ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.06.2016

Sub orice critică
Extrem de nemulțumit

încărcat de pe telefon!

Un hotel de 5 stele... de rahat

Cea mai proasta alegere facuta in viata mea. Si in Bulgaria a fost mai ok, sa nu mai spun Tunisia.

Nu e prima data cand venim in regiunea Alania, am mai fost la un alt hotel (Saphir Resort) asa ca am termen de comparatie.

Hotelul este extrem de departe, intr-o zona marginala, ca la tara (vis a vis de hotel era o curte a unei taranci cu o vaca si un vitel care ne scula in fiecare dimineata la ora 5). Plaja hotelului e cam la 500 de m de hotel, destul de mica, insa la 1 m de la intrarea in mare sunt niste pietre imense, acoperite de alge alunecoase, ce face practic imposibila baia in mare. Noi am fost la 15 km distanta, unde am platit sezlonguri, si unde am gasit plaja cu nisip fin si mare super ok.

Hotelul arata frumos, destul de curat, curatenia in camera se face insa exact in orele in care un om normal la cap sta in camera, asa ca, practic, 3 zile nu ni s-au schimbat cearsafurile, prosoape, etc.

Mancarea nu este f multa, dar diversificata, insa de proasta calitate, ce se repeta in fiecare zi, cu f putine exceptii. Cel mai ieftin soi de peste, cu o groaza de oase, pui si miel (insuficient gatit, la care se sta la coada). Deserturi aratoase dar proaste (inca o data spun, compar cu un alt hotel din aceeasi regiune) Fresh-urile costa 2 euro, juice-ul de la automate e de cea mai proasta calitate, iar cola, fanta si sprite sunt diluate peste masura. Cafeaua e cea mai proasta cafea ce am baut-o in viata mea, un fel de instant extrem de diluat. Singurul loc unde se serveste cafea boabe, macinata, si anume la bar, a fost locul unei rafuieli intre romani si barman, pt ca refuza sistematic sa dea acea pretioasa cafea, desi toata lumea platise "ultra all inclusive". Apropos de asta, bauturile de import costa "extra", gratis e doar posirca lor (nu sunt bautor de alcool, dar nu inteleg rolul regimului "ultra all inclusive).

Animatorii de la piscina cu tobogane (cu program scurt) au fost execrabili, unul dintre ei era rus si programul lor era axat pe turistii rusi (desi in hotel erau doar 5 basarabeni), cu muzica ruseasca, cu speech-uri si concursuri (de 2 ruble) in ruseste.

Apa era din belsug, la pet de 330 ml, cu exceptia micului dejun, unde se gasea doar apa la 1.5 l (cate 2 sticle undeva pe un bar) de unde erai obligat sa iti pui in pahare de aperitiv cu picior. Daca iti era sete, trebuia sa faci 7 drumuri sa umpli paharelul.

Personalul e acceptabil, cu exceptia catorva care comentau cand le cereai ceva, in turceste.

Per total este o experienta pe care nu as mai repeta-o, cu extrem de multe minusuri si f putine plusuri. Inainte sa plec am cautat review-uri pt acest hotel, dar n-am gasit. Regret alegerea facuta si sper ca altora sa le fie de folos acest review.

Trimis de cips in 29.06.16 18:55:30
Validat / Publicat: 29.06.16 22:18:01
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Alanya, Hotel Saphyr Resort

VIZUALIZĂRI: 2044 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cips); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere din balcon:Gospodaria unui taran cu o vaca si un vitel, alatuti de un maldar de gunoaie si moloz.

[29.06.16 19:03:35]

------

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 19&ridAnt=69652

[29.06.16 19:18:23]

@webmasterX: Da, locatia e corecta.

[29.06.16 22:35:51]

Raportat la pretul platit nu cred ca ati fi putut emite mai multe pretentii!

[29.06.16 23:13:56]

@cips -

Ecoul tău anterior a fost şters.

Pe viitor combate ideea, nu persoana.

[29.06.16 23:20:04]

@cips -

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[29.06.16 23:27:05]

@calincheita: Nu este nimeni in masura sa judece, pe banii mei, ce pretentii pot emite. Este un hotel de 5 stele, nu de 3 margarete, din Constanta. Pretul platit nu este deloc mic, tinand cont ca a presupus un drum de 2800 km cu masina, plus inca 4 nopti cazare (2 dus, 2 intors) la un hotel de 4 stele din Istanbul. Nu confundati cu perioada de acum 5 ani, cand se plateau mii de euro la hoteluri de 3 stele, si se bateau clientii cu rusii pe cartofi prajiti. De ex, o plimbare cu vaporul de pirati, este acum 10 euro de persoana fata de 45 acum 5 ani.

[29.06.16 23:45:34]

@cips -

Să înţeleg că preţul de 1400 de euro specificat în caseta tehnică pentru patru adulţi şi un copil include şi costul celor patru nopţi de cazare în Istanbul?

Doar hotelul, care are şi în prezent o reducere de 40%, te-ar fi costat maxim 550 de euro/familie.

Chiar în actuala conjunctură, la un preţ de 550 de euro/săptămâna de sejur în sezon este greu de crezut că vei găsi un hotel cu condiţii şi servicii de cinci stele curate.

[30.06.16 00:17:09]

@nicole33:

Nu o sa reusesc niciodata sa inteleg preocuparea romanului de a-si da cu parearea despre ce nu-l intereseaza si a face calculele altuia, doar sa para el "umblat". Cum nu inteleg nici tutuiala fara permisiune. Pretul platit pt sejurul de la Lumos a fost de 1380 euro pt 4 adulti si 1 copil, regim ultra all inclusive, sejur luat prin agentie. Pretul pt hotelul din istanbul a fost de 65 euro pe camera/noapte (hotel Uyan) si daca va intereseaza va detaliez si costul motorinei, sucurilor, apelor, dulciurilor si meselor luate pe drum, ca sa-mi faceti calculul cat mai exact.

Sau sunteti reprezentatul vreunei agentii si va deranjeaza opiniile negative?

[30.06.16 00:40:24]

@cips -

Sau sunteti reprezentatul vreunei agentii si va deranjeaza opiniile negative?

Nu am nicio treabă cu vreo agenţie în altă calitate decât aceea de turist ca şi tine.

Spre deosebire de tine nu aş alege vreodată un asemenea hotel din mai multe motive:

întâi m-aş uita pe hartă. Coasta turcească de dincolo de Alanya spre Siria este catastrofală din punctul de vedere al plajei şi al intrării în mare.

Apoi nu aş alege un hotel aflat la o asemenea distanţă de plajă, peste două străzi, dintre care una este aglomerata D 400, fiindu-mi clar că vederea poate fi la orice numai la mare nu, decât eventual cu binoclul.

Apoi aş citi cu mare atenţie conceptul all inclusive al hotelului, disponibil în agenţii sau pe site-ul oficial al hotelului şi în funcţie de conţinutul acestuia aş decide dacă îmi satisface pretenţiile sau nu. Aş fi aflat că fresh-urile se plătesc, că băuturile sunt doar locale, că există un bar deschis non stop, deşi eu noaptea dorm etc.

Impresiile tale erau previzibile pentru mine, da, prin prisma preţului, care este cel mai bun indicator, chiar şi în acest an atipic pentru Turcia.

Restul cheltuielilor tale nu fac obiectul preocupărilor mele.

Despre costurile legate strict de transport nu cred că aş afla nimic nou de la tine, în condiţiile în care abia m-am întors din Turcia de vreo săptămână.

De curiozitate: ce tip de cameră ai avut?

[30.06.16 01:04:05]

@webmasterX:

Am creeat acest cont in momentul in care am realizat ca, in urma experientelor mele negative din diferite vacante, am nevoie de un loc unde sa le impartasesc, din dorinta de a preveni potentialii turisti in respectiva locatie. Nu vad rostul in a-mi detalia vacantele cu experiente pozitive (ce sunt oricum subiective) doar pt a-mi creea un "cv turistic" la dvs pe site, pt ca astfel sa imi permit sa fac comentarii impertinente la postarile altora. Nu am nevoie de un "statut" care sa ma faca important in aceasta comunitate sau in alta, vreau doar sa am posibilitatea sa atrag atentia aspura unor experiente negative, atunci cand le am. Daca imi este permis, desigur.

[30.06.16 01:13:04]

@nicole33:

Multumesc pt parerile dvs, data viitoare o sa consult toate hartile marine/submarine pt a observa relieful stancos de sub apa

Impresiile mele ar fi trebuit sa va intereseze doar ca si potential turist in aceasta locatie. Altfel, cu scuzele de rigoare, va incadrati in categoria "bagator de seama". O seara buna.

[30.06.16 05:52:16]

@cips: Aveti dreptate! Si eu la o asa experienta in vacanta aș analiza de 10 ori data viitoare ! Intr-o discuție cu Nicole mai deunazi spuneam ( rezervand un hotel de 5 stele dar mai catre limita de jos) ca eu m-as simți bine alaturi de familie oriunde fara a fi nevoie sa platesc Jack-ul la altii dar evident ca greșeam si review -ul dumneavoastra imi comfirma asta . Si nu mai fiti suparat !

[30.06.16 06:28:53]

@cips -

Fără pic de informare/documentare există o probabilitate foarte mare ca șirul experiențelor negative să continue. Alegerea îți aparține.

”Băgătorii de seamă” tocmai s-au bucurat de un sejur relaxant la două hoteluri noi, deschise anul acesta ca și al tău, dar alese informat și inspirat.

Arya
    [30.06.16 07:39:40]

@cips:

Cam greu să schimbe cearșaful cu tine în pat.

La tine acasă schimbi lenjeria zilnic?

[30.06.16 08:22:18]

@Arya:

De ce, la dvs acasa se schimba la o luna? Si prosoapele in fiecare an, cand plecati in concediu? Stiu ca ati inteles ce am spus, cu toate astea, vrei neaparat sa nu o lasati singura pe Dna Nicole in acea categorie...

De ce nu vreti sa evouluati si sa ridicati un pic nivelul discutiei, utilizand macar o mica doza de bun simt? V-ar prinde bine in calalatoriile dvs.

voyager
    [30.06.16 08:29:02]

@cips - aţi avut 2 camere? sau un apartment / family room mai mare?

Arya
    [30.06.16 09:18:33]

@cips:

Sora mea va ajunge sâmbătă la acest hotel pentru care a plătit măreața sumă de 535 de euro pentru 7 nopți 2 adulți și un copil care este gratuit, bilet achiziționat acum câteva zile. Am văzut factura.

Din 2 iulie cresc tarifele. Dacă tu ai fost în luna iunie sigur ai plătit mai puțin.

Nu ești tu în măsură să apreciezi bunul simț, nici al meu nici al altora.

nrs †
    [30.06.16 10:21:01]

oricum vad ca s-a ieftinit freshul! in celalalt review despre acest hotel s-a spus ca primesti asa ceva contra 5 euro. oricum cand platesti 500-600 euro pt 7 nopti nu te poti astepta sa fie 5* cu adevarat indiferent ce scrie pe frontispiciul hotelului

[30.06.16 10:56:46]

Hotelul asta este la 500 si ceva cu avion inclus?

[30.06.16 13:00:43]

@voyager: Voucherul a fost pt suite cu 2 camere, insa nu mergea aerul conditionat, asa ca ne-a dat o camera deluxe si o dubla standard

[30.06.16 13:18:28]

@cips - ecoul tau a fost sters. Ai mai fost avertizat sa nu ataci persoanele ci ideile. Din pacate nu ai inteles si ai continuat cu stilul agresiv si cu atacurile la persoana. 2 zile pauza poate reusesti sa intelegi ceva.

calincheita, cips, nrs
    Alte impresii din această RUBRICĂThe Lumos De Luxe Resort [Kargicak]: