ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.06.2016
MAY-2016

Către satisfăcător
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Hotel Nirikos, Lefkada Town

Ne-am propus ca la plecarea din Corfu să ne abatem și prin Lefkada, așa doar pentru o mică informare. Văzusem de ceva timp prognoza meteo mai-iunie, așa că nu ne făceam vise pentru un pic de soare să facem ceva plajă, eram pregătiți doar de plimbare însă natura s-a întrecut pe sine și ne-a ținut în șah, adică vizităm sau nu insula sub potopul care a ținut mai mult de 24 de ore? Despre asta însă zilele următoare.

Având în vedere timpul scurt ce aveam să-l petrecem acolo și scopul - să-i simțim puțin din suflet și cultură - am ales ca loc de dormit capitala, Lefkas sau Lefkada Town. A fost o alegere inspirată locul deși nu am nimerit momentul potrivit de a vizita cele câteva muzee particulare, era doar ziua de 21 iunie, zi de mare sărbătoare prin Insulele Ionice.

Am ales un hotel care să fie situat cât mai aproape de port și marea Ionică, să fie și central, să aibă și parcare și acesta a fost hotel Nirikos, situat imediat ce se coboară după pod, în sensul giratoriu, Piața Tzeveleki. Este atât de vizibil încât îl nimerești și legat la ochi, fapt ce nu-l știam când am rezervat dar se pare că Providența ne-a ajutat, v-am povestit doar cum ne-a lăsat "ghida" Sophia și că am uitat hărți și tot așa. Și ce este mai important, de data aceasta am rezervat un hotel sub nota 8 pe booking.com, deși nu era ultima posibilitate și în ciuda faptului că atunci când am de unde alege, nu o fac. Nota 7,5 avută la momentul rezervării - acum am văzut că a coborât la 7,1 - a fost corectă raportat la ce am găsit.

Văzut din exterior este un hotel frumușel, are 4 etaje, o terasă frumușică, camerele sunt în majoritate cu balcon, pe oferta de atunci și pe confirmarea rezervării mi-a trecut parcare privată fără plată - de fapt ei au 3 sau 4 locuri în față ocupate de angajați, parcarea clienților se face în lateral unde este parcare publică, fără plată și care este foarte aglomerată la anumite ore iar în plin sezon cred că este și mai și. Plus că ne-au indicat să punem pe bord sau parbriz cartea de vizită a hotelului.

Ca de obicei când ajungem la un hotel, las șoferul să-și adune jucăriile și bagajul mai greu iar eu merg la recepție. La fel și aici. Intru și nu era nimeni. Sun, nimic. Bat la ușa unui birou, tăcere; intru, gol și nu părea folosit. Merg la barul din dreapta, pustiu. Restaurantul gol. Intru în bucătărie, pustiu și acolo doar că mirosea a mâncare caldă. Mă întorc în hol și deja mă gândeam că trăiesc un nou fenomen de dispariții misterioase când aud un ușor zgomot din bucătărie. Refac traseul, deschid cu teama de a nu vedea un extraterestru și... nimic. Dau să plec iar dar aud că se întâmplă ceva după ușă și când mă uit, nu era omulețul verde ci un grec bine bronzat, zâmbitor, ce mesteca ceva într-un mic cuptor. Îmi spune să-l aștept la recepție, ceea ce și fac. După ceva minute apare, tot zâmbitor, scoate un catastif cu multe pătrățele pline de nume și țări scrise de mână și alege tu client, dacă știi cum te cheamă, numărul camerei, trece tot tu cu mâna proprie datele în registru - am făcut-o și pe asta: nomen - 1, praenomen - 3, cognomen -o căci ăsta nu se spune, cu alte cuvinte am făcut munca recepționerului, grea pentru mine azi, când scrisul de mână nu se mai poartă; apoi am primit cheia și parola wi-fi și pa, vezi-ți de ale tale, nu reține personalul din treburi. Parcarea? întreb eu, păi la dreapta spre port, este răspunsul!!! Free, aud de departe.

Ochesc poziția liftului - camera era la etajul 4 - merg să-mi iau soțul, o valiză și ceva multe mărunțișuri, când ne întoarcem, o familie de nemți - aveam să constatăm că suntem intimi cu același perete comun - tot așa sexagenari veseli ca noi, era la lift prima dată, foarte importantă această precizare a mea. Liftul micuț pleacă cu ei, auzim un zgomot ce părea a fi ușă deschisă, îl chemăm și noi și când deschidem ușa, nemții noștri plini de scuze și încântați de plimbare, așa că-i mai lăsăm o tură. Punem și noi totuși piciorul în cabina "elevatorului" și când se închide ușa exterioară, beznă totală, concluzia soțului că "obiectul" nu pricepea neam că are ființe inteligente în el. După bâjbâială - bine că am fost doar noi doi că altfel cine știe ce pipăiam - nimerim butoanele în idea de fiat lux și ajungem sănătoși la ușa camerei. Și pentru a nu reveni asupra acestui subiect, liftul, la fiecare folosire a lui, ne asiguram înainte de a intra în cabină că avem un deget bun (altul decât al șoferilor) și pregătit să atace butonul necesar în secunda când se "licheau ușili", altfel...

Camera, standard cu balcon și vedere la mare, drăguță la prima privire. Am ieșit direct pe balcon să admir podul pe unde tocmai venisem, constatăm că avem vedere largă spre parcare și chiar vedem mașina noastră dar vedem și cât de măcinați sunt pereții balconului și ce ruginit este grilajul. Două scaune de plastic, prăpădite, erau pe acolo, pe jos.

Camera în care am stat avea pat matrimonial cu cearșafuri albe și curate, două perne bune, salteaua s-a dovedit a fi foarte bună, pe pat o pilotă cu rol de cuvertură, pernuțe cu funcție ornamentală, prosoape albe, curate. Două noptiere cu câte o veioză funcțională, una din ele necesita reparații, clientul s-a executat singur spre bucuria lui și a viitorilor locatari. Un fotoliu bun, suportul pentru bagaje în fața patului și cam atât în partea asta de cameră. Geamul și ușa cât peretele, draperii și perdele curate și bune, adică suficient de bogate încât să acopere bine geamul.

În fața băii, într-un spațiu cam micuț, era biroul cu un scaun a la bunica iar pe birou, bine fixat să nu-l întorci sau ceva, un televizor minuscul la care nu aveai șanse să privești decât de acolo sau din baie de pe tron! În interiorul biroului era un minibar defect iar alături un frigider funcțional cu congelator, puțin ruginit, care nu prea se regla și răcea exagerat de mult dar bine că l-am avut. Lângă birou, un aparat de uscat părul, nouț și foarte bun.

Tot în holul acesta micuț era și dulapul de haine, unde am găsit încă două perne și pături, umerașe și cam atât.

Baia, cam de 5-6 mp, cu cadă ce avea perdea, era curată iar pe chiuvetă consumabilele. Ce ne-a plăcut, avea geam spre exterior, doar rabatabil dar suficient de mare. Ce nu ne-a plăcut, izolația geamului, apa de ploaie a pătruns și în interior într-o cantitate apreciabilă.

Tavanul este din lemn și acoperișul de tablă, după legile locale de care vă voi aminti în alt articol, deci vă puteți închipui ce "Eroica" a sunat ploaia?

La capitolul curățenie cam neplăcut. Gresia, obiectele sanitare, geamurile, paharele și lenjeria erau foarte curate. Pereții însă aveau urme de ceva ani, de lupte organizate anti țânțari, mâini de copii, multe altele. Scările erau și mai neplăcute, se cunoștea dezinteresul conducerii, colțurile treptelor aveau deja mizerie veche, pereții vizibil murdari, geamul scării la fel.

Micul dejun a fost servit în restaurant, normal iar a doua dimineață pentru că nu ploua, pe terasă. A fost tip bufet dar destul de sărac. Restaurantul la fel neîngrijit, șemineul cu rotisor, avea straturi de grăsime arsă și fum, semn că nu văzuse o curățare de mult timp. Același tip din ziua venirii noastre se chinuia și cu micul dejun. Am luat doar ouă fierte, roșii și portocale, restul nu prezenta încredere... de mâini curate!

La plecare era o recepționeră, a insistat să nu plec până nu mi-a scris factura, fata a fost destul de rapidă deși o luasem și pe ea fix din bucătărie! Am plătit cash deși cică se poate și cu card dar n-am riscat.

Concluzia este că hotelul este foarte bine poziționat - de aproape se ia autobuzul pentru plaje iar portul pentru excursiile pe insule este și el foarte aproape, la maxim 100 m. Bazarul începe imediat în stânga ieșirii, bancomat există în apropiere, de asemeni multe taverne și cafenele bune sunt în zonă, plus parcarea publică de lângă port. Dar o singură cameristă la 43 de camere, din care păreau foarte multe ocupate socotind după numărul celor veniți la micul dejun și combinația aceasta un singur recepționer cu sarcini de bucătar și ospătar, desigur dau o notă proastă și scade enorm calitatea. A fost singura cazare de care am fost puțin nemulțumită dar de fapt, ce am ales cu bună știință, asta am primit.

Pentru o noapte, două de tranzit, este acceptabil hotelul așa cum l-am găsit noi, pasageri clandestini în pat n-am găsit, deci se folosesc ceva produse anti purici însă nu recomand restaurantul, având în vedere cele văzute la micul dejun.

Vacanțe însorite în frumoasa Lefkada să aveți!

Trimis de elviramvio in 30.06.16 13:57:39
Validat / Publicat: 30.06.16 16:03:32

VIZUALIZĂRI: 1372 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P15 Hotelul

[30.06.16 15:55:34]

Mutat în rubrica "Nikiros Hotel [Lefkada Town], LEFKADA" (nou-creată pe sait)

[30.06.16 16:02:40]

[30.06.16 16:09:28]

Start vot!

calatorul
[30.06.16 16:10:19]

@elviramvio - IN sfarsit si eu primul, reusesc sa acord votul de deschidere, cu speranta ca va mai aduna inca multe altele dupa el. Putin cam innorat pe acolo, dar si eu am avut surprize cu ploaia in Lefkada, pentru prima data in Grecia dupa 10 ani.

[30.06.16 16:17:05]

@Dan&Ema

Start la multumiri!

[30.06.16 16:21:25]

@calatorul -

Da, au fost probleme mari si la ei cu ploile, voi povesti.

Multumesc pentru tot.

[30.06.16 18:05:59]

@elviramvio - Am modificat. Multumesc de sesizare.

[30.06.16 18:11:59]

@webmaster26 -