ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.06.2016
ÎNSCRIS: 02.07.12
JUN-2016
single

Scurtă vizită la Cuibul liniştit

Am facut o vizita scurta la Balcic Bulgaria, si doar la castelul care se mai numeste si Cuibul linistit. Pe langa castel am vizitat si gradina si anexele.

Gradina botanica si castelul reginei Maria a Romaniei este un obiectiv turistic important si un Must See pentru toti care isi petrec vacantele la mare in apropiere sau se afla in drum. Vizita nu dureaza mult, in maxim 2 ore pe langa vizita gradinii si anexelor ati si invatat toata istoria despre acest loc. Prima vizita a avut loc in 2011 cu ocazia primului sejur in Albena, de atunci a devenit un obicei si vizitarea acestui obiectiv, mai ales ca se afla la 12 km de Albena iar taxa de intrare este una modesta (in acest an 6 leva/adult, 1 leva/copil)

Scurt istoric despre orasul Balcic, Regina Maria de Romania si obiectivul turistic despre care este vorba aici:Istoria Balcicului incepe in secolul 5 inaintea erei noastre denumirea locului era Kmuni (izvoare-deoarece erau multe izvoare in zona-si sint si astazi) Locuitorii initial erau ionieni pe urma greci iar locul a fost redenumit Dyonisopolis. In secolul 1 i. e. n. a devenit parte a imperiului roman. Zona are o istorie extrem de bogata, avand in vedere ca stapanii acestui pamant nu se pot numara pe 10 degete.

Romanii bizantini, mongoli, slavi, bulgari, turci, romani, rusi, chiar si triburile maghiare si-au pus amprenta pe acest loc. Denumirea de Balcic provine de la un conducator al acestui loc pe nume Balik in secolul 14 cand al doilea Tarat Bulgar era stapan aici. Timp de 27 ani (1913-1940) regiunea a apartinut Romaniei dupa care din nou Bulgariei. In acest moment este un orasel pitoresc pe malul marii Negre cu aproximativ 11600 locuitori (recensamant 2011). Distanta mica din Romania face ca majoritatea turistilor sa fie romani. In filmuletul urmator Balcicul de sus (filmat cu o drona, sursa Youtube)

youtube

Regina Maria a Romaniei (1875-1938) sotie a regelui Ferdinand I al Romaniei dupa vizita ei din 1924 in Balcic ( facea parte din Romania) s-a atasat foarte mult de acest loc si si-a dorit o resedinta de vara, un loc regal unde sa-si petreaca timpul in anotimpul calduros. Constructia castelului, anexelor si amenajarea gradinii au durat 11 ani, arhitectii fiind dnii Augustino si Amerigo din Italia iar decoratorul de gradini Jules Jany din Elvetia. Opera lor este ceea ce vedem si astazi ca turisti, necesita intretinere atat cladirile cat si gradina ceea ce se si face.

Despre regina Maria un filmulet realizat de TVR 2 (sursa Youtube) aici

youtube

si legatura ei cu Balchicul printr-un filmulet aici:

youtube

Accesul la Balcic se face de pe drumul european E87 dinspre Romania dupa orasele Shabla si Kavarna in giratoriul care indica directii catre orasele Dobrich, Varna, si Balcic este a treia iesire. Continuand drumul spre Varna mai exista un drum secundar catre Balchik la stanga iar la giratoriul unde se intra in statiunea Albena este a 4-a iesire. In oras exista indicatoare spre castel si gradina botanica exista o intrare pe partea de sus (parcare cca 5 leva) si o intrare dinspre plaja (se coboara pana la faleza, aici nu am platit niciodata taxa de parcare).

Si mai este un drum pe jos(aceasta o descriu doar ca infomare nu o recomand) dinspre Albena acces pe un drum pietonal pe faleza partial renovata din fonduri europene si partial in paragina (acesta nu recomand deoarece este interzis, exista alunecari de teren, iar accesul foarte dificil pe portiuni (necesita chiar bocanci de munte) acesta dureaza 1,5 ore-parcurs de mine din dorinta de miscare. Totusi cei 3 sau 4 km renovati dinspre Balcic spre Albena din fonduri europene arata splendid se poate merge cu bicicleta, ar arata foarte bine acest traseu complet (Balcic-Albena) dar nu cred ca se va rezolva in viitorul apropiat din cauza alunecarilor de teren. Pana atunci ramane soseaua ca acces.

Intrarea si descrierea traseului in acest obiectiv dinspre faleza :Deoarece aceasta intrare (de la restaurantul Coroana) am folosit-o de 3 ori (2011,2013 si 2016) si doar o data intrarea de sus (in 2012 dinspre Ghereta Santinelei) descrierea mea va incepe de aici :Dupa platirea taxei de 6 leva am luat-o spre cascada lasand in urma vila Moara, vila Salon si restaurantul Coroana. Dupa trecerea peste Puntea Suspinelor am ajuns in gradina Curtea Englezeasca cu un aranjament floral deosebit, predominant trandafiri. Aleea Valului Albastru continua pana la Gradina Ghetsemani, dupa ce am admirat gradina cotind spre stanga am dat de izvorul Sfant (locul este plin de izvoare asa cum am descris mai sus) Mergand spre stanga am vizitat capela cu denumirea de Stella Maris (o capela care a fost folosita doar pentru rugaciuni). Aici se pot aprinde lumanari. Dar mai mult mi-a placut templul apei o constructie superba cu arcade. Exista alei de legatura dinspre gradina Curtea Engelezeasca si restul gradinii, nu trebuie mers pana la izvorul Sfant se poate face traseul si invers. Inainte sa urcam pe niste scari spre o cladire care se numeste vila Sageata albastra trecem langa coltul Magnolia. Urcand pe trepte peisajul (cu fundal Marea Neagra si Balcicul) devine de fotografiat tot mai des. La dreapta de vila Sageata Albastra gasim gradina amenajata cu cactusi, se numeste gradina lui Allah, la capatul gradinii aproape de intrarea principala (cea pe care am folosit-o doar o singura data) dam de Fantana de Argint. Ca de obicei in fantana se zaresc monezi. Trecem sau ocolim (deoarece mai sint si alte alei) langa intrarea principala acolo unde se afla Vila Ghereta Santinelei (denumirea banuiesc ca a fost data pentru prezenta pazei regale aici) Ajungem inapoi in locul unde se afla cascada de aceasta data o putem admira de sus. Pana la cascada mai sint cateva cladiri in care sint birouri probabil. Acestea sint tot cladiri istorice de pe vremea reginei doar ca au functionat ca anexa (probabil tot administratie ca in prezent). Tot aproape de cascada putem admira statuia Sfantului Martin.Hidrocentrala de aici a asigurat energia electrica pe vremea reginei Maria,probabil doar pentru castel si vilele/anexele.Mergand pe una din alei paralel cu faleza dam de gradina Craing si gradina Printesa Ileana. La sud de acesta se afla vila Suita iar la nord Vila Izbanda. Mai exista o intrare/iesire (dar nu pentru turisti) aproape de acesta gasim Vila Ciupearca(mai retrasa dar face parte din domeniu). Mai trebuie sa mentionez ca fiecare vila a fost construita pentru unul dintre cei 6 copii din familia regala.Vegetatia este foarte diversa,deoarece gradina este considerata gradina botanica peste apar si denumirile plantelor. Mergand mai departe spre sud in plina vegetatia apare vila Gutman. De aici incepem sa coboram spre faleza gasind in drum Mormantul Reginei Maria (este doar un monument,dorinta ei pe patul de moarte a fost sa fie inmormantata aici,am inteles ca inima reginei a fost depusa in capela). Urmeaza Gradina Labirint si Aleea secolelor dupa ce am ajuns jos in dreptul castelului modest.

Aceasta vila (personal nu o pot numi castel din cauza marimii) a fost construit in anii descrisi mai sus (probabil ca nu a durat 11 ani, acesti ani au fost necesari pentru amenajarea completa a domeniului). Stilul este bineinteles mediteraneean si maur. Cel mai mult imi place minaretul (turnul cladirii). Parterul contine holul si sala de zi+o terasa care da spre faleza, etajul contine dormitoare, bai si alte anexe. Nu este ceva deosebit ca marime, pare destul de modest pentru o cladire regala, totusi sint cateva elemente demne de mentionat cum ar fi si usile sculptate anumite obiecte de mobilier. Iesind din castel trecem pe langa locul care se numeste Tronul Reginei Maria(fotoliu din marmura) si Aleea Vinului si ajungem inapoi la intrarea de jos.

Puncte forte de pe domeniu:Castelul Reginei Maria de Romania,Capela,Templul Apei,Gradina Curtea Englezeasca,Cascada,Scarile care duc pana la Vila Sageata Albastra si panorama vazuta de aici

Adevarul este ca si eu m-am atasat de acest loc si se pare ca ori de cate ori am ocazia nu ratez nici o vizita aici. Chiar daca acest loc este foarte cunoscut de catre turistii romani si s-au scris X pagini despre acesta indraznesc sa o recomand mai ales celor care inca nu au fost aici. Rog Webmaster sa posteze filmuletul de prezentare la inceputul articolului

Trimis de AZE in 28.06.16 22:42:40
Validat / Publicat: 29.06.16 00:13:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 4125 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P07 Gradina Curtea englezeasca

webmaster45 [29.06.16 00:08:30] »

ANILU [29.06.16 11:12:30] »

@AZE - Am vizitat şi noi Cuibul Liniştit-aşa cum îi spui tu- cu ceva ani în urmă. Am plecat din Mangalia-unde aveam cazare-special ne-am rezervat o zi să vizităm aceste locuri.

Ne-a plăcut foarte mult. M-a deranjat faptul că pe placa de la intrare scrie doar despre Regina Maria, fără a preciza A României.

La momentul vizitei noastre erau şi câţva comercianţi cu suveniruri, multe hade made, am vrut să cumpăr ceva şi nu au vrut să-mi vândă pe euro în monezi.

Foarte frumos iar pozele sunt superbe.

Felicitări.

AZE [29.06.16 11:28:17] »

@ANILU - Multumesc, singura inscriptie in limba romana este la capela. De asemenea si casa de bilete dar in afara la tarabe comerciantii vorbesc romaneste, unii chiar bine. In castel scrie ca este vorba despre obiecte care i-au apartinut reginei MAria dar nu specifica nimic despre Romania.

mishu [05.07.16 15:25:07] »

Am reusit sa citesc de abia azi articolul tau insa mi-a facut o mare placere asta pentru ca eu (spre rusinea mea) inca nu am reusit sa vad acest loc pana in prezent chiar daca am trecut pe acolo in drum spre Albena de cateva ori (chiar si acum o zi la intoarcerea in tara).

Insa incerc sa iau partea buna a lucrurilor, prima data cand il voi vizita voi sti deja mult mai multe si voi fi mai atenta la ceea ce vad, si sper sa se intample acest lucru in toamna cand voi merge la Balcic in team-building si sper sa ne duca acolo (chiar daca cazarea nu va fi in Balcic), daca nu vad eu ce fac.

Trebuie sa remarcam insa ca se ingrijesc de acel loc (chiar daca putem spune ca de pe urma lui scot bani) insa stim si noi cum ne place de multe ori sa ne batem joc de ce putem promova.

In cateva zile sper sa-mi adun si eu gandurile, sa citesc tot ce n-am putut citi in ultima saptamana si sa vin si eu cu impresiile mele de calatorie, care sper sa fie placute. Datorita AFA am devenit si mai curioasa si dornica sa imbin utilul cu placutul si chiar am vazut 2-3 locuri foarte interesante.

Felicitari, votat cu mare placere.

ANILU, AZE, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂCastelul Reginei Maria de România: