate, linistea, plaja si, daca apreciati, lipsa tentatiilor, pentru ca nu au multe magazine si, deci, nu este nici agitatie si nici galagie cum este in statiunile aglomerate de la Marea Egee.

Va urez concediu placut!

ANILU, irinad, Wanda