ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.02.2010
ÎNSCRIS: 03.04.09
OCT-2007
2 AD. + 1 COPII

Salina Praid – sanatate adevarata

Salina Praid este una din cele mai mari saline din tara si din Europa. Salina se viziteaza atat in scop turistic, cat si in scop medical, fiind foarte utila celor cu probleme respiratorii: bronsita, alergie, sinuzita, raceli frecvente, astm. Modul in care actioneaza la nivelul aparatului respirator este cauzat de efectul sarii, care actioneaza cilii de la nivelul bronhiilor, care se activeaza, de asemenea fluidifica secretiile bronsice. Acestea prin fluidificare isi maresc volumul, fapt care va duce la provocarea tusei, si expectorarea indusa de acesti cili.

Cei care vin aici in scop medical trebuie sa aiba o trimitere de la medicul de familie, intrarea aici va fi astfel gratuita. Aici veti fi consultati de un doctor, care va evalua starea de sanatate a persoanei trimisa la tratament si va decide eventual un tratament, pe langa cura salina.

Trebuie stiut pentru cei care au probleme, ca intrarea in salina s-ar putea sa provoace accese puternice de tuse, pana ce secretiile bronsice se fluidifica, lucru care s-ar putea sa nu se intample de la prima intrare in salina. Este un proces normal, nu va panicati, dar din acest lucru, medicul specialist ne-a recomandat sa mergem cand fetita nostra e ceva mai mare, (6-7 ani), cand ar suporta tusea mai bine. Se recomanda o cura de 10 zile, cu 4 ore zilnic in salina. Se intra cu un autobus, dar e necesar un numar minim de persoane pentru a se justifica transportul.

Cei care vin in salina trebuie sa stie ca aici este destul de frig, temperatura fiind apx. constanta, de 16 grade Celsius. Noua medicul de familie ne-a recomandat sa mergem primavara, cand afara e mai cald decat inauntru. Noi am fost toamna, mi-a fost foarte frig, frigul efectiv mi-a intrat in oase, dar copii s-au simtit foarte bine si nu au simtit frigul. S-au dat pe leagan, s-au jucat si in nisip, acolo fiind amenajat un loc de joaca, am vazut un mic muzeu unde am aflat si cate ceva despre salina... pentru cei care stau mai mult, sunt masute amenajate, unde se poate consuma mancare la pachet (acolo am vazut un restaurant, dar nu recomand. Am avut nevoie la toaleta si am intrat in acest restaurant, dar baia era insalubra). Am vazut si o bisericuta, in fata careia erau tot felul de tarabe cu diverse suveniruri: lantisoare, cruciulite, am cumparat o carticica de rugaciuni, alte obiecte care sunt sfintite, dupa inscriptia de pe verso-ul obiectelor...

Cine nu vine aici in scop medical, recomand sa viziteze salina in scop turistic. Cazare se poate gasi chiar in Praid, la particulari, sau la Sovata, la 10 km de Praid.

Trimis de biancuta in 18.02.10 12:47:18

VIZUALIZĂRI: 18488 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

limac [18.02.10 13:10:34] »

Biancuta, o recomandare pentru cazare decenta, cu copil de 4 ani?

Noua medicul de familie ne-a spus sa nu ne asteptam la minuni in urma tratamentului la salina, dar ca nici nu face rau.

david [18.02.10 13:19:42] »

Un review complet si util care se "sanctioneaza" cu un vot.

Sa inteleg ca trebuie sa astept pana cand bebelusul trece de varsta de 7 ani pt a merge la Praid?

biancuta [18.02.10 13:20:10] »

Din pacate, eu nu am stat acolo cu cazare. dar am prieteni care au fost in Praid si voi incerca sa fac rost de adresa.

Nu stiu ce afectiune are copilul tau, dar pentru noi cura salina are efect foarte mare. Eu dupa primele zile de stat in salina am simtit imbunatatiri (sinuzita cronica) si de atunci nu mai fac sinuzita. fata mea este multmai bine, dar recunosc ca am fost in fiecare an nu in salina, ci la mare, in general cautam mediu sarat. Efectul este mai mic si e nevoie de timp mai lung. pentru probleme astmatice si alergice e foarte buna salina. Recomand, (asa cum am primit si noi de la medic), ca dupa cura salina sa incercati sa achizitionati un aparat salin, care functioneaza cu rezerve de sare, se schimba la 3-6 luni. Acest aparat se lasa in functiune toata noaptea.

Sper sa-ti ajute ce am scris, incerc sa fac rost de o adresa in Praid.

biancuta [18.02.10 13:28:53] »

Nu, david, nu trebuie asteptat pana la 7 ani, dar pentru copii mici (sau foarte mici) cred ca trebuie intrebat medicul, indiferent daca e sanatos copilul sau nu. In diferite afectiuni, in functie si de starea de agravare a bolii, accesele de tuse pot fi foarte mari, astfelca un copil mic s-ar putea sa nu doarma toata noaptea. dar pentru un copil sanatos, care nu are secretii bronhice cronice, intarite, nu cred ca e vreo problema. Problema la copii sanatosi ar putea fi din cauza presiunii din mina, a claustrofobiei, etc. Nu stiu mai multe.

Cred ca si persoanele care au probleme cu inima ar trebui sa aiba grija, datorita atat sarii, cat si hipertensiunii.

De asemenea, persoanele cu hipetiroidie s-ar putea sa aiba probleme.

Nu stiu, poate ar fi bine sa nu ma bag in prea multe sa nu spun prostii.

Multumesc pentru aprecierea ta, inseamna mult pentru mine sa stiu ca e util ce am scris.

biancuta [18.02.10 13:31:15] »

Cred ca pentru copiii pana in doi - trei ani ar trebui consultat medicul.

limac [18.02.10 13:35:10] »

Multumesc. Tocmai am adaugat impresia privind salina artificiala la care merg, pentru cine e din Brasov, eu zic ca merita, e comod.

biancuta [19.02.10 09:02:23] »

limac, in review-ul tau spuneai ca baietelul tau a avut o bronsita puternica. Daca e prima bronsita, tratamentele saline au efect, dar nu de la prima utilizare.

Fata mea are probleme de la un an si opt luni, cand a facut bronsita obstructiva cronica ( sau bronsita astmatica), si practic la fiecare raceala, intra in Wheezing - respiratie suieratoare, horcaia, si avea o criza de astm, deci nu doar o simpla bronsita.

Pe la trei ani s-a constat ca are si o componenta alergica, din acest motiv, cand se raceste, inflamatia coboara repede in plamani si are crizele de care vorbeam.

Eu sunt convinsa ca sarea a avut efect, dar tratamentul pentru noi se face in timp. Pe langa salina, am facut si cura marina: la mare, obligatoriu trebuie sa se stea pe malul marii pentru a inhala aerosolii emisi de briza, doua ore dimineata devreme si doua ore seara.

In timp, mai creste si copilul si-si intareste imunitatea. E adevarat ca am avut si un tratament medicamentos adecvat si o doctorita specialista, pentru care am tot respectul, si fata e mai bine. Stiu si eu acum cum si cand sa-i administrez spray-urile astmatice, recunosc criza inainte de a apare, medicamentele le-am luat pe tarmen lung si luam si acum cand avem probleme, dar nu se compara cu ce am avut. Daca vrei, putem sa discutam mai mult pe aceasta tema, dar nu stiu daca putem aici, (nu se incadreaza aici) si ne va urechea webmaster. Eu mi-am activat mail-ul pentru a primi mesaje pe privat si daca vrei, iti spun mai multe amanunte (medicamente, tratament, etc. ce am primit noi.)

limac [19.02.10 09:11:25] »

Din fericire, la noi nu s-a manifestat asa, doar febra care nu mai trecea cu antibiotic, tuse si horcaiala, si s-a rezolvat "doar" cu aerosoli pt. 2 saptamani. Planuiesc si cura la mare, si la salina, si la munte printre paduri de conifere. Pentru detalii, daca am nevoie, o sa te contactez din nou. Multumesc mult de informatii, biancuta.

biancuta [19.02.10 09:18:06] »

Cu placere.

biancuta [20.02.10 00:05:40] »

Webmaster, am gasit un videoclip despre Salina Praid, v-as ruga daca se poate sa-l atasati.

webmasterXY* [20.02.10 08:34:58] »

A venit si videoclipul de la Praid.

biancuta [20.02.10 08:55:49] »

multumesc, web.

biancuta [01.03.10 10:32:02] »

Am uitat sa mentionez ca in apropierea salinei (150 m) este amenajat un strand cu apa sarata, deschis in sezon. Eu nu am fost aici, dar am inteles ca este OK, dotat cu sezlonguri, umbrelute, bazin pentru copii, iar cei interesati pot face cure de tratament cu apa termala (in vana). trebuie facute cure de 10-14 zile, foarte eficiente pentru tratarea reumatismului.

. Strandul ete deschis din iunie pana in 15 octombrie.

anytha29 [18.04.10 02:10:27] »

am tot auzit de Salina Praid, cum ca ar face minuni persoanelor care sufera de astm, iar eu din pacate ma aflu printre ele. E f interesant ce ai scris tu despre acest loc, nici pozele nu arata rau, si cred ca pe viitor ar trebui sa fac si eu o vizita. Multumesc pt informatii.

biancuta [18.04.10 09:35:04] »

Multumesc anytha29. Iti spun sincer ca imi pare rau ca suferi de aceasta boala. Din pacate, asa cum sti, astmul este o boala care nu se vindeca niciodata, dar curele repetate /periodice in salina pot ameliora semnificativ perioadele de criza sau gravitatea acestora, facandu-le mai usoare.

Cred ca sti si tu, ca astmul este un raspuns imunologic al organismului. El intalneste un antigen (praf, polen), etc. pe care-l considera un dusman si incepe sa lucreze impotriva lui, sa faca anticorpi. Unele persoane dezvolta alergia de la mai multe intalniri cu antigenul, altele de la prima. In plus, unele persoane au doar criza de rinita alergica si ulterior trec la astm. Indiferent ce tip ai, am auzit ca daca reusesti sa eviti crizele alergice/astmatice pe o perioada de 1-2 ani, acesti anticorpi formati se elimina din organism (mor), in acest fel nu va mai apare reactia organismului. Desigur ca ei se vor forma in continuare la fiecare intalnire iar curele saline periodice ar putrea elimina noii anticorpi formati, daca sunt in cantitate mica. O urmarire indeaproape a medicului specialist care sa vina cu indicatii, tratamentul medicamentos si curele saline ar putea face minuni.

Pentru perioadele cand nu lipsesti de la salina, noi am primit recomandarea de a achizitiona aparatul salin, care elimina in aer mici particule de sare. Se pune in priza pe timpul noptii, respirand toata noaptea aer sarat.

Multa sanatate iti doresc!

corneille [20.04.10 20:21:09] »

buna ziua.

Imi poate spune cineva daca cura de salina este contrindicata persoanelor care sufera de tensiune arteriala?

Multumesc

biancuta [20.04.10 21:05:08] »

Daca tensiunea este mare, s-ar putea sa fie. Cel mai bine ar fi sa intrebati medicul.

corneille [21.04.10 16:27:33] »

multumesc pentru raspuns

dorgo [05.07.10 21:13:38] »

Nu, daca tensiunea nu e mai mare decat 160 per 90.

Contraindicatiile sunt-criza de astm (tuse, senzatie de sufocare), TBC-ul, bolile psihice(anxietate, fobia adancurilor, claustrofobia), tansiunea art.mica (apare senzatie de ameteala si picioare moi-trebuie respirat adanc si rar), sensibilitate la frig-trebuie stat 4-5 ore la 16,3-16, 5 grade Celsius, starile febrile, hipertensiunea cu valori mari, starile dupa AVC, bolile infectioase...

Daca doriti amanunte va pot trimite o cartea on-line si gratuit, "Salinoterapia la domiciliu"(scrisa de mine in 2005), cereti pe adresa e.mail calin_dorgo@hotmail.com

cu stima

Dorgo

sandu.53 [19.11.10 18:42:22] »

interesant review, cred ca merita sa faci aici macar la cativa ani... cate o "cura"! l-am trecut la favorite caci cine stie cand ai nevoie de un tratament!

Qvadratvus [26.04.11 23:11:51] »

Eu am stat la Hotel Praid, mi s-a părut ok. În plus aveam şi restaurant la parter, aşa că...

Evident există şi alternative la preţ mult mai mic - de exemplu sunt pensiuni mai dosnice.

david [06.03.13 22:24:38] »

@biancuta

Spune-mi te rog ce sa aleg, salina Praid sau Turda?

Vreau sa petrec 10 zile cu juniorul, la una dintre ele.

biancuta [08.03.13 17:15:56] »

@david, eu personal iti recomand Salina Praid. Nu ca cea de la Turda nu ar merita, dar la Praid parca e mai potrivit pentru cei cu copii.

Spatiul e mult mai mare si ai o multime de facilitati pentru copii: topogane, mici activitati in grup gen aerobic, s-a amenajat si o zona "parc aventura", dar acesta cred ca e pentru copii mai mari.

Te poti plimba in interior.

In plus, din cate stiu, aici exista si un doctor. In cazul in care copilul tau are probleme, ar fi bine sa ai o trimitere de la medicul de familie, astfel vei fi pus in legatura cu medicul de la salina. Cred ca si fara trimitere te poti adresa, dar e mai bine sa ai o recomandare. mai demult, in baza acestei recomandari intrai gratuit la salina. Nu stiu daca acum se mai poate, dar pentru copii cred ca da.

Doctorul de la salina te va indruma si chiar va urmari efectele curei asupra copilului tau.

La 5 km de Praid este Sovata unde puteti merge in plimbare. Din cate stiu combinatia salina - aer munte este benefica.

Te poti caza chiat in Sovata, distanta e mica pana la Salina.

Salina Turda e interesanta si modern amejata, dar cu copii... parca mie imi place mai mult Salina de la Praid.

Salina Turda o poti vizita in drum spre Praid, depinde de ruta aleasa.

Indiferent ce alegi, astept parerile...

david [11.03.13 15:52:41] »

@ biancuta

Multumesc mult! Salina Praid sa fie, de vineri voi fi acolo.

biancuta [12.03.13 22:32:59] »

Cu multa placere, @david!

Daca va plictisiti si va hotarati sa faceti ceva plimbari prin imprejurimi, puteti merge pana in Sovata (sau chiar sa va cazati acolo), sau sa va opriti la un pastrav prajit la Hanul Pescaresc din Campul Cetatii amfostacolo.ro/romania-pa ... cetatii,92,3655, in plimbare la Pasul Bucin (partie de schi sau sanius, daca mai este zapada), la Tg. Mures - Platou Cornesti, la Sighisoara...

Va doresc sa va simtiti bine si sa va intoarceti acasa multumiti!

cudalbgeo2005 [17.07.14 11:49:14] »

@biancuta: Am vazut ca te-ai confruntat cu probleme alergologice la fetita ta. Imi poti recomanda un doctor alergolog bun la Targu Mures? Multumesc, George.

biancuta [17.07.14 12:47:27] »

@cudalbgeo2005, da, am avut probleme mari cu fata mea cea mare. Mulțumesc celor care m-au ajutat că acum probleme nu mai am. Fetei i-a ieșit alergie la 3 alergeni. La orice răceală banală făcea obstrucție și crize de astm. Am avut mai multe tratamente, dacă vrei îți pot spune mai multe pe privat.

Am umblat la d-na dr. Todea Csilla, era foarte bună, dar pe urmă nu știu ce s-a întâmplat că dintr-o dată nu am mai găsit-o. Era la Spitalul Județean dar consulta și la o clinică privată. Ulterior ne-am înscris la d-na dr. Moldovan, are cabinet la Spitalul Județean Mureș. De câteva luni i-am refăcut testele de alergie și nu i-a mai ieșit alergie la nimic. Tratamente nu mai face de câțiva ani. Recomandările pe care le-am primit de la doctori:

- dacă încă nu ai idee care e alergenul, atunci trebuie să ai grijă să înlături din casă tot ce e cu puf: jucării de pluș, păturile și orice articole de lână sunt foarte rele, ”criminale” chiar, eventual să-ți notezi pe un carnețel, momentele când are crize de alergie, împrejurările și tratamentul, iar când te duci la dr. să-ți duci notițele. Atenție la perne, să fie din materiale sintetice, la fel și pilota, deoarece noaptea crizele sunt mai mari.

În plus, cure saline, la Praid sau în altă parte, dar și curele marine sunt foarte bune. La noi s-au văzut îmbunătățiri din primul an. Recomand Marea Neagră pentru briza puternică, dimineața devreme, la 7,00, până nu se incălzește și seara, plimbare pe malul mării pentru inhalarea aerului. Chiar și eu am avut o sensibilitate, iar după cure la M. Neagră am fost mai bine.

Noi am avut și un aparat salin, care funcționa la curent. Se pune în aparat o placă de sare și toată noaptea, printr-un ventilator încorporat, eliberează în cameră un aer ușor sărat. Rezervele nu țin decât o perioadă, ulterior trebuie schimbate.

Și... trebuie prin orice mijloc să-i crești imunitatea.

Încearcă la d-na dr. Moldovan, la Spitalul Județean Mureș.

Noi am apelat la toate mijlocele și combinația lor a dat rezultate. Sper ca informațiile mele să-ți fie de folos. Dacă vrei alte informații despre tratamentele primite, îți pot spune pe privat.

P.S Nu știu dacă e permis să dau aici numele doctorilor. În cazul în care webii nu sunt acord și vor edita răspunsul meu, trimite-mi mesaj pe privat.

tm67bru [17.07.14 12:56:08] »

@biancuta: confirm 100%

same situaţion - băiatu' mare = sensibil la 3 alergeni, identic şi în rest.

ps: Se pare că doar ăştia "marii" fac (alergie) - lol; cea mică-i "insesibilă" tun

biancuta [17.07.14 13:02:11] »

@tm67bru, foarte adevărat. Pe măsură ce cresc dacă au tratament adecvat și mai ales dacă le crește imunitatea, alergia dispare, astfel că pe la 6-7 ani e totul mai bine. Mă bucur că și la voi acum s-a rezolvat, cel puțin pentru cel mare.

cudalbgeo2005 [17.07.14 13:02:50] »

@biancuta: Se poate sa va pun in legatura cu sotia, pentru ca ea cunoaste mai multe aspecte legate de alergie? Sincer, fiind nou aici, nici nu stiu cum sa luam legatura pe privat. Puteti sa ma ajutati?

tm67bru [17.07.14 13:05:13] »

@cudalbgeo2005: păi cumva tre' să punem soţiile în "conexiune", că io-s (grosso-modo) pe dinafară cu d'astea.

Problema e că n-au, niciunele probabil, cont pe sait...

Mai bine trimite-i nr tău de tel (prin PM) biancuţei.

biancuta [17.07.14 13:07:17] »

Dacă faci click pe numele meu, deschizi USERCARD-ul meu. Vei găsi o opțiune: Trimite prin mesaj pers. Intri acolo și putem discuta fără să mai apară pe sait.

anytha29, biancuta, corneille, cudalbgeo2005, david, dorgo, limac, Qvadratvus, sandu.53
Alte impresii din această RUBRICĂSalina Praid: