ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.06.2016

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit
Foarte nemulțumit

Vacanta ratata in Paralia Katerini

Nu va duceti in statiunea Paralia Katerini decat daca nimeriti din greseala sau v-a facut cineva un asa "minunat cadou" sau daca sunteti amatori de aglomeratie, lucruri de proasta calitate, inselatorie pe fata din partea agentiilor de la noi si a angajatilor de acolo de origine romana, mizerie pe plaja, vanzatori ambulanti africani cu tot felul de facaturi, etc.

Daca vreti un pic de liniste in scurta Dv. vacanta, Paralia Katerini nu este locul indicat pentru odihna si relaxare si nici pentru racoare. Paralia Katerini este o localitate plina de betoane si asfalt incins, hoteluri mici si inghesuite cu maxim 3 m distanta intre cladiri, fara prea multa vegetatie (cu vreo 2 sau 3 parcuri mici in care copacii nu au mai mult de 1 m inaltime este clar ca nu poti respira aer curat).

Lumea care ajunge aici este de cea mai [***] (mai ales din Romania, dar nici cu cehii, polonezii, ungurii nu mi-e rusine), arata exact ca "sindicalistii" de la noi din anii 80 care mergeau in Eforie Sud, cu multi copii, cu bagaje imense, cu urlete, cu inghesuiala la orice tampenie de magazin care comercializeaza mai mult chinezarii, cu mancare adusa de acasa in papornite ca sa nu moara cumva de foame, cu o agitate inexplicabila, care nu face altceva decat sa strice linistea unui amarat de concediu de 7 nopti pe care l-ai pus la cale cu luni de zile in urma in speranta ca te vei destinde pe "Taramul Zeilor" la poalele muntelui Olimp.

Excursiile optionale se vand de catre agentiile romanesti inca din autocar, ca sa nu poti sa optezi direct in statiune la o alta agentie greceasca si sa iesi mai ieftin. Ghizii locali ai agentiilor romanesti (nu dam nume) sunt pusi numai pe "jecmaneala", agentiile romanesti de turism (nu dam nume, iarasi) nu-si numara bine clientii si cand ajungi in statiune constati ca nu te pot caza la hotelul de 3 stele pentru care ai platit si te redistribuie ei in alte "hoteluri", de fapt sunt vile de 1-2 stele, unde nu ai nici prosoape (decat daca ceri vreo doua zile la rand pana li se face mila de tine celor din hotelul la care trebuia sa te cazezi initial), nici sapun la baie, nici hartie igienica si nici nu ti se va schimba asternutul la trei zile.Curatenie in camera? Ce-i aia? Iti duci gunoiul singur si, daca ai noroc, pe palier descoperi o galeata cu un mop.In baie ai matura si faras, deci esti salvat! Ti se returneaza o mica parte din bani, asta in cazul in care nu vrei sa iei contra diferentei mesele de pranz sau vreo excursie optionala.

Aveti mare grija, daca totosi ajungeti in Paralia Katerini, la asa-zisele "oferte". S-au gandit patronii greci cum sa faca bani cu orice pret. Isi pun angajatii romani sa te atraga in magazine, iti fac oferte irezistibile si te trezesti ca ai cumparat marfa expirata (aplica date de valabiliate peste eticheta originala a produsului care este expirat de ceva timp). Doar ca sa vanda, cat mai mult si cat mai prost, cu ajutorul angajatilor romani, care ar face orice numai sa-si pastreze slujbele!!!

In concluzie, nu va duceti in Paralia Katerini nici macar in trecere! Vizitati imprejurimile, pentru ca merita, Pieria este o zona minunata, dar nu va cazati in Paralia Katerini!

Pentru o mica diferenta, poate chiar dublu fata de pretul platit pe un sejur in Paralia, merita sa optati pentru insule sau unul din bratele peninsulei Halkidiki!

Trimis de Wanda in 30.06.16 14:11:42
Validat / Publicat: 30.06.16 14:45:19
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: CORFU, THASSOS, HALKIDIKI, AMMOUDIA

VIZUALIZĂRI: 5003 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Wanda); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[30.06.16 14:45:04]

@Wanda: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 96&ridAnt=69678

[30.06.16 15:06:25]

oki nu merg ghilimelele la calculator de aceea am pus intre paranteze citat din ceea ce ati scris dvs.

as dori sa definiti ce inseamna de cea mai... probabil joasa speta ati vrut sa spuneti???

as avea mai multe de spus dar nu incarc rubrica aici, pe scurt dvs de ce ati optat sa mergeti in Paralia Katerini???

Nu aveati informatii despre cum este acest loc??? Ati plecat asa in necunostinta de cauza???

Imi pare rau ca ganditi asa, imi pare rau ca jigniti conationalii nostri care si-au gasit un loc de munca acolo pentru a avea un trai mai bun, imi pare rau ca ati mers in Grecia si nu v-ati putut bucura de frumusetea acestei tari indiferent de statiunea in care ati mers.

PS prima mea iesire in Grecia a fost cu multi ani in urma exact in Paralia Katerini am avut un sejur de 10 zile minunat de care si acum imi amintesc si de atunci m-am indragostit iremediabil de aceasta tara, da acolo in Paralia, unde si atunci era plin peste tot de romani care munceau acolo si de turisti romani, si pe atunci se statea in vama cu orele caci se trecea cu pasaport Romania nefiind inca in UE.

[30.06.16 15:18:46]

@flaviana77 - Azi am mai citit un articol criticos despre Atena. Se pare că numărul ghinioniștilor crește. Oare de unde ni se trage. Lăsând gluma la o parte, vreau să spun că fiecare merge în Grecia pentru ca să găsească ce îi place. Eu am găsit numai plăcere și relaxare. Și am fost acolo de vreo zece ori.

Rodel
[30.06.16 15:25:00]

Am fost de trei ori în Paralia Katerini și impresiile mele sunt total diferite de ale tale. Mie mi-a plăcut și recomand stațiunea, mai ales la prima ieșire în Grecia. Desigur, insulele sunt mai frumoase, mai spectaculoase, dar Riviera Olimpului îți oferă posibilitatea de a cunoaște o parte a Greciei prin multele excursii care se pot face de aici.

[30.06.16 15:25:06]

@Ioan Raita -

subscriu si eu la ce ati spus dvs.

si eu am fost cred ca tot de vreo 10 ori si m-as mai duce de 100 ori sau nelimitat pentru ca intotdeauna am gasit acolo relaxare buna dispozitie o stare buna de spirit si de fiecare data m-am simtit extraordinar.

[30.06.16 15:29:45]

@Rodel : exact pentru prima iesire in Grecia este foarte buna statiunea.

insa vedeti dvs depinde foarte mult d efiecare ce isi doreste de la o vacanta, paralia nu inseamna numai magazine de blanuri si de souvenir, inseamna mult mai mult in opinia mea, mai ales ca are o pozitie extraordinara si este punct de plecare pentru multe alte locuri frumoase pe care le poti descoperi acolo.

[30.06.16 15:37:39]

@Wanda -

Nu-ti votez articolul nici macar cu minus. Tocmai ce am fost in trei insule, plus Paralia Katerini, Ioannina și Kavala. Am termene de comparatie chiar de anul acesta. Daca vedeai muntii de gunoaie din Corfu, ce scriai? Sau cum catalogai turistii care au fost acolo? Cum poti sa spui ca cei ce se duc acolo sunt... oare ce sunt? Ai curaj si exprima-te. Nu este vorba de mine - mie imi place plaja din Katerini, nu cea de lănga biserica - am un hotel foarte bun unde mer; nu continui si nu incerc sa te conving, n-are rost dar daca voi scrie cum m-a intristat nu ce scrii tu, ci am vazut o familie DECENTA cu trei copii adusi la mare si am vazut si simtit eforturile financiare ale parintilor, acolo era ieftin, curat aveau plaja mare sa se joace, stiau legende si tatal le povestea istoria locurilor, deci?

Paralia Katerini, Thasos și altele nu au nimic mai prejos din mizeria insulelor celebre pe care uneori nu o vezi din club, poate n-ai fost sa vezi reprezentanti ale unor etnii celebre cum vomita in fata copiilor sau cum vorbesc.

Nu-i mai speriati pe cei cu fonduri putine pentru vacante, poti doar sa-ti spui parerea si e de ajuns, fara sa jignesti. Si inca ceva: sa nu mai circul prin Bucuresti la cat de jalnic arata centrul istoric? Sa nu folosesc metroul pe rutele acelea unde este asa murdar? Ori sunt o persoana fara valoare ca m-am mutat la tara?

Latinii spuneau ca este o masura in toate, deci daca ai pareri proaste despre cei ce merg la marea noastra, la bulgari, la n locuri, pastreazale pentru tine, spune doar DECENT ce nu ti-a placut si nu uita ca uneori in viata, varsta, bolile sau finantele te-ar putea face sa-ti doresti cu ardoare macar 3 zile la Paralia Katerini!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [300] [150][16 voturi]
[30.06.16 15:39:42]

@Wanda Imi pare rau pentru neplacerile intalnite, aveti dreptate, stiam cum e Paralia, am avut norocul sa opresc prima data acolo doar in trecere si m/am lamurit. Nu era AFA pe vremea aceea si nu aveam impresii si recomandari, dar veti gasi totusi si opinii pozitive despre Paralia de langa Katerini, pe care, cu toata simpatia si cu scuze, nu o recomand decat bunicilor care nu au masina, nu stiu limbi straine si pleaca prima data in Grecia. Pentru ca acolo au multi vorbitori de romana, o statiune uriasa in care se pot plimba in voie in papucii lor si unde isi pot aminti de litoralul romanesc supraaglomerat din anii 70, inaintea deschiderii noilor statiuni de la Olimp la Saturn.

Si va impartasesc si opinia de final si recomandarile, motiv pentru care am folosit pana acum Paralia Katerini doar pentru o oprire de o noapte fara rezervare, o baie, o plaja si plecare. Pentru mine aia nu e Grecia, ci un surogat pentru esticii comozi si nestiutori, cu preturi mici si oferte pe masura. Alegeri inspirate si vacante frumoase!

WandaAUTOR REVIEW
[30.06.16 17:39:57]

@flaviana77 - Stimata Flaviana, Intre ghilimele era "de mai proasta calitate " sau mai pe intelesul tuturor genul de persoane carora le lipsesc "cei sapte ani de acasa". Cred ca am avut eu ghinion sa calatoresc cu asemenea persoane, care noaptea se descaltau in autocar (si nu prea era cazul sa faca lucrul acesta, daca ma intelegeti?!)

Cred ca daca ati fi avut in grup vreo 10 persoane care miroseau a transpiratie, se scobeau in nas la masa, te loveau si te dadeau la o parte in goana lor disperata de a-si pune in farfurie cat mai mult, ca poate nu mai aduceau mancare grecii si aia era toata si trebuia sa o ia ei pe toata de la "marele bufet suedez" al restaurantului, ati fi fost de acord cu mine.

Va raspund si la a doua intrebare referitoare la faptul ca nu am fost informata si am plecat asa "in necunostinta de cauza!!!" Am fost sfatuita de catre un prieten care a fost in Paralia in urma cu doi ani si care spunea ca este o locatie linistita si un pic mai ieftina. Intre timp, de la an la an, lucrurile se mai schimba. Erau persoane care au venit in acest an si gaseau lucrurile schimbate in rau fata de anul trecut.

Nu am jignit conationalii cinstiti. Daca vroiam sa-i jignesc mergeam la magazinul cu pricina impreuna cu politia locala. Nu cred ca v-ar fi convenabil sa achizitionati o marfa perisabila, dulciuri pentru copii, si sa constatati ca termenul de valabilitate este expirat, acoperit cu o eticheta cu un alt termen tocmai de catre conationalul Dv. Sper din tot sufletul sa aveti parte in vacantele Dv. de companioni netranspirati zilnic.

Am raspuns aici si celor care nu am sesizat ca am spus ca zona este minunata, ca poti face excursiile optionale (dar nu achizitionate de la firmele de turism romanesti, pentru ca sunt mai scumpe). Nu ma justific, ci incerc sa sfatuiesc doritorii de liniste, relaxare si frumos sa aleaga altceva decat Paralia.

Va doresc vacante minunate si pe gustul fiecaruia dintre Dv. !

WandaAUTOR REVIEW
[30.06.16 18:05:53]

@calatorul - Va multumesc pentru cuvintele frumoase!

Intr-adevar, Paralia nu e Grecia, desi este situata pe riviera Olimpului in taramul zeilor, foarte aproape de Platamonas, la scurta distanta de orasul Edesa, de acolo se poate vizita asezarea monastica Meteora, se poate face excursia optionala in Salonic, in insula Skyathos si inca cate altele.

Pentru cei ce nu au inteles mesajul meu este clar ca mai importanta este plaja decat vizitarea acestei zone minunate. Din pacate linistea de care ai avea nevoie la hotel la intoarcerea din excursiile optionale nu o poti gasi in Paralia Katerini.

Nici macar preturile nu mai sunt chiar atat de mici in Paralia ca in anii trecuti.

Va doresc, la randul meu, vacante frumoase si linistite!

Nicu
[01.07.16 00:13:50]

Lumea care ajunge aici este de cea mai [***] (mai ales din Romania,

Am fost si eu tot in perioada aia in zona asta la doi km de Paralia la Olympic Beach, e cam la fel daca spui Paralia sau Olympic.

Eu am vazut altfel zona asta, trebuie sa mentionez ca am mai fost aici acum 10 ani si vad ca am revenit acum si a fost bine, am vrut undeva la mare si chiar a fost bine poate spre foarte bine.

Poate crede cineva ca la Paralia sau la Olympic a fost bine spre foarte bine?

Ce sa fac? sunt un turist din Romania care a fost de citeva ori la Paralia si nu sunt de calitate, culmea e ca mai vreau -- atunci voi devenii un turist din Romania de o si mai proasta calitate.

Ex - din capatul statiunii Olympic unde faceam plaja si baie spre dreapta sau din celalalt capat spre Paralia sunt cam doi km de plaja libera fara inghesuiala si cu intrare lina in mare.

Acum citiva ani am fost la Atena destinatie turistica de top dar un oras foarte murdar - poate ca nici acolo nu sunt turisti de calitate.

Era inainte de aparitia in numar foarte mare a refugiatilor, sau poate acum e ceva mai curat acolo?

Acum imi dau seama ca ultima vizita la marea noastra a fost la Eforie Sud, acum din nou la Paralia.

Ce turist poate sa fie ala care merge la Eforie Sud si pe urma la Paralia?

Daca vrei mare si plaja cu nisip fin si intrare lina in mare Paralia si Olympic sunt bune, vrei liniste si liber pe plaja iesi din statiuni (cele doua mult hulite) la stinga si dreapta si ai km de plaja lunga.

Ce am scris mai sus nu e valabil pentru cei ce spun ca Paralia nu e Grecia.

[01.07.16 01:20:40]

@Nicu - Chiar daca ce spuneti mai sus nu e valabil pentru toata lumea, pot sa fiu de acord cu unele dintre constatarile dvs. in multe privinte, mai ales cand precizati unele diferente importante despre locurile descrise in relatare.

Cris
[01.07.16 05:31:06]

@Wanda - Îmi pare rău pentru vacanța ratată și sper că știi acum că o bună documentare înainte de plecare te va scuti de multe neplăceri.

Am citit destul de mult aici pe site și ăsta e sistemul la cele mai multe studiouri din Paralia: nu există prosoape și consumabile și nu se asigură curățenie în camere. Dar cu siguranță asta scrie în oferta agenției (sau măcar ar trebui să scrie), însă mulți nu sunt atenți. Dacă ați plătit pentru hotel și ați fost repartizat la studiouri fără să știți la ce vă așteptați este vina agenției, nu a stațiunii.

Îmi pare rău să te dezamăgesc, dar oameni de proastă calitate vei întâlni peste tot, nu doar în destinațiile ieftine. Pentru că proasta calitate nu este o definiție a omului sărac, ține de educație, iar astfel de oameni am întâlnit și în destinații mai scumpe și mai îndepărtate. Când mergi cu autocarul trebuie să îți asumi că este posibil ca din 40 de persoane să întâlnești oameni cu mai puțin bun simț, care îți pot face călătoria un coșmar. Eu am fost de două ori în Grecia cu autocarul: o dată în Thassos, drum mai scurt dar alături de oameni cu bun simț și unul în Zakynthos, unde 4-5 oameni au făcut călătoria de 24 de ore să pară interminabilă. Dar, repet, când alegi autocarul trebuie să îți asumi eventualele neplăceri.

M-a deranjat mult faptul că asociezi oamenii care merg cu mâncare de acasă cu cei de proastă calitate, pentru că nu este deloc așa. Ei nu fac asta pentru a nu muri de foame, cum afirmi, ci pentru că sunt oameni cu mai puține posibilități, mare parte pensionari, care fac eforturi pentru a pune deoparte câțiva bani pentru a putea merge într-o vacanță în Grecia. Am întâlnit astfel de oameni și în Zakynthos, care este mult mai îndepărtată de România decât Paralia, i-am avut vecini la vilă, ne-am împrietenit și am avut o vacanță frumoasă alături de oameni de foarte bună calitate. Din punctul meu de vedere acești oameni sunt de admirat, nu de hulit, pentru că reușesc totuși să meargă în vacanță, așa cum pot ei. Și categoric bunul simț nu ține de asta.

Este bine că ai scris, oamenii care gândesc ca tine vor putea să se informeze înainte, deși cei mai mulți nu o fac și realizează abia după ce ajung acolo că nu li se potrivește destinația. Era bine, însă, dacă aveai grijă puțin la exprimare, nu e ok să cataloghezi oamenii, pentru că nu poți știi cum ajungi, mai ales la bătrânețe.

Sper ca această experiență mai puțin plăcută să nu te facă să renunți la Grecia, cu puțină documentare vei găsi locuri care te vor face să te întorci cu o impresie plăcută de acolo. Și, dacă poți, evită autocarul și mergi cu mașina, va fi mult mai bine.

Îți doresc alegeri inspirate și vacanțe frumoase de acum încolo.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [300] [150][12 voturi]
[01.07.16 06:34:10]

@Cris -

Felicitari Cris!

[01.07.16 08:42:07]

@Cris - Excelent raspuns, mi s-a parut ca doar un simplu vot apreciativ e prea putin pentru intelepciunea si bunul simt al celor scrise in acest ecou.

[01.07.16 08:55:26]

@Wanda -

nu am vrut ca ecoul meu sa fie o critica.

cred ca puneti prea mare pret pe unele lucruri care de fapt nu ar trebui sa fie luate in considerare.

oamenii sunt diferiti si nu toti suntem la fel, ce s-ar intampla daca am fi toti la fel oare???

eu calatoresc numai cu autocarul insa chiar daca au fost unele neplaceri cateodata credeti-ma ca eu eram foarte fericita pentru ca am reusit sa plec de fiecare data pentru ca plecam cu greu economisim bani cu greu si ar fi nu stiu cum ca eu sa ma impiedic de niste lucruri minore ca sa imi stric o vacanta platita cu mult efort si sa imi stric cheful.

nu oamenii din autocar va platesc vacanta si nu traiti cu ei, deci poate ca data viitoare o sa invatati sa nu mai puneti pret pe lucruri marunte sa nu ii mai observati pe toti care se scobesc in nas sau nu stiu ce mai fac si in loc de asta sa savurati o cafea la malul marii dimineata la micul dejun si sa zambiti, era doar un sfat.

in ce priveste mancarea in traista, si anul asta si anul urmator si in alti ani am plecat cu mancare in traista cum zici tu pentru ca daca se poate de ce sa nu profit de acest lucru??? si sa stii ca sunt om cu studii superioare si nu fac parte din categoria oamenilor care se imbuiba din traista!!! aici mi se pare ca ai cam exagerat putin... never mind...

invata sa te bucuri de vacanta intr-o tara straina fara a mai face profile psihologice la oameni si fara a mai lua in seama toate mizilicurile si toate fleacurile!!!

[01.07.16 10:44:32]

Dragii moșului, nu vă mai bateți capu cu cârcotașii. Eu am impresia că unii au sarcina de a discredita turismul grecesc. Am mai citit chestii de felul acesta, de ex cineva spunea că centrul Atenei este ocupat de migranți, care și-au instalat corturi acolo, înclusiv în Piețele Syntagma și Omonia unde se comportă în modul cel mai necivilizat. Eram pe punctul de a da credit acestor informații dar pentru a mă convinge am întrebat un prieten care an de an lucrează vara ca ghid în Grecia, iar acesta a infirmat toate aceste povești. Principiul meu este, ”nu crede până când nu vezi cu ochii tăi”. În momentul de față am nevoie de energie pozitivă pentru a mă pregăti de sejurul la Parga, locul de baștină al lui Ibrahim Pașa.

Vacanțe plăcute vă urez și eu.

[01.07.16 10:59:29]

@Ioan Raita -

Vacanta linistita va doresc din toata inima!!!

ce sa vedeti??? si eu ma pregatesc de vacanta la Eforie Sud!!! si ghiciti unde???

ma duc sa o vad pe Maria55!!!

calatorii placute tuturor!!!

[01.07.16 11:49:02]

@Ioan Raita -

Dragă "moșule", vacanță plăcută la Parga (dacă trăia Ibrahim Pașa, făcea repede ordine printre nemulțumiți, că ne-ar fi plăcut și la Eforie în marginea opusă mării).

Urări de vreme bună și distracție de la o "babă' azi-mâine sexagenară dar care nu suferă de sindromul români în Grecia!

[01.07.16 11:49:55]

@flaviana77 - Să o pupați din partea mea.

[01.07.16 11:52:15]

@elviramvio - Mulțumesc și îi pup pe toți optimiștii.

[01.07.16 11:56:24]

@Ioan Raita - sigur ca da, eu abia astept sa o cunosc pentru ca nu am avut ocazia sa ne intalnim face to face si o sa ii transmit toate cele bune si din partea dvs cu mare drag.

[01.07.16 12:17:36]

@Flaviana 77, @Ion Raita, @elviramvio - Haideți vă rog să nu deviem de la subiectul acestui topic, Paralia Katerini. Mesajele de genul ultimelor postate vă rog să le transmiteți prin PM.

Mulțumesc frumos!

krisstinna
[01.07.16 12:25:23]

@flaviana77: Când pleci?

[01.07.16 12:33:36]

@krisstinna -

am trimis mesaj privat catre tine.

webmaster te rog sa ne scuzi gata nu mai zic nimic.

irinad CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[01.07.16 18:23:11]

@Ioan Raita - Vacanţă plăcută şi călătorie frumoasă către Parga pe care vă rog s-o "salutaţi" şi din partea mea, ea mi-a rămas la suflet după două concedii consecutive petrecute acolo!

laurao
[18.08.16 08:45:15]

Putin cam critic review-ul. Este o parte a Greciei unde gasesti de toate pentru toate gusturile si buzunarele. Fiind foarte accesibila atat din punct de vedere financiar cat si al accesului sunt foarte multi turisti, multi greci, uneori mai zgomotosi.

Este o statiune pentru bugete de "avarie" sau pentru vacante in care iti doresti sa stai cat mai mult in Grecia si sa platesti cat mai putin.

Vacante cat mai placute!

flori_floricika
[03.12.16 14:05:52]

Călătoresc de 10 ani în Grecia și mi-a plăcut peste tot, ultimii doi ani am fost în Parga, cel mai frumos loc după părerea mea, recomand tuturor, este locul unde as trai toată viața, am fost în Tassos, Corfu, Halkidiki, Zakyntos, toate minunate și pe Riviera Olimpului în Nei Pori care mi-a plăcut la fel de mult.

La anul voi merge în Paralia, fără niciun motiv am ale, am citit păreri și mi se pare totul în regula și sunt convinsa ca-mi va plăcea la fel de mult ca oriunde în Grecia. Călătoresc doar cu autocarul, alături de 40 de oameni care nu m-au deranjat niciodată. Este minunat peste tot în Grecia eu așa cred.

Fiecare avem păreri care reflecta felul nostru de a fi. Indiferent de păreri trebuie sa găsim partea frumoasa a acestor locuri care sigur exista.

ilieutu
[18.06.17 17:26:38]

Cine merge in Paralia Katerini este de "proasta calitate"???!! Domnita, eu merg in Paralia si sunt destul de citit. Am umblat prin toata Europa. Peste tot gasesti oameni cu proasta crestere, de diverse natii. Grecia nu e Suedia sau Germania. Nu e o tara curata, dar e o tara frumoasa si merita vizitata. Paralia ofera sansa unui concediu decent si celor cu posibilitati financiare modeste sau celor care nu vor sa cheltuie mult, cazul meu, care fac 3-4 concedii pe an. Daca nu suporti calatoria cu autocarul, la comun cu oameni necunoscuti si din diverse clase sociale, mergi cu masina proprie. Eu merg in concediu cu masina personala, dar in statiuni folosesc mijloacele de transport in comun.

[18.06.17 19:01:17]

@ilieutu:

Am umblat prin toata Europa... cazul meu, care fac 3-4 concedii pe an.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă).

NB: linkul SCRIE IMPRESII poate fi găsit şi în pagina 1 a saitului.

calatorul, elviramvio, flaviana77, flori_floricika, ilieutu, Ioan Raita, irinad, laurao, Nicu, Rodel, Wanda
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Paralia Katerini: